volin te Alkare je napisao/la:
Velbor je napisao/la:
Prvi i osnovni problem svega je sustav natjecanja premijer lige. Imati trokružni sistem u ligi od 12 klubova je suludo zato što te isti tjera na igranje više kola tokom sezone preko tjedna, nešto što nema niti jedna druga ozbiljna nacionalna liga u Europi. Zbog toga imamo redovno odlaganje utakmica koje onda poslije dolazi na naplatu.
Druga stvar je playoff od 8 klubova gdje imamo situacije da jedna pobjeda radi razliku između playoffa i razigravanja za ostanak u ligi što je isto suludo.
Stavi dvokružni sistem, skrati broj playoff ekipa i stavi polufinale na tri pobjede, dignut će se kvaliteta lige i dobit će se na neizvjesnosti te ćeš izbjeći slučajeve poput Kvarnera koji u playoff zaluta sa skorom 12-21 i unaprijed kupuje avionske karte Amerikancima dan nakon druge utakmice četvrtfinala.
Vidi cijeli citat
Puno si ispisa, a većinon napamet. Prvo, duplo se kolo domaće lige odigra jednon u prva dva kruga i jednon u trećen krugu i toga ima u svakoj domaćoj ligi u Europi.
Drugo, kolizije u odigravanju utakmica su se događale Zadru i Splitu jer ABA liga stavlja utakmice za vikend, a svako normalno europsko natjecanje se igra priko tjedna. Klubovi sami biraju šta će igrat uz domaće prvenstvo i nisu 3 kruga domaće lige krivi šta se neki klub odlučia igrat jedino međunarodno natjecanje koje se igra vikendima.
Treće, skraćivanjen lige micanjen 3. kruga i s manje od 8 mista u playofu vodi tomu da pola lige u sezoni igra 22 utakmice ako se ne odlucu za dodatnu Europu. Nađi mi domaću ligu u Europi s manje utakmica.
Četvrto, da si reka da će se povećat kvaliteta lige ako se smanji broj klubova, to bi razumia. Ne razumim kako se poveća kvaliteta lige smanjivanjen broja utakmica.
Vidi cijeli citat
Prvo - Jednom u prvom krugu, jednom u drugom krugu, jednom u trećem krugu + kup koji se uvijek igra preko tjedna jer u kalendaru nema mjesta za normalno odigravanje istog za vikend. Bez pauze za Božić + NG. S tim da smo krenuli maltene najranije od svih u sezonu, još u 9. mjesecu. Meni to nije normalan kalendar za nivo lige kakva je naša.
Malo li je to redovnih utakmica preko tjedna? U kojim je to ligama redovna praksa? Sigurno ne u onima gdje dobar dio ekipa igra europska natjecanja.
Drugo - Nisam pričao o koliziji utakmica s aba ligom, to je stara stvar koju više nema ni smisla komentirati. Pričam o odgodi utakmica Cibone i Cedevite radi fiba utakmica. Enbl srećom nije imao fiksan raspored pa si tamo mogao slagati utakmice u odnosu na utakmice u domaćem prvenstvu, u fibinim natjecanjima to nije slučaj.
Što se broja utakmica tiče - Češka, Cipar, Makedonija, Danska, Portugal, Island. Sve nabrojano su lige od max 12 klubova s dvokružnim sustavom natjecanja + playoff. I ja bih rado da Hrvatska može imati kvalitetnu ligu sa 14 ili 16 klubova, ali to nije slučaj.
Treće - Da, i? Zašto je to problem? S manje utakmica u domaćoj ligi ostaje ti više prostora za igrati međunarodna natjecanja. Zašto bi umjesto povećavali broj utakmica u ligi kad time samo liga samo bespotrebno produžuje i razvodnjava se kvaliteta da, zato što jedna pojedinačna utakmica manje znači u ukupnom plasmanu i u trećem krugu pogotovo imaš more utakmica koje se igraju reda radi jer su ekipe već zakucane u svojim pozicijama pa to onda ne liči na ništa.
Četvrto - manje klubova u playoffu (nek ih bude recimo 6) koji se igra na više pobjeda, veća kvaliteta i više neizvjesnosti.