Kanransha je napisao/la:
xavier je napisao/la:
Napredna statistika ne voli takav šut iz razloga što su brojke generalno kontra njega.
Uzmimo da imaš 10 šuteva za tricu i 10 dugih dvojki. 40% šuta za tricu smatra se jako dobrim rezultatom što bi značilo da ćeš uz taj postotak šuta imati 12 poena na tih 10 šuteva. Postotak šuta za dugu dvojku generalno nije puno bolji od trice, ali recimo da zabijaš 45% takvih šuteva.
Vidi cijeli citat
ovo je točno. i zato se u novije vrijeme igra jako puno na trice, a neke su ekipe, ko Houston, čak duge dvice skoro pa skroz i izbacile.
ipak, to možda ovisi od igrača do igrača. jer 40% za tricu je ipak jako puno ako ovako računaš, bilo bi bolje uzet za izračun ligaške prosjeke.
nije možda uopće relevantno jer je kod profesionalaca sigurno drugačije, ali ja sam u haklerskoj košarci tri na tri imao uvijek dosta dobar šut s poludistance. već pola metra od (evropske) trice mi je šut bio jako dobar. a tricu recimo uopće nisam imo, nego je tu bilo - pukni pa ako uđe uđe. kolko god je to samo pola metra dalje, meni je tih pola metra ipak razlika između dosta dobrog osjećaja za koš i bezveznog bacanja s trice na sreću (s trice mi je potreban prejak izbačaj da bi imo dobar osjećaj). nemam pojma može li tako možda bit i za profesionalce i može li se to statistički pokazat. u svakom slučaju, moj je dojam da je Hezonjina duga dvica ipak dosta sigurnija od trice.
Vidi cijeli citat
Razlika je što danas košarkaši puno manje treniraju šut iz driblinga, a time ga, automatski i manje koriste. Uglavnom poslije driblinga idu na dvokorak i bacaju tzv floutere.
Nekada je standardni repertoar svakog vanjskog bio: proći svog čovjeka i dići se na šut, dok protivnički centar nije još krenuo na tebe. Ako te krene blokirati, dodaješ svom centru koji je u tom slučaju slobodan.
Znam pitati klince koji treniraju košarku, zašto treniraju samo šut za tri. Odgovor je ako može iz daljeg, pogodit će i iz bližeg. No nije baš tako, jer se u pravilu zbune i ne znaju bili se digli ili išli do koša, bacili loptu van. Zbog te nesigurnosti i promašuju i onda statistika pokazuje kako se ti šutevi ne isplate, pa ih se još manje trenira.
Oh dear look what they've done to the blues, blues, blues.