ari2016 je napisao/la:
Iako i on ima svoje manjkavosti, popis prvaka u američkim Big 4 sportovima u zadnjih 20ak godina pokazuje kako salary cap cijelo natjecanje čini neizvjesnijim, i svim akterima daje veće šanse za osvajanjem dotičnog natjecanja.
Zbog različite kulturno-povijesne podloge sporta, a i općenito sustava natjecanja tamo i tu, teško da se identični sustav ovdje može primijeniti, ali ograničavanje trošenja na transfere i plaće u nekim apsolutnim vrijednostima (bez obzira na prihod i slično) se čini kao jedino rješenje koje bi imalo željeni učinak. E sad o kojim se tu vrijednostima radi, u kojim ligama će biti kakve, tko to određuje... puno pitanja na koja ne bih znao dati odgovor
Vidi cijeli citat
Slažem se. Ovaj sustav koji trenutno imamo samo pogoduje održavanju "statusa Q" jer ne dozvoljava "malima" da se približe "velikima". Uz to, sustav ima i velikih rupa. Uzmimo za primjer samo famozni Neymarov prelazak u PSG koji tehnički nije transfer nego potpisivanje slobodnog igrača iako svi znamo o čemu se radi u praksi ili recimo "posudbe" igrača kako je to radio City. Da ne govorimo o Cityjeom "izgradnji akademija" gdje je trošio stotine milijuna na izgradnju kampova što mu je onda omogućilo trošenje dodatnih stotina milijuna na transfere. FFP dijelom se naravno zaobilazi i danas veoma popularnim posudbama sa obvezom kupnje.
Kao što kažeš, klasičan američki sustav na žalost nije moguć, ali svako smisleno rješenje treba krenuti od apsolutnih iznosa. Međutim, teško mi je zamisliti da bi "veliki" tako nešto dozvolili i bojim se da bi prijetnja "Superligom" uvijek bila jača te će spriječiti UEFA-u u prvođenju tako nečega.