Maksimir
Babangida je napisao/la:
Stadion Maksimir:Plusevi:
- uspomene i tradicija (BBB su jako emotivno vezani uz sjevernu tribinu)
- nije potrebna nova komunalna infrastruktura
Minusi:
- kasniji rok izgradnje (2014.)
- potrebno srušiti jedan, a sagraditi dva stadiona
Cijena:
- rušenje stadiona i izgradnja novog: 4,4 milijarde kuna
- izgradnja zamjenskog stadiona na Kajzerici: 1,1 milijardi kuna
- izgradnja atletskog stadiona na Sveticama: 60 milijuna kuna
- Ukupno: 5,6 milijardi kuna
Vidi cijeli citat
svima je jasno da su cijene o novom stadionu prenapuhane, al nek mi svejedno proba netko objasnit kako stadion za 15. tisuca ljudi može koštat 1.1 milijarde kuna=150 milji eura?
to je cijena 15 ovakvih stadiona
http://ilovecocktails.si/
Ponovno je aktualna tema oko stadiona u Zagrebu i ponovno se vode diskusije na temu treba li Zagrebu veliki ili mali stadion, treba li biti na Kajzerici, Laništu, Maksimiru ili nekom desetom mjestu, hoće li biti referenduma ili neće, tko će graditi stadion i slične, no nitko ne postavlja jedno vrlo logično pitanje - a zašto naš stadion, gdje god bio, toliko košta?
Već godinama traju (iste) rasprave oko maksimirskog stadiona i, zapravo, nikada se ništa nije konkretno napravilo - izvidi, uvidi, izvještaji, rasprave i slični izrazi političkog žargona ne dovode bagere i dizalice na stadion i ništa se ne radi. Stadion stoji, uloženo propada i svi se nadaju kako će netko drugi riješiti njihov problem. Krenimo redom...
Treba li Zagrebu stadion od 50.000? Naravno, postoje argumenti i za i protiv. Isplati li se graditi stadion koji će biti pun jednom u deset godina kada dođe Srbija ili Partizan? Opet s druge strane, kada se već gradi barem neka se gradi pošteno; naša reprezentacija zaslužuje pravi stadion, uostalom, tko zna; možda za pet godina dođe "Dinamov Abramovič" i napravi novi Chelsea. Iako je to vrlo teško, pokušat ćemo zanemariti ova pitanja.
Treba li stadion biti na Maksimiru, Laništu ili Kajzerici? Također, mišljenja su podijeljena. Netko je vezan za Maksimir, netko smatra kako je Lanište odlično prometno povezano, a nekome je Kajzerica najbliže. Mišljenje niže potpisanog je kako Dinamov stadion može biti samo i jedino u Maksimiru, no kako god gledali o ovom pitanju trebaju odlučiti - oni koji ga koriste i oni koji na njemu borave, odnosno to bi u ovom slučaju bili - Dinamo, navijači Dinama (oni koji zapravo idu na utakmice, a ne "derbi" navijači) i reprezentacija. Iako je ovo još teže - i to sve ćemo zanemariti.
Ono što nitko ne smije zanemariti je - cijena. Prije nekoliko godina u Zagrebu se uređivao Bundek i u Novom Zagrebu je napravljen prekrasan park. Kada je gradonačelnik grada Zagreba gostovao u radijskoj emisiji, nazvala je starija gospođa i rekla kako ona smatra da je 55 milijuna kuna koliko je uloženo u Bundek previše i kako se to moglo napraviti za 45 milijuna kuna. Prvo što je autoru ovog teksta palo napamet bilo je: kako ona uopće i otprilike zna koliko košta uređenje parka?
I zaista, gospođa nije imala pojma koliko to košta, no, "malo" je drukčija stvar sa stadionom. Kada se počela ponovno aktualizirati tema oko Maksimira, cifre koje su se pojavljivale u javnosti izgledale su, blago rečeno, nestvarno. Naime, iako svi mjerodavni u izjavama izbjegavaju brojeve i "konačni plan se još mora izraditi", zaključak je ovaj - 240 milijuna eura gradnja stadiona u Maksimiru, 100 milijuna eura zamjenski stadion na Kajzerici i 80 milijuna eura atletska staza na Sveticama.
Činjenicu što su Portugalci izgradili dva stadiona od po 30.000 mjesta za manju cijenu nego što će Zagreb platiti atletsku stazu na Sveticama pokušat ćemo, istina teška srca, zanemariti - očito ona staza koja je sada na Sveticama samo običnom laiku izgleda kao da se po njoj zapravo može trčati dok je prava istina potpuno drugačija. Možda nova staza bude pozlaćena ili tako nešto što bi zapravo opravdalo toliki novac, no, da ne bih postao gospođa s radija i Bundekom, ne znam koliko košta uređenje atletske staze, ma što god "uređenje atletske staze" značilo, ali zato koliko košta stadion - zna svatko tko se zna služiti Internetom.
