Košarka - Chat
ide zima, dani su sve kraći, ružno je vrijeme, evo fine preporuke za basket fanatike
1 na 1
u vrijeme dok je košarka još bila popularna, i mi smo snimali o njoj, ne samo Ameri. Gluma glavnog lika je prilično loša, ali sve ostalo je OK. Blokovi, streetball, hip hop, klasična priča... Značajne uloge igraju i glavni likovi srpskog rapa s početka nultih, Sunshine, VIP, Bad Copy... i Dušan Kecman
1 na 1
u vrijeme dok je košarka još bila popularna, i mi smo snimali o njoj, ne samo Ameri. Gluma glavnog lika je prilično loša, ali sve ostalo je OK. Blokovi, streetball, hip hop, klasična priča... Značajne uloge igraju i glavni likovi srpskog rapa s početka nultih, Sunshine, VIP, Bad Copy... i Dušan Kecman
...jedna po jedna prsnu pod nogom!
https://www.youtube.com/watch?v=fP_nKHDFFbo&t NOVI VIDEO!
Intervju: Slavko Trninić
-
By Viktor Bogut
-
-
Updated: October 22, 2014
Iako je novinar Zadarskog lista, Viktor Bogut ovaj intervju radio prije početka Svjetskog prvenstva u Španjolskoj, bilo bi šteta ne podijeliti sa Vama ovaj vrlo zanimljiv i kvalitetan intervju sa dr. Slavkom Trninićem.
Razgovor sa Slavkom Trninićem zasigurno spada u jedan od onih posebnih. Za svakog novinara najveći izazov, ali i najveće zadovoljstvo je obaviti intervju s ljudima koji su ostavili i koji ostavljaju trag u svojoj djelatnosti, a Slavko Trninić spada u tu kategoriju. Možemo ga doista opisati kao čovjeka koji zna sve o košarci.
Mislim da nas je Slavko Trninić napravio igračima – rekao je svojevremeno Toni Kukoč, a pri tom mislivši na svoju zlatnu splitsku generaciju (tri godine zaredom prvaci Europe). Upravo je Slavko Trninić “napravio” mnogo igrača. Rijetko tko ih je zapravo stvorio više.
Impresivan životopis
U impresivnom Trninićevom životopisu, između ostalog, stoji da je riječ o doktoru društvenih znanosti i redovitom sveučilišnom profesoru, koji je završio osnovnu školu i gimnaziju u Zadru, a 1975. godine diplomirao na Fakultetu za fizičku kulturu u Zagrebu. Magistrirao i doktorirao je na istom tom fakultetu obranivši doktorsku disertaciju pod naslovom: “Strukturna analiza znanja u košarkaškoj igri”, čime je stekao naslov doktora društvenih znanosti iz područja kineziologije.
Valja svakako spomenuti da je u razdoblju 1997. do 2006. sudjelovao na 11 međunarodnih znanstvenih konferencija te na brojnim domaćim znanstvenim i stručnim konferencijama i seminarima. Redoviti je profesor – trajno zvanje – Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu te vanjski suradnik Instituta za antropologiju Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je 64 znanstvena rada u Hrvatskoj i inozemstvu, 34 stručna rada, dva sveučilišna udžbenika, a istraživač je na više znanstveno-istraživačkih projekata u zemlji i inozemstvu…
Gledajući profesionalno iskustvo, Trninić je bio instruktor i voditelj škole KK Zadar od 1980. do 1982, godinu dana kasnije voditelj međunarodnih kampova, a 1986. instruktor u Košarkaškom savezu Zadra. Od 1997. do 1999. obavlja posao trenera-voditelja selekcija mladih igrača Europe. Trenersko iskustvo je veliko. Itekako. Još davne 1976./’77. radi na mjestu trenera zagrebačkog Industromontaža (danas KK Zrinjevac). Iduće sezone trenira ljubljanski Brest (današnju Olimpiju), a od 1982. do 1984. nalazi se na mjestu trenera kadetske momčadi KK Zadar s kojom osvaja zlato na Prvenstvu Jugoslavije.
U sezoni 1984./’85. trener je Jugoplastike, momčadi s kojom igra finale Kupa Jugoslavije. Dakako, najzanimljvije razdoblje je ono između 1989. i 1992., kada je Trninić vodio prvu momčad Zadra. Tada je sa Zadrom najprije sudjelovao na završnici Prvenstva Jugoslavije, a zatim na prvom Prvenstvu Hrvatske, nakon poznatog finala s Cibonom, osvojio drugo mjesto. Izbornik mlade reprezentacije Hrvatske postao je 1992., a nakon toga vodi splitsko Croatia osiguranje i Karlovac 1579 koji uvodi u Prvu ligu. Od 1997. do 2002. je voditelj omladinskog pogona KK Cibona. Slavko Trninić je bio i član stručnog stožera muške seniorske reprezentacije Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. (zlatna medalja), Europskom prvenstvu u Pragu 1981. (srebrna medalja) i Europskom prvenstvu u Stuttgartu 1985.
