Pobjeda koja bi mogla biti prekretnica

Piše:Ante Zovko • subota, 03.09.2011.

Hrvatska je pobijedila u utakmici u kojoj je jednostavno morala pobijediti, možda ponajviše s psihološkog stajališta. Najvažnija je to činjenica nakon Crne Gore. Uz to su Vrankovićevi igrači izgledali mnogo brže, uigranije i sigurno će lakše ući u odlučujuću utakmicu za drugi krug, protiv demoralizirane Bosne i Hercegovine.

Šokantan poraz uvijek je najbolje "preboljeti" pobjedom i Hrvatska je upravo to učinila dva dana kasnije. Protiv Crne Gore igra je većim dijelom utakmice bila onakva kakva se priželjkuje, a što je najvažnije, sudbina je i dalje u našim rukama.

Prva je ovo utakmica u Litvi u kojoj napadački najistaknutiji pojedinac Hrvatske nije bio Bojan Bogdanović. Ante Tomić iskoristio je u potpunosti prostor koji mu se nudio u napadu te sjajno surađivao Dontayeom Draperom i Markom Popovićem. Prepoznao je to Josip Vranković i forsirao trojac što je više bilo moguće.

Možda je Draper bio ključna karika večerašnje predstave. Otvorio je šuterski prostor Marku Popoviću koji je "izbombardirao" crnogorski koš (trica 7/11), a ukupno je Amerikanac podijelio 12 asistencija te zgrabio skok u napadu kod 80:77, minutu i pol prije kraja. Sjajno je funkcionirao pick-and-roll Tomića s dva niža suigrača protiv teških crnogorskih centara. Je li to recept i za Grčku?

Posljedica je to i tečnije igre i protočnijeg napada koji je pružao mogućnost otvorenih šuteva, ali opet samo u nekim dionicama. To još nije konstanta i razlog je što su se Crnogorci u tri minute bez našeg postignutog koša vratili iz više od deset poena razlike. Ulazak Stipčevića kako bi se odmorio Draper unio je dosta nesigurnosti i protivnik je to objeručke prihvatio.

Guranjem Popovića na njegovu prirodnu, šutersku poziciju, Hrvatska je ostala na jednom dovoljno kvalitetnom razigravaču (jer Stipčević dosad nije dokazao da je na visini zadatka). Ako još netko ne uđe u šutersku formu kad zakaže Bogdanović ili ako on i/ili Popović uđu u probleme s osobnima, Hrvatska bi mogla biti u problemima jer neće uvijek biti tri iznimno raspoložena igrača na terenu.

Pitanje je i kakav je status Stanka Baraća koji je večeras na terenu bio minutu. Tomić, Markota i Žorić imali su obrambeno problema s masivnijim crnogorskim centrima, a bolji odgovor na njih svakako bi bio teži i viši centar.

Pobjeda, a i igra više od toga, trebali bi ohrabriti naše reprezentativce pred dvije posljednje utakmice u sljedeća dva dana. Protiv Bosne i Hercegovine treba osigurati drugi krug, a Makedonija je već potvrdila kako se pametnom igrom može dobiti hrvatski "bauk" zvan Grčka.