Vratimo se na 100 milijuna za Kajzericu i 240 milijuna eura za Maksimir. Zvuči zaista nevjerojatno i puno, zar ne? Vrlo je jednostavan odgovor zašto je to tako - zato jer je! Portugal je za Europsko prvenstvo 2004. napravio nekoliko stadiona i, gle čuda, jeftinije nego što mi radimo atletske staze, a kamoli stadione. Stadion Jose Alvalade na kojem inače igra Sporting prima 50.466 gledatelja koštao je 57 milijuna eura. Sigurno je neka greška...
Luz na kojem igra Benfica, prima 65.647 gledatelja i koštao je 85 milijuna eura. Dragao, dom Porta, prima 50.002 gledatelja i košta 98 milijuna eura. Zaista nevjerojatno kako jeftine stadione rade ti Portugalci... Kada čovjek pogleda te brojeve i cifre koje su "vrte" oko Maksimira - svatko (normalan) se zapita: pa tko to radi nama stadion, a tko je radio njima?, i još bolje pitanje: zašto taj David Copperfield ne napravi i nama stadion?
St. Jakob Park stadion je na kojem Švicarska i Češka 7. lipnja u 18 sati otvaraju Euro 2008. Stadion se počeo graditi 13. prosinca 1998., a utakmica otvaranja igrala se 15. ožujka 2001. Stadion je specifičan po solarnim ćelijama na krovu koje skupljaju dovoljno energije za funkcije stadiona koji u sebi sadrži restorane, kafiće, fitness i shopping centar, 107 apartmana i 680 parkirnih mjesta na dva kata te prima 42.500 gledatelja. I? Koliko košta? 116 milijuna eura, odnosno 16 milijuna eura više od zamjenskog stadiona na Kajzerici. Ma dajte ljudi...
Dobro, sada se već očito svatko uvjerio kako se za europsko prvenstvo stadioni mogu vrlo povoljno napraviti; očito postoji popust na količinu, no kako onda objasniti cijenu amsterdamske Arene? Prekrasan stadion s pomičnim krovom, liftovima i pomičnim stubama kojima se gledatelj penje/vozi do svojeg mjesta, bezbroj ulaza na stadion, 51.628, naravno, natkrivenih mjesta za 96 milijuna eura! Znači umjesto zamjenske (!) Kajzerice - Zagreb dobije Arenu i četiri milijuna eura. Tko je tu lud?
Jedino što osoba koja i dalje vjeruje kako je zagrebački stadion opravdano skup može reći jest kako je većina ovih stadion, osim St. Jakob parka, građena prije i kako su ove godine "stadioni naglo poskupili". Iako zvuči dosta glupo i nerealno, možemo i to provjeriti i - eto stadiona koji se otvara 2009. - Gazprom Arena u Saint Petersburgu. Stadion kapaciteta 62.167, s pomičnim krovom, posebnim mehanizmom koji otapa led i snijeg na terenu, terenom koji se može maknuti kako bi se očuvao (da, dobro ste pročitali - teren se može maknuti), mali milijun lampica zbog kojih će stadion mijenjati boje koje god čovjek poželi i sve to za 145 milijuna eura. Kako? Pitajte "Kisho Kurokawa Architect & Associates". Nije sramota ne znati - sramota je ne pitati.
Hoće li Kajzerica izgledati kao Arena u Amsterdamu? Hoće li Maksimir / Plavi Vulkan / Dom Modrih ili New Maksimir izgledati kao novi stadion Zenita? Vrlo je mala vjerojatnost da će stadion(i) u Zagrebu imati pomični krov, pomični travnjak, preko 100 ulaza / izlaza ili liftove? Ako neće, trebamo se zapitati - koliko koštaju građevinski radovi u Hrvatskoj? Koliko koštaju dozvole i jesu li plaće radnika u Hrvatskoj baš toliko veće nego u Portugalu, Austriji ili Nizozemskoj? Ili, bez okolišanja, koliko u Hrvatskoj koštaju "posrednici"? Netko će očito masno zaraditi na stadionima, a tko će to platiti - zna se, ne?
po meni najbolji stadion kao primjer sta dinamu treba
Borussia-Park u Mönchengladbachu
- 54,000 natkrivenih mjesta (38k sjedecih, 16k stojecih)
- 46,000 za medjunarodne utakmice (iskljucivo sjedala)
- 45 poslovnih loza (684 mjesta)
- 1,800 business sjedala
- cijeli projekt se siri na 209,072 m2 (stadion i poslovni prostori, poslovnica, tereni za trening i parkiralista)
- cijena 86.9 mio. eura!!!
