Ćiro potpisao kapitulaciju, Lokomotiva osigurala Europu, Vulić ostao bez posla

Piše:Ante Dubravac • ponedjeljak, 13.05.2013.

Iza nas je 31. kolo MAXtv Prve lige i iako je do kraja sezone ostalo za odigrati još 180 minuta otvorena su mnoga pitanja. Najviše upitnika se pojavljuje u borbi za ostanak u ligi, a zanimljiva je i bitka za Europu.

Već posljednjih nekoliko kola se u najavama utakmica pojedini susreti označavaju kao ključni i sudbonosni za neke klubove i njihove ambicije koje su vezana za ostanak u ligi ili igranje u europskim natjecanjima iduće sezone. Međutim niti 31. kolo MAXtv Prve lige nije donijelo odgovore na mnoga pitanja, a poznavajući prilike u našem nogometu može se očekivati da će putnike u niži rang natjecanja prvenstveno određivati Komisija za licenciranje HNS-a.

Iako već dugo drži začelje prvenstvene ljestvice, iako njegova momčad ne igra dobro Miroslav Blažević uporno je ponavljao: "Zagreb neće ispasti iz lige, budite u to sigurni". Međutim čak i nepopravljivi optimist, što Ćiro sasvim sigurno je, nakon poraza od Cibalije rezultatom 2:0 morao je priznati: "Jako sam tužan, ovaj poraz nas je odveo u Drugu ligu."

Posljednji tračak nada Zagreb je tražio na svom stadionu protiv Cibalije. Iako ih je na životu ostavljala isključivo pobjeda Pjesnici tijekom 90 minuta gotovo da nisu ozbiljnije zaprijetili. Gosti su strpljivo čekali svoje prilike i u samoj završnici preko Vitaića i Terzića došli do vrlo vrijednih bodova.

Nogometaši Dinama i Splita na Maksimir su istrčali s porukom u čast iznenada preminulog Ivana Turine na kojoj je pisalo: "Joja zauvijek u našim srcima". Iako je gostima iz Splita svaki bod vrlo bitan u borbi za Europu Dinamo je od početka potpuno dominirao i potpuno kontrolirao stanje na terenu.

Kada je u 31. minuti svoj golgeterski post koji traje od listopada prekinuo Ante Rukavina bilo je jasno da će gosti teško do bodova. Nekoliko minuta kasnije sve je zaključio Said Husejinović lijepim pogotkom s dvadesetak metara. Puno prašine uoči dvoboja podiglo se oko Ante Rebića i njegovog potencijalnog transfera. Očito je sve to ostavilo traga na mladog napadača jer u Zagrebu ničim nije opravdao velike iznose koji se vežu uz njegovo ime.

Do vrlo vrijednih, možda i ključnih, bodova stigli su nogometaši Intera iz Zaprešića na gostovanju kod Osijeka. Moglo bi se reći da su gosti u pravo vrijeme ušli u formu te se s trećom pobjedom u nizu trenutno nalaze na devetom mjestu. Ključan susret za Inter i njihove ambicije odigrat će se u idućem kolu kada gostuju u Vinkovcima kod Cibalije koja ima samo tri boda manje.

Svoju dobru igru i pobjedu u Vinkovcima iz prošlog kola nogometaši Zadra nisu potpuno naplatili u dvoboju protiv Slaven Belupa. Iako su poveli u 58. minuti nakon što je Elvis Kokalović u vlastitu mrežu skrenuo udarca Josipa Bilavera domaćini nisu izdržali do kraja. Deset minuta prije kraja susreta Glavica je izjednačio i Zadru ostavio velike brige jer Ferdu Milina i njegove nogometaše u posljednja dva kola čeka gostovanje na Kantridi te susret protiv Splita u Stanovima.

Samo nekoliko dana nakon dvoboja u prvoj utakmici finala Hrvatskog nogometnog kupa nogometaši Hajduka i Lokomotive su na Poljudu još jednom odmjerili snage, ovoga puta u prvenstvenom ogledu. Bio je to susret s puno manje naboja pa su se i treneri obje momčadi odlučili napraviti nekoliko izmjena u početnim sastavima. Domaćini su dominirali svih 90 minuta, ali tu terensku inicijativu nisu znali okruniti pogotkom. S druge strane Lokomotiva je došla po bod s kojim je osigurala Europu pa se može reći da se momčad trenera Tomislava Ivkovića zadovoljna vraća u Zagreb.

Susjedski derbi Istre 1961 i Rijeke gledateljima je ponudi čvrstu i borbenu utakmicu bez puno pravih prilika. Susret je odlučen tri minute prije kraja kada je Luka Hadžić odlično reagirao i lijepim pogotkom osigurao domaćinima uvijek slatku pobjedu protiv Rijeke.

Igrač kola

Više od deset utakmica u nizu, točnije 948 minuta, Ivan Kelava nije vadio loptu iz svoje mreže. Posljednji put ga je na to prisilio Jozinović na Poljudu protiv Hajduka u 42. minuti. Taj susret odigran je 27. veljače 2013. godine. Ako svoju mrežu sačuva do kraja sezone netaknutom Kelava će zatvoriti krug u kojem je Dinamo igrao sa svim momčadima u ligi, a da on nije primio pogodak.

Pogodak kola

U ne pretjerano efikasnom kolu dva pogotka definitivno zaslužuju pažnju. Prvi je djelo Saida Husejinovića koji je protiv Splita primio jednu loptu na 25 metara, povukao nekoliko koraka i neometan, s ruba šesnaesterca, neobranjivo pogodio gornji lijevi kut nemoćnog vratara Andrije Vukovića

Drugi pogodak koji treba izdvojiti vidjeli su gledatelji u Puli. U samoj završnici utakmice Ivor Horvat je uputio jedan centaršut s desne strane, Mato Neretljak je malo skrenuo loptu koja je došla do Luke Hadžića. Dvadesetogodišnji veznjak odlično prima loptu te iz voleja uz malu pomoć vratnice donosi svojoj momčadi tri boda.

Izjava kola

"Jedina tri poraza koja imamo u drugom dijelu sezone su se dogodila na Maksimiru. Očito se moji igraće preplaše kada dođu na ovaj stadion," izjavio je Zoran Vulić nakon poraza od Dinama. Iako se u tom trenutku nije činilo da će taj poraz uzdrmati njegovu trenersku poziciju vrlo brzo je stigla potvrda iz Parka Mladeži da je to bila posljednja Vulićeva utakmica na klupi Splita.

Tragičar kola

Niti u petoj prvenstvenoj utakmici Hajduk nije uspio zatresti mrežu Lokomotive, a najbolju priliku je propustio Ivan Vuković u 68. minuti utakmice. Nakon što je Dominik Picak neoprezno srušio Mujana u vlastitom šesnaestercu sudac Danijel Trampus iz Osijeka je pokazao na bijelu točku. Vuković je pucao silovito, po sredini gola, ali je njegov udarac zaustavila vratnica.

• Obrisan korisnik15.05.2013. u 21:23
    Nemoj pisati gluposti kada neznaš. Prva tri idu u Europu, a četvrti klub ide kroz kup, pobjednik kupa ili doprvak kupa ako pobjednik ima osiguran nastup u Europi. Što se tiče Lokomotive oni tek trebaju dokazati Uefi da mogu nastupiti u Europi što im je polazilo za rukom što se tiče nastupa u prvoj... [više na forumu]
  • PajoPatak13.05.2013. u 14:35
    Ne baš... ako Lokomotiva osvoji kup, sljedeći koji ide je četvrti na tablici a ne finalist kupa.