Komentari na tekst: Prva sezona u kojoj LeBron brani, "stota" u kojoj Nash napada

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 08.06.2011.
Poruka: 144
31. listopada 2012. u 08:50
Super mi je onaj prvi komentar da je Nash trebao zaključiti karijeru u Sunsima. Zašto? Zbog lojalnosti klubu? A gdje je bila lojalnost kluba prema njemu koji je njegove najbolje godine protratio? Onda kada je Nash uzeo manje od maksimalnog iznosa kojeg bi mogao dobiti na tržištu kako bi klub imao love potpisati pojačanja i onda potpisao Childressa. Isto što je valjda i LeBron morao biti vjeran Clevelandu koji ga je imao 7 godina a najbolje pojačanje je bio Shaq na kraju karijere i Varejao. A Thunder i ovaj trade... Da ne dužim, evo jedan zanimljiv link:

http://www.grantland.com/story/_/id/8573213/the-harden-disaster
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 30.11.2010.
Poruka: 194
31. listopada 2012. u 10:46
klupa u lakersa..da,loša je i nikakva ali eventualnim tradom gasola mogu dobit brutalnu klupu na uštrb jednog igrača iz prve postave...mitch je majstor za takve stvari..
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 30.11.2010.
Poruka: 194
31. listopada 2012. u 10:51
imam pitanje za baš dobre poznavatelje- na stranim portalima se spominje nekakav princeton tip napada u

lakersa,odnosno prilagodba nasha na njega-može li neko objasnit o čemu se tu točno radi ?
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 30.11.2010.
Poruka: 194
31. listopada 2012. u 10:57
a u harden tradu mislim da su thunderi osigurali dugoročnu stabilnost kluba i dovođenja friške krvi kroz pickove koji bi lako oba mogli bit u top 10 dogodine !a i ovo šta su odmah dobili nije za bacit ,dapače !
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 02.04.2012.
Poruka: 285
31. listopada 2012. u 11:13
lakersi nemaju poštenog igrača na klupi
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.10.2011.
Poruka: 10.240
31. listopada 2012. u 11:59
radiobemba je napisao/la:
imam pitanje za baš dobre poznavatelje- na stranim portalima se spominje nekakav princeton tip napada u

lakersa,odnosno prilagodba nasha na njega-može li neko objasnit o čemu se tu točno radi ?
Vidi cijeli citat


Naime, Brown je lani definitivno bio minus zbog lošeg plana igre u napadu, što će ove sezone Lakersi pokušati ispraviti instaliranjem Eddiea Jordana kao novog pomoćnika i uvođenjem Princeton napada. Jordan se s ovom verzijom pokretnog napada upoznao kao trener u Sacramentu, gdje je vječni pomoćnik bio Pete Carrill, otac spomenutog napada, koji je njime kasnije nadahnuo i Adelmana, a time i zlatnu generaciju Kingsa (koristio ga i prošle godine u Minnesoti, iako ne toliko koliko se očekivalo).

Bezbroj je primjera kako pokretni napad donosi uspjehe čak i u NBA kontekstu, a veći od Spursa i njihova flexa nam i ne treba, ali Lakersi i Princeton na prvu baš i nemaju smisla u kontekstu dovođenja pick & roll majstora kao što su Nash i Howard. Naime, jedna od osnova Princetona je nepostojanje primarnog playmakera, što znači da bi se Nasha moglo više koristiti kao šutera, a Kobea ostaviti da i dalje davi s loptom kao što to radi cijelu karijeru. Šala mala - možda je i to razlog zašto je Kobe pozdravio dolazak Eddiea Jordana za "pomoćnika" Brownu (navodnici pak nisu šala, tu su jer će sada praktički Jordan biti zadužen za napad, dok Brownu ostaje isključivo obrana).

Uzmimo primjer Adelmana lani u Minnesoti, pošto je, uz dužno poštovanje Jordanu, ipak Rick najpoznatiji Princetonovac u NBA. Adelman je lani bio dovoljno pametan da brzo odustane od kretanja kao osnove napada čim je shvatio kako momčad igra najbolje kada je lopta u Rubievim rukama. Ostavio je nekoliko akcija u kojima je Rubio služio kao mamac dok bi Ridnour ili Barea inicirali akciju koja bi uglavnom išla preko Lovea na visokom postu, ali osnova svega bila je pick igra Rubia i visokih.

U kontekstu Lakersa, odluka da se angažira Jordan tako praktički smanjuje vrijednost Nashu, još uvijek najboljem pick & roll playu u ligi. Što dokazuje i sljedeće – pogledajte samo Amareove pick & roll brojke s Nashom i bez njega, STAT je pao s prvog mjesta u ligi dok je bio u Phoenixu na 18. sada kada je u New Yorku. Ili pratite što će biti s Gortatom ove sezone bez Nasha obzirom da je u prošloj bio drugi pick & roll realizator u cijeloj NBA.

Pokretni napad s puno kruženja lopte, blokova, utrčavanja, križanja i uglavnom praznim reketom teško će omogućiti i Howardu da izvuče maksimum iz svoje igre. Kako Dwight nije šuter, njegovi izlasci izvan reketa nemaju previše smisla osim ako se nakon njih ne zarola prema košu u pick igri – obzirom na njegovu drvenu ruku, nema te obrane koja će Howarda pratiti dok izlazi na vrh reketa kao mamac, a to opet znači da nikakav dodatan prostor za cutove neće biti otvoren.