- velicina igralista 68 x 105m
[uredio Mickey - 13. svibnja 2008. u 21:01]
Caracalla je napisao/la:
sta mislite o clanku onog tipa na indexu? ja se uglavnom slazem s njim...Vidi cijeli citat
jako dobar clanak ali isto umisljen. zar on misli da se to bas nitko ne pita. ove koji ce sudjelovati ili ne sudjelovati u referendumu ionako nitko nista ne pita, jedino gdje a u isto vrijeme poruka glasi "stadion moze biti samo na maksimiru". demokracija je nesto drugo. mlada smo mi jos demokracija. cijena je definitivno luda! o tome ne trebamo raspravljati. ova cijena a i ono sto kazu da su ulozili za sjever. uzas!!
Mickey je napisao/la:
ajme attias otkrio toplu vodu. tko se ne pita?Vidi cijeli citat
Ne pitaju se nazalost nasi novinari, ili barem vecina njih. Nitko ziv ne spominje cijenu slicnih stadiona u svojim tekstovima. Samo se objave cijene za novi Maksimir/Kajzericu ili trece, ali nitko ne govori o tome za koliko novaca su stadione izgradene u drugim drzavama.Ima snagu zlatnog žita, ima oči boje mora, moja zemlja Hrvatska
slazem se, jako dobar clanak ( sto je zaista rjetkost na indexu ) . . pogotovo ovaj red:
Podignimo u Maksimir spomenik poginulim Boysima i 13. svibnju, a nogometni stadion preselimo na bolju, isplativiju, korisniju i možda u budućnosti sretniju lokaciju za Dinamo.
. . to su bile i moje prve misli kad sam vidio da je tema Maksimir ponovo aktualna. .
Sad, dal je "plavi vulkan" najbolje rjesenje je druga prica. Meni se osobno ne svidja bas previse. Studiram Arhitekturu i po meni je ovo samo jedna ideja koja ce nakon par godina (a mozda i prije) postati novo ruglo grada. Pogotovo kad sunce ispece plavi plasticni oklop, stadion ce izgledati prljavo i ruzno. Osim toga je uvjek pametnije graditi moderne a ne modne stvari, pogotovo ako je rjec o ovako dugotrajnim objektima. . po tom pitanju mi Branko Kincl djeluje kao ozbiljniji arhitekt. Nisam bas najbolje upucen, ali ovaj njegov rad ( drugoplasirani na natjecaju ), na kojoj je to lokaciji? Isto Kajzerica? Svidja mi se dobro. Na kraju krajeva, on je se toliko namucio oko tog jadnog stadiona da bi zaista bila steta da se sad gradi tamo neki vulkan
[uredio svabo - 13. svibnja 2008. u 22:44]
antuntun je napisao/la:
...cijena koju je nudio Alpine Bau i time pobijedio na natječaju je 3,6 milijardi kuna za cijeli projekt (tri stadiona i svi prateči objekti te održavanje u slijedećih dvadeset godina)..no otvorena je mogućnost da se brojka zaokruži na cca 3 milijarde kuna...osim Albine Bau nema više mogućnosti da se bilo tko drugi uključi u tu priču..barem što se natječaja tiče i lokacije na Maksimiru...
Vidi cijeli citat
Ovo je netočno.
Kalkulacija s famoznog natječaja:
......"Domaći i austrijski Alpine imaju nešto veće iznose koje Grad treba dati, ali i veći povrat. Za Maksimir Grad treba plaćati mjesečno 16,88 milijuna kuna, za Kajzericu 4,13, a Svetice 2,55 milijuna kuna. Istovremeno mjesečno vraćaju za Maksimir 2,94 milijuna kuna, a za Kajzericu 30,8 tisuća kuna. U konačnici Grad plaća 5,68 milijardi kuna, dobiva nazad 779 milijuna, pa je cijena 4,9 milijardi kuna ili 671,2 milijuna eura."
Kasnije je traženo iz grada da se podupla povrat na cca 1.5 mil €, i nešto smanji rata, tako da se možemo razgovarati o 4 miljarde kuna, ili cca 550 mil €.
http://www.poslovni.hr/55930.aspx
"Za Maksimir je predviđeno 53.200 mjesta, ukupna površina od 195.000 četvornih metara, kiosci, restorani, pomični krov, dok je Kajzerica planirana za 15.000 gledatelja, popratnim terenima i poslovnim prostorima."
"Sve mjesečne rate su računane na isti rok - za Maksimir 262 mjeseca, Kajzericu 288, a Svetice 24 mjeseca."
Nemamo zadnje nacrte, jer ko nas hebe, ali priča se da neće bit pomičnog krova u maximiru.
Sad idemo redom. Prvo, reći će neki, da, to je na 20 i nešto godina, s održavanjem. OK.
100 mil € na 262 rate, sa 7 % godišnje kamate iznosi 195.404.588,52 €
Maximir, 200 mil €.