Na slici ispod Slavko Trninić predaje na seminaru u Podgorici 2014.
Potencijal, rad i usavršavanje
U trenutku kada je hrvatska košarka daleko od dana slave, kada se igrači proizvode na kapaljku, kada su nekadašnji velikani Zadar, Split i Cibona dotaknuli dno i kada smo zaboravili kako se osvajaju seniorske medalje, otvara se široki spektar tema s kojima bismo mogli razgovarati sa Slavkom Trninićem, koji je nakon dugog niza godina pristao dati intervju jednom mediju. Iako je prošle godine hrvatska seniorska reprezentacija ostvarila četvrto mjesto na Europskom prvenstvu i ponovo vratila košarku u središte zbivanja, dugo u Hrvatskoj košarka nije bila popularna. Predugo. O čemu zapravo ovisi kvaliteta i popularnost košarke?
Prije svega, o stvarnoj kvaliteti igrača, jer oni su nositelji igre i rezultata. A vrhunski igrači, odnosno njihova trenutačna kvaliteta, proizlazi iz, prije svega, genskog potencijala, zatim kvalitete trenerskog rada i kontinuiranoga samousavršavanja.
Što je važno kako bi košarkaš ostvario zavidnu karijeru?
Teorija o razvoju aktualne ili stvarne kvalitete i karijere košarkaša temelji se primarno na važnosti individualnog dopunskog treninga koji je vrlo važan radi poticanja napretka. Osim toga, na taj način igrač razvija navike usavršavanja, te povećava razinu svoje stvarne kvalitete u igri.
Kako ostvariti te ciljeve?
Nužan je višegodišnji sustavan i postupan uravnotežen individualni, grupni i kolektivni rad u svim dijelovima sportske pripreme koji traje minimalno tri do četiri godine. Izrazito je važno imati i optimalan odnos između individualnih, grupnih i timskih treninga te razvojnih sustava natjecanja, a vrlo važne su i metode oporavka i regeneracije zbog velike količine opterećenja na treningu.
Pad košarke
Zašto se dogodio pad hrvatske seniorske prvoligaške košarke?
Pad kvalitete u hrvatskoj seniorskoj prvoligaškoj košarci povezan je s nedovoljnim stvaranjem vrhunskih igrača. Došli smo u fazu smanjene kreativnosti igrača, smanjene idejnosti trenera te cjelokupne nemoći košarkaške organizacije da se s takvim stanjem efikasno suoči. Glavni igrači u pojedinim momčadima nisu toliko superiorni da bi se uz njih mogli stvarati mladi perspektivni igrači. Nisu dovoljno superiorni niti da se ostvari rezultat na međunarodnoj razini.
Koji su problemi hrvatskih prvoligaških momčadi?
Problema je mnogo. Prije svega nedostatak stvarne kvalitete igrača. Recimo nedostatak čvrstih obrana u prvoj seniorskoj ligi se kompenzira s raznim “poluobranama” u kojima dolaze do izražaja slabosti protivničkih napada. Jedno od mogućih rješenja tog problema dogodilo bi se kroz povećanje brzine i agresivnosti obrane (npr. pravovremen prilazak na loptu) te kroz čvrstinu obrane koja sprječava potencijalnu mini seriju protivnika. U fazi napada nedovoljno se razvija tendencija stvaranja otvorenih šuteva. Zatim izraženo traženje otvorenih šuteva u pozicijskom napadu u prvom redu s otvorenom geometrijom, te strategijom čekanja greške u kontroli i reakciji pozicijske obrane bi moglo proizvesti 10-15 poena kod momčadi koje ostvare te promjene zbog nedostatka stvarne kvalitete igrača i nepotpune organiziranosti glavnih momčadi.
Je li moguće s prosječnim sastavom u seniorskom Prvenstvu Hrvatske biti prvak?
Takav pristup dao bi priliku uspješnom treneru da s prosječnom momčadi osvoji nacionalno prvenstvo. Zato je potrebno pripremiti momčad do visoke razine koja će im omogućiti da kompenziraju nedostatak potencijala. Tako primjerice, uspješnost tranzicije napada koja proizlazi iz efikasne obrane, može biti kompenzator za lošiji napad.
