Zagorsko pripetavanje i dalmatinski derbi

Piše:Bernard Jurišić • ponedjeljak, 26.03.2012.

Malo je nedostajalo da Zabok već u 2. kolu napravi najveće iznenađenje Lige za prvaka, no produžetak i mirna ruka Kruna Simona spasili su pobjedu aktualnih prvaka. Split je ostvario startnu prednost protiv Zadra, a Cedevita i Cibona odradile su posao bez velikog trošenja...

Splićani su i drugi put ove sezone u svojoj dvorani pobijedili Zadar i to opet znatno uvjerljivije negoli to konačnih 79:73 otkriva. Žuti su lako izlazili na kraj sa zadarskim pokušajima koji su, priznao je to i trener Pipan, bili većinom individualni. Za razliku od Zadrana, Splićani su upravo momčadskom predstavom ostvarili pobjedu koja im daje rezultatsku, ali i psihološku prednost pred svojim dalmatinskim rivalima.

6. Mimica (Split), Bašić (Zabok) - 1

Nadomak velikog iznenađenja bila je utakmica u Bedekovčini. Zabok je na krilima inspiriranog tandema Kraljević - Bašić držala Zagreb CO "u konopcima" sve do zadnjeg napada produžetka, ali na kraju je mirna ruka Simona iz slobodnih bacanja spriječila veliko iznenađenje. Imali su Mravi tijekom utakmice i 14 poena prednosti, ali Zabočani su dobro koristili izostanak Marija Kasuna, kojeg vjerojatno neće biti sve do početka doigravanja.

Cedevita i Cibona lako su se obračunali s A-1 preprekama, riješivši pitanje pobjednika već do poluvremena. Miro Bilan odlično je iskoristio i drugu utakmicu Lige za prvaka dominirajući protiv brodskih centara. Očito je čovjeku dobro sjela presuda Fibe o "novčanoj kompenzaciji za duševnu bol" koja će u narednom periodu na njegov račun morati stići iz Zadra. Cibona se prošetala do pobjede protiv Jollyja uz 19 poena Barboura i minutažu za sva 24 imena koja su ušla u zapisnik utakmice.

Igrač kola

Filip Kraljević odigrao je utakmicu života, a ne kola. 22-godišnji ljevoruki centar Cedevite na posudbi u Zaboku ukrcao je aktualnim prvacima 38 poena, uz 12 skokova, pritom promašivši tek dva od 16 pokušaja za dva poena i jedno od 11 slobodnih bacanja. Kraljević se bori za povratak u dres Cedevite, a nastavi li s ovakvim predstavama u Ligi za prvaka, Matej Mamić će za narednu sezonu imati jednu centarsku brigu manje.

Petorka kola

Srđan Subotić (Split) - 19 poena, 9 asistencija (4 boda)

Domagoj Bašić (Zabok) - 28 poena, 4 asistencije, 3 skoka, 3 osvojene lopte (1)

Krunoslav Simon (Zagreb CO) - 20 poena, 7 asistencija (2)

Miro Bilan (Cedevita) - 28 poena, 11 skokova, 3 asistencije (3)

Filip Kraljević (Zabok) - 38 poena, 12 skokova (5)

Zanimljivost kola

Split je napokon "pomeo prašinu" sa svoje trofejne povijesti, a u utakmici protiv Zadra pod krov dvorane na Gripama podignuta je prva od pet zastava za osvojene europske trofeje splitskog kluba. Generacija koja je osvojila Kup Radivoja Koraća u sezoni 1975/76 pozdravljena je pljeskom dobro ispunjene dvorane (za razliku od najavljivača Ede Pezzija koji je "pozdravljen" zvižducima), a u narednim utakmicama na red će doći i "zlatna generacija" koja je u Split donijela tri uzastopna naslova prvaka Europe.

• Obrisan korisnik26.03.2012. u 15:14
    cedevita ima centarski tandem za budućnost! bilan 23 godine (već sada jako dobar u ABA ligi) i kraljević 22 godine (pokazuje potencijal u ligi za prvaka). mislim da im bagarić ne treba sljedeće sezone u euroligi.
  • Obrisan korisnik26.03.2012. u 14:34
    Da, samo ova kritika oko raspodjele minutaže bi bila u redu da je bar netko reagirao od "nositelja" kako treba...Nažalost, Vrbanc je odigrao najgoru utakmicu otkako je u Zadru, one zadnje 2 trice u 40. minuti uopće ne računam, Vrkić se nije sastao s loptom, Vragović isto tako, Batur je... [više na forumu]