U TEKSTU posveæenom Svjetskom nogometnom prvenstvu pod naslovom "Nogomet - rat ali bez pucnjave" na britanskoj internet stranici khilafah.com autor komentira kako je nogomet utjecao na stvaranje nekih dr¾ava, zavr¹etak ratova, a velik dio posveæen je nogometu u biv¹oj Jugoslaviji.
"Nogomet je odigrao veliku ulogu netom prije Balkanskog rata u devedesetima. Skandiranje na nogometnim utakmica postalo je za¹titni znak antikomunista i srpskih nacionalista tijekom Jugoslavije. Titova vizija Jugoslavije bila je da Muslimani, Hrvati i Srbi ¾ive kao pokorni Jugoslaveni pod socijalizmom. Desetljeæima je u Jugoslaviji bio zabranjen nacionalizam." - navodi se u tekstu.
"Do 90-tih godina nacionalisti su bili meðu navijaèima pa je svaki tjedan prije i nakon utakmica dolazilo do obraèuna navijaèa s policijom. 13. svibnja 1990. godine Crvena Zvezda doputovala je u Zagreb na utakmicu s Dinamom, za ¹to se ispostavilo da je bio posljednji susret u Jugoslaviji prije raspada iste. Bilo je to nedugo nakon ¹to su Hrvati izabrali Franju Tuðmana za predsjednika Hrvatske." - pi¹e KCom Journal.
U tuènjavi, koja je opisana kao jedna od najgorih kojoj se moglo prisustvovati na europskom tlu, tisuæe Delija borilo se protiv zagrebaèkih Bad Blue Boysa, a u masovnu tuènjavu ukljuèila se i policija. Tuènjava navijaèa i policije trajala je vi¹e od sat vremena, a momèad Crvene Zvezde helikopterom je morala pobjeæi. Utakmica je zatim opisivana kao poèetak Domovinskog rata u Hrvatskoj.
"Aktivnosti navijaèa postale su poznate srbijanskom voði Slobodanu Milo¹eviæu. Njegov ¹ef sigurnosti Jovica Stani¹iæ, kojem se danas u Haagu sudi za ratne zloèine, odabrao je ®eljka Ra¾natoviæa Arkana kako bi mu pomogao kontrolirati huligane. Arkan je postao predsjednik navijaèa Crvene Zvezde. Vjerovao je da Crvena Zvezda mo¾e biti ono ¹to je Real Madrid bio generalu Francu, ili talijanska reprezentacija, kada je igrala u crnim dresovima, Mussoliniju - snaga moæi i utjecaj na ¹ire dru¹tvo. Arkan je preuzeo kontrolu nad Delijama, vodeæi sve poslove od prodavanja ulaznica, organizacija putovanja do zastra¹ivanja sudaca, a zatim je poèeo regrutirati nacionaliste u paravojnu skupinu nazvanu Tigrovi koja se borila u Hrvatskoj, a kasnije i na Kosovu. Ratovi na ovim terotorijima nisu bili samo politièki, veæ se tu radilo i o poslu - Arkan i njegovi istomi¹ljenici monopolizirali su prodaju ulja, alkohola i cigareta te su ¾ivjeli u blagostanju, dok su drugi Srbi pre¾ivljavali." - stoji u tekstu.
"Arkan je prvo u Tigrove regrutirao navijaèe s Marakane, a kasnije i navijaèe njihovog rivala Partizana. Iako je rivalstvo izmeðu dva velika kluba u istom gradu uvijek normalno, ono ¹to se dogaðalo izmeðu navijaèa Zvezde i Partizana bilo je nevjerojatno. Kad god su se ta dva kluba susrela atmosfera je bila pro¾eta mr¾njom i agresijom. Navijaèi obje momèadi tri su sata proveli, ne gledajuæi nogomet, veæ podrugljivo skandirajuæi, pjevajuæi nacionalistièke pjesme i paleæi baklje. No, 22. svibnja 1992. godine kada je Partizan gostovao na Marakani ne¹to se èudno dogodilo. Prije utakmice bilo je sporadiènih sluèajeva nasilja, na poèetku utakmice navijaèi Crvene Zvedze poèeli su podrugljivo skandirati navijaèima Partizana nazivajuæi ih pederima, Turcima, Muslimanima, crncima i komunistima. No u jednom trenutku skandiranje je prestalo. Sve su oèi bile uprte prema 20-ak pripadnika paravojne skupine Tigrovi koji su u¹li na stadion noseæi prometne znakove s natpisima: "20 kilometara do Vukovara", "10 kilometara do Vukovara", "Dobrodo¹li u Vukovar". Osim Vukovara, spominjala su se i druga mjesta koja su "pala" pod srpsku kontrolu. Arkanu su tada navijaèi koji se meðusobno mrze uputili veliki pljesak ujedinjeni protiv Hrvata. Utakmica se zatim nastavila, no ono ¹to se dogaðalo na tribinama sa sportom nije imala puno veze. A ¹to se dogodilo s ubojicama i huliganima tijekom i trajanja i nakon rata na Balkanu dobro nam je poznato." - ka¾e autor teksta.
"©to se tièe Jugoslavije i Titovog sna, ona je nestala ba¹ kao i moæ jugoslavenskog nogometa. Ostaci Jugoslavije koji igraju na ovogodi¹njem Svjetskom prvenstvu su Hrvatska i zemlja koja se tek nedavno raspala - Srbija i Crna Gora. Dr¾ava, koja to zapravo vi¹e i nije, na ovom Svjetskom prvenstvu pojavljuje se prvi i posljednji put."- zakljuèuje autor poglavlje o jugoslavenskom nogometu. |