Budućnost košarke
Imaju li treneri seniorskih selekcija kvalitetnu suradnju s trenerima mlađih kategorija?
Treneri prvih momčadi nemaju u dovoljnoj mjeri kontakt s trenerima mlađih selekcija te samim tim u nedovoljnoj mjeri ukazuju na nedostatke igrača koji su potencijalni za seniorsku selekciju. To može proizvesti automatizaciju nefunkcionalne tehnike s „viškom pokreta“, a radi toga igrači ne mogu biti u potpunosti učinkoviti u seniorskoj košarci.
Stječe se dojam da današnji treneri isključivo vjeruju u intenzitet treninga kojima ubrzavaju igru. Je li to put za unaprjeđivanje izvedbe igrača?
Princip ravnoteže između selektivnih korekcija i intenziteta trenažnog opterećenja mora biti osnovno načelo rada u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj selekciji. Jednostavno rečeno treba pronaći ravnotežu između zaustavljanja igre radi ispravljanja grešaka i puštanja igre radi zadržavanja tempa.
Što će obilježiti budućnost košarke?
Zahtjevi da svaki igrač mora biti sposoban i vješt igrati na svim pozicijama, što isključuje sadašnju ranu specijalizaciju igrača. S obzirom da je koncepcija cijele taktike i organizacije igre stvoriti tzv. miss match situaciju (npr. da niski preuzme visokog igrača i obrnuto), potrebno je igrače naučiti da znaju reagirati u takvim situacijama. Stoga, igrači na pozicijama 1, 2 i 3 moraju imati podjednake vještine, te moraju znati igrati u post up manevrima ili na unutarnjim pozicijama. Isto tako igrači na pozicijama 4 i 5 moraju imati unutarnju i vanjsku igru, odnosno visok šuterski rang da bi izvukli direktnog obrambenog igrača iz reketa i otvorili uvjete za igru 1 na 1 suigračima. Pritom, u fazi obrane važno je razviti sposobnosti kod niskih igrača da kod preuzimanja mogu kontrolirati visokog igrača 5-6 sekundi i pri tom ga spriječiti da kreira suigraču otvoreni šut.
Važno je, ističe Trninić, razvijati igru s jednakim intenzitetom u fazi napada i obrane.
To zahtijeva poticanje razvoja navika igre bez stajanja, kao i radne etike, odnosno količine napora i predanosti koje igrač posvećuje ekipi i sebi. U današnjoj košarci kontinuirano poboljšanje izvedbe zahtjeva od igrača spremnost da sluša, uči i primjenjuje trenerove upute, visoku količinu atleticizma, te uspješno nastupanje protiv najkvalitetnijih protivnika.
Postavlja se pitanje, koliko je velikih igrača koji zadovoljavaju svjetske standarde seniorske košarke proizvedeno u zadnjih 20 godina?
Vrlo malo. Treneri mlađih uzrasnih kategorija ne smiju biti u anonimnosti, te ih treba isticati kao najvažnije osobe u klubu jer su odgovorni za stvaranje budućih nositelja igre. Njihova temeljna uloga je naučiti igrača igrati košarku, što je najvažnije u stvaranju igrača. Dakle, temeljna uloga trenera mlađih selekcija je stvaranje igrača do reprezentativnih selekcija. Takvi treneri bi trebali završiti kvalitetne studije.
Samopouzdanje i mirnoća
Govoreći o problemima hrvatske košarke, Trninić je objasnio određene situacije u kojima košarkaši ne reagiraju na adekvatan način.
U fazi napada ne postoji ravnoteža između šuteva s distance, poludistance i unutarnjih šuteva. Važno je istaknuti kako postoji minoran broj igrača koji uspješno rješavaju situacije u zadnjih pet minuta utakmice. Zato je potrebno visoko samopouzdanje i mirnoća u rješavanju i realizaciji situacija. Da bi se ostvario identitet domaćih igrača nužno je kod njih razvijati preuzimanje odgovornosti u takvim situacijama, što je moguće uz dovođenje samo jednog kvalitetnog stranca koji bi podigao cijelu ekipu igrački i psihološki.
Zadru treba hiperprodukcija igrača iz vlastite škole
Kako ocjenjujete situaciju u Košarkaškom klubu Zadar?
Zadar je danas bez vrhunskih igrača iz vlastite škole. Jedino rješenje za Zadar je hiperprodukcija vrhunskih igrača. To se može ostvariti vrhunskim radom koji će provoditi vrhunski treneri koji poznaju tehnologije treninga koje omogućavaju razvoj superiornih igrača.
