ZAGREB - Barcelona ili Arsenal, Ronaldinho ili Henry, Rijkaard ili Wenger, Katalonija ili Engleska? U srijedu na pariškom Stade de Franceu ne odlučuje se samo o 50. najboljoj nogometnoj momčadi Europe, nego možda i o najboljem igraču i treneru. Za razliku od francuskog i nizozemskog stručnjaka na klupama katalonske i engleske multinacionalne momčadi, brazilski i francuski 'fantasisti' imat će ovo ljeto i popravni ispit, možda i priliku za revanš: ni manje ni više nego na SP-u u Njemačkoj...
Cijeli nogometni svijet gotovo je jedinstven u ocjeni da su završnicu izborile dvije najbolje momčadi ove sezone. Obje njeguju tehnički nogomet; napadaju, ali ne igraju bezglavo, a u nekoliko su navrata na putu do Pariza pokazale da su i te kako taktički spremne i sposobne odigrati pragmatično - na rezultat.
Frank Rijkaard je igru Barcelone složio oko najboljeg nogometaša današnjice Ronaldinha, Arsene Wenger oko Henryja. Na limitiranju učinka njih dvojice zasnivat će se pobjednička strategija suprotstavljenih trenera, od kojih starijem, Wengeru, u bogatoj biografiji, u kojoj upravo završava 10-godišnji ciklus s Arsenalom, nedostaje samo europski naslov. Prije šest godina bio je najbliže moguće osvajanju Kupa Uefe, ali je rulet 11-eraca bio sretniji za Galatasaray.
Rijkaard je kao igrač osvojio 21 klupski trofej, među kojima i Ligu prvaka s dva kluba, ali danas mu je poseban izazov dostići uspjeh svoga slavnog mentora Johana Cruyffa iz 1992.: iznova pokazati da je moguće osvojiti najlaskaviji europski naslov s momčadi koja igra najljepši nogomet!
Za razliku od Barcelone, koja je još početkom mjeseca obranila naslov prvaka Španjolske, Arsenal je tek u zadnjem kolu Premiershipa dohvatio četvrto mjesto koje mu osigurava najmanje kvalifikacije za Ligu prvaka najesen. Wenger je tijekom sezone bio prisiljen rotirati obranu, koja je temelj sigurnosti cijele igre, no da je Arsenal sposoban za velike stvari u godini nakon odlaska ključnoga veznog igrača Vieire i oproštajnoj Dennisa Bergkampa, koji je postao džoker s klupe, pokazala je pobjeda od 7-0 u siječnju nad Middlesbroughom. Uvidjevši da je naslov prvaka drugi put zaredom zakapario Chelsea, Wenger se posvetio Ligi prvaka i igrajući uglavnom s pričuvnom obranom u 10 posljednjih utakmica sačuvao je svoju mrežu netaknutom. Lauren, Campbell, Cygan, A. Cole glasila je na papiru najjača zadnja linija Arsenala, no finale su izborili mladići: Eboue, Kolo Toure, Senderos i Flamini. Moguće je da Sol 'Stijena' Campbell, uz tinejdžera Thea Walcotta, jedini Englez među 18 igrača, i u finalu ostane na klupi!
Barcelona je također imala problema s ozljedama, ali manje nego prošlih sezona: vezista Xavija uspješno su odmijenili Motta i Iniesta, a mladog Messija, otkriće jeseni, nakon ozljede u osmini finala protiv Chelsea nadomjestio je podjednako maleni Ludovic Giuly, strijelac pokazalo se pobjedonosnog pogotka u polufinalu protiv Milana. Ronaldinho i Eto'o obavili su ostatak posla u napadu, Edmilson i Deco u sredini terena, a Puyol i Marquez u obrani.
Oba finalista imaju jake adute i na vratima: Victor Valdes, izdanak Barcelonine škole, izborio se za status španjolskog reprezentativca i putuje u Njemačku kao zamjena Canizaresu, a Jensu Lehmannu uspjela je nemoguća misija: istiskivanje s vrata Elfa 'Titana' Olivera Kahna, koji je imao podršku Bayerna i većine njemačkih medija! Upravo je 36-godišnji Lehmann bio Arsenalov junak polufnala, obranivši u uzvratu protiv Villarreala 11-erac Riquelmeu.
Prognoze su u nogometu uvijek nezahvalne, čak je i Samuel Eto'o, inače lak na jeziku, priznao da “imati najbolju momčad ne jamči pobjedu”. Lanjski finale Milana i Liverpoola, uoči kojeg se pola zemaljske kugle bilo spremno kladiti na rezultat 0-0, ponajbolji je primjer besmislenosti predviđanja ishoda kad je na terenu toliko maštovitih igrača spremnih za neočekivan potez, koji svaku taktičku varijantu trenera može učinti smiješnom.
No, za razliku od nekih prijašnjih finala, sigurno je jedno: koja god momčad podigne pobjednički pokal, doista će moći reći da je igrala najbolji nogomet u Europi.
Treći finale Barcelone, prvi nekog kluba iz Londona!
Barcelona se na vrh Europe popela samo jednom, 1992. u Londonu, na starom Wembleyju, svladavši pogotkom iz slobodnog udarca Ronalda Koemana u produžetku Sampdoriju, a koliko god engleska prijestolnica bio nogometni grad, s ponajviše prvoligaša u europskim razmjerima, nikad nijedan klub iz Londona ne samo da nije osvojio Kup/Ligu prvaka, nego ni došao u finale.
Za razliku od Liverpoola, Manchester Uniteda, Nottingham Foresta, Aston Ville... Barcelona je dvaput bila i finalist: 1961. je izgubila od Benfice, a 1994. od Milana.
Susreti starih prijatelja
Završni okršaj Barcelone i Arsenala u sebi nosi i dvoboje nekadašnjih klupskih suigrača i starih prijatelja, danas suparnika: Nizozemac Van Bronckhorst 2003. London je zamijenio Barcelonom, a sada ga čekaju izravni dvoboji s Henryjem, Ljungbergom, Piresom... Možda se isto dogodi i Sylvinhu, još jednom nekadašnjem lijevom beku Arsenala kojeg je istisnuo Ashley Cole, a utjehu je, via Celta Vigo, pronašao baš u Barceloni...
Katalonac Cesc Fabregas, kojem je Wenger dao prostor za napredak prodajom Vieire, prošao je Barceloninu školu i kao 16-godišnjak 2003. preselio se u London. Možda ga čeka dvoboj s njegovim uzorom, poravljenim Xavijem...
Braća po domovini, Kamerunci Eto'o i Lauren, dijelili su koricu kruha još u Mallorci u sezoni 1999./2000.; prvi je igrao protiv Hajduka na Poljudu, a drugi i protiv Varteksa u Varaždinu; samo će se jedan veseliti u srijedu.
Suprotstavljeni će biti još neki sunarodnjaci: Švedi Ljungberg protiv Larssona, Nizozemci Bergkamp i Van Persie protiv spomenutog Van Bronckhorsta i Van Bommela, Brazilac Gilberto Silva protiv Ronaldinha i Edmilsona te Motte i Bellettija, Barcelonini španjolski reprezentativci protiv Reyesa, Giuly protiv Arsenalove francuske kolonije...