Sirijus_C je napisao/la:
Moje je mišljenje da sadašnji klub može "baštiniti" neki prethodni klub (njegovu tradiciju, godine, uspjehe...) isključivo - ako mu je pristupila (ili ga osnovala) većina rukovodstva i igrača iz bivšeg kluba (50%+1).
Dakle - ako je neki dotadašnji klub "nestao" (ugašen, zabranjen, rasformiran) - i ako je
većina uprave i večina igrača osnovala novi klub (ili preuzele neki mali, nedavno osnovani klub) - onda bi taj klub imao "pravnu podlogu" da bi se pozivao na raniju tradiciju onoga ugašenog.
Vidi cijeli citat
Podržavam razmišljanje koje dovodi do nekoga dobrog rješenja, međutim, kako pravilo treba vrijediti općenito, u općenitom slučaju ovo nije tako dobar prijedlog iz više razloga.
1. Novi klub može nastati fuzijom dva, pa i više klubova. Novi klub, logično, baštini tradiciju obiju/svih svojih prethodnika, a ne samo najboljega od njih. Međutim, većina igrača i/ili uprave može doći iz samo jednoga od njih, a u slučaju fuzioniranja 3 ili više klubova, vrlo je vjerojatno da ni iz jednoga kluba neće doći većina igrača/uprave. (npr.
FC Utrecht)
2. Preuzimanje nekog manjeg kluba ne znači da povijest, ma kako kratka ili duga bila, tog malog kluba treba biti poništena. (npr. Radnik/Polet ili Marsonia/Slavonac Perkovci ili Marsonia/MV Croatia).
3. Nogometaši mogu otići iz jednoga u drugi klub iz više razloga. Mogu otići (čak i većina) i osnovati novi klub za koji ne žele da vuče tradiciju kluba u kojem su prije igrali. Ta se činjenica vrlo lako može kasnije zaboraviti, pa onda možemo doći do "čudnih" situacija. (npr.
NK Gundinci prema NK Sloga)
4. Posebno u najnovije vrijeme kad sportski klubovi postaju dionička društva, može se dogoditi da neki profesionalni klub bankrotira. Nije neuobičajena praksa da uprava starog kluba (a katkad i preostali igrači, jer oni najbolji ne čekaju sam kraj) osnuju novi klub za koji tvrde da je sljednik starog po uspjesima, ali ne i po financijama. (npr.
Olimpija Ljubljana)
Neovisno o ovom svemu, dan osnutka kluba ne mora biti dan osnutka najstarijeg njegova prethodnika (npr.
FC Ingolstadt 04). Također, posebno u Hrvatskoj, postaje popularno nešto što ja zovem "fuzioniranje bez fuzioniranja" gdje se, tobože, ujedine dva kluba kako bi onaj s većom tradicijom ušao preko reda u viši rang natjecanja, a na kraju i onaj s manjom tradicijom nastavlja s natjecanjem u nižem rangu natjecanja (Marsonia 1909/MV Croatia jedan od novijih primjera dodatno zakompliciran činjenicom da postoji i originalna Marsonia kao treći klub).