HNK HAJDUK SPLIT 24/25

123
...
363136323633
karolpraženica
karolpraženica
Željan dokazivanja
Pristupio: 14.08.2024.
Poruka: 358
danas u 08:22

Cri.Lu99 je napisao/la:

Pukstas je očito u padu i sad je pitanje koliko će se uopće moći tražiti na zimu za njega ako ovako nastavi igrati, a onda upitno je i koliko će igrati pokraj Kalika koji se nametnuo i Rino ga baš voli.

Vidi cijeli citat

Možda forsiramo Kalika da njega prodamo za 5 milijuna + bonusi, a Pukija zadržimo 😉

Unikat86
Unikat86
Potencijal za velika djela
Pristupio: 20.01.2012.
Poruka: 1.351
danas u 08:31

Cri.Lu99 je napisao/la:

Pukstas je očito u padu i sad je pitanje koliko će se uopće moći tražiti na zimu za njega ako ovako nastavi igrati, a onda upitno je i koliko će igrati pokraj Kalika koji se nametnuo i Rino ga baš voli.

Vidi cijeli citat


Rokas je igra uredno sve do sad neovisno o Gatuzovin afinitetima prima Kaliku.

Kontra Gorice je priskocija zbog kartona, a Rijeka je ocito bila takticka zamisao.

Igrati ce on i dalje.

Cri.Lu99
Cri.Lu99
Potencijal za velika djela
Pristupio: 14.01.2017.
Poruka: 4.383
danas u 08:32

Je igra je, ali to je sve bilo prije Biukovog dolaska i kada se Kalika guralo više na stranu. Igrat će on i dalje, ali upitno je koliko, a bome i kako. Meni je on top igrač, ali mislim da se svi slažemo kako je u padu. Iako to nije neki problem, to treba istrpiti jer su takve stvari normalne za mlade igrače.

[uredio Cri.Lu99 - 03. listopada 2024. u 08:33]
Postoje dobri klubovi, bolji klubovi, svakakvi klubovi. Klubovi u kojima svatko od nas želi igrati i čije dresove kupujemo kao djeca. Hajduk meni nije ni dobar, ni bolji klub. On je prva ljubav. On je priča za sebe.
Bijeli_10
Bijeli_10
Potencijal za velika djela
Pristupio: 18.04.2021.
Poruka: 2.381
danas u 08:39

Što je s obnovom stadiona Poljud? Vlada RH proglasila je pred više od dvije godine stadion na Poljudu uz Maksimir sportskim građevinama od nacionalnog interesa, a gradonačelnik Ivica Puljak angažirao je nakon toga uglednog arhitekta, Nenada Fabijanića, na kojeg je zaštitu autorskih prava prenijela arhitektica Olga Magaš. Fabijanić i njegov tim izveli su analizu konstrukcije sadašnjeg stanja stadiona na Poljudu. Pored toga izradili su i projekt idejnog rješenja cjelovite obnove. Gradonačelnik Ivica Puljak je najavio kako će od Ministarstva dobiti 13 milijuna eura za obnovu, a mediji su pisali da će obnova početi u srpnju ove godine. Otad se ta priča utišala. A stvari se nisu pomakle nabolje. Štoviše, izostala je i prilika da arhitekt Fabijanić održi javno predstavljanje svojeg integralnog koncepta i projekta obnove.
Stadion na Poljudu više nije "splitska ljepotica" kako se desetljećima govori za ovo remek-djelo splitske i hrvatske arhitekture, nego je "umorni starac" kojem je potrebna hitna obnova, revitalizacija, kako bi preživio sve ugroze loših adaptacija i neodržavanja, tvrdi arhitekt Fabijanić, od kojeg smo pokušali doznati kakvo je stanje s obnovom Magaševa stadiona koji je rađen za Mediteranske igre u Splitu 1979. godine.


Arhitekt Nenad Fabijanić, autor idejnog rješenja obnove Poljuda

– Ne mogu u potpunosti zadovoljiti vaš interes. Ono što mogu reći je da sam krajem veljače, odnosno početkom ožujka dostavio prijedlog idejnog rješenja, a prije toga su u roku predani elaborati analize postojećeg stanja konstruktivnih dijelova stadiona.
Sve je uredno dostavljeno Gradu Splitu, održana je interna prezentacija idejnog rješenja od strane mojih suradnika koji su zastupali sva specijalistička područja vezana za arhitekturu stadiona i njegovu obnovu. Riječ je o biranim stručnjacima, inženjerima s referencama iz područja konstrukcije i infrastrukture, ali, ne samo to, već i s područja prometa, požarstva, fizike zgrade, hibridnih sportskih terena i svega drugog što je u projektu ovakvih proporcija neophodno.

