--- U vezi ove teme napravio sam istrazivanje krajem prosle godine, uzevši par aspekata. Podatke nisam updatao, nisu potpuni. Dakle spanjolska Primera uvjerljivo je po tim podacima najjaca liga u Europi. Za analizu koristio sam brojke iz posljednjih 9 sezona (8 dovrsenih i ove tekuce nedovrsene), od kada 4 najbolja spanjolska, taljanska i engleska kluba igraju ligu prvaka (s iznimkom sezone 2000/2001 kada je engleska davala 3 kluba u CL, a njemacka 4), a u Kup Uefe idu dva plasirana u prvenstvu nakon njih, te pobjednici ili finalisti nacionalnog kupa (u koji ulaze i pobjednici Intertoto kupa, pa je broj klubova plasiranih iz tih zemalja u Kup Uefe bio redovito i veci po sezoni od tri). Te 1999. ukinut je Kup kupova. U istrazivanje sam najvecim dijelom uklucio taljanske klubove, dok uspjehe francuskih i njemackih klubova besmisleno usporedjivati s klubovima iz ove tri lige, te lige su za klasu slabije, i usporedivije su s portugalskom, nizozemskom i grckom ligom, nego s ove tri.
MEDJUSOBNI OGLEDI: Dakle tijekon posljednjih 9 godina španjolski i engleski klubovi susreli su se u eurokupovima 81 puta (pisano je 8. prosinca 2007). Spanjolski klubovi pobjedili su u 33 navrata, engleski u 26, a 22 ogleda zavrsila su bez pobjednika. Sto se tice taljanskih klubova, spanjolski i taljanski klubovi igrali su tijekom posljednjih sezona 80 puta. 33 puta pobjedili su spanjolski klubovi 21 ogled zavrsio je bez pobjednika, 26 puta su bili uspjesniji taljanski klubovi. (Engleze i Taljane nisam usporedjivao).
ULASCI U ZAVRŠNICE LIGA PRVAKA: Sto se tice Lige prvaka, tijekom posljednjih 8 sezona spanjolski klubovi su u 17 navrata plasirali u cetvrtfinale, engleski u 16, taljanski 13 navrata. Spanjolski u polufinale prolaze u 11 puta (od 17) Englezi u 9 navrata (od 16), a Taljani u 6 navrata (od 13). U finalima Španjolci su igrali 5 puta (od 11 pokusaja), Englezi u 3 navrata, Taljani u 4. Spanjolci su u posljednjih 8 sezona 3 puta osvojili CL (Real dva puta, jednom Barcelona), Englezi jednom (Liverpool nakon preokreta i kaznenih udaraca protiv Milana), a taljani dva puta (Milan oba puta, protiv Juventusa i Liverpoola).
RAZNOLIKOST KLUBOVA LIGA PRVAKA:U posljednjih 9 sezona u CL je kroz prvenstvo izborilo 7 taljanskih klubova (Milan, Juventus, Inter, Roma, Lazio, Parma i Udinese; Chievo je jednom igrao kvalifikacije zbog kaznjavanja Juventusa), 7 engleskih (Arsenal, Liverpool, Chelsea, Manchester utd, Leeds, Newcastle, te jednom Everton kad mu je intervencijom Uefinih mocnika Liverpoolu omoguceno da brani titulu prvaka Europe, a Liverpool krot Premiership nije izborio CL). Istovremeno 11 spanjolskih klubova je izborilo CL. Uz Real, Barcelonu, Valenciju i Deportivo, u CL su igrali i Villarreal (stigao do polufinala), Celta, Real Sociedad, Mallorca, Sevilla (izborili drugi krug), te Betis (ispao u prvom krugu od Chelsea i Liverpola), te Osasuna koja je lanjske sezone ispala u kvalifikacijama. Tu treba spomenuti i Zaragozu, koja je 2000. godine bila cetvrtoplasirana (kaO I eVERTON 2005.u Engleskoj), ali nije vidjela CL, jer je u nju usao Real Madrid kao petoplasirani u prvenstvu i prvak Europe To je ako izjednacimo kriterije 12 spanjolskih klubova, naspram 7 engeskih i isto toliko taljanskih. .
ZAVRŠNICE KUPA UEFE Tu su brojke jos izrazenije u posljerdnjih 8 godina u korist Primere. Spanjolci su u cetvrtfinale ulazili u 15 navrata, u polufinale 8 navrata, u finale u 5 navrata, a u tri navrata su taj kup i osvajali (dva puta Sevilla, jednom Valencia). Istovremeno Englezi su u cetvrtfinalu istog kupa bili u 8 navrata, 5 puta su prosli u polufinale, tri puta u finale, gdje su dva puta porazeni (Arsenal i Midelsboro) a jednom su ga i osvojili (u najboljem finali u povjesti eurokupova kada je Liverpool pobjedio Alaves iz Vitorije, 5-4 u produzecima). Taljani su u Kupu uefe bili 5 puta u cetvrtfinalu, 4 puta su prosli u polufinale, a finalisti, a samim tim i pobjednici u posljenjih 8 godina nisu bili ni jednom.
