Luda Krava je napisao/la:
Izvlačiti bilo kakav zaključak o konačnom plasmanu iz završne statistike deplasirano je kao i slagati liste dobitnika medalja iz kladioničkih koeficijenata.
Naime, statistika je kao skup podataka izvrstan pokazatelj dijelova cjeline, no gotovo u pravilu nikada ne pruža ukupnu sliku o cjelini. Ako, primjera radi, hrvatski napad zabije 4/10 napada sa Lackovićem u napadu, a 2/10 bez njega, interpretator statistike može s pravom zaključiti da je napad 100% učinkovitiji s Lacom nego bez njega. Drugi interpretator, pak, može s jednakim pravom reći da s Lackovićem u napadu Hrvatska zapuca 60% svojih napada.
Statistiku valja gledati u kontekstu: koji dio te statistike je odrađen u skupini, a koji u knock-out fazi? Koliki udio te statistike je napravljen na tzv. lakim protivnicima, a koji na teškim? Koliko obrana naši vratari imaju kada je utakmica u egalu, a koliki kada smo 5 u plusu? Koji je postotak šuta igrača u vanjskoj liniju u prvom, a koliki u drugom poluvremenu? Koji je postotak šuta vanjske linije na nepostavljenu, a koliki na postavljenu obranu? Da li je za loš postotak šuta kriva vanjska linija igrača, ili je pak kriva činjenica što je masa takvih šuteva opaljeno iz očaja, iz neizrađenih situacija i pod pritiskom pasivnog napada (za što nisu nužno krivi _samo_ igrači iz vanjske linije)?
Za mene bi, od ovakve suhoparne, bila puno zanimljivija slijedeća statistika: Koliko smo, u prosjeku, napravili prekršaja po jednom francuskom napadu prije šuta njihovih vanjskih igrača? Koliko smo dodavanja, također u prosjeku, imali u napadu prije prvog francuskog prekršaja? Koliko puta je lopta došla na krilo nakon što je na crti Igor Vori udvojen/utrojen? Koliko je obrana Omeyer sam obranio, a koliko smo ga puta mi pogodili u tijelo? Da li je netko primijetio da gotovo nijedan zicer nismo pucali od poda, nego poluvisoko, gdje je ovaj vratar fantastičan, i u postavljanju i u reakciji?
Uz jednu ovakvu sustavnu analizu svih statističkih elemenata svake utakmice, uzimajući u obzir kvalitetu protivnika, i individualnu i ekipnu, te uzimajući u obzir i ostale elemente koji nisu statistički izbrojivi, možemo naći recept kako pobijeđivati ovakvu Francusku/Dansku/Srbiju...
Bravo, svaka čast. To je to.