<p>Detaljno nam je sve elaborirao splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić.</p>

25912004

Bilo je to predizborno vrijeme, u nas uvijek drugo stanje, a u zraku i skora kriza u Hajduku. Imali smo namjeru, s obzirom na obveze koje smo preuzeli, predočiti naše elaborate u Splitu, stručnjacima, ali i javnosti. Do toga nije došlo zbog razloga koje samo slutim. Jedan od tih su izbori, a iza toga odmjeravanja raznih vrsta i interesa. Split je dobio prijedlog rješenja gradskog stadiona.
Grad Split, kao vlasnik, krenuo je u analizu svih elaborata koji su, što sam i očekivao, prihvaćeni u cijelosti. Početne reakcije su bile pozitivne, nije bilo nikakvih nesporazuma oko idejnog rješenja iza kojeg čvrsto stojim. Ono je bilo integralno, rješavalo je sve probleme korištenja stadiona za sportske svrhe, prije svega korištenje za potrebe Hajduka, ali i za sve javne manifestacije koje su se ili bi se mogle odigrati na stadionu.

Do javnog predstavljanja obnove nije došlo

Koji su rezultati analize postojećeg stanja?
– Svakom uočljivo, stadion je danas ugrožen u cijelosti. Zbog potrebe za brzom evakuacijom i protupožarnih uvjeta nije poželjno održavati druge masovne manifestacije i javne spektakle na prostoru stadiona. Obuhvatili smo sve opcije i ostvarili uvjete za daljnje korištenje stadiona.
Rješenja su uredno predana Gradu Splitu koji je prije svega, pretpostavljam, krenuo istraživati mogućnosti financiranja. Tema, koja slutim, komplicira i odluke i odnose, poziva se na upitne kompromise na naš način. Nakon pedesetogodišnjih improvizacija i neodržavanja, moja je namjera urediti stadion za buduće korištenje i oblikovati ga završno da postane glavni mediteranski i dalmatinski stadion koji pokriva interes svih sportova i korištenja za različite svrhe.

Ambicija da se gradi novi, isključivo nogometni stadion ni tada, ni sada nije me zanimala. Svaku novu gradnju podržavam, ako za to ima svrhe, uvjeta i mogućnosti, ali poljudski stadion izdvajam. Građen je na svoj način zdravom idejom za svoje vrijeme i potrebe, od Mediteranskih igara do danas.

image

Boris i Olga Magaš u izvornom natječaju stadion su zamišljali kao mjesto sportskih nadmetanja, a ne kao gladijatorski kavez. Stadion je po mnogim uvjerljivim segmentima mjesto od nacionalnog interesa. Pretpostavljam da će s obzirom da je zaštićen kao kulturno dobro i dalje biti korišten u kontinuitetu za potrebe sporta i spektakla. To naravno iziskuje priličan novac.
Koliko ga realno ima, ne znam. Moj interes nije bio baviti se fragmentima, iako oni čine cjelinu. Stadion ima uvjete da uskoro bude umor(e)ni akter među "betonskim spavačima". Bavili smo se cjelinom i zamišljali stadion koji funkcionira na nov način i za sve prilike. Mislio sam da se s time slažu i svi koji su naručili taj projekt.
Nažalost, do predstavljanja struci i javnosti, što sam očekivao, nije došlo. Vrijeme je čekanja i očekivanja. Spreman sam u dobroj vjeri i razumijevanju objasniti što je i kuda smjera temeljita obnova Poljuda na naš način.

Vrijeme je preuzimanja odgovornosti

Možete li barem okvirno reći što bi bila cjelovita obnova Poljuda, kako je nazivate?
– Cjelovita obnova je istovremeno i sveobuhvatno rješenje svih problema koji su očiti izvan i u vrijeme boravka na stadionu. Prije svega sanacija kompletnog čeličnog MERO krovišta i LEXAN pokrova, kojem je davno prošao rok trajanja.