Što bi trebao sadržavati plan i program ozdravljenja hrvatske košarke
S obzirom da od 1995. godine seniorske reprezentativne selekcije nisu postigle natjecateljski uspjeh nužno je postaviti i provesti određene strateške postavke u sustavu rada.
– Usmjerenost na učenje i ovladavanje vještinama mora biti primaran cilj u radu u školi košarke i kadetskim selekcijama
– Održavanje kampova u zimskom i ljetnom razdoblju godišnjeg ciklusa, te u sklopu toga održavanje permanente edukacije učitelja i trenera košarkaške igre
– Situacijske treninge treba temeljiti na novim trenažnim sustavima u sklopu cjelokupne sportske pripreme
– Za mlade seniorske igrače natjecateljsko razdoblje mora biti produžetak pripremnog razdoblja, tj. ovladavanje vještinama trebalo bi trajati cijeli godišnji ciklus
– Velike sportske institucije trebale bi organizirati internat za hiperprodukciju vrhunskih igrača
– Nužno je regulirati status mladih igrača po klubovima
– Potrebno je odabrati eksperte koji će biti odgovorni za vrednovanje rada kao i za selekciju instruktora po regijama
– Juniorski staž bi trebao trajati do 19. godine, tj. sve do kraja srednje škole
– Nužna je kontinuirana izobrazba trenera i učitelja košarkaške igre, a ne izvedba jednog seminara tijekom godine
– Potrebno je oblikovati ligu U-20 i juniorsku ligu, koje bi se mogle organizirati kao predigra seniorskim utakmicama
– Treba eliminirati imperativ igre igrača do 18 godina, jer svako nametanje u kojem pojedini igrač ne zadovolji profesionalne kriterije ima negativne predznake te bi kriterij za izmjenu morao biti obavlja li pojedini igrač uspješno zadatke u igri, što je u profesionalnoj košarci temeljni kriterij za provedeno vrijeme u igri
– Potrebno je promijeniti filozofiju i način treniranja (omjer između tehničko-taktičkih programa, psiholoških interventnih programa i kondicijskih programa) Koje su nužne pretpostavke za razvoj vrhunskih igrača?
Prije svega košarkaški trening treba biti ciljno usmjeren primarno na razvoj razumijevanja igre i osnova igre u prijepodnevnom treningu, gdje će se provoditi trening selektivnih korekcija tehničko-taktičkih pogrešaka. U stanju umora nužno je ponavljati automatizirane učinkovite akcije da bi u uvjetima utakmice pojedini igrač mogao stabilno i precizno izvesti motoričku vještinu. Timski košarkaški trening treba provesti u večernjem terminu, a jednom tjedno treba realizirati teoretsku pripremu usmjerenu na povećanje stupnja razumijevanja igre.
Potrebno je imati razvojni sustav natjecanja za poticanje stvarne promjene u natjecateljskom iskustvu i kvaliteti igre pojedinog igrača u kojem bi igrači koji imaju visok potencijal trebali provesti u igri najmanje 25 minuta te međunarodne utakmice (minimalno 10, a optimalno 20) u godišnjem ciklusu. Isto tako važno je osigurati razvojne kampove i treninge na kojima igrači provode samoispravljanje vlastite igre. Vrlo je bitno i osigurati adekvatan omjer između razvojnih, održavajućih i obnavljajućih treninga, kao i adekvatan omjer između razvojnih treninga i razvojnih utakmica. Koje su karakteristike presudne za uspješnog trenera u današnjoj košarci?
Ekspertno znanje i iskustvo trenera, kao i komunikacijske vještine, čine najvažnije aspekte koji određuju njegovo uspješno djelovanje osobito u procesu odabira igrača i u upravljanju procesom razvoja vrhunskih igrača te u stvaranju međuljudskih odnosa, što je u timskom sportu najvažnije.
Tjelesna građa i motoričke sposobnosti
Kakva je razlika u kriterijima odabira igrača za mlađe selekcije u odnosu na seniorske selekcije?
Kod mladih košarkaša tjelesna građa i motoričke sposobnosti su, u početku, najvažniji kriteriji za odabir igrača. Za razliku od odabira igrača juniorske selekcije, u seniorskoj košarci selekcija igrača se temelji na sustavu kriterija za procjenjivanje cjelokupnog potencijala i ukupne stvarne kvalitete igrača koja se vrednuje na temelju uspješnosti u igri u fazi obrane i u fazi napada.
Koji je ključ uspješnog prelaska iz juniorske u seniorsku selekciju?
