Trebalo je samo 16 godina
Tomislav Pacak četvrtak, 15.02.2007.
Na danas održanoj sjednici Upravnog odbora Udruge prvoligaša pokrenut je postupak promjene sustava natjecanja od sezone 2008./09. Prijedlog? Deset klubova, četverokružno. Pesimisti će sa skepsom gledati na taj prijedlog, optimisti će mu se veseliti, a realisti reći - konačno! Šteta je samo što smo tolike godine potrošili lutajući, dok je pravi sustav bio 'pod nosom'...
Dakako, daleko od toga da je trust mozgova koji vodi hrvatski nogomet donio konačnu odluku. Udruga prvoligaša ponudila je dva rješenja za sezonu 2008./09. - ostanak sadašnjeg sustava (12 klubova, trokružno) te promjenu na sustav s 10 klubova koji bi igrali četverokružno. Sada će prijedlog u 'javnu raspravu', o njemu će raspravljati Natjecateljska komisija kao i Udruga drugoligaša, da bi konačni prijedlog stigao na dnevni red Skupštine HNS-a u travnju.
Gledajući godinama unatrag, zaista je neshvatljivo da smo isprobali toliko sustava, a da niti jednom nismo dali priliku onom koji je za hrvatske prilike i potrebe - optimalan. Pokušali smo sa 16 klubova (1992./93., 1995./96., 2001./02.) iako je to očito preglomazno za hrvatski nogometni 'bazen'. Istina, pokušali smo i s 18 klubova (1993./94.), pa se 16 i ne čini previše.
Sa sustavom od 12 klubova smo, pak, isprobali sve moguće kombinacije. Od trokružnog do onog s Ligom za prvaka i za ostanak... Nekada su se svi bodovi prenosili, nekada pola. Kako god, nezadovoljnih je uvijek bilo, i to s razlogom.
Kroz to vrijeme, Liga 10 izgledala je kao idealan sustav svima osim onima koji donose odluke, što je zanimljivo, ali i indikativno. Komu je točno bilo u interesu držati u 1. HNL 'višak' klubova? Zar su lokalni moćnici zaista toliko moćni da na štetu hrvatskog nogometa zadržavaju svoje klubove unutra? Tako je bilo, nadajmo se da više nije.
Zbog toga će biti zanimljivo vidjeti kakvi likovi vladaju u hrvatskom nogometu kada će se dizati ruke za novi sustav natjecanja. Da li su to ljudi kojima je u interesu hrvatski nogomet ili su to licemjeri koji poznaju samo vlastite interese?
Jer nedvojbeno je da četverokružni sustav s 10 klubova ima najviše prednosti za zemlju koja raspolaže velikim, ali ipak kvantitativno ograničenim talentom. Ne samo da bi smanjenjem lige taj talent bio koncentriran u manje klubova (što bi ligu učinilo kvalitetnijom, konkurentnijom, zanimljivijom), već bi se koncentrirala i financijska sredstva.
Gledali bismo četiri velika derbija, a klubovi bi u sezoni odigrali puno više jakih utakmica nego je to do sada bio slučaj. Nema sumnje da bi takva kvalitetnija i snažnija liga privukla i više gledatelja, a sve to bile bi dobre predispozicije za europski iskorak naših klubova. Svemu tomu treba pridodati i činjenicu da bi hrvatska nogometna mladost odrastala u jačoj konkurenciji, što bi bio još jedan plus za naš nogomet.
Da li je moguće da sve to nekome nije u interesu? Kod nas je sve moguće, uostalom, da nije tako ovaj sustav bi barem jednom već zaživio u zemlji koja je isprobala praktički sve ostalo. I još se ni s jednim nismo usrećili...
Srećom, moguće je da usprkos opiranju nekih struja 'prirodna selekcija' usmjeri HNL na pravi kolosijek. Naime, od spomenute sezone 2008./09., Uefa će nametnuti postrožena pravila licenciranja (primjerice da svi prvoligaši uredno posluju, da imaju rasvjetu za noćne utakmice...), a poznavajući hrvatske klubove neće ih puno moći zadovoljiti te uvjete.
Tako bi Uefa mogla riješiti problem sustava natjecanja u HNL, završiti raspravu koja bespotrebno traje već godinama. Istovremeno, Uefin proces licenciranja riješit će nas problema onih koji bi u prvu ligu opet ugurali 16 klubova...
- Najnovije
- Najčitanije


Južna Afrika - Južna Koreja: Afrikancima treba pobjeda, Korejcima dovoljan bod
28 min•SP 2026.

Petra Marčinko bez većih problema do četvrtfinala WTA Eastbournea
1 sat•WTA Tour

Maroko - Haiti: Prvaci Afrike hvataju prvo mjesto, a Haićani se opraštaju od Svjetskog prvenstva
1 sat•SP 2026.

FIFA odredila suca za odlučujuću utakmicu Hrvatske i Gane
1 sat•Reprezentacija

Ernis Qestaj napustio Slaven Belupo nakon sporazumnog raskida ugovora
2 sata•SuperSport HNL

Škotska - Brazil: Selecao po potvrdu prvog mjesta, ali neće Škoti izaći s bijelom zastavom
2 sata•SP 2026.

Senegal ostao bez prvog vratara za dvoboj s Irakom
2 sata•SP 2026.

Panama - Hrvatska 0:1: Teško izborena pobjeda i veliki korak prema nokaut fazi
17 sati•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Portugal - Uzbekistan 5:0 (SP 2026.)
1 dan•SP 2026.

Engleska - Gana 0:0: Bodom zadovoljni i jedni i drugi, Englezi gotovo bez šanse cijeli susret
20 sati•SP 2026.

Uvjerljiv start u Sloveniji: Hajduk deklasirao Shkendiju
23 sata•SuperSport HNL

KRONOLOGIJA: Panama - Hrvatska 0:1 (SP 2026.)
19 sati•SP 2026.

BiH - Katar: Dvije reprezentacije koje pobjedom idu u drugi krug, a remijem ispadaju
5 sati•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Kolumbija - DR Kongo 1:0 (SP 2026.)
16 sati•SP 2026.

Thierry Henry o reprezentaciji Hrvatske: 'Za zemlju njihove veličine sve ovo je naprosto ludo'
10 sati•Reprezentacija
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
Hrvatska košarkaška reprezentacija
Danas u 20:28
HNK Hajduk Split 2026./2027.
Danas u 20:24
Hrvatska-Gana, 3. kolo SP 27.06. 23:00 h
Danas u 20:23