Zatim provjera betonske konstrukcije koja je za svoje vrijeme izračunata tehnološki ambiciozno i kvalitetno, uvjerljivo za potrebe ondašnjeg korištenja i po propisima iz osamdesetih. Danas vrijede nova pravila i propisi. Očekuje se da obnovom i adaptacijom stadion bude i protupotresno siguran, vodeći brigu o današnjim propisima, bar do granica mogućeg konstruktivnog poboljšanja.
Naša elitna konstrukterska grupa definira problem otpornosti konstrukcije posebno na torziju i sanaciju betonske konstrukcije, odnosno kako ga optimalno osigurati u slučaju havarije izazvane potresom.
To su prioriteti. Vrijeme je preuzimanja dugoročne odgovornosti s imenom i prezimenom.

image
Arhitekt Boris Magaš, autor projekta stadiona na Poljudu

Drugo, ispod montažnih betonskih tribina, nalazi se koješta što podliježe velikoj i temeljitoj obnovi. Prije svega ugroženi su sadržaji za korištenje nogometnog kluba Hajduk, zatim sve ono što se improvizirano dogradilo, a ne odgovara ni mjestu ni funkciji. "Hajdukov stadion" je kontinuirano adaptiran stihijski, u krivom smjeru. Sve se čini tijesnim u velikom podtribinskom prostoru.
Današnji korisnici koji koriste prostor ispod tribina po projektu koji predviđam morali bi se iseliti. Veliki je broj trenutnih korisnika koji jednostavno ne pripadaju tom ambijentu. Riječ je vjerojatno o velikom broju ugovora s Hajdukom ili Gradom koji su danas aktivni: od praonice automobila, do skladišta, spremišta, obrta i kojekakvih sadržaja koji sa sportom i korištenjem stadiona, onako kako ga je vidio arhitekt Magaš, a mi s njim, nemaju nikakve veze. Pretpostavljam da će i taj zahtjev izazvati otpor i sve što uz to ide.

Gdje će Hajduk igrati za vrijeme obnove?!

Ukratko, nije jednostavan put do realizacije cjelovite obnove?

– Po prihvaćanju projektne obveze, bavio sam se stadionom i neposrednim okolišem. Dakle, tri problema su velika. Prvi je problem novca, odnosno financijskih sredstava za totalnu obnovu zaštićenog stadiona.
Drugi je problem kada i kako će se izvršiti takva obnova, u organizacijskom, tehnološkom, građevinskom i arhitektonskom smislu, pa sve do detalja nove funkcije i unutarnjeg uređenja.
I treće, kako iseliti sve ono što ne spada pod taj kompleks. Ima i četvrti problem! Gdje će Hajduk igrati za vrijeme cjelovite građevinske obnove?! Pitanje, zasad bez odgovora. Rješenja su na stolu, a odluka u Splitu.

Kolika je procjena troškova?
– Procjena troškova koju smo radili je okvirna i nije posebno dokazana jer se nismo bez detaljnog programa mogli baviti troškovnikom, već samo aproksimacijama. Za pretpostavit je da aproksimacije značajno premašuju sumu koju ovog trena može podnijeti Grad Split, ali i Split s državnom stimulacijom, financijskom injekcijom koja je navodno obećana, a o čemu ne znam gotovo ništa.
Dakle, naša detaljna analiza išla je paralelnom usporedbom troškova gradnje desetak stadiona koji su izgrađeni u južnoj i srednjoj Europi. Te se sume pojedinačno kreću između 35 i 70 milijuna eura.