Prijelaz iz juniorske u seniorsku momčad najosjetljivije je područje u hrvatskoj košarci. Postupna priprema igrača za seniorske zahtjeve mora biti prisutna već u juniorskoj selekciji kroz individualne i grupne treninge, što zahtijeva suradnju između juniorskog i seniorskog trenera. Međutim, presudno je da treneri i igrači razlučuju ono što se može od onog što se ne može ostvariti.
Subjekti, a ne objekti
Koju metodiku treninga valja primijeniti za postizanje navedenih promjena kod igrača?
U procesu sportske pripreme mlade igrače treba tretirati kao subjekte, a ne kao objekte. Nužno je poticati kod igrača samoregulativne sposobnosti i vještine koje se u procesu treninga moraju dovesti do razine da igrač sam sebi postavlja ciljeve, standarde i očekivanja te da bez trenerovih uputa može donositi selektivne odluke i reakcije. Također, problem u mlađim uzrasnim kategorijama je neadekvatno povezivanje tehničko-taktičkih znanja i vještina, odnosno kako, zašto, gdje i kada primijeniti određene elemente košarkaške igre.
Tako primjerice, u tehničko-taktičkom treningu objašnjava se zašto pojedini igrač treba dodati loptu na određen način ili zašto primjenjuje pojedini dribling ili vrstu šuta u pojedinoj situaciji. Na taj način se povećava stupanj razumijevanja igre, razvija sposobnost zadržavanja koncentracije i usmjerenost na uspješno obavljanje zadataka u situacijskom treningu. Sljedeći problem koji se neadekvatno tretira na treningu je visina i širina vidnog polja igrača koji igra licem, leđno ili bočno usmjeren prema košu, što je temeljni preduvjet prepoznavanja i predviđanja reakcija suigrača i protivničkog igrača. Smatram kako vještini dodavanja lijevom i desnom rukom treba dati veći prioritet nego vještini driblinga, što nije karakteristika današnjih trenera. To zato jer su minimum driblinga i vještina dodavanja preduvjet brzine cirkulacije igre koja kreira otvoren šut što je temeljni cilj igre u fazi napada.
Zadar i Jugoplastika
Kako biste organizirali rad svih selekcija koji bi kontinuirano stvarao nekoliko igrača godišnje za seniorsku selekciju, kao što ste svojedobno radili u Zadru i Jugoplastici?
Smisleno je imati dvije kadetske i juniorske selekcije, pa čak i dvije seniorske selekcije, od kojih će jedna biti selekcija do 20 godine, da bi imali hiperprodukciju kvalitetnih igrača. U procesu sportske pripreme nužno je već kod djece stvarati naviku samounaprjeđivanja i samoispravljanja izvedbe, kao i stvoriti uvjete za samoinicijativan trening. Na taj način se potiču samoregulativne sposobnosti i tehničko-taktičke vještine, što je istodobno jedan od puteva stvaranja discipliniranog i odgovornog igrača koji ima temelje ličnosti u sebi kao glavni preduvjet pobjedničkog profila igrača. Važno je razviti kod igrača svjesnu potrebu za samostalnim radom i napredovanjem koji ga potiče na samousavršavanje.
Je li danas teže raditi seniorskim trenerima nego u prethodnim razdobljima?
Trenerima je danas teže oblikovati stabilnost i kvalitetu igre jer 80% momčadi u Europi mijenja sastav ekipe svake natjecateljske sezone. Da bi jedan klub bio kontinuirano uspješan nužno je da zadrži kostur momčadi te dopunjava momčad s igračima koji transformiraju igru i omogućavaju prevagu njegove momčadi. Stabilnost u izvedbi moguće je zadržati kad se u natjecateljskoj sezoni igra manji broj utakmica, npr. 40-ak. Međutim, teško je zadržati stabilnost u izvedbi kod pojedinog igrača i cijele momčadi u 100 ili više utakmica godišnje.
Zašto su mlade hrvatske reprezentativne selekcije uspješne na natjecanjima za razliku od seniorske reprezentacije?
Nesumnjivo je da naši mladi igrači imaju najveći potencijal koji se izražava kroz rezultat na međunarodnim natjecanjima. Hezonja i Šarić imaju motoričke sposobnosti i tjelesnu građu za NBA. Rad na osnovama igre i na razumijevanju igre, kao i na atleticizmu igrača, nije na onoj razini u prijelazu iz juniora u seniore koju zahtjeva vrhunska seniorska košarka. Smatram da je najvažnija uloga trenera izgrađivanje vrhunskih seniorskih igrača jer su oni nositelji igre i natjecateljskog rezultata.
