Poen,
Ja sam u USA završio dva fakulteta, jedan mali privatni i jedan veliki javni, pa sam neke stvario vidio iz prve ruke, a neke kroz praćenje školskih novina, radia, lokalne TV... Ovaj primjer sa testovima sa University of Georgia koji sam naveo je vrlo konkretan i svjež. Cjelokupni završni ispit se nalazi ovdje:
http://expage.com/lukester336 A o cijelom skandalu možeš čitati recimo na stranicama ESPN-a:
http://expage.com/lukester336 Naravno, to je skandal, protiv svih pravila... ali je ilustracija kakvo je ovdje obrazovanje studentata sportaša. Ovi na UG su bili malko neoprezni, ili su stvarno pretjerali, pa su ih uhvatili i puk''o skandal. Ali nije to zapravo ništa neobično. Ovo što Maligan kaže, da ih pola dolazi nepismeno na fakultet je isto velika istina, kao što je i istina da se ovdje diplome ipak baš ne dijele bez krvavog rada, i da većina tih nepismenih sportaša nikad ne diplomira.
Sustav ti je naime ovakav. Studenti ne upisuju "godine" kao u HR, nego svaki semestar upišu određeni broj predmeta. Sveučilište onda ima neke standarde, recimo treba najčešće oko 45 predavanja sve ukupno da bi se zaradila diploma, uz određeni prosjek ocjena (kod nas bi ekvivalent tog prosjeka bio 3.0, i to kroz cijelo školovanje, dakle prosjek svih tih otprilike 45 predmeta). Nije ih briga koliko ih dugo skupljaš i kojim redom. Da bi dobio diplomu iz svog "major"-a, tj. usmjerenja, svaki taj odjel sveučilišta određuje strukturu tih kredita, koliko i iz kojih grupa predmeta... Dakle, da bi završio fakultet u 4 godine, morao bi upisivati 5-6 predmeta po semestru, i tako osam semestara. No da ne duljim sad o tom sustavu... ovako se to odnosi na NCAA.
NCAA naime nalaže da se u timovima mogu natjecati samo "full-time" studenti. Full time status je obično definiran kao polaženje 3-4 predavanja u semestru (kako gdje). Ima i zahtjev da ti prosjek ocjena treba biti iznad neke granice, ali je ona ispod one gore navedene koja ti treba za diplomu (mislim da 2.0). Onda postoji ograničenje da možeš igrati u NCAA najviše 4 sezone. Tako da je tvoj trener u biti zadužen da ti te 4 sezone upišeš po svoja 3-4 predmeta po semestru, da ih nekak prođeš s prosjekom dovoljnim za NCAA (nije bitno da li i za diplomu)... A nakon 4. godine, boli njih organ za tebe. A pošto je jedina svrha tih sportaša da igraju košarku (ili koji već sport), onda se izmišljaju predmeti i testovi poput ovog gore. A diploma? Ma daj...
Naravno, sportašima je ostavljeno na volju da studiraju ozbiljno ako tako žele, i dobiju tu diplomu. Recimo, za onog Dijana iz Zadra bi ovakva prilika bila vjerojatno bogom dana.
Ako mi ne vjeruješ da su nepismeni, evo jedan primjer koji znam iz prve ruke. Na ovom manjem faksu trener nogometaša (soccer) je bio iz Beograda. Sad, kako je već red, čovjek je povukao svoju "bratiju", pa su u prvih 11, 7 bili iz Beograda. Lijevo krilo, na primjer, jer završio za automehaničara, što je trogodišnja škola, ali s time se ne može upisati na fakultet. No, "kouč" je ipak sredio da se on upiše na osnovu 4-godišnje diplome, koju je dotični fudbaler u Beogradu -- kupio na pijaci. Njegove riječi. A mogu jedino zamisliti šta se radilo na jednom od prijemnih ispita gdje se treba demonstrirati određeno znanje engleskog. Misliš da je taj diplomirao? Tri godine se nekako vucarao, već ga četvrte više nije bilo. I to vjerojatno samo zato što je u pitanju soccer, a ne neki "važni" sport.
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.