Stadion na rubu održavanja

Naravno da je financijska komparacija nespretna i upitna, posebno ako se želi usporediti novi stadion sa starim, pedeset godina neodržavanim stadionom.
Stadion na Poljudu je arhitektonsko remek-djelo, antologijski primjer pripadanja mjestu, uvjeren sam, još uvijek jedan od ljepših stadiona u Europi. Uvidom u nove stadione izuzetno visokog standarda koji su bili nedavno prezentirani za vrijeme europskog prvenstva u nogometu, mogu reći da neki od tih stadiona nisu usporedivi s arhitektonskom atrakcijom koju ima Split.
Split, s cjelokupnim poljudskim ambijentom i postojećim stadionom, prividno se čini, prati jasnija perspektiva od bremenitog slučaja zagrebačkog maksimirskog stadiona. Simultano generirano, nepotrebna konfrontacija Split – Zagreb otežat će oba slučaja, biti prvenstveno ovisna o proporcionalnom ulaganju, ali realno i dominantno o pametnoj politici, o kulturi pristupa, o vodećim ljudima, jednostavno o referencama i ZNANJU. Vidjet će se….
Split ima impresivan stadion koji je na nesreću toliko oronuo, toliko je trošan, da je na rubu održanja. Teško je raditi paralele s bilo kojim stadionom o tome koliko bi trebalo uložiti u njega.
To je zato jer nije više arhitektonska "ljepotica", nego "umorni starac", uskoro i u detaljima zbir arhitektonskih lapida. Kada bi ga i htjeli rušiti, što bi po nekima, navodno, bilo racionalno, to bi bio civilizacijski skandal i kulturna sramota.

image
Uslijed neredovitog održavanja na stadionu na splitskom Poljudu na kojem svoje utakmice igra nogometni klub Hajduk pojavila su se mnoga oštećenja. Vidljiva su po raznim mjestima. Na slici je prizor sa Sjevera.

Pokušavam Split i Poljud zamisliti bez Magaševa stadiona, s nekom zamjenskom, novoizgrađenom stadionskom "krafnom". Odgovornost za obnovu na najvišem je ispitu individualne i opće savjesti. Poljud je arhitektonski domet jednog arhitekta, koji je, dotad neviđeno, doživio unisone aplauze splitske javnosti na dan otvorenja MIS-a. Split nema boljeg i atraktivnijeg stadiona i neće takvoga biti još dugo. Bojim se da se ove činjenice koriste često besmisleno i deklarativno, prema potrebi.

Neki kažu da je više troška za obnovit staru kuću nego za izgraditi novu?
– Naravno. To je slučaj i kod obiteljske kuće ili stana. Najordinarniji trošni stan temeljito obnoviti iziskuje mnogo veći trošak i vrijeme nego graditi novi. To je staro pravilo bez sumnje. Novo je uvijek novo. No, sve novo prirodno stari… i zastari.
Pitanje je samo koliko nam je do toga stalo, starog i provjereno vrijednog. Oldtajmeri su jedno, a novi auto je drugo. Neusporedivo. Mnogo je dostupnije i pametnije kupiti novi auto, nego kupiti ili održavati oldtajmer, to je svima jasno. Vrijeme ne teče počevši s nama i s novim.
Nemam ništa protiv ambicioznih ideja i želje za novim stadionom. Tko želi neka izvoli, tko ima novaca neka uloži. Neka bude samo Hajdukov i tako dalje. Vlasničko ime ispisat će se velikim slovima!?

Problemi evakuacije

Spomenuli ste manifestacije koje bi se mogle održavati, ali i da postojeći stadion ne zadovoljava neka suvremena pravila o evakuaciji. Kakve manifestacije bi se onda mogle održavati?
– Sve moguće i korisne. Svjesni potreba da na igralištu bude veliki broj ljudi. Zamislite neki spektakularni koncert, ili nešto slično, a bilo ih je.
Morate sve te ljude na tribinama i na parteru igrališta evakuirati brzo, najkraćim putevima i u svim smjerovima u slučaju nekakve agresije i devastacije. Kako ćete to organizirati na stadionu koji nema internu kružnu komunikaciju, koji nema dovoljno vanjskih izlaza i ulaza za hitne intervencije ljudi i vozila? To danas ne funkcionira, bar ne kako se očekuje i kako propisi obvezuju.
Po projektu koji smo predložili, korekcije su moguće. Stadion je atletski, Hajdukov i centar svih ostalih sportova i manifestacija – koncerata, sajmova, radosti događanja i svega ostalog što se na stadionu može dešavati.

Bi li to to bila faksimilska obnova stadiona ili rekonstrukcija stadiona?
– Dobro pitanje s područja stručne terminološke zbrke! Kao i uvijek, i svugdje i jedno i drugo. Obnavlja se Magašev stadion, dovršava se njegov stadion.
No, pored poštovanja autora postoji potreba za njegovim projektiranim ali neizvedenim detaljima koje smo obnovili sa smislom i razlogom, a koji su izazvali oduševljenje. Rekonstrukcija se odnosi na dodatke koji su gotovo nevidljivi, nisu invazivni, koje Magaš nije mogao, niti stigao napraviti u svoje vrijeme.
Danas ih ja, kao njegov partner, slijednik ili učenik, kako hoćete, mogu, znam i želim napraviti. Time obvezati sve, i buduće sudionike na projektiranju i izvedbi konačnog rješenja. Želio bih da to javnost vidi.
Pristojno je očekivati afirmativnu podršku od investitora, od Grada Splita. Ja ću arhitekturu Borisa Magaša uvijek rado prezentirati.

