U - 18 Europsko prvenstvo(igrači rođeni 1998. godine i mlađi), održati će se u Turskoj u periodu 30. juli - 7. august 2016. godine.
Ovo prvenstvo je kvalifikaciono za U - 19 Svjetsko prvenstvo 2017. godine, što mu daje jednu dodatnu važnost.
Grupa A
- Španija
- Hrvatska
- Italija
- Švedska
Grupa B- Turska
- Grčka
- Njemačka
- Finska
Grupa C
- Litvanija
- Latvija
- BiH
- Izrael
Grupa D
- Francuska
- Srbija
- Rusija
- Slovenija
Nekoliko zabilješki:
- Kada su prije dvije godine igrači iz ovog godišta igrali U - 16 EP, pobjednik je bila Francuska, i to na kakav način: Omjer 9 - 0, u prosjeku su pobjeđivali utakmice sa 27 poena razlike, sve utakmice su dobili dvocifrenom razlikom, u finalu su domaćine Latvijce dobili 25 razlike. U ujednačenoj ekipi za MVP je na kraju izabran Killian Tillie, no on je još od tada skoro bez prekida povrijeđen. Kao najveći talenat iz te generacije se u međuvremenu izdvojio Frank Ntilikina, kojeg se smatra najvećim potencijalom među playmakerima u Europi. Inače je rođen u Belgiji(kao i Parker).
- Nijemci imaju snažnu generaciju 1998. koju predvode Hartenstein i Mushidi, ali više se ne osuđujem njima prognozirati borbu za medalju na omladinskim prvenstvima, jer redovito razočaravaju sa svojim talentovanim generacijama. Čini se da je njima problem koga postavljaju za trenere, uvijek u omladinskim selekcijama vrte ista trenerska imena koja redovito ne uspiju ostvariti rezultat dostojan talenta kojim raspolažu.
- Španci su čista suprotnost, iako njihova generacija 1998. znatno zaostaje za talentom ove njemačke, oni su na U - 16 EP prije dvije godine uzeli bronzu. Nijemci su završili kao sedmi. To je tako, Španija i Srbija i kad pošalju na ova omladinska prvenstva i sastave bez praktično i jednog izrazitog talenta, u stanju su iščeprkati medalju. Ko zna zna.
- Kad smo već kod Srbije, njima je možda i ključni igrač u ovom godištu Aleksandar Aranitović zadobio tešku povredu i vjerovatno neće biti spreman ni za ovo prvenstvo, iako je do njega pola godine.
- Latvija je na domaćem terenu prije dvije godine došla do srebra. Inače ova njihova generacija 1998 je dosta hvaljena, mene baš i nisu uvjerili, ali definitivno Rodions Kurucs i ostali čine jednu od njihovih najozbiljnijih ekipa koja se pojavila na omladinskim prvenstvima posljednih godina.
- Turska ima Yurtsevena koji je najdominantiji visoki igrač u ovom uzrastu, domaćini su prvenstva i treba očekivati medalju. Više zbog ovog drugog nego onog prvog, jasno.
- Litvanija ima također ozbiljnu generaciju sa Sedekerskisom i Kulbokom, obojica su bila među najistaknutijim na upravo završenom Basketball Without Borders kampu.
- Što se tiče BiH, U - 16 EP 2014. godine se može nazvati prvenstvom "When Musa was Born", tada se pojavio kao godinu mlađi od većine i završio kao prvi strijelac prvenstva sa 23 poena po utakmici i odveo netalentiranu generaciju BiH 1998. sve do četvrfinala, gdje nas je zaustavila kasniji pobjednik Francuska. I ove godine kad bi zavisili od samo generacije 1998. završili bi zadnji, no ako se priključe Musa, Sikiraš, Čampara...iz generacije 1999., e to je već nešto skroz drugo. No ove godine stvar je delikatnija, jer oni imaju ovog ljeta igrati i U - 17 Svjetsko prvenstvo, pa je pitanje kako će se to sve uklopiti u raspored.
- Čak i Izraelci imaju jednog barem jednog dobrog igrača u ovom uzrastu, Yovela Zoosmana. Ništa sad strašno, spominjem samo jer su s nama u grupi, nisu baš mačiji kašalj, malo opreza neće škoditi.
- Ako dođe Dončić igrati za Sloveniju, biti će evo noći, evo ludila, evo ludila. Mada čini se da on, ili tačnije oni koji brinu o njegovoj karijeri, na ovakva prvenstva gledaju kao na beskorisnu gnjavažu.
Dosta ovih ekipa(Njemačka, Francuska, Srbija, Grčka, Italija, Turska) su među učesnicima "Albert Schweitzer" turnira(26. - 28. mart), tu će se mnogo toga vidjeti. A i iz aktuelne juniorske Eurolige se mogu izvući neki zaključci o igračima.
Jedno pitanje koje sve zanima, ko će izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo?[uredio Bosnian Beast - 15. veljače 2016. u 21:43]