Na slici ispod, Slavko Trninić sa Božidarom Maljkovićem i Bošom Tanjevićem na seminaru u Baru 2014.
Mentalni razvoj igrača
Mnogo spominjete mentalni razvoj igrača i relaciju odnosa trener-igrač. Što je zapravo važno za mentalni razvoj igrača?
Važno je, kao što sam već rekao, da trener kod igrača razvija samoregulativne sposobnosti i vještine da mogu sami odlučivati u igri, na način da ih poučava principima na temelju kojih se rješavaju problemi u igri i kriterijima za taktičko odlučivanje. Međutim, u školi košarke, mlađim kadetima i kadetima temeljna metoda u stvaranju “unutarnjeg kompasa” kod igrača je metoda pokušaj-pogreška jer je pogreška povratna informacija za ispravljanje igre.
U načelu na utakmicama se primjenjuje ono što je uvježbano na situacijskim treninzima i ne dirigiraju se kod igrača odluke i reakcije u igri, već se potiče rizičnost koja omogućava razvijanje odlučnosti u igri što je najvažnije obilježje vrhunskih igrača. Time out ima za primarnu funkciju usmjeravanje igrača u provedbi organizacije igre. Takav pristup moguć je ako momčad dovedemo do razine automatizirane izvedbe. Smatramo da na utakmicama trener u načelu ne smije tražiti od igrača ono što nisu uvježbavali. Međutim, primjerice Ćosiću i Kukoču je bilo dovoljno sugerirati što trebaju učiniti da bi nakon toga to isto primijenili.
Prvenstvo neregularno 1991./’92.
Je li Zadar dokinut od prvog mjesta u natjecateljskoj sezoni 1991./’92.?
U toj sezoni pobijedili smo Cibonu i Jugoplastiku u Zadru s 26 poena razlike. Prva finalna utakmica trebala se igrati u Zadru, ali smo bili primorani kao domaćini igrati u Rijeci i to samo po sebi govori o neregularnosti prvenstva.
Pripreme za Moskvu 1980.
Nedavno ste održali predavanje na seminaru u Vodicama, za koje mnogi kažu da je bilo odlično. U Vodicama se našlo i velik broj legendi bivše države. Je li istina da je Ranko Žeravica, jedan od najtrofejnijih trenera bivše države, olimpijski i svjetski prvak s reprezentacijom bivše Jugoslavije, istaknuo da ste najbolji metodičar košarke na svijetu i da ste reprezentaciju bivše države za Olimpijske igre u Moskvi 1980. (zlatna medalja) pripremili da igrači mogu odigrati dva turnira, a da ne osjete umor?
Sam projekt priprema, koje su trajale 52 dana, bio je oblikovan u šestomjesečnom ciklusu rada gdje se tada prvi put primijenila integrativna tehnologija treninga, što znači da su se povezale različite vrste priprema u jednu cjelinu, s primjenom novih trenažnih sustava. Takav rad bio je moguć samo s reprezentativcima koji su prihvatili takav način treniranja koji je poticao razvoj sposobnosti i odgode umora kod igrača što je u maratonskom sustavu natjecanja, kao što je Olimpijada, najvažnije. Dovoljno je istaknuti da je ta reprezentacija u petominutnom produžetku utakmice postigla 20 poena što je impresivno. Nadmoćno protiv najboljih
Koji je najvažniji kriterij za stvaranje kvalitetnog igrača?
Igrači koji mogu igrati nadmoćno protiv najkvalitetnijih selekcija imaju stvarnu kvalitetu. Svojevremeno to su bile selekcije SAD-a i SSSR-a. Igrači kao što su Giergia, Danev i Korać su 60-ih godina prošlog stoljeća mogli igrati uspješno protiv SAD-a i SSSR-a, 70-ih i 80-ih Ćosić, Delibašić, Dalipagić, Kićanović, Slavnić, Kukoč, Petrović, Rađa, Divac… Kukoč, Rađa, Vranković, Bodiroga, Komazec…
Slavko Trninić sudjelovao je u oblikovanju velikog broja košarkaških reprezentativaca među kojima su Toni Kukoč, Eurobasket 2015. i Olimpijske igre 2016.
Sljedeće godine je na rasporedu novi Eurobasket kojem se još ne zna domaćinstvo. To natjecanje bit će važno jer se na njemu može izboriti plasman na Olimpijske igre 2016. u Riju.
Smatram da će biti teže izboriti mjesto za Olimpijske igre u Rio de Janeiru, jer će vjerojatno doći selekcije s najkvalitetnijim igračima, nego ostvariti rezultat na ovom Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj.