Izvele bi se nevidljive intervencije

Dakle, moguće su bezbolne intervencije kojima bi stadion dobio završnu auru, "točku na i". To neće biti stadion arhitekta Fabijanića i njegove grupe suradnika, nego dovršen stadion Borisa Magaša, koncipiran i idejno obnovljen od grupe arhitekata i inženjera koje je vodio arhitekt Fabijanić.

U čemu bi se u prvom redu sastojale izmjene i dopune?
– U realizaciji cjelovitog, internog kružnog komunikacijskog toka s većim brojem ulaza i izlaza, s novom potpunom obnovom unutrašnjosti, prostora koji su neproporcionalni i devastirani. S funkcionalnom izolacijom ulaza za upravu i sportaše s južne strane, s fan shopom i muzejom s nasuprotne, sjeverne gradske strane, s novom rasvjetom i novim senzacijama koje su vezane za rasvjetu. Kao i za strojarstvo, odnosno za infrastrukturu klime, grijanja i ventilacije.
Stadion se raspada i po svom oplošju, nema nekih dijelova obloga koje je izvorno imao. Voda curi na sve strane. Sva krovna voda se danas slijeva niz i kroz svaki od nosivih stupova dolje u temeljnu kanalizaciju. Voda, beton, armatura zajedno... Nedopustivo!

image
Oštećenja na konstrukciji krova

Dakle, izvele bi se nevidljive intervencije i aparature koje se jednostavno istražuju temeljitim forenzičkim nalazom svega što treba obnoviti ili rekonstruirati.
Riječ je o cjelovitoj interijerskoj, sadržajnoj, oblikovnoj i infrastrukturnoj rekonstrukciji. Krajnje je važno: ostvariti bolji komfor i užitak na sportskom događaju za sve domaće, za sve goste…

Može li izdržati jaki potres?

S obzirom na to da ste radili analizu postojeće konstrukcije, možete li reći koliko još može izdržati poljudski stadion u ovakvom stanju, ako ne bude sredstava za obnovu, kojih očito trenutno nema?
– Teško mi je to reći, ne usuđujem se procjenjivati, nisam meritoran za ozbiljan odgovor. Naša konstrukterska grupa analizom je dokazala da je potrebna hitna i temeljita provjera stanja na Poljudu i u konstruktivnom smislu.
U samom početku dala je svoje mišljenje i prijedloge i istaknula potrebu za što skorijom sanacijom. Potrebno je osigurati vrijeme i novac za temeljito istraživanje i analizu.
Sve to pretpostavlja građevinske radove, potrebna tehnološka i strukturalna ispitivanja konstrukcije, svih detalja od temelja do krova. Za to je potrebno osigurati zaštićeni prostor, tehnologiju, pristup vozila i uređaja za ispitivanje...
Bez toga se ne može napraviti niti konačan, ozbiljan projekt. Tako definirati što je neophodno potrebno odmah, a što se želi... u konačnici.
Split na sreću nije zadesio kobni potres, manjih je vjerojatno bilo. Informirajte se putem interneta, pod "potres u Splitu". Medijske izjave su vrlo kontradiktorne. Puke pretpostavke na razini osjećaja i dobrih želja. Od Rijeke do Dubrovnika potresi drmaju svako malo. Nisu teme za šalu. Danas su poznata pravila i propisi struke po kojima treba postupiti pri gradnji ili obnovi objekata u raznim potresnim zonama.
Tek nakon istraživanja može se zaključiti stanje i definirati dijagnoza.
Projekt konstruktivne obnove treba napraviti u najskorije vrijeme. Prije svega istraživanjem, zatim intervencijama ili poboljšanjima koje će spriječiti ili ublažiti mogućnost većih oštećenja s nesagledivim posljedicama.

