INTERVJU: Dejan Savićević
CRNA GORA ODLAZI
Predsednik FS Crne Gore tvrdi da će SP u Nemačkoj biti poslednje takmičenje na kojem će Srbi i Crnogorci igrati zajedno
Predstojeće Svetsko fudbalsko prvenstvo u Nemačkoj biće poslednje takmičenje na kojem će Srbi i Crnogorci nastupiti pod istom zastavom, tvrdi za Kurir nedeljom Dejan Savićević, bivši selektor plavih i predsednik Fudbalskog saveza Crne Gore! Legendarni fudbaler kaže da je podela unutar Saveza SCG izvesna, ali da se čeka politička odluka o razilaženju, odnosno rezultati referenduma u Crnoj Gori.
- Sasvim je realno očekivati da posle Svetskog prvenstva u Nemačkoj Srbija i Crna Gora nastupaju odvojeno. To je proces u kojem mi sportisti ne treba da učestvujemo, ali čini mi se da je izvesno da će se to dogoditi. Nakon toga, lako se može desiti da se u nekim sledećim kvalifikacijama sastanu upravo ove dve reprezentacije - kaže u intervjuu za Kurir nedeljom Dejan Savićević.
U ranijim kvalifikacijama sastajali smo se s reprezentacijama Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije, a sada možemo da očekujemo i duel Srbija - Crna Gora. Ko bi pobedio?
- Rano je govoriti o tome. Od SFRJ je nastalo pet reprezentacija, a sada možda još više, tako da je verovatnoća da se sastanemo međusobno velika. Sve reprezentacije s prostora bivše SFRJ, manje-više nalaze se u različitim šeširima, pa ne vidim da bi bilo ništa čudno da u nekim sledećim kvalifikacijama igramo u istoj grupi.
Kad ste već spomenuli SFRJ, šta mislite, da li bi reprezentacija bivše države u ovim okolnostima mogla da se nada uspehu na nekom velikom takmičenju?
- Da smo ostali na okupu, uveren sam da bi naš vrhunac bio 1994. i 1996. godine. Imali smo ogroman kvalitet i verovatno bismo, poput Bugara na primer, uspeli da zabeležimo neki zapažen rezultat na velikim takmičenjima. Čak verujem da bi ta reprezentacija postala evropski ili svetski šampion!
Politika je uticala da se to, ipak, ne dogodi, pa će plavi u Nemačkoj igrati bez "bivše braće". Kakve su šanse fudbalera Ilije Petkovića na Mundijalu?
- Ne treba biti nerealan i postavljati visoke ciljeve. Sam plasman na Svetsko prvenstvo je čudo! Pored toga, momci se nikako ne smeju opterećivati imperativom pobede. Pogotovu kad se zna koliko nam je grupa teška. U konkurenciji Holandije, Argentine i Obale Slonovače neumesno je tražiti sve tri pobede u grupi.
Gledajući rezultate iz kvalifikacija, gde je naša reprezentacija na deset mečeva primila samo jedan pogodak, stiče se utisak da je ovo jedna od najkvalitetnijih selekcija u poslednjih dvadesetak godina. Da li se slažete?
- Ovo? Ne!!! Ukoliko gledamo po imenima ovo je jedna od najlošijih ekipa koju smo imali. Međutim, selektor Ilija Petković je fantastično ukombinovao igrače i napravio idealnu celinu.
- Kad pričamo o našem najboljem timu, na mene je najveći utisak ostavio onaj iz 1982. godine i Mundijala u Španiji, mada ni ekipa iz Nemačke 1974. nije za bacanje. Uz to, mislim da su selekcije iz Italije '90. i Francuske '98, po imenima takođe bile kvalitetnije od ovog tima! Ipak, ova generacija je uradila veliku stvar i na tome im treba čestitati.
|
|
|
Teško do EP
U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo plavi se, između ostalog, sastaju i sa selekcijom Azerbejdžana, koja je vama ostala u ne baš prijatnom sećanju. Da li ćemo se plasirati na EP? - Žreb nam nije išao naruku. Dobili smo jaku grupu, ali s ne toliko zvučnim protivnicima. Uspeli smo da izbegnemo Nemačku, Englesku, Francusku, Španiju i Italiju, reprezentacije koje bi sigurno napunile stadion. Ovako ćemo igrati s ekipama Portugala, Belgije, Finske i Poljske, koje nisu toliko atraktivne, ali su i te kako kvalitetne. Uz to, moramo da se pazimo i u mečevima s Jermenijom, Kazahstanom i Azerbejdžanom, da nam se ne bi ponovile greške. |
|
|
|
|
|
|
| |
|
KONSTANTIN RADULOVIĆ
[uredio Vojislav]