[uredio meganfox - 25. listopada 2014. u 08:05]
največe smeće od utakmice koje sam gledal i koje se uvijek sječam.
Türkiye - Hirvatistan (2001) Son hücum ve Mirsad Türkcan'in serbest atişlari
https://www.youtube.com/watch?v=3KmHO_FGmfA
Türkiye - Hirvatistan (2001) Son hücum ve Mirsad Türkcan'in serbest atişlari
https://www.youtube.com/watch?v=3KmHO_FGmfA
A vidim Trninica se stalno velica kao vrhunskog strucnjaka . O njemu ne znam skoro nista, pa ako netko moze malo o njemu napisati koju pametnu... Koja je uopce njegova najbolja uloga? kondicijski trener, glavni trener, nekakav pomocni trener, trener za individualni rad? Vidim i da je 80-ih bio aktivan kao trener a nakon toga nista, nekih ogromnih uspjeha nije imao..radio je kao voditelj Cibonine skole krajem 90-ih, koje je uspjehe tu imao? Zbog cega ga sad nema u kosarci..vidim pofesor je na fakultetu, drzi predavanja na seminarima, koristi profesorski rijecnik ali sto stoji iza toga, koju ulogu bi on mogao zauzeti u stvarnosti a ne samo iza katedre i zasto ne pokaze to znanje u praksi.
Da ne bi bilo napada, rekao sam da o njemu znam malo, ali iz ovoga sto sam malo procitao o njemu namecu mi se ova pitanja.
Da ne bi bilo napada, rekao sam da o njemu znam malo, ali iz ovoga sto sam malo procitao o njemu namecu mi se ova pitanja.
Jednom mi se desilo da nisam vjerovao, više neće.
pitcher je napisao/la:
A vidim Trninica se stalno velica kao vrhunskog strucnjaka . O njemu ne znam skoro nista, pa ako netko moze malo o njemu napisati koju pametnu... Koja je uopce njegova najbolja uloga? kondicijski trener, glavni trener, nekakav pomocni trener, trener za individualni rad? Vidim i da je 80-ih bio aktivan kao trener a nakon toga nista, nekih ogromnih uspjeha nije imao..radio je kao voditelj Cibonine skole krajem 90-ih, koje je uspjehe tu imao? Zbog cega ga sad nema u kosarci..vidim pofesor je na fakultetu, drzi predavanja na seminarima, koristi profesorski rijecnik ali sto stoji iza toga, koju ulogu bi on mogao zauzeti u stvarnosti a ne samo iza katedre i zasto ne pokaze to znanje u praksi.Da ne bi bilo napada, rekao sam da o njemu znam malo, ali iz ovoga sto sam malo procitao o njemu namecu mi se ova pitanja.
Vidi cijeli citat
Ne znam sto te sad tocno zanima imas gore tekst u kojem su odgovori na uglavnom sva tvoja pitanja.
Impresivan životopis
U impresivnom Trninićevom životopisu, između ostalog, stoji da je riječ o doktoru društvenih znanosti i redovitom sveučilišnom profesoru, koji je završio osnovnu školu i gimnaziju u Zadru, a 1975. godine diplomirao na Fakultetu za fizičku kulturu u Zagrebu. Magistrirao i doktorirao je na istom tom fakultetu obranivši doktorsku disertaciju pod naslovom: “Strukturna analiza znanja u košarkaškoj igri”, čime je stekao naslov doktora društvenih znanosti iz područja kineziologije.
Valja svakako spomenuti da je u razdoblju 1997. do 2006. sudjelovao na 11 međunarodnih znanstvenih konferencija te na brojnim domaćim znanstvenim i stručnim konferencijama i seminarima. Redoviti je profesor – trajno zvanje – Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu te vanjski suradnik Instituta za antropologiju Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je 64 znanstvena rada u Hrvatskoj i inozemstvu, 34 stručna rada, dva sveučilišna udžbenika, a istraživač je na više znanstveno-istraživačkih projekata u zemlji i inozemstvu…
Gledajući profesionalno iskustvo, Trninić je bio instruktor i voditelj škole KK Zadar od 1980. do 1982, godinu dana kasnije voditelj međunarodnih kampova, a 1986. instruktor u Košarkaškom savezu Zadra. Od 1997. do 1999. obavlja posao trenera-voditelja selekcija mladih igrača Europe. Trenersko iskustvo je veliko. Itekako. Još davne 1976./’77. radi na mjestu trenera zagrebačkog Industromontaža (danas KK Zrinjevac). Iduće sezone trenira ljubljanski Brest (današnju Olimpiju), a od 1982. do 1984. nalazi se na mjestu trenera kadetske momčadi KK Zadar s kojom osvaja zlato na Prvenstvu Jugoslavije.
