Undertaker123 je napisao/la:
Bosskovitz je napisao/la:
Dinaminjo je napisao/la:
Nisam ja ništa pretpostavio.
Znači Zakon o Udrugama veli da nadležno tijelo upisuje osnivanje, tj. promjenu Udruge, tj. statuta, provjerava formalno prilaganje svih propisanih dokumenata i usklađenost Statuta sa Zakonom. Ja ne vidim nigdje da nadležno tijelo ima pravo određivati Udruzi što će pisati u Statutu dok god članci Statuta su u skladu sa Zakonom.
Dakle, još jednom, nadležno tijelo jedino provjerava da li je Statut u skladu sa Zakonom. Ako je Statut u skladu sa Zakonom, gradski ured nema pravo ništa naređivati Udruzi.
Vidi cijeli citat
Boldano: nije.
Vidi cijeli citat
Jeste. Barem za sada.
Vidi cijeli citat
Nije. Postoji rješenje kojim je Statut odobren, ali to rješenje iako je formalno i proceduralno zakonito, suštinski definitivno nije.
Zakon o udrugama je prilično općenito napisan s ciljem jer različite udruge imaju različita pravila oko mnogočega, pa tako i oko upravljačkih prava, ali svaka udruga mora djelovati po principu demokratskog odlučivanja članova. To jest, u svakoj udruzi član mora imati neku mogućnost utjecaja na vođenje udruge, ili izravnim izborima, ili izborom u neka tijela udruge ili nešto treće.
U Dinamu članovi nemaju apsolutno nikakvo pravo utjecaja na rad udruge i ne postoji ništa što bi se moglo podvesti pod princip demokratskog odlučivanja. Postoji skupština koja bira upravu i u nju se ulazi po odluci ne znam više koga, uprave ili Nadzornog odbora, a postoji neki broj mjesta koje oni zovu "predstavnicima članova" ili kako već, mislim da ih ima 7-8, rezervirana za povjerenike koji su privukli najviše članova. Dva ključna problema:
1) to nema nikakve veze s principom demokratskog odlučivanja, te povjerenike nitko nije izabrao i nemaju nikakav legitimitet predstavljati čak ni članove koji su se preko njih učlanili, a kamo li nas koji smo se recimo učlanili online ili na ticket pointu.
2) Čak i da je tih 7-8 predstavnika potpuno demokratski izabrano od strane članova (a utvrdili smo da nije), oni čine tek 10% ukupnog broja članova skupštine što opet znači da nema nikakve veze s principom demokratskog odlučivanja
Životni pandan tog sustava bilo bi da u Saboru od 151 zastupnika sjedi cca njih 135 koje je izabrao Plenković, a preostalih 16 nazivamo "predstavnicima građana" no ni njih 16 nije izabrano na izborima nego je 16 ljudi koji su, recimo, osigurali najviše plaćenih poreza ili skupili najviše pojedinačnih donacija za državu.
Kome je to normalno, taj je lud :)
[uredio Bosskovitz - 26. svibnja 2021. u 12:44]