http://www.nogometni-magazin.com/vj1a466.shtml malo matematike....
[QUOTE]Rijeka i Varteks bogatiji od Hajduka
Redoslijed klubova po visini mjesečnih primanja igrača gotovo je identičan onome na stvarnoj ljestvici rezultata nakon 12 kola
Pokušavajući svojedobno pojasniti poteškoće pri svakodnevnom servisiranju financijskih obaveza kluba, Dinamov je dopredsjednik Zdravko Mamić posegnuo za zanimljivom ilustracijom:
>U glavama mnogih ljudi postoje samo njihova prava i privilegije, ali ne i obaveze! Klupskim smo službenicima dali 1600 kuna uskrsnice (
uskrsnica? ideeees, to je nesto novo? - op. i.w. ), dok smo im uoči Božića dali upitnik da se odluče hoće li cipele ili Lijanovićeve proizvode. I onda me ismijavaju.<
Sustav nagrađivanja, premiranja, stimuliranja radne zajednice ili samih igrača, dakako, zna varirati. Tako, primjerice, maksimirski nogometaši za neodlučeni ishod u HNL ne dobivaju ni lipu >nagrade<, što je i logično. Za pobjedu mogu namaknuti premiju u visini mjesečne plaće.
Jasno, premije i plaća nisu stavka oko koje valja osoviti priču o primanjima Dinamovih nogometaša. Uostalom, plaće se kreću između 5000 i 6000 kuna, a igrači, dakako, najviše zarađuju godišnjim ugovorima. No, i tu postoje golemi nesrazmjeri. Najmanju godišnju gažu, 20.000 eura, ima treći vratar Lončarić, nijansu iznad njega su Šarić i drugi vratar Šarlija sa po 25.000 eura, slijede Turina, Ćorluka, Modrić, Kardum i Čale sa po 30.000... >Ozbiljnije< brojke počinju uz Bošnjaka i Mitua sa po 80.000 eura godišnje, dok šesteroznamenkastu svotu dosežu Eduardo sa 100.000, Bosnar sa 150.000 te Marić i Ljubojević sa po 200.000 eura. Riječ je, dakako, o bruto iznosima od kojih, na putu do neto brojke, valja odbiti 35 posto.
Uračunamo li ugovorne rate i plaće nogometaša iz udarne postave, u koju smo uključili 15 igrača s najviše nastupa, dobit ćemo prosjek od 56.000 kuna mjesečno.
Svaki je mjesec za redovito funkcioniranje pogona potrebno izdvojiti oko dva milijuna kuna. Hajduku, pak, mjesečno treba milijun i pol. Nadalje, ljetos je Dinamov proračun, gubitkom glavnoga sponzora Siemensa, gotovo prepolovljen. A jasno je da sa sadašnjih 30 milijuna kuna godišnje može tek biti kratkotrajni NLO na europskom radaru.
Hajdukovi se godišnji ugovori kreću između 20.000 i 110.000 eura. Najveću gažu ima Kranjčar (
koliko to? - op.i.w. ), a odmah do njega je Pletikosa sa 100.000. Igrači iz udarne postave u prosjeku primaju oko 36.000 eura godišnje ili u prijevodu 3000 mjesečno. Klasične plaće više ne egzistiraju, već igrači primaju mjesečne rate iz ugovora.
Površnim je pogledom, dakle, vidljivo da su Hajdukovi igrači tek na četvrtom mjestu po visini mjesečnih primanja u HNL. Prvi je na toj ljestvici Dinamo, odmah iza njega su Rijeka i Varteks... Dakle, redoslijed je gotovo identičan onome na stvarnoj ljestvici rezultata nakon 12 odigranih kola.
Jedina je razlika što se na četvrto mjesto, između Varteksa i petoplasiranog Hajduka, ugurao Kamen Ingrad. Dakako, u svemu ovome ne gledamo eventualne >transakcije ispod stola<, kojih, dakako, nema..
proracun od 30 mil. kuna je oko 4 mil. eura, sto je sitnis.... bukurestanski Dinamo ima proracun od 7 mil. eura... ispod 7-8 milijuna na europskoj karti si patuljak...
nervira kad ne daju nepotpunu informaciju.... nije tajna koliko ima Mitu, ali je koliko ima Kranjcar
.... Pletikosa je "odmah do sa 100k", sto moze znacit da n.k.(21) moze imat i 120k i 150k....
kazu Varteks je ispred Hajduka po visini primanja.... kako to? Zar nisu oni u nekoj teskoj financijskoj situaciji vec godinama?