Postojećih 16 000 kvadrata poslovnog prostora na sjeveru, 15€ kvadrat mjesečno. 16000*15*12=2.88 mil € godišnje=održavanje sva tri objekta.
15 mil € na 288 rata, sa 7 % godišnje kamate iznosi 31.007.214,33 €
Kajzerica 31 mil €
3 mil € na 24 rate sa 7 % godišnje kamate iznosi 3.223.625,69 €
Svetice 3.2 mil €
Grand total, 234.2 mil €, neka bude 235 mil €
Naravno, da bi vratili novac i imali profit, privatni partneri moraju graditi dodatne sadržaje. Što naravno, diže cijenu stadiona. No, zašto točno grad treba privatne partnere ako je cijena s njima više nego 2X veća?! Ne bi li grad trebao ušparati javno-privatnim partnerstvom?
Da bi ta ponuda konkurirala ovoj koju sam naveo, stadion bi trebao biti u upotrebi 50tak godina, i tek onda bi se, dvadeset i nešto godina nakon što iziđe koncesionar, grad približio isplativosti u odnosu na prvu sumu, ostvarujući 200 mil € dobiti od dodatnih sadržaja na stadionima. Za 50tak godina vjerujem da ćemo opet trebati stadion.
Ali, grad je dobio tri visoke ponude na natječaj koji je raspisao! Kako je to moguće? Možda stvarno izgradnja stadiona u Zagrebu košta 5 puta više nego u Ljubljani ili 2x više nego u EU?
Projekt. Tko je radio projekt? Je li moguće da je grad raspisao natječaj na osnovu projekta koji nije prošao natječaj? Je li moguće da je obnovu u suradnji s Alpineom osmislio isti čovjek koji je osmislio i prvu obnovu? Je li moguće da taj čovjek, koji je nacrtao Zapadnu tribinu, danas ima projekt koji je ruši, jer ona navodno ne udovoljava zahtjevima UEFAe? Je li moguće da je s privatnim partnerom napuhao projekt do mjere da nam se svima povraća?
U Hrvatskoj je sve moguće, a u Zagrebu specijalno.
343 mil € na 262 rate, 7 % kamata iznosi 670.237.739,16 €.
Birds Nest, Peking, 80 tisuća ljudi
670.2 milijuna eura
Prva cijena iz natječaja za Maximir, Kajzericu i Svetice
671,2 milijuna eura
Jel nas još uvijek samo zanima da bude u Maksimiru i nigdje drugdje, jel referendum skup ili ne, jel vlast ima muda ili ne, ili bi se mogli konačno vratiti na važnije teme, a to je: koji kreteni su naručili, izveli i odobrili projekt(e) po kojima se natječaji rade?
[uredio santana - 14. svibnja 2008. u 00:04]
- Najnovije
- Najčitanije
Nazarij Rusin predstavio se asistencijom za Marka Livaju
23 min•SuperSport HNL
Cityja pobjeda kod izravnog konkurenta vraća u utrku za drugo mjesto
31 min•Engleski nogomet
Nestali u 60 sekundi: Pogledajte kako je Hajduk primio dva gola u razmaku od minute
45 min•SuperSport HNL
Hajduk poveo nakon prekida, Diallo je bio najviši u skoku
53 min•SuperSport HNL
[UŽIVO] Sjajan pogodak Omerovića, Osijek vodi protiv Dinama!
54 min•SuperSport HNL
Lokomotiva i Hajduk nikad ne razočaraju: Domaćin u Kranjčevićevoj do pobjede!
1 sat•SuperSport HNL
Juranović i Prtajin dobili društvo, Marin Ljubičić novi igrač Union Berlina
1 sat•Njemački nogomet
Kronologija: Pobjeda Lokomotive u Kranjčevićevoj
3 sata•SuperSport HNL
[UŽIVO] Sjajan pogodak Omerovića, Osijek vodi protiv Dinama!
54 min•SuperSport HNL
Cannavaro u problemima, na vrata Dinama na Opus Areni staje 'miljenik' Osijekove publike?
22 sata•SuperSport HNL
Modrić sukrivac za primljeni pogodak u šokantnom porazu Reala, Atletico je na minus jedan
16 sati•Španjolski nogomet
Kronologija: Rijeka zaustavljena u Varaždinu, nema više neporaženih
22 sata•SuperSport HNL
Hajduk pobjeda u Kranjčevićevoj dovodi na vrh ljestvice SuperSport HNL-a
8 sati•SuperSport HNL
Pašalić zabio Barceloni, Kovačić poentirao za City, Tolić strijelac protiv Bayerna
3 dana•Liga prvaka
Lokomotiva i Hajduk nikad ne razočaraju: Domaćin u Kranjčevićevoj do pobjede!
1 sat•SuperSport HNL