Fanatik

A što ako završite tamo gdje ne znaju?

Bernard Jurišić • nedjelja, 12.02.2012.
A što ako završite tamo gdje ne znaju?
Foto: EPA

Znam da ste više-manje sve saznali o Jeremyju Linu i njegovoj bajci koja traje zadnjih tjedan dana po NBA parketima. Amerikanci inače vole dramatizirati, pa nije ni čudno što se cijela nacija zapalila za priču "momka koji je do prije 10 dana spavao na bratovom kauču, a onda se u pet utakmica pretvorio u novog Stevea Nasha".

S američkim košarkašem kineskih korijena već vas je upoznao Mario Majdić Natrlin, s njegovom harvardskom diplomom i zanimljivim životnim putem koji usprkos elitnoj školi nije dozvoljavao da odustane od prve ljubavi. U ovih pet utakmica u nizu u kojima je odveo Knickse do pobjede zaista je bilo čudesno gledati što radi taj nepoznati lik koji je protiv Netsa dobio prigodu izboriti se za garantirani ugovor, a umjesto toga izborio se za to da mu navijači u MSG-u sasvim ozbiljno i bez ikakvog sprdanja skandiraju "MVP, MVP".

A bilo je i zanimljivo gledati kako Carmelo Anthony skače i pozdravlja poteze nove zvijezde "Velike Jabuke" u završnici utakmice protiv Lakersa. Kobe Bryant gotovo pola desetljeća nije znao za poraz u MSG-u, nije ga vjerojatno planirao ni u utakmici u kojoj Knicksima nije bilo prvih violina Anthonyja i Stoudamirea, a onda je on, kao i ostatak svijeta, upoznao tog Lina.

I ne treba Kobeu zamjerati na pitanju "Tko je taj Lin?" uoči dolaska na utakmicu u New York, kad ni velika većina nas ostalih koji se ozbiljno bavimo NBA ligom nije imala pojma da je taj Lin uistinu sposoban napraviti. Svatko može "poludjeti" u jednoj utakmici, ali to napraviti u njih pet zaredom, u njima ostvariti prosjek od 26.8 poena i 8 asistencija, ukrcati Lakersima 38 i pet puta odvesti Knickse do pobjede i vratiti ih iznad crte koja vodi u doigravanje - to nikako ne može biti slučajno. Priznao je to i Kobe Bryant nakon poraza u MSG-u: "Nitko ne može pasti s neba i slučajno odigrati ovakve utakmice. Lin je očito odličan košarkaš i ovo što je napravio plod je njegovog velikog rada i talenta".

No, pravi izazovi za Lina tek predstoje. Koliko će mu trener Mike D'Antoni vjerovati kad se u momčd vrate prve zvijezde i nemilosrdni potrošači lopti - tek ćemo saznati. Hoće li njegova slava zasmetati "princezi" Karmeli ili će D'Antoni naći načina da svi budu zadovoljni? Tražio je trener Knicksa razigravača po svojoj mjeri, čak razmišljao i dovesti Stevea Nasha, a onda mu je praktično s neba palo neočekivano rješenje. Lin je u samo tjedan dana ušao navijačima, novinarima i čitavoj javnosti pod kožu i munjevito stekao sve reference za postati košarkaški Tim Tebow.

Moram priznati da mi je drago vidjeti da su se Cleveland Cavaliersi trgnuli u odnosu na katastrofalnu prošlu sezonu, prvu u post-LeBronovskoj eri. Prošlogodišnji potop donio im je prvi izbor Drafta, a Kyrie Irving u dosadašnjih dvadesetak utakmica u potpunosti je opravdao ulogu prve zvijezde prošloljetnog Drafta. Irving je s prosjekom od 18 poena i 5 asistencija uspio podignuti Cavse s dna i najaviti im bolja vremena i višegodišnju mogućnost borbe za doigravanje.

No, tu će opet puno ovisiti i o klupskom menadžmentu i sposobnostima GM-a Chrisa Granta. Njegov prethodnik Danny Ferry nije uspio oko LeBrona Jamesa složiti šampionski materijal, bit će zanimljivo vidjeti jesu li Cavsi išta naučili iz te bliske prošlosti i hoće li Irving dobiti kvalitetniji "popratni orkestar". Prvi korak je napravljen, uz Irvinga, četvrti izbor Tristana Thompsona i obrambenog "prljavca" Andersona Varejaa kakvog treba svaka uspješna momčad (sjetite se samo Dennisa Rodmana, Bena Wallacea, Rona Artesta, Kendricka Perkinsa...) Cavsi imaju solidnu okosnicu oko koje mogu graditi. No, hoće li izgraditi - to je već milijunsko pitanje.

To se isto vjerojatno pita i John Wall, koji je u svojoj drugoj sezoni na sasvim solidnom prosjeku od 16.4 poena i 7.1 asistenciju, ali njegovi Washington Wizardsi i dalje tavore na dnu Istoka, gdje su bili i prošle godine. Wall je od svih proglašen jednom od budućih zvijezda NBA lige, ali za pravi zvjezdani status osim velikih brojki nužne su i momčadske pobjede. Wizardsi već godinama nisu navikli svoje navijače na pobjede, pa i njihov GM Ernie Grunfeld ima izazovan zadatak slaganja kockica koje bi Washington trebale vratiti u gornji dom, a Johna Walla zaista promovirati u jednu od elitnih zvijezda lige.

I Wizardsi imaju solidan mladi temelj u Wallu i JaValeu McGeeju, dok će Nicka Younga narednog ljeta morati platiti puno više od sadašnjih 3,7 milijuna žele li ga zadržati uz bok spomenutog tandema. Imaju i još sezonu i pol najpreplaćenijeg svjetskog sportaša današnjice Rasharda Lewisa, NBA verzije Hajdukovca Marijana Buljata koji će u trećeligašu Primorcu 1929 iz Stobreča igrati za godišnju plaću od 360.000 eura. Lewis za svojih 8.5 poena u prosjeku ove će godine Wizardsima uzeti više od 22 milijuna dolara.

Da građenje novih momčadi nije nimalo lagan posao znaju jako dobro i u Sacramentu, koji u Tyrekeu Evansu i DeMarcusu Cousinsu imaju jedan od najeskplozivnijih mladih tandema u ligi. Dva uzastopna visoka izbora na Draftu omogućila su im dobavljanje dva dominantna mlada igrača, no Kingsi i dalje ne pokazuju nikakav značajan rezultatski pomak. Dapače, već je Cousins imao problema i s trenerom i s menadžmentom, ni Evans nije baš "anđelčić", a "popratni orkestar" mijenja se bez nekih pravih poteza i dalekosežnih odluka.

Doveli su ovog ljeta i JJ Hicksona, tu je i jako dobri Marcus Thornton, Kingsi su jedna od najpotentnijih momčadi za narednih 4-5 godina, no teško je danas reći hoće li se jedan Tyreke Evans razviti u igrača koji će biti sposoban nositi svoju momčad do pobjeda, doigravanja, možda i naslova ili će ostati jedan od mnogih Tracyja McGradyja, Monta Ellisa ili ako baš hoćete - Carmela Anthonyja, koji će biti prepoznati kao odlični košarkaši, no ne i pobjednici.

Zapravo, zraka sreće vrlo je važna za svaku mladu sveučilišnu zvijezdu onog ljeta kad se odluči izaći na NBA Draft. Ako ste takve sreće da baš na vašem Draftu Chicago Bullsi dobiju prvi izbor usprkos tek 1.7% teoretskih izgleda i uskočite u organizaciju koja već ima sasvim solidne igračke temelje, koja zna graditi velike momčadi i pobjeđivati, onda možete biti MVP kandidat već u svojoj prvoj NBA sezoni. Pomaže, doduše, i ako možete sve ono što može Derrick Rose.

Međutim, pitam se onako potajno i potiho bi li Derrick Rose zaista tako brzo izrastao u jednu od najvećih NBA zvijezda da je 2008. umjesto u Bullsima, završio recimo u Charlotte Bobcatsima ili New Orleans Hornetsima, što gotovo sigurno očekuje najbolje sveučilišne igrače na Draftu narednog ljeta?

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik13.02.2012. u 13:56
    Onog trenutka kad se u momčad vrate umjetne zvjezde sa svojim 'ispaljujem-lopte-obrana-me-ne-zanima' stavom Knicksi SIGURNO ponovno gube. Siguran sam u to.
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik13.02.2012. u 02:46
    cikago osvaja ove sezone, nema im ravnih
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik12.02.2012. u 23:40
    nisu Bullsi (bez Derrick-a) tolko dobra momcad. On radi razliku. Mozes ga staviti u nekoliko momcadi i one bi automatski postale legitimni "contender". Wall ne bi smio u istu recenicu s njim.
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik12.02.2012. u 23:04
    derrick je prebrži od svih
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik12.02.2012. u 22:48
    ako zavrsite tamo gdje ne znaju - cekate dok ne saznaju, u protivnom odete. to je politika velike vecine danasnjih mladih zvijezda i zvjezdica u dvije iljaditima, brandon jennings je najnoviji slucaj. igraci poput npr paula pircea su endemske vrste, da dugo ostanu u gubitnickoj momcadi.
    Obrisan korisnik