Rješenje će 19. studenoga postati izvršno, a 5. prosinca pravomoćno. Poljud je - legaliziran!
Niste ni znali da Poljud nije do sada bio legaliziran? E, pa nije. Postoje konkretni razlozi za to, a sada je priča oko legalizacije tog monumentalnog objekta dovršena.
U cijeloj priči oko sanacije stadiona koji je Hajdukov dom ovaj se aspekt priče nije previše spominjao, ali je zapravo ključan. Zašto?
Zapravo se cijelo vrijeme vrti priča oko toga treba li Poljud sanirati, rekonstruirati ili pak srušiti. Na ovo potonje se mnogima diže kosa na glavi, k tome je stadion zaštićeno kulturno dobro pa je ‘buldožerima‘ onemogućeno da se razmašu. No, da bi se išta moglo napraviti, ovo je bio ključan korak.
Pitate se kako to Poljud nije bio legaliziran i zašto? Evo odgovora.
- Sve ono što se dograđivalo zadnjih 40 godina smo legalizirali. Sad smo stvorili sve preduvjete za sanaciju - pojasnio nam je splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić.
STIGLO RJEŠENJE
U rješenju o izvedenom stanu stoji između ostaloga ovako:
- Ozakonjuje se nezakonito rekonstruirani dio Gradskog stadiona Poljud (dogradnja i prenamjena dijela ispod tribina na etažama prizemlja, prvog i drugog kata) građevinske (bruto) površine 5.335,70 metara četvornih, tako da je zgrada nakon rekonstrukcije završena, zahtjevna, slobodnostojeća, javna zgrada športske i rekreacijske namjene, građevinske (bruto) površine 20.462,74 metra četvorna s ukupno 37 poslovnih prostora što upotpunjuju i služe osnovnoj djelatnosti...
U rješenju stoji i da zgrada ispunjava bitni uvjet mehaničke otpornosti i stabilnosti te da ispunjava bitni zahtjev sigurnosti u korištenju i bitni zahtjev zaštite od požara.
Dijelovi ispod tribina koji su se nadograđivali nisu bili legalizirani, no sada je to riješeno i ‘splitska ljepotica‘ ima sve što treba da se ‘ispali iz startnog bloka‘ i krene u sanaciju. Već idućeg tjedan je sastanak u Banovini na kojemu će se donijeti ‘akcijski plan‘ i onda kreće takozvani ‘design and build‘ natječaj za izvođača radova.
U proračunu za 2024. godinu Ministarstvo je za obnovu Poljuda i Maksimira namijenilo 13.7 milijuna eura, od kojih je Split povukao 600.000. Zagreb nije aplicirao. Istih 13.7 milijuna eura predviđeno je u proračunu vlade i za sljedeću godinu, a isto toliko i za 2026.
KLJUČNI KORACI
Sada sve kreće, ključni su koraci napravljeni, a Split i Poljud sada imaju sve što treba da bi iduće godine aplicirali na svih 13,7 milijuna eura koliko je ‘na stol‘ stavila Vlada.
Sanacija krovišta obavljat će se po fazama, tako da se ne remeti normalno i svakodnevno funkcioniranje Hajduka.
- Stadion se ne može rekonstruirati prema novim propisima, nego se može samo sanirati. Mi smatramo da treba sanirati krov, armirano-betonsku konstrukciju, elektroinstalacije, akustični sustav i odvodnju. Da, imamo rješenje potpune rekonstrukcije, ali cijena toga je između 70 i 90 milijuna eura. Mislimo da je puno bolje i realističnije sanirati osnovne stvari, a onda razmišljat o gradnji novog stadiona na Brodarici što bi nas koštalo 100 tisuća eura - pojasnio je Puljak na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća.
Sad je priča jasna, sanacija kreće, ili je već krenula, ne radovi, ali proces. U najgorem slučaju za godinu - dvije Poljud će izgledati bolje i biti sigurniji. A što će biti s novim stadionom na Brodarici, svakako ovisi o nizu faktora. I manji su projekti najavljivani pa padali u vodu. Stadion i poslovno - stambeni objekti na Brodarici za Split su ‘gigantski‘ projekt. Zasad je sigurno da kreće sanacija Poljuda, a za sve ostalo, pričekajmo.