Baton je napisao/la:
Gledao sam mlade Cibone u ABA juniorskoj. Cibonina struka ne zna da čak 1/2 tih klinaca uopće nisu za košarku kao oblik sportskog takmičenja. A Cibona ima novac i bira si stručni kadar. Kako je to u malim sredinama, mogu si samo misliti. Forsiranje da se izbori neko takmičenje repke je samo traženje alibija da se i dalje u klubovima radi što se želi. Znao sam da imamo lošu repku, znao sam da ćemo od Talijana toliko izgubiti ali nisam ni u snu mogao pretpostaviti da je toliko loša situacija. Npr, najbolji naš mladi igrač koji je u tu doma - Božić, toliko su do izražaja došli njegovi nedostaci da sam ostao bez teksta. Što raditi sa klubovima u kojima je stasao (Bjelovar, Rijeka, Zagreb). Pa to je za oduzimanje licence za rad u košarci. Katastrofa. Pesimizam me je totalno prekrio.
Vidi cijeli citat
Zna Cibonina struka jako dobro da 1/2 tih klinaca nije za košarku ali ih boli briga. Ne biraju treneri igrače koje će dovesti i s kojima će igrati (neke si izaberu po svojoj želji-vezi). Uzmi za primjer najbolnije mjesto u ekipi razigravača. U juniorima Cibone to je trenutno Ivić mali koji je 3 godine u klubu i do sada nije igrao ozbiljne minute jer se na njega nikada nije ni računalo došao je preko veza i vezica. Dakle svi u klubu a ponajviše Škara glavni u omladinskom pogonu kako kažu alfa i omega znaju da taj klinac neće igrati ozbiljnu ili nikakvu košarku ali on je tu i nitko nema problema s tim osim vjerovatno njegovih roditelja koji su nezadovoljni jer ne igra. Mogao bih nabrojiti pola tih klinaca priča je ista ili slična.
U malim klubovima ima puno više talenta, radi se puno bolje poglavito u onim gdje su još uvijek aktivni treneri iz stare garde, treneri koji rade puno na tehnici ali tu se javlja drugi problem. Vrlo brzo nakon što neki klinac pokaže javno taj talent (Pleadin,Svoboda, Parlov npr.) ode u veći klub i tu priča staje. Tako da je po meni iluzorno krivicu prebacivati na male klubove.
Slijedeća stvar koja nas je dovela do toga da nemamo igrača osrednje kvalitete je ključna. Kada sustav kao takav, a loš je definitivno ili ga nema, te klince jednom stavi u funkciju reprezentativca mlađih uzrasta oni se tamo zadržavaju cijeli omladinski staž bez obzira na to da li koliko napreduju, bez ibzira da li se u međuvremenu pojavi neki klinac koji ih je pretekao svojim radom . Rad u Hrvata nije na cijeni u svim segmentima društva tako i u košarci, i onda ti radni klinci odoše trbuhom za kruhom po cijelom svijetu jer šanse da će uspjeti tamo su puno veće kao i većini Hrvata.Svjedoci smo nemilog iseljavanja u potrazi za boljim.
I onda nam se desi bolno prizemljenje gdje u 2-3 g sve mlađe selekcije ili gotovo sve padnu u niži rang natjecanja a A reprezentacija - vidjeli smo proteklih dana.
Sve je to počelo još jako davno,problem nije od juče i ne može se riješiti tako ako kako mi to zamišljamo jednim rezom.
Nema tko taj rez napraviti jer se stalno vrte isti ljudi (kao i u politici) samo mjenjaju funkcije. Stariji treneri koji imaju znanja i iskustva izgubili su volju za borbu sa mladima i željnim novca i slave a ne znanja i tu je sva mudrost ovog svijeta
Naveo sam na početku kako je to u Ciboni ali isto tako je i u Cedeviti a vjerujem i u većini naših najboljih klubova.
Bojim se da izlaza nema, mito i korupcija su poput hobotnice raširili svoje bibke do najmanjih sredina i klubova i agonija propasti hrvatske košarke nema kraja. Na dnu smo definitivno niže od toga je samo totalni mrak.Gotovo, nema više.