Vecernji.
...blablabla kenj kenj, srac srac
Dakle, glavni problem ove situacije je nepostojanje gol-tehnologije u prvom rangu hrvatskog nogometa. A nastavno na to, glavno pitanje je - zašto gol-tehnologija ne postoji u hrvatskom klupskom nogometu? Prema detaljnim saznanjima koje imamo iz same sudačke organizacije u Hrvatskoj, glavni razlog je - novac. Naime, po informacijama kojima raspolažemo, uvođenje gol-tehnologije bi koštalo 180 tisuća eura po stadionu. Naravno, tehnologija bi se morala uvesti na svih 10 prvoligaških stadiona kako bi se osigurala ravnopravnost u tom pogledu, pa bi uvođenje gol-tehnologije koštalo 1,8 milijuna eura. Brojni ljudi na važnim pozicijama u sudačkoj organizaciji su slali upite Hrvatskom nogometnom savezu u kontekstu uvođenja gol-tehnologije, smatrajući da je ono potrebno, no iz HNS-a su donijeli zaključak da je takva investicija neisplativa.
Prvo su iz HNS-a tražili izvještaje iz sudačkog ogranka kako bi vidjeli koliko se po sezoni dogodi ovakvih situacija u kojima bez gol-tehnologije suci jednostavno nemaju dokaze za donijeti ispravnu odluku, a prema izvještajima se došlo do zaključka da se po sezoni dogode dvije takve situacija. Stoga su u HNS-u odlučili da za dvije situacije po sezoni tolika investicija nije isplativa.
Slična je situacija i s uvođenjem tehnologije poluautomatskog zaleđa, koja ne postoji ni u brojnim jačim ligama. Primjerice, u englesku Premier ligu je tek uvedena ove sezone, a ne postoji u ligama kao što su njemačka Bundesliga, francuska Ligue 1 i nizozemska Eredivisie. Razlog tome u svim tim ligama, a onda i posebice u našem HNL-u koji je financijski znatno slabiji, je neisplativost. Tehnologija poluautomatskog zaleđa je još skuplja nego li ova za gol-tehnologiju. Informacije kojima raspolažemo kažu nam da uvođenje poluautomatskog zaleđa bi ukupno koštalo oko tri milijuna eura za implementiranje u prvom rangu našeg nogometa. Isto kao i kod gol-tehnologije, odluka koje se ne mogu definitivno dokazati bez ove tehnologije po sezoni u Hrvatskoj prosječno ima dvije do tri, pa je zaključak HNS-a da je za tako malen broj odluka neisplativo ulagati takvu količinu novca.
Dakle, obrazloženja koja smo neslužbeno doznali su prilično jasna. Ni za gol-tehnologiju, ni za poluautomatsko zaleđe iz HNS-a, ali ni iz brojnih drugih većih Saveza i liga, ne žele izdvajati spomenute svote novca kako bi se točno i decidirano donijelo par odluka po sezoni. Znamo da se iz sudačke organizacije neki s takvom odlukom ne slažu, a isto tako i da se ne slaže ni brojna nogometna publika, no na kraju krajeva je Hrvatski nogometni Savez taj čija je 'zadnja' te se njihova procjena jedina broji. Koliko je to dobra ili loša procjena, procijenite sami.
Dakle eto, HNS koji je pun ko brod procijenio da se ne isplati uloziti 1.8 milja € u gol linija tehnologiju.