Poanta Princetona nije ni organizirani napad kroz post, gdje Lakersi imaju tri fantastična igrača sposobna dominirati u post up situacijama (Gasola, Bryanta i Howarda). Mislim, naravno da je ovakav sistem imao smisla u Sacramentu kada si na raspolaganju imao visoke poput Webbera, Millera i Divca koji su bili jednako dobri asistenti i šuteri sposobni igrati licem košu, raširiti reket i pronaći suigrača pravovremenim pasom. A posebice je imao smisla kada nisi imao pravog playa već combo beka poput Bibbya. Ali, stvarno ne vidim svrhu planiranja pokretne napadačke filozofije kada u Nashu, Bryantu, Howardu i Gasolu imaš sve što ti treba za rasnu unutar-van igru s postavljenim napadima.

Uostalom, nakon solidnih rezultata u Washingtonu, Jordan je totalno fulao s implementiranjem svoje filozofije u Philadelphiji, pa je jasno kako ni Princeton, uostalom kao ni trokut (sjetimo se Rambisa u Minnesoti), nije sistem koji sam po sebi jamči rezultat. Za sve je potrebno i idealno ljudstvo, talentirano i sposobno uklopiti se u zahtjeve sistema, a meni se čini da Lakersi s Howardom i Artestom jednostavno nemaju dovoljnu mogućnost širenja prostora i da im nametanje napada koji ovisi o kretanju umjesto o postavljanju samo šteti.

Jasno, ne mora sve biti tako crno. Ako već Princeton nema smisla kao primarni napad, može poslužiti kao odlična opcija kada je Nash na klupi. Praktički, tada bi Gasol mogao izaći na vrh reketa i razigravati, kao što je pokušavao lani dok ga je Brown mučio kao udarnog igrača druge postave. Uostalom, Gasol već ima diplomu iz igranja trokuta pod Jacksonom, tako da mu razigrati cutere poput Jamisona ili pronaći Meeksa na šutu nakon izlaska iz bloka neće biti nikakav problem. Iako Princeton nema definiran raspored kao trokut, njegova bit proizlazi iz korištenje prostora, što je uostalom ključ svake košarkaške akcije. Jedina razlika je u tome što si u trokutu imao definirane uloge s tri post igrača i dva šutera koja šire reket, dok bi u Princetonu svi trebali moći igrati svuda kako bi se maksimalno iskoristilo eventualno ispadanje obrane.

Daleko od toga da Lakersi iz ovakvih novosti ne mogu izvući gomilu korisnih napadačkih akcija, ali uvođenje nove filozofije igre poprilično je nepotreban eksperiment obzirom na tek okupljenu jezgru sastavljenu od veterana koji već imaju svoj definirani stil igre. Možda organizacija ima želju zaštiti Nasha i Bryanta, nadajući se da će manje naglašenim ulogama u napadu bolje sakriti njihove godine, a možda tek pokušavaju trenerski minus pretvoriti u plus pa su se malo previše zaigrali.

Sve ovo pričam kako bi istakao sljedeće. Uvođenje Princetona bi moglo dodatno otežati ulazak u sezonu momčadi koja već u startu ima ozbiljnih problema. Nemaju dubinu pod košem da dominiraju dok čekaju da Dwight uhvati formu, a trebat će i vremena dok se sve posloži s Nashom i Bryantom vani, odnosno s Gasolom i Dwightom unutra, bez ili sa novim stilom igre. Da ne spominjem godine veteranske trojke plus Dwightova leđa k

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 30.11.2010.
Poruka: 194
31. listopada 2012. u 15:12
leonardo cohen- hvala na uistinu iscrpnom i kvalitetnom pojašnjenju. Prava je šteta da se ovako nešto ne može naći kao tema u novinama i portalima u hr.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 26.03.2012.
Poruka: 341
31. listopada 2012. u 18:47
Baš sam se iznervirao.Stvarno je neumjesno poredit Kukoča u Bullsima i Hardena u Oklahomi.Osnovna razlika je u tome da je Harden u odlučnim serijama(Lakersi i Heat) u 'play offu bio vrlo loš (oko 30% šuta) a Kukoč je uvijek bio najbolji kada je najzeznutije.Harden može samo sanjati da bude igrač kao Kukoč ili Ginobilli s kojim ga porede.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 08.06.2011.
Poruka: 144
31. listopada 2012. u 21:47
OK, rubio, polako... Trenutno ne možeš uspoređivati Kukoča i Ginobili sa Hardenom pitajući se tko je bolji igrač jer npr Kukoča uvijek imaš u sjećanju kao 6. čovjeka ondašnjih Bullsa, na vrhuncu karijere a Harden ima tek 23 godine. On je još uvijek daleko od svog vrhunca. Nastavi li se razvijati daljeko kao košarkaš, naravno. Jer treba imati i u vidu da je Harden svoje brojke ostvario igrajući dobrim dijelom protiv drugih postava a kada je i bio na terenu sa Durantom i Westbrookom protivničke obrane su itekako imale drugih igrača za zaustavljati. Treba vidjeti kako će to izgledati u Houstonu gdje će on biti prva meta obrana. Jbg, to nije egzaktna znanost, puno toga se treba uzeti u obzir. Možda se Harden pokaže kao precijenjen igrač a možda i dodatno eksplodira. To ne možemo znati. Ali morali bi znati da ne možemo generalno uspoređivati igrače ako je jedan tek na trećini (ako i toliko) karijere. Uostalom, imao je i Kukoč lošije sezone (prirodno) na kraju karijere u Atlanti npr. ali nećemo zato tu njegovu sezonu uzimati kao referencijalnu točku njegove karijere.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 26.03.2012.
Poruka: 341
31. listopada 2012. u 22:17
Ehej, Kukoč je sa 23 godine već imao hebačke stvari iza sebe.No vjerojatno imaš pravo glede Hardenove mladosti.Iz mog kuta gledišta,Harden je je precijenjen.Uostalom vidjet će se ubrzo.
  • Najnovije
  • Najčitanije