ovo je iz jednog starog clanka u slobodnoj:
"Ukupno kod Hrvata prevladavaju ova četiri glavna europska genotipa:
Eu18 je zapadnoeuropski (prakeltski) genotip koji se poklapa sa zapadnom grupom centum jezika i star je 30.000 do 40.000 godina, s prvotnim podrijetlom iz središnje Azije (južni Sibir). Oni su bili nositelji aurignacijenske kulture u interglacijalu i u postglacijalu su se proširili iz Španjolske, a u nas obuhvaćaju oko 10 posto pučanstva. U Hrvatskoj je taj genotip zasad nedovoljno proučen i jamačno zauzima još veći udjel na sjeverozapadu, od Istre do Hrvatskog zagorja, gdje su keltski antropološki tragovi najbrojniji, a prevladavaju i u susjednim zemljama. Etnokulturno se s tim genotipom u nas većinom poklapaju kajkavski dijalekti i ta se etnogrupa kolokvijalno u nas naziva "Bezjaki", a odlikuju se uglavnom sitnijim rastom te svjetlijom kosom i očima.
Eu19 je istočnoeuropski (baltoslavenski) genotip koji se uklapa u istočnu grupu satem jezika, također je star oko 30.000 godina, s daljim podrijetlom iz središnje Azije, a u postglacijalu se proširio iz Ukrajine. U nas obuhvaća oko 29 posto uzoraka, tj. tek više od jedne četvrtine Hrvata, najmanje u Dalmaciji i najviše, do polovice, u Slavoniji. Antropološki se ta skupina uglavnom odlikuje osrednjim zdepastim rastom, svjetlijom kosom i očima, a etnokulturno su to tipski Slaveni s već poznatom baštinom i običajima naširoko opisanima u brojnim izdanjima JAZU, kao glavni idejni dokaz slavenskoga podrijetla svih Hrvata. Po njima se i zove Slavonija, jer je to stvarno jedini dio Hrvatske sa slavenskom većinom.
Eu7 je u nas glavni i najbrojniji, domaći genotip star oko 20.000 godina, kojeg je razvojno središte "sjeverozapadni Balkan" (dinarsko područje), odakle su se dijelom proširili do Austrije i Češke, a prvotno su se doselili iz najranijega kulturnog područja jugozapadne Azije i biogenetski su najbliže srodni s uzorcima iz sjeverne Indije i Pakistana. To su bili rani nositelji gravetijenske kulture u interglacijalu i zatim u postglacijalu neolitske kulture žarnih polja (Urnenfelder). To je naš najčešći genotip koji obuhvaća oko 45 posto, tj. oko polovice svih Hrvata, najviše u Dalmaciji (do 2/3), pa odgovara autohtonim potomcima prapovijesnih Ilira. Antropološki su to tipski dinarci izrazito visokoga i vitkog rasta (uz Skandinavce najviši u Europi), straga uglato-plosnate glave te smeđe kose i očiju. Etnokulturno je za tu skupinu uglavnom značajna novija štokavska ikavica (ranije izvorno ikavska šćakavica), pretežno stočarstvo, staro pismo bosančica, nadgrobni stećci i pjevanje gange.
Četvrta značajna skupina, uglavnom u Dalmaciji, mediteranski su genotipovi, oko 15 posto, koji su ovamo stigli sa "srednjeg Istoka" kroz više uzastopnih valova (Eu4, Eu9 i Eu11), koji su se iz jugozapadne Azije uglavnom doselili morskim putem na ranim brodovima kao prvi sredozemni pomorci u prapovijesnom postglacijalu do prije 5000 godina. To su uglavnom crnomanjasti ljudi tamne kose i očiju, a etnokulturno su u njih značajni bodulsko-čakavski govori, iskonska tradicija pomorstva, kamene kuće i staro pismo glagoljice."
dakle,jedno je sigurno: dalmosi imaju najpovoljnije fizicke predispozicije da se bave basketarenjem