Sportsko društvo Partizan više od tri godine čeka odgovor na pitanje zašto nije dobilo dozvolu za gradnju novog stadiona i ko to koči, a Žaklina Grigorijević, direktorka Urbanističkog zavoda grada, kaže za 24 sata da je problem u tome što ne postoje zakoni koji definišu vlasništvo sportskih objekata građenih u vreme SFRJ.
Grigorijevićeva kaže da je projekat novog Partizanovog stadiona prošao celu proceduru i da je "zapelo" pred kraj, jer ne postoji pravni osnov da se sprovede.
- Verovatno će zakon o javnoj svojini, kada bude usvojen, rešiti sve dileme - navodi ona.
U Ministarstvu finansija je rečeno da se nacrt tog zakona trenutno piše i da se očekuje da će on u vladinoj proceduri biti krajem marta.
S druge strane, direktor Partizanovog stadiona Aleksandar Stepanović kaže da će, čim se stvore zakonski uslovi, kontaktirati švajcarsku firmu "Maraci", koja je još 2006. godine uradila projekat novog stadiona, i da su oni spremni da nastave projekat, te da su potuno upoznati sa svim dešavanjima.
- Oni su već uložili dosta novca i nadam se da ovaj projekat neće propasti. Očekujem da će se do maja sve znati - kaže Stepanović.
Projekat firme "Maraci" vredan je oko 350 miliona evra, Partizan ne bi uložio ni dinar, a dobio bi, kako kaže Stepanović, 37 odsto investicije, odnosno, stadion, svalačionice i sve sportske objekte, a u vlasništvu investitora bili bi komercijalni delovi kompleksa (hotel, šoping mol, biznis centar...).
- Verovatno se čeka i novi zakon o sportu, kojim bi se definisalo ko je vlasnik sportskih objekata. Međutim, najveći problem je regulacioni plan, koji se čeka sve vreme i koji nema veze s tim ko će biti vlasnik objekta, jer on samo definiše tehničke elemente, odnosno šta može da se gradi. Mi smo sve završili još 2. oktobra 2006. i ostalo je samo da odluka prođe Skupštinu grada - kaže Stepanović.
UEFA nas toleriše, ali pitanje je dokle
Stepanović kaže da je novi stadion Šahtjora koštao oko 350 miliona evra i da je do sada i Beograd mogao da dobije sličan objekat. On navodi da je sve teže održavati stadion i da je UEFA sve strožija u zahtevima.
- UEFA zna za projekat pa nam malo tolerišu, ali pitanje je dokle će. Ako planiramo da rušimo stadion, glupo je ulagati u renoviranje, jer samo grejanje terena košta oko 800.000 evra. Semafor je posebna priča, ovo je jedini "videoton" semafor u Evropi koji još radi - kaže Stepanović.
"Novi" Novi Beograd na Autokomandi
Deo grada oko Autokomande polako postaje novi trgovački kvart, pošto je, pored projekta koji bi trebalo da se gradi na stadionu Partizana, i kompanija "Delta holding" najavila da će tu graditi šoping mol. Takođe, kompanija "MPC holding" dobila je pravo korišćenja tri hektara zemljišta na toj lokaciji u narednih 99 godina.
Projekat za novi Stadion Partizana
Stadion: 38.000 mesta plus lože
Svlačionice i teretane: 5.000 kvadrata
Hotel: 25.000 kvadrata
Poslovna zgrada: 4.000 kvadrata
Biznis centar: 40.000 kvadrata
Šoping mol (ispod stadiona): 60.000 kvadrata
Parking (ispod šoping mola): 2.140 mesta
Dve sportske sale za košarku i rukomet
Devet teniskih terena (jedan centralni)
Kompleks zauzima 12,2 hektara, a izgradnja će trajati 30 meseci.