U sezoni 1984./’85. trener je Jugoplastike, momčadi s kojom igra finale Kupa Jugoslavije. Dakako, najzanimljvije razdoblje je ono između 1989. i 1992., kada je Trninić vodio prvu momčad Zadra. Tada je sa Zadrom najprije sudjelovao na završnici Prvenstva Jugoslavije, a zatim na prvom Prvenstvu Hrvatske, nakon poznatog finala s Cibonom, osvojio drugo mjesto. Izbornik mlade reprezentacije Hrvatske postao je 1992., a nakon toga vodi splitsko Croatia osiguranje i Karlovac 1579 koji uvodi u Prvu ligu. Od 1997. do 2002. je voditelj omladinskog pogona KK Cibona. Slavko Trninić je bio i član stručnog stožera muške seniorske reprezentacije Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. (zlatna medalja), Europskom prvenstvu u Pragu 1981. (srebrna medalja) i Europskom prvenstvu u Stuttgartu 1985.
Moja duša živi za tebe...kad je tesko i kad sunce miluje...
Procito sam sve ovo vec, ali mene zanima sto je tu tako impresivno da ga se tu po forumu spominje ko kosarkaskog boga. Svaka cast na akademskim uspjesima i teoretskom znanju, ali mene zanima sto je toliko impresivno u njegovoj trenerskoj karijeri. Trenirao je Zadar i Olimpiju, bio voditelj omladinskog pogona Zadra i Cibone, te bio clan stozera jugoslavenske reprezentacije. Sto je toliko impresivno u toj karijeri ako izuzmemo akademske uspjehe
Jednom mi se desilo da nisam vjerovao, više neće.
pitcher je napisao/la:
Procito sam sve ovo vec, ali mene zanima sto je tu tako impresivno da ga se tu po forumu spominje ko kosarkaskog boga. Svaka cast na akademskim uspjesima i teoretskom znanju, ali mene zanima sto je toliko impresivno u njegovoj trenerskoj karijeri. Trenirao je Zadar i Olimpiju, bio voditelj omladinskog pogona Zadra i Cibone, te bio clan stozera jugoslavenske reprezentacije. Sto je toliko impresivno u toj karijeri ako izuzmemo akademske uspjeheVidi cijeli citat
Broj igrača (i njihova imena) koje je napravio igračima.
Moja duša živi za tebe...kad je tesko i kad sunce miluje...
- Najnovije
- Najčitanije
Split 'razbio' Vrijednosnice Osijek, Žute napustila dvojica igrača
9 sati•Premijer liga
El Clasico od velikog značaja, Real Madrid ne želi potonuti još dublje
16 sati•Euroliga
Jusup: 'Moramo se pokazati u najboljem izdanju ako mislimo napraviti dobar rezultat'
18 sati•Premijer liga
Cibona se vraća prvenstvenim izazovima gostovanjem kod iznenađenja sezone
18 sati•Premijer liga
Warriorsima poraz bez Curryja, Hawksi iznenadili u gostima Cavse
21 sat•NBA
Sjajni Zubac i Harden izdominirali protiv Wizardsa i odveli Clipperse do pobjede
22 sata•NBA
Sunsi s oporavljenima Durantom i Bealom do visoke pobjede protiv Lakersa
1 dan•NBA
Goričanin osvojio SuperJackpot od 1.4 milijuna eura
12 sati•Ostali sportovi
Težak incident: Zagreb suspendirao dvojicu ključnih igrača zbog fizičkog sukoba u svlačionici
13 sati•Rukomet
Krasan pogodak Skorupa za pobjedu Borca, ludnica u Celju završila remijem
8 sati•Nogomet
Split 'razbio' Vrijednosnice Osijek, Žute napustila dvojica igrača
9 sati•Košarka
Tijesan poraz dobrog Olmissuma, hrvatski doprvak bez šanse za prolazak dalje
10 sati•Nogomet
Pjaca: 'Želimo pokazati navijačima da nam je domaće prvenstvo najbitnije, jako želimo tu pobjedu'
19 sati•Nogomet
Manchester United do prve pobjede pod novim trenerom, preokret Fenerbahčea, sjajna utakmica u Londonu
6 sati•Nogomet
Sjajni Zubac i Harden izdominirali protiv Wizardsa i odveli Clipperse do pobjede
22 sata•Košarka