IZJEDNAČENOST LIGA Liga nisu samo prvih 7-8 klubova, reci ce neki. u PRAVU SU. Usporedimo onda i ljestvice prvenstva tijekom posljednjih 8 godina. Taljansku u tom slucaju mozemo malo teže usporediti jer tek unazad 3 sezone broji 20 klubova (kaO pRIMERA I PREMIERSHIP vec godinama unazad), a bilo je i oduzimanja bodova pojedinim klubovima u aferi Moggi, pa cemo se tu ograniciti na usporedbu Engleske i Spanjolske lige. U 7 od 8 prommatranih sezona engleski prvak imao je vise bodova od spanjolskog, a samo 2001. su prvaci Valencia i Manchester utd imali jednako po 80 bodova. Kad uzmemo prosjek u posljednjih 8 prvenstava engleski prvak osvajao je 10 i pol bodova vise od spanjolskog. Ako pretpostavimo da ispadaju posljednjeplasirana tri kluba, u 7 od 8 sezona 18. plasirani spanjoski predstavnik imao je vise bodova od engleskog 18. plasiranog, samo je 2003, 18. plasirani engleski klub imao vise bodova od spanjolskog. Ako uzmemo prosjek kroz navedenih 8 sezona, onda se u Spanjolskoj ispada sa 4 boda vise nego u Engleskoj. Kada se usporede 5. plasirani onda je tu brojcana statiskika vec podjednaka, od 2000- 2003, engleski 5. plasirani imao je vise bodova od spanjolskog, 2004. imali su jednako, a tijekom posljednje 3 sezone španjolski petoplasirani ima vise bodova od engleskog. Dakle kao nekakav zakljucak se namece tvrdnja da engleska prvoplasirana 4 kluba, koja izbore CL, puno su jaca od ostatka lige, nego spanjolska od ostatka svoje (sto odgovor nalazimo u 12 spanjolskih klubova u CL naspram 7 engleskih).
Dakle spanjolska liga je izjednacenija od engleske, sto daje zaklucak da su spanjolski klubovi iz donjeg dijela ljestvice u prosjeku jaci od onih iz doljeg dijela engleske ljestvice. Dati semo to i primjerom iz eurokupova. Alaves (koji vec trecu godinu igra u drugoj ligi) je 2001 igrao finale s Liverpoolom, Rayo Vallecano (sada u trecoj ligi) je iste 2001. igrao u cetvrtfinalu, Celta i Real Sociedad su prije 4 godine igrali u osmini finala CL, sada su skupa s Alavesom u drugoj ligi, kao i Malaga koja je prije 5 sezona igrala cetrtfinale Kupa uefa (ispala od Boaviste na kaznene udarce). Usporedbe radi klubovi koji se sada ne nalaze u engleskom premiershipu, a igrali su u eurokupovima ispadali su u prvim kolima. Leister (2001 Zvezda), Millwall (2004, Ferencvaros) ispali su u prvom kolu Kupa uefe, Ipswich je 2002 dosao sesnaestine finala Kupa uefe. Iznimka je Leeds koji je do 2004. igrao vrlo vaznu ulogu u eurokupovima (napose u Ligi prvaka), a zatim je financijski propao i danas se nalazi daleko od Premiershipa.
Dakle nema ni jednog jedinog argumenta (po mom misljenju, a ja bi jako rado da mi netko proturiječi) koji kaze da je engleska liga najjaca nogometna liga u Europi tijekom posljednjeg desetljeca. Po mom misljenju postoji Blažičkovska mitologija o kolijevci nogometa, stadionima, travnjacima, publici, klupskim himnama. Realnost i brojke govore nesto drugo.
Premda ova sezona nagovještava promjenu. Ali misljenja sma da su španjolski klubovi iz donjeg dijela ljestvice bolji od engleskih, jer pramda imaju dva kola manje odigrana, špaljnolski klub na 18.mjestu (koje vodi u II ligu) ima 4-5 bodova više u odnosu na 18-og engleskog.
Radim kao bookamer u jednoj kladionici (matematičko izracunavanje koeficijenata), pa sam koliko toliko pozvan govoriti o ovoj temi. Redovito su zarade na spanjolskoj ligi najvece, iznenadjenja su najcesca, ta liga je najiizjednacenija, utoj ligi gosti odnesu vec godinama u prosjeku najveci broj bodova, najmanja je prednost domaceg terena. Sto su sve argumenti u prilog snage jedne lige.(manja prednost domaceg terena od Primere je u Ligi prvaka, a najveca od liga na koje je dozvoljeno kladjenje je HNL, gdje je i zarada najmanja). Engleska je odmah iza Lige prvaka i Primere. I po uspjesnosti gosta i po zaradama u kladionici I svakome tko me pita savjet za kladjenje, savjetujem mu da se u nogometu ne kladi na Primeru.
[uredio KarloRatkaj - 24. ožujka 2008. u 11:42]