Na nogometnom podforumu također se vodi rasprava na ovu temu.
U odnosu na ono što se kao traži od hr športa nakon ulaska u EU, i na tom podforumu je postavljeno jako dobro obrazloženo pitanje da zašto se ne traži izmjena odnosa prema kulturi, a ne samo prema športu?
Ja mislim da je to jako dobro postavljeno pitanje.
Ne računajući ogromne novce iz državnog proračuna koji idu za kulturu na državnoj razini, gradovi i općine iz svojih proračuna po 5-6 puta više novca izdvajaju za kulturu nego za šport.
Što je s brojnim zaposlenicima u kazalištima, orkestrima, muzejima itd, zašto bi se njihove plaće financirale iz proračuna?
I oni naplaćuju ulaznice. Zašto i oni ne idu na tržište? Već je rečeno napr. za glumce kako im ide plaća u kazalištima a oni povrh toga zarađuju još ogromne dodatke prihode. Kako je to moguće. Imate i zaposlenika u kulturnim ustanoivama, muzejima, koji vezano za taj rad također izvan plaće zarađuju velike prihode.
Na zapadu je i kultura na tržištu, muzeji i kazališta sami sebe financiraju. Može se govoriti o proračunskom financiranju održavanja zgrada tamo gdje se ne zarađuje dovoljno sredstava od ulaznica, ali ne i o plaćanju zaposlenika iz proračuna.
Ima tu još pitanja za vlastodršce u odnosu na financiranje športa i kulture iz proračuna.
Kao napr. kako je moguće da se iz državnog proračuna
plaća zdravstveno i mirovinsko osiguranje na stotinama
umjtenika, glumaca, pjevača, glazbenika i dr.,
koji kao nemaju dovoljno sredstava da sami to plaćaju,
a da ni jednom športašu iz naših prvoligaških športova
(a kojih je na stotine da nisu u mogućnosti plaćati te doprinose
niti su im klubovi to u mogućnosti)
isto ne plaćaju?
Naprotiv država ih ekspresno tuži u tim slučajevima.
[uredio poen - 14. travnja 2013. u 12:41]