Johansson: Hrvati i Mađari i dalje favoriti
Kad je korpulentna figura predsjednika Europskog nogometnog saveza ispunila lobby odličnog ljubljanskog hotela Union, nestrpljivo smo procijedili pitanje:
Gospodine Johansson, što se skriva iza odgode odluke o domaćinu EP-a 2012?
- Ne skriva se ništa. Zašto? - sad je zapitao Lennart Johansson.
U Hrvatskoj se špekulira da je odluka pomaknuta s prosinca 2006. na travanj 2007. stoga da bi Italija, nakon skandalozne agere namještanja utakmica, te krize na vrhu apeninskog nogometa, 'sredila redove' i prispjela u prvi plan. Je li moguće da se Italija favorizira?
• HNS u čudu, odluka o Euru 2012. tek u travnju
- To je nemoguće - britko je povrgnuo najmoćniji čovjek europskoga nogometa.
Zašto je onda travanj 2007. bolji od prosinca 2006?
- Travanj je bolji, jer će kandidati moći ispuniti i niz dodatnih zahtjeva.
Kojih zahtjeva? Pa, Vlatko Marković, predsjednik HNS-a, kazao je kako je Hrvatska ispunila sve uvjete koji su bili potrebni da bi kandidatura bila valjana?
- Vlatko Marković, kao i uvijek, govori istinu. Hrvatska je ispunila sve uvjete, koje su, naravno, ispunili i svi ostali kandidati. No, sada je riječ o novim uvjetima, koje je nužno pretresti, raščistiti i definirati, kako ne bismo imali probleme koje ovoga časa imamo s gradovima-organizatorima Europskog prvenstva 2008. u Austriji i Švicarskoj.
A s kojim ste se problemima, koje sada treba definirati, sučelili u Austriji i Švicarskoj?
- UEFA je s Austrijom i Švicarskom definirala uvjete na temelju iskustava s Europskog prvenstva 2000. u Belgiji i Nizozemskoj, te Europskog prvenstva 2004. u Portugalu, no Svjetsko prvenstvo 2006. postavilo je nove standarde o kojima se mora i te kako voditi računa. U Njemačkoj se, naime, prvi put u povijesti velikih natjecanja dogodilo da je u gradu koji je bio organizator utakmica bilo tri do četiri puta više navijača sučeljenih momčadi nego što je bilo ulaznica. Za tolike legije navijača nužno je pobrinuti se, a to je nemoguće bez definiranja nove situacije. Više navijača znači još hotela, za njih je nužno pronaći prostor na kojem će se, kao u Njemačkoj, okupljati i gledati utakmice. To, na posljetku, znači i drukčije mjere sigurnosti. Eto, to je problem o kojem raspravljamo s Austrijancima i Švicarcima i koji sada moraju biti ugrađeni u ponude Italije, Hrvatske, Mađarske, Ukrajine i Poljske, kako poslije ne bi bilo nepotrebnih problema.
Hrvatska je, dakle, s Mađarskom i dalje jak favorit?
- Jest.
To ste prije godinu dana kazali i Italiji u intervju za RAI?
- Ne bi bilo fair, kad bismo isticali samo jednog kandidata.
Upravljate Uefom od 1990., to je već punih 16 godina, a kanite se kandidirati i za još jedan mandat. Vi ste u 77. godini, odakle vam snaga, što vas motivira?
- Osjećam se odlično, a u nogometu uživam. Tu je snaga, tu je motiv. Fascinacija nogometom teška je 'bolest'. Tko jednom u nogomet uđe, vrlo teško iz njega izlazi.
Koje su prednosti vaše kandidature u odnosu na kandidaturu Michela Platinija?
- Platini je bio fenomenalan nogometaš i dobar je funkcionar. On ima svoj program, a ja imam svoj. Neću biti sudac i ocjenjivati kakav je čiji program.
Kolika je prijetnja Uefi i Ligi prvaka skupina 'G-14', koja okuplja najveće europske klubove koji sve naglašenije postavljaju svoje zahtjeve?
- 'G 13' danas je već 'G 21'. No, to je još uvijek malena skupina od 21 kluba, koja je značajna, jer su u njoj veliki klubovi, ali nogomet je mnogo više od te skupine. UEFA skrbi o interesima 52 saveza i bezbroj klubova. Nogomet ne može biti privilegij elite i ne može se temeljiti isključivo na kupnji i prodaji. Nogomet se mora razvijati i razvoj je Uefin prioritet.
Kako gledate činjenicu da u mnogim velikim klubovima više nema domaćih nogometaša?
- Sepp Blatter, predsjednik FIFA-e, i ja mnogo smo puta razgovarali o toj nesreći i na najbolje smo putu da pronađemo balans između domaćih nogometaša i stranaca. Dobar omjer mogao bi biti - 6:5. Ovo što se događa sada nije prirodno - autoritativno je kazao autoritativni Lennart Johansson.