Nogomet

"Poput Feniksa se izdignula iz pepela"

Piše:Vedran Babić • ponedjeljak, 04.06.2012.
"Poput Feniksa se izdignula iz pepela"

Grad Varšava jedan je od onih koji je u svom "vijeku" prošao sito i rešeto te zapravo nikada nije imao svoj pravi mir. Najveći je to grad Poljske (naravno, i glavni grad) te jedan od gradova s najbržim razvitkom u Europi na svim razinama...

Varšava

Stanovništvo: 1.711.000
Površina: 517 km kvadratnih
Nadmorska visina: 106 m
Službena web stranica: http://uefaeuro2012.um.warszawa.pl/en

"Poput Feniksa se izdignula iz pepela", reći će vam stanovnici Varšave o svom gradu, koji je u svojoj povijesti proživio mnogo ratova. Daleko najveću štetu od svih nanio mu je Drugi svjetski rat, poslije kojeg je čak 80 posto građevina u Varšavi bilo sravnjeno sa zemljom i pretvoreno u pepeo. Upravo je iz tog pepela počela rasti jedna nova Varšava, jedan novi život.

Od grada koji je tijekom cijele svoje povijesti bio izmučen ratnim zbivanjima i stalno kretao od nule, Varšava je danas dogurala do sušte suprotnosti. Varšava je danas grad koji konstantno raste i razvija se. U svakom pogledu. Nekako i priliči da će se baš u tom gradu odigrati prva utakmica Eura.

Opće informacije

S nešto više od 1.700.000 stanovnika i gotovo 517 kilometara kvadratnih površine Varšava je najveći poljski grad, ali i spada među deset europskih gradova s najvećim brojem stanovnika unutar gradskih granica. Većinu stanovništva čine Poljaci, no postoji i židovska manjina.

Grad koji je svijetu dao Marie Curie i Frederica Chopina danas ima 18 okruga, od kojih svaki ima svoje upravljačko tijelo. Najnaseljeniji okrug je Mokotow s nešto više od 225.000 stanovnika. Površinom najveći je Wawer, ali ima nešto manje od 70.000 stanovnika.

Varšava se nalazi oko 300 kilometara udaljena od Karpata te oko 260 kilometara od Baltičkog mora. Gradom, koji je smješten u srednjomazovjeckoj nizini, protječe rijeka Visla, najduža rijeka u Poljskoj i jedna od najdužih u tom dijelu Europe. Klima je vlažna kontinentalna, a središnja godišnja temperatura je oko 8 stupnjeva Celzijusa. U lipnju je prosječna dnevna temperatura oko 17 stupnjeva Celzijusa. Najvlažniji mjesec u godini je srpanj.

Značajan gospodarski rast Varšave dodatno je potaknut 2004. godine kada je Poljska postala članicom Europske unije. Taj napredak možda je najbolje vidljiv u samom središtu u kojem se nalaze brojna domaća i inozemna poduzeća. 2006. godine bilo je registrirano preko 300.000 poduzeća. Nedavno je Varšava zauzela sedmo mjesto na ljestvici najbrže rastućih tržišta svijeta.

Sama Varšava sudjeluje s 12% u državnom prihodu, a nezaposlenost u tom gradu je jedna od najmanjih u Poljskoj (manje od 3%). Po broju nebodera Varšava je četvrti "najviši" grad u Europi, iza Pariza, Frankfurta i Londona.

Povijest

Prvi spomen Varšave zabilježen je u 13. stoljeću. Tijekom sljedeća dva stoljeća grad se razvio u trgovačko središte, a 1596. godine postao je glavnim gradom Poljske. No, gotovo točno 200 godina kasnije (1795.) aneksom je postala dio Prusije.

Varšava se nalazila pod ruskom vlasti sve do 1918. godine, kada je, po završetku Prvog svjetskog rata, u njoj proglašena nezavisnost Poljske. U narednih 20-ak godina Varšava je dosegla brojku od 1.3 milijuna stanovnika, no Drugi svjetski rat do temelja je izmijenio sliku grada i pretvorio ga u grad duhova.

U periodu poslije rata Varšava se, poput Poljske, našla pod režimom SSSR-a. Postepeno se provodila kompletna obnova grada, neke od povijesnih znamenitosti su se nanovo izgradile, a stanovnici su se polako počeli vraćati. 1955. godine u Varšavi je potpisan čuveni Varšavski pakt.

Za turiste

Oni koji uz gledanje loptanja po travnjacima zadovoljstvo pronalaze i u razgledavanju povijesnih znamenitosti, u Varšavi će zasigurno doći na svoje. Posebno se to odnosi na Stari grad, čiji je veliki dio poslije završetka Drugog svjetskog rata bio kompletno renoviran.