Gradonačelnikova šutnja

Nenad Fabijanić uputio nas je da se obratimo gradonačelniku Ivici Puljku za detaljnije podatke.
– Prije svega, nacrte ću javno prezentirati u dogovoru s upravom Grada Splita. Za sve podatke i trenutno stanje stvari, upućujem vas na gradonačelnika. Arhitekt sam koji je angažiran na tom poslu i rado bih ga prezentirao svima koje to bude zanimalo. Napominjem, uz potvrdu i suglasnost, po mogućnosti u zajedništvu s gradonačelnikom grada Splita – kazao je Fabijanić.
– Kako bi izgledao obnovljeni Poljud, moguće je grafički provjeriti i vizualno doživjeti. Naravno, da nema sredstava za obnovu, ili ih navodno nema. Za ARHITEKTURU ih na ovim prostorima nikada nije bilo. Ne znam razloge zbog kojih bih se gradio novi stadion, posebno koliko bi koštao. Meni je bilo u interesu obnoviti i izvesti samo ono što je vizionarski napravio arhitekt Magaš. Udahnuti novi život, na dugi rok, s obvezom drugačijeg održavanja i čuvanja – tvrdi arhitekt.
Poslali smo 16. rujna upit Puljku hoće li pozvati arhitekta Nenada Fabijanića da s kolegama koji su radili na projektu javno predstave idejno rješenje sveobuhvatne obnove stadiona Poljud? Još nismo dobili odgovor, ako stigne objavit ćemo ga.

https://sportnet.hr/sportnetklub/nogomet-1/hnk-hajduk-split-24-25-362208/p7568785/#poruka7568785
BartolKašić
BartolKašić
Potencijal za velika djela
Pristupio: 19.05.2022.
Poruka: 1.601
danas u 09:41

Ja isto ne sumnjam da će Puki igrat ubuduće, no međutim, Rino zna da on ide na zimu...

Cili život govore da sam prgav.. Možda zato šta i jesam
Galileo Maravić
Galileo Maravić
Potencijal za velika djela
Pristupio: 27.05.2021.
Poruka: 3.490
danas u 10:08

Pitanje za koliko ćemo ga prodat i kome.

Mislim da bi mu Serie A ležala, i mislim da je 7 milja jako dobra cijena za njega

Nismo to tribali odbit

Bravura je živit bez lavura / Pravda za johnnya
Frane iz Omiša
Frane iz Omiša
Potencijal za velika djela
Pristupio: 17.12.2021.
Poruka: 1.566
danas u 10:25

Galileo Maravić je napisao/la:

Pitanje za koliko ćemo ga prodat i kome.

Mislim da bi mu Serie A ležala, i mislim da je 7 milja jako dobra cijena za njega

Nismo to tribali odbit

Vidi cijeli citat


pročitaj par stranica iza je reka kolega da nije bila takva cijena.

također mislin da bi pukiju bundesliga bila top. njegova pluća bi njemački treneri itekako cijneili. ne bi ni jednog našeg igrača sla u talijansku ligu. ni jednog.

Bellygunner
Bellygunner
Dokazano ovisan
Pristupio: 04.11.2020.
Poruka: 15.019
danas u 10:33

Adin Omeragić i službeno u Hajduku. 16 godina, špic, doša iz Wolfsbergera.

Lipo popunjavanje omladinskog pogona. Jel to Sablić ipak radi? 

Potpis-piss pot
kraajki
kraajki
Potencijal za velika djela
Pristupio: 01.08.2018.
Poruka: 3.429
danas u 10:52

Može biti slika sljedećeg: 3 ljudi, osobe koje igraju nogomet, Ljudi igraju nogomet i tekst

Naš trener Rino je jučer bio oduševljen što je orobio ženski dio Adidas asortimana i priskrbio sebi nove tajice.

3 from behind
Bellygunner
Bellygunner
Dokazano ovisan
Pristupio: 04.11.2020.
Poruka: 15.019
danas u 11:00

kraajki je napisao/la:

Može biti slika sljedećeg: 3 ljudi, osobe koje igraju nogomet, Ljudi igraju nogomet i tekst

Naš trener Rino je jučer bio oduševljen što je orobio ženski dio Adidas asortimana i priskrbio sebi nove tajice.

Vidi cijeli citat

Bamba mi izgleda ka da mu je dušu izvadilo

Potpis-piss pot
123
...
363136323633
  • Najnovije
  • Najčitanije