hvalevrijedan i iscrpan članak o nhl lockoutu, s kojim se, ipak, u većoj mjeri ne mogu složiti :)
prije svega, ako gledamo bettmanovu i fehrovu viziju sporta, meni je daleko prihvatljivija vizija ovog prvog.
rezultat rada garya bettmana je izuzetno izjednačena liga, gdje nema velikih i malih riba i gdje na krajnji rezultat ne ovisi o dubini džepa vlasnika kluba, već o dobrom radu general managera, trenera i skauta kluba. tako recimo toronto maple leafsi, uvjerljivo najbogatija franšiza u nhl-u, već 7 godina ne zna za doigravanje, dok phoenix coyotesi, koji su već nekoliko puta završili u bankrotu i trenutno im je vlasnik nhl, bez problema ulaze u doigravanje i prošle sezone su čak igrali konferencijsko polufinale. u nhl-u, maksimalna razlika u budžetu za plaće između bogatih i siromašnih klubova ne može biti veća od 16 milijuna dolara.
s druge strane, rezultat rada donalda fehra je taj da najjbogatiji klub mlba-a (yankeesi) ima dvostruko veći budžet od desetog najbogatijeg kluba lige (milwaukee brewers), a 4 puta veći od najsiromašnijeg kluba lige (san diego padres). u dolarima je to ovako: yankees cca 200 milijuna, brewersi 100 milijuna, a padresi 50ak milijuna. u mlbu polovica lige statira u kukuruzu i ma koliko dobro draftirali, razvijali igrače i pametno birali trenere, nemaju nikakvu šansu da budu dugoročno konkurentni, jer se uvijek pojave yankeesi,philliesi i red soxi i pokupe im najbolje igrače. meni je takva liga pušiona (slično je i u nba).
nadalje, činjenica da su vlasnici 2005. godine ustrajali u svojim zahtjevima za čvrstim salary capom i pod cijenu gubitka sezone, najbolja je stvar koja se dogodila nhl-u. prije početka lockouta 2004. udio igrača u prihodima lige bio je neodrživih 75% i mnoge momčadi su bile na rubu bankrota. igrači su naizgled izgubili bitku 04./05., ali su u novim uvjetima koje je postavila liga postali bogatiji nego ikada. uoči lockouta prosječna plaća u nhlu je bila 1.75 milijuna (poslje lockouta je to smanjeno na 1.45 milja) dok je danas 2.4 milijuna. salary cap je narastao s početnih 39 milijuna na ogromnih 70 milijuna koliki bi bio sada da cba nije prekinut.
međutim, sadašnji sistem je došao u probleme zbog toga što prihodi momčadi nisu rasli ravnomjerno. liga, zahvaljujući 5-6 (financijski) jako uspješnih klubova, u globalu ima profit, ali većina klubova je u minusu. prije tri godine salary cap je bio 56 milijuna, dok bi ove godine salary floor trebao biti 54 milje. to je za mnoge momčadi nedostižna cifra i zato se trebaju srezati troškovi. prema forbesu čak 18 nhl klubova posluje s minusom i to dugoročno nije održivo.
nažalost, lockout je neizbježan, budući da nhl nije spreman riskirati da mnogi klubovi iz manjih tržišta dođu u veće financijske dubioze, a igrači se nisu spremni odreći dijela svojih primanja. činjenica da samo 9 izgubljenih utakmica igračima donosi gubitak veći od onog što traže vlasnici, ali ganjanje neke "principjelnosti" i tvrdoglavost donalda fehra će im donijeti samo veći gubitak. vlasnicima to nije problem jer oni ne žive od hokeja i sasvim je sigurno da će na kraju biti po njihovom. činjenica jest da ljudi na utakmice dolaze zbog hokejaša, ali činjenica je isto tako da vlasnici snose rizik poslovanja, plaćaju dvorane, osoblje, luksuzne hotele i avione kojima igrači putuju itd. ako igrači misle da mogu sami organizirati i voditi ligu, neka je osnuju i bok. hokejaški klubovi su kao svaka druga firma, a kad firma ima gubitke - troškovi se moraju rezati. tako je to u kapitalizmu...
[uredio billy_piton - 15. rujna 2012. u 19:19]