Središnja znamenitost Starog grada, koji je još od 1980. godine na UNESCO-vu popisu mjesta svjetske baštine u Europi, je nanovo izgrađeni Kraljevski dvorac, nekadašnja rezidencija poljskih careva i predsjednika. Koliko se toga promijenilo u Varšavi u odnosu na situaciju prije spomenutog rata možda će najbolje reći podatak da su na Glavnom trgu (Rynek Starego Miasta) samo dvije kuće ostale u svom "izvornom" obliku.

Stari grad čine još brojne povijesne građevine poput crkve sv. Martina, Gotičkog mosta, katedrale sv. Ivana, Jezuitske crkve, Biskupskog dvora, Palače bakrenog krova, Skulpture varšavske sirene i Zygmuntova stupa.

Ponuda muzeja i galerija također je vrlo bogata usprkos golemoj šteti koju je nanio Drugi svjetski rat. Među njih otprilike 60 najpoznatiji su Nacionalni muzej Varšave, Muzej poljske vojske, Muzej Varšavskog ustanka, Nacionalna galerija umjetnosti Zacheta, Centar suvremene umjetnosti, Muzej Carroll Porczynski (sa slikama, između ostalih, Goye, Dalija, Van Gogha i Rubensa). Ima i muzeja posvećenih karikaturi (jedini takve vrste u svijetu!), erotike i motorizma. Za svakoga ponešto.

Prijevoz

Varšava ima vrlo razvijene prijevozne linije busevima, tramvajima i metroom. Prometuje se svakodnevno uglavnom od 5 do 23 sata. Noćni busevi povezuju ulicu Emilii Plater u središtu grada s nekima od najvećih predgrađa. Petkom i subotom metroi prometuju do 2 sata iza ponoći. Poželjno je da svoje karte kupite prije ukrcaja.

Velika je prednost što je zračna luka Frederic Chopin udaljena samo osam kilometara južno od središta grada. Sa željezničkog kolodvora u središtu grada možete svakodnevno izravno doći do Wroclawa (pet sati), Gdanjska (četiri i pol sata), Poznana (3-4 sata), Lviva (14 sati) i Kijeva (15 sati). Postoje dva autobusna kolodvora (Warszawa Stadion i Warszawa Zachodnia).

Od ostalih odredišta Eura najbliži je Poznan (320 km). Slijede Wroclaw (350 km), Gdanjsk (345 km), Lviv (385 km), Kijev (820 km), Harkiv (1250 km) i Donjeck (1465 km).

Sport

Nogomet je u Varšavi najpopularniji sport, ali nije jedini. Dva najveća nogometna kluba su prvoligaši Legia i Polonia. Legia je u svojoj gotovo stoljetnoj povijesti (osnovana je 1916. godine) osvojila osam naslova prvaka, 14 kupova, četiri poljska Superkupa i jedan Liga kup.

U Europi najbolji rezultat zabilježili su 1970. godine kada su u natjecanju koje je prethodilo današnjoj Ligi prvaka igrali polufinale. 1991. godine u Kupu pobjednika kupova igrali su također u polufinalu. U sezoni 1995./1996. postali su prva poljska momčad koja je nastupila u Ligi prvaka kakvu poznajemo danas.

Polonia je prošle godine proslavila svoj stoti rođendan, no kroz svoju povijest bila je manje uspješna od Legije. Osvojili su dva prvenstva Poljske, dva Kupa te po jedan Superkup i Liga kup. U Europi najdalje su otišli 1999. godine kada su u Intertoto kupu igrali polufinale.

Niželigaš Gwardia također je iz Varšave, no on je najpoznatiji po tome što je bio prvi poljski predstavnik u nekom europskom natjecanju. Bilo je to u sezoni 1955./1956. Najveći uspjesi bili su im osvajanje poljskog Kupa 1954. godine te drugo mjesto u domaćem prvenstvu tri godine kasnije.

Varšava također ima svoje klubove u košarci, odbojci, rukometu, američkom nogometu, plivanju, boksu, šahu, maratonskom trčanju. Grad se može pohvaliti s brojnim pojedinačnim zlatnim medaljama osvojenima u atletici, jedrenju, veslanju, mačevanju...

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik04.06.2012. u 13:52
    definitivno prelijep grad
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik04.06.2012. u 13:49
    Jedan od najljepših gradova u Europi. Odličan osvrt, samo mi upada u oči da nije spomenut Lazienski, jedan od najljepših parkova uopće. Ako se netko zatekne w Warszawie za EURO, mislim da se u pubovima Miedzy Nami i Kafefajka može očekivati navijanje za Hrvatsku, tako je bar bilo prije... :)
    Obrisan korisnik