Juriš

Futsal Euro otvorio nove mogućnosti

Bernard Jurišić • utorak, 07.02.2012.
Futsal Euro otvorio nove mogućnosti
Foto: Duje Bonačić

Hrvatska je dobila nove sportske junake. Samo tri utakmice bile su dovoljne da hrvatski malonogometni reprezentativci postanu prave zvijezde, a da se splitska i zagrebačka Arena natječu u skidanju rekordnih posjeta u povijesti futsal Europskih prvenstava. Iako Hrvatska ima višedesetljetnu malonogometnu tradiciju, a u južnim dijelovima zemlje "mali balun" je po popularnosti prvi do "velikog", tek je domaćinstvo Futsal Eura mnogima u Hrvatskoj otkrilo sve čari tog dinamičnog i lijepog sporta...

Pobjeda protiv Rumunja, pa dvije "osvetničke misije" za neke prošle dugove Česima i Ukrajincima i Hrvatska je - "poludjela". Prije samo tjedan dana imena Darija Marinovića, Ive Jukića, Jakova Grcića, Tihomira Novaka, Franka Jelovčića, Saše Babića značila su nešto tek manjem, "stručnom" ambijentu. Danas - pola države priča kako je Marinović češkog vratara driblingom "poslao po ćevape", žučno raspravljaju tko je bolji, Grcić ili Novak, a vratara Jukića poluozbiljno preporučuju i Slavku Goluži i Slavenu Biliću.

Iako je talent ove iznimno mlade reprezentacije neupitan, širi hrvatski auditorij momci Mate Stankovića ipak nisu osvojili svojim (malo)nogometnim majstorijama, nego prije svega nevjerojatnom, gotovo fanatičnom borbenošću u koje su, hoćete-nećete, morate zaljubiti. Posebno uz saznanje da najveći dio posla na terenu praktično odrađuje šest do sedam igrača, a futsal je takav sport da malo tko može izdržati više od pet minuta punog ritma.

Jer tu nema skrivanja. Priznao je nedavno Robert Jarni, jedan od rijetkih svjetskih igrača koji su nastupali i za nogometnu i za futsal reprezentaciju svoje zemlje, da je "mali nogomet" tjelesno daleko zahtjevniji od "velikog". "U nogometu kad 'pukneš' fizički, nabiješ dijagonalu 70 metara od sebe i uhvatiš zraka. A u futsalu ako ti koncentracija padne samo na jednu sekundu, možeš biti siguran da stiže kazna."

Lijepo je vidjeti da je Hrvatska "otkrila" još jedan sport, a još ljepše gledati pune tribine Spaladium Arene, a uskoro i Arene Zagreb. Futsal Euro u Hrvatskoj već se danas, četiri dana prije završetka, može proglasiti apsolutnim pogotkom. Troškovi organizacije za ovakav tip natjecanja su gotovo minimalni, UEFA određuje i financira praktično čitav budžet, jer je željna pokrenuti potpunu ekspanziju ovog sporta diljem Europe.

Čak ni najgore nevrijeme u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko desetljeća nije pokvarilo dojam. Štoviše - organizacija u Splitu i Zagrebu dobila je dodatne bodove zbog brze i kvalitetne reakcije na sve probleme koji su se putem pojavljivali. Dovoljno je reći da su u Splitu šef organizacije Denis Kosor i njegova marljiva družina uspjeli organizirati čak tri autobusne linije za navijače, dok je Grad Split istovremeno za sve svoje građane uspio osposobiti - ravno jednu. Sitnih propusta je bilo, posebno što se tiče distribucije ulaznica u Spaladium Areni, no nigdje sve ne štima savršeno i dobre stvari definitivno su zasjenile sve usputne manjkavosti. Ipak, završni račun ostavit ćemo za poslije zatvaranja.

Što se tiče hrvatskog futsala, on je ovim događajem već sad apsolutno profitirao. Po prvi je put reprezentativne utakmice gledao ovoliki auditorij, a mnogi koji su imali dojam kako je mali nogomet rekreativni sport ili mjesto gdje skreću oni koji ne uspiju u "velikom", mogli su shvatiti u kolikoj su zabludi. Valjda riječi jednog vrhovnog nogometnog autoriteta kakav je Xavi Hernandez dovoljno govore o kvaliteti i zanimljivosti futsala. Njegova velika Barca svoju dominaciju između ostalog može barem mrvicu zahvaliti i podatku da jednom tjedno sa svim Barceloninim kategorijama, pa tako i seniorima, rade treneri iz klupske futsal sekcije i uče ih tajnama brzog razmišljanja i reagiranja.

Nogomet i futsal imaju dvije osnovne poveznice. Igra se nogom i cilj je loptu ubaciti u protivničku mrežu. Otprilike tu prestaju sve sličnosti. Uspoređivati dinamiku, taktiku, akcije, rješavanje problema, obrambene metode i trenažne procese u nogometu i futsalu otprilike je slično kao uspoređivati tenis sa stolnim tenisom. Parametri su slični, imaš reket i prebacuješ loptu preko mreže, ali sve ostalo je različito.

Zato je prilično iritantno slušati komentare kako je "mali nogomet dosadan u odnosu na veliki ". Naravno da i u futsalu ima dosadnih utakmica, taktičkih, "šahovskih" bitki kakva je primjerice bila jučerašnja između Hrvatske i Ukrajine. Ali pričati generalno o "dosadi" je smiješno. Kao da su sve utakmice "velikog" nogometa uzbudljive i dramatične? Priznajte koliko ste se puta u životu nagledali utakmica koje bi završile bez golova i sami sebe upitali "Tko će mi vratiti ova dva sata života?" Može li se na temelju takvih utakmica reći da je nogomet dosadan?

Profitirat će sigurno i većina naših reprezentativaca iz udarne postave i već narednog ljeta može se očekivati egzodus naših najboljih igrača u najjače europske lige - španjolsku, talijansku, rusku. Osim što je Hrvatska "otkrila" futsal, i Europa je otkrila hrvatski futsal. A UEFA je još jednom na djelu vidjela i ishvalila naše organizacijske sposobnosti, što bi HNS morao iskoristiti kako bi u budućnosti konstantno ciljao na neka realnija i objektivnija domaćinstva nogometnih turnira i natjecanja od onoga kojeg smo, Bogu hvala, "spušili" u Cardiffu prije pet godina.

Aktualni uspjesi reprezentacije trebali bi biti generator sređivanja mnogih još uvijek neriješenih odnosa između futsala i "malog nogometa". U Hrvatskoj se velika većina turnira ne igra po pravilima futsala, nego po pravilima malog nogometa (5+1), što je u zadnje vrijeme počelo stvarati određene probleme.

Dva najveća hrvatska malonogometna turnira, zagrebačka Kutija šibica i splitski Torcida kup, turniri s tradicijom i masovnošću koji okupljaju sve najbolje hrvatske i mnoštvo inozemnih igrača, možda bi u dogledno vrijeme mogli barem početi razmišljati o mogućnosti prelaska na futsal pravila. Jasno je da bi trebalo vremena, jer je velika razlika između četiri i pet igrača u polju i mnogi se ne bi mogli tako lako priviknuti, posebno "rekreativci", no dugoročno bi unificiranje pravila i potpuni prelazak na futsal zacijelo pomogli razvoju ovog sporta diljem zemlje, te širenju i jačanju baze iz koje bi se mogao crpiti materijal za klubove i reprezentaciju.

No, to je ipak tema za nešto širu, stručnu i argumentiranu "malonogometnu raspravu" i donošenje najboljih odluka za daljnje dugoročno razvijanje ovog sporta u našoj zemlji. Hrvatska malonogometna tradicija seže nekoliko desetljeća u prošlost, a neke od legendi malog nogometa, poput Nikole Tomičića, Alena Delponta, Stjepana Pavlica, Miće Martića, Roberta Grdovića, Josipa Palića, ostavile su dubok trag u hrvatskom sportu, iako ih se nije uvijek gledalo s ozbiljnošću koju su kao sportaši zaslužili.

Aktualna reprezentacija ulaskom u polufinale Futsal Eura tu bi nepravdu mogla ispraviti i konačno pozicionirati futsal tamo gdje mu je u tradiciji hrvatskog sporta i hrvatske države i mjesto. Među najpopularnije, najvažnije i najmasovnije sportove.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

NogometJurišFutsal
  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik14.02.2012. u 15:55
    vidit cemo, jedan od prvih pokazatelja bit ce pracenje futsala na sportnetu... U prvoj ligi se stvarno igra kvalitetan futsal, a sportnet se bas i nije iskazao u pracenju iste dosad. Zivi bili pa vidjeli
    Obrisan korisnik
  • Vjeran10.02.2012. u 15:15
    Koristim priliku četitati Bernardu na izboru za najbljeg sportskog kolumnista za prošlu godinu prema izboru Zbora hrvatskih sportskih novinara. Bravo Bernarde!  Sva sreća da nisam glasač u tom sustavu. Previše je dobrih Sportnetovih  kolumnista  da bih izabrao samo jednog. Vjerojatno... [više na forumu]
    Vjeran
  • Lomax09.02.2012. u 17:20
    Kamo sreće da konačno izađu iz sjene svo velikog brata, i to ne samo na ova dva tjedna. Iako se bojim suprotnoga.
    Lomax
  • Obrisan korisnik08.02.2012. u 16:04
    sjajan tekst, ovaj jurišić jednostavno odlično piše. Čega god se primi.Vezano temu - dečkima svaka čast. Ja sam trenirao nogomet (veliki), navodno sam bio talentiran, ali nakon dvije ozbiljne utakmice malog nogometa sam se ostavio ćorava posla - dok sam ja na velikom terenu mogao iskoristiti... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik08.02.2012. u 13:48
    Smanjilo bi se na 2x25 min ili 2x30 minuta pa da vidiš kako bi bilo dobro...mada, to je ipak malo teže za očekivati... Ono što bi ja uveo na velikom nogometu to je zabrana izmjena iza 85. minute utakmice....jer to su uglavnom "takticke" izmjene...
    Obrisan korisnik