Kauboj je napisao/la:
bukovcan je napisao/la:
Kauboj je napisao/la:
bukovcan je napisao/la:
jedno su olimpijade, drugo razna kontinentalna prvenstva u razlicitim sportovima. fifa, fiba itd imaju prilicnu slobodu sto se tice primanja novih clanica i interpretiranja medjunarodnog prava. lijep primjer je EP u nogometu 1992. godine. sudjelovanje na tom turniru je sluzbeno izborila reprezentacija sfrj. ali problem je bio sto se ta drzava do proljeca 92 raspala i to bez pravnog nasljednika (prema odluci ujedinjenih nacija),
ali uefa je unatoc tome fakticnoj reprezentaciji srbije i crne gore dozvoljela da zauzme mjesto sfrj na tom natjecanju. to se kosilo sa medjunarodnim pravom, ali fifa je sebi mogla uzeti slobodu da odluci po vlastitoj volji.
Vidi cijeli citat
A na koju foru je onda Danska bila prvak, kad ju je SFRJ izbacila u kvalifikacijskoj grupi?
Danska, a ne SRJ, je zauzela to mjesto, kao drugoplasirana ekipa skupine.
Vidi cijeli citat
danska je (u zadnjem trenutku) zauzela mjesto srbije zbog uvedenih sportskih sankcija! to je bitna razlika.
Vidi cijeli