"Sve isto je, ali ništa isto nije..."

Piše:Josip Tolić • ponedjeljak, 09.04.2012.

25. kolo MAXtv Prve lige donijelo je konačno razrješenje oko pitanja prvaka Hrvatske. Modri su sedmu titulu u nizu osigurali slavljem na Šubićevcu, Hajduk se mučio protiv Karlovca, a čak su tri utakmice gledateljima ponudile rezultatski preokret. Jedan je čovjek, pak, podsjetio kako je zabijati bivšim momčadima...

Povijest se i ove sezone ponovila. Novi-stari prvak (p)ostao je zagrebački Dinamo koji je s lijepih i uvjerljivih 3:0 prošao kroz uzavreli Šubićevac. Kao i protiv Lokomotive, lijepu je partiju pružio Sammir postigavši dva pogotka, a jedan je dodao i kapetan Badelj za najljepši uskrsni poklon - 14. naslov prvaka Hrvatske. Šibenčani imaju druge brige; 45 minuta s igračem manje protiv Modrih nisu mogli, a bodove koji život znače morat će tražiti u drugim utakmicama. I nadati se da osam bodova zaostatka za "zonom spasa" nije nerealno dostići u posljednjih pet kola.

Druga momčad s vrha uz dosta poteškoća uspjela je slomiti otpor drugog sastava s dna ljestvice Prve lige. Borbeni su Karlovčani, bez obzira na sigurno popločen put za Drugu ligu, pružali dobru predstavu na Poljudu koju je u radost domaćeg sastava pretvorio Ante Vukušić s bijele točke te tako ostao u igri za trofej najboljeg strijelca iza Beqiraja. I šibensku i splitsku utakmicu obilježili su prekidi zbog bacanja pirotehnike na travnjak koje pokazuje da se preko noći neće moći promijeniti navijačka tradicija u Lijepoj našoj. Promijeniti se, vjerojatno, neće ni Hajdukova druga pozicija na ljestvici.

Ovo bi se kolo, osim po Dinamovu osiguranju krune, moglo pamtiti i kao kolo preokreta. Cibalia je brzo zaliječila rane iz Kupa te na Maksimiru uzela sva tri boda protiv Lokomotive. Sve je bilo poznato već u prvom dijelu kada su Kresinger i Bartolović okrenuli prednost Lokosa iz uspješno realiziranog jedanaesterca Kramarića. Europski san "maksimirskog podstanara" tako je došao pod znak pitanja nakon drugog poraza u nizu, dok je Vinkovčanima kraj serije od tri utakmice bez pobjede iste ambicije održao na životu.

Buđenje Istre 1961 iz "zimskog sna" postalo je i više od toga. Puljani su upisali sedmu uzastopnu utakmicu bez poraza ove godine, ovaj put uz dozu dramatičnosti nakon što su na svom travnjaku lovili zaostatak protiv zaprešićkog Intera koji je kraj utakmice dočekao s igračem manje. Belle i Bačelić-Grgić donijeli su toliko željena tri boda koja su stanovnike Drosine konačno preselila iznad crte ispadanja. Selidbu, ali u drugom smjeru, pretrpio je Div iz predgrađa i oba sastava čeka bespoštedna borba za ostanak do kraja prvenstva.

Treći preokret viđen je na Stanovima gdje je Zadar u napetoj i dosta gruboj utakmici iz zaostatka prešao u vodstvo u dalmatinskom okršaju sa Splitom. Vodeći gol Vitaića gostima je otežalo isključenje Rebića, a u turbulentnih desetak minuta nastavka plavi blitzkriegom dolaze u vodstvo te i oni ostaju s desetoricom. Na kraju, međutim, odlaze sretni zbog tri velika boda "u džepu" koji ih vraćaju u mirnije vode što se ostanka tiče, a Splitovo treće mjesto stavljaju na iskušenje.

Crveni je karton bio viđen i u ogledu Lučkog i Osijeka u Zagrebu, jedinom koji je završio bez pobjednika. Iako je Lukačević zadao mnogo problema gostima startom za isključenje već u 27. minuti, izabranici Stanka Mršića dobro su parirali Lučanima koji su dvaput prosuli vodstvo i tako još jednom pokazali manjak koncentracije u ključnim trenucima susreta. Bod nijednu momčad na kraju neće zadovoljiti; Osječanima će omogućiti tek "uzimanje zraka" u nastavku borbe za očuvanjem prvoligaškog statusa, dok je Lučkom, uz treći neodlučen rezultat zaredom, ostao tek mala satisfakcija u teškoj bodovnoj situaciji.

U ogledu dviju momčadi koje su nedavno promijenile trenera Zagreb je na Kantridi minimalno svladao Rijeku, a čovjek odluke bio je baš bivši član riječke momčadi Hrvoje Štrok. S druge je strane priliku od prve minute dobio Zagrepčanin Dino Drpić, no nije uspio spriječiti Besekovu momčad da odnese sva tri boda s gostovanja i tako si olakša bitku za pozicije spasa. Rijeka, pak, nastavlja s toplo-hladnim izdanjima te je, s obzirom na to i činjenicu da ima dosta težak raspored do kraja, čeka zahtjevan posao ako želi biti član Lige 12 najesen.

Varaždinska suspenzija ostala je na snazi, zbog čega nije odigran ogled sa Slaven Belupom. Ipak, uprava kluba nije mirovala već traži način kako pokrenuti stečaj i osigurati si uvjete za Drugu HNL iduće sezone, a uložena je i žalba na pobjedu Cibalije bez borbe u prethodnom kolu zbog toga što je krivi sud donosio odluku o rješavanju sporova s bivšim igračima. Farmaceuti će tako, vjerojatno, ni krivi ni dužni doći na treću poziciju na ljestvici nakon što tri boda budu dodana i na njihov konto.

Igrač kola

Bio je najbolji u potvrdi osvajanja 14. Dinamova naslova prvaka Hrvatske. Hrvatski Brazilac Sammir Šibeniku je zabio dva od tri pogotka Modrih, u 15. i 90. minuti te još jednom podsjetio na potencijal koji se često zaboravlja. "On je moje veselje i učinit ćemo sve da ga do kraja sezone dovedemo u zavidnu formu, a onda ni izbornik neće biti imun na njegove dobre igre", obećao je strateg Zagrepčana Ante Čačić.

Pogodak kola

"Tko će kome nego svoj svome" poslovica je kojoj nerijetko nalazimo povod na sportskim, posebice nogometnim borilištima, a na Veliku subotu potvrdio ju je Hrvoje Štrok. U 36. minuti ogleda Rijeke i Zagreba postigao je krasan gol iz slobodnog udarca za Pjesnike s ruba kaznenog prostora te tako zapaprio klubu s Kantride.

Izjava kola

"S obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, nama je uspjeh uopće doći u Split i odigrati utakmicu u ovakvom ambijentu. Ponosan sam, zadovoljan i sretan jer sam i ja i mnogo igrača prvi put igrali na Poljudu", iskreno i nedvosmisleno rekao je trener Karlovca Sanjin Lucijanić nakon minimalnog poraza na Poljudu. Koji ipak nije rastužio prijatelje kluba s Korane, već im je donio neke druge osjećaje.