Autobus u snijegu i maksimalni Hrvati

Piše:Marko Domljanović • utorak, 07.02.2012.

Nova runda ABA lige odvijala se pod snježnim pokrivačem koji je obuhvatio cijelu regiju, a to su najbolje osjetili košarkaši Hemofarma na putu za Široki Brijeg. U utakmicama većih iznenađenja nije bilo, a svakako vrijedi istaknuti da su svi hrvatski predstavnici u ovom kolu upisali pobjede.

Slobodan prošli vikend koji su košarkaši Cedevite dobili zbog odigravanja teniskog turnira u Domu sportova očito je bio vrlo dobro iskorišten jer Krka u ovom kolu nije imala ni zrno šanse protiv odmornih i oporavljenih Zagrepčana. Cedevita na samom početku utakmice domaćinima dala do znanja da se nemaju čemu nadati jer je već na samom početku utakmice na semaforu pisalo 0:14, a do kraja prve četvrtine prednost je u jednom trenutku iznosila i 16 koševa (7:23).

U drugoj dionici su se domaćini malo oporavili i u dva navrata došli na pet koševa zaostatka, ali Cedevita do poluvremena bježi na 33:48 i tu je zapravo priči bio kraj. Drugi dio bilo je čisto odrađivanje posla za Anzulovićeve igrače koji su rutinski priveli utakmicu kraju i upisali pobjedu od 63:74.

A nakon demoliranja Zlatoroga u prošlom kolu, pred košarkašima Cibone u subotu je bio puno zahtjevniji protivnik jer podgorička Budućnost ima prilično dobre izglede za završni turnir u Tel-Avivu. Vukovi su još jednom utakmicu otvorili vrlo dobrom obranom i dozvolili gostima samo 16 koševa u prvih deset minuta što je bilo dovoljno za deset koševa viška.

U drugoj četvrtini gosti su zaigrali puno bolje i u dva navrata stigli do dva poena zaostatka, a u samoj završnici dolaze i na samo 43:42, ali trica Kovačevića donosi Ciboni opipljiviju prednost na poluvremenu. Dobra igra Budućnosti nastavila se i u prvom dijelu treće četvrtine kada Crnogorci prelaze u vodstvo, ali tada Zagrepčani kreću sa serijom trica i vraćaju prednost na svoju stranu.

Zanimljivo je bilo i u posljednjih deset minuta jer je Cibona najprije pobjegla na 65:57, a Budućnost tada uzvraća i dolazi na 72:69. Međutim, Repeša tada povlači odličan potez i naređuje zonu, a na takvu obranu gosti nisu imali odgovora pa Cibona na kraju mirno privodi stvari kraju.

Košarkaši Zagreba su se specijalizirali za odvođenje utakmica u neizvjesne završnice pa se i na gostovanju kod Heliosa konačan ishod nije znao do posljednje sekunde. Nakon nešto lošijeg otvaranja utakmice, Zagreb je u drugoj četvrtini ubacio u brzinu više i na krilima Kasuna i Markote napravio niz od 12 poena za ugodnih 37:43 na poluvremenu.

Međutim, domaćini se ne predaju i u posljednjih deset minuta opet ulaze s vodstvom, hrvatski predstavnik zahvaljujući Mulaomeroviću i Kasunu u 39. minuti ima 73:77. Tada Zagreb još jednom u završnici dovodi u pitanje utakmicu dopustivši Heliosu niz od pet poena i preuzimanje vodstva. Tricom Gaya Slovenci dolaze do 81:79, ali stvar spašava vrlo dobri May košem i dodatnim bacanjem. Posljednji napad Heliosa bio je neuspješan pa je Zagreb, za razliku od utakmice s Olimpijom, ipak iščupao pobjedu.

U susretima u Ljubljani nije bilo nikakvih iznenađenja jer su slovenski klubovi u dvobojima s Partizanom i Maccabijem kombinirano zaostali čak 60 koševa. Zlatorog je u Beogradu doživio novi debakl i napustio parket s okruglih 40 poena zaostatka, a Olimpija je samo u prvoj četvrtini držala korak za Izraelcima i upisala poraz od 63:83. Crvena zvezda je u prilično izjednačenom dvoboju došla do vrijedne pobjede na gostovanju kod Radničkog od 86:90.

Utakmica Širokog i Hemofarma imala je prilično zanimljiv uvod o kojem će biti riječi nešto kasnije, ali na parketu je najvećim dijelom dominirala domaća momčad. Gosti su uspjeli doći do vodstva od 20:22 sredinom druge dionice, ali to je otprilike bilo sve. Uspjeli su još zaprijetiti krajem susreta došavši na 69:63, ali minuta odmora Ivana Velića smirila je domaće igrače i trasirala put do pobjede.

Igrač kola

Čedomir Vitkovac (Budućnost): Igrač crnogorskog kluba pružio je odličnu partiju na gostovanju kod Cibone i s 22 koša, osam skokova i pet asistencija bio je uvjerljivo najbolji igrač gostiju. Kada se tome doda i deset iznuđenih prekršaja jasno je zašto je njegova valorizacija na zavidna 34 boda što je daleko najbolje u ovom kolu. Ipak, to Budućnosti nije donijelo pobjedu.

Petorka kola

Čedomir Vitkovac (Budućnost): 22 koša, osam skokova, pet asistencija, valorizacija 34

Fran Pilepić (Široki WWin): 20 koševa, valorizacija 29

Mario Kasun (Zagreb CO): 22 koša, osam skokova, valorizacija 25

Darnley Earl Gray (Helios Domžale): 19 koševa, devet asistencija, valorizacija 28

Željko Šakić (Široki WWin): 18 koševa, 12 skokova, valorizacija 25

Avantura kola

Košarkaši Hemofarma na put za Široki Brijeg krenuli su još u petak ujutro, a zbog zastoja kod mjesta Drežnice bili su prisiljeni dvije noći provesti u autobusu. Srećom, grijanje je funkcioniralo besprijekorno pa su sklonište kod igrača iz Vršca potražili i neki drugi vozači, a mještani su im pomogli slanjem hrane i vode. Ni spasilačke službe nisu mogle do košarkaša iz Vršca koji su u snijegu bili blokirani više od 30 sati. Srećom, sve se završilo bez ikakvih daljnjih problema i srpski košarkaši stigli su na utakmicu koja je morala biti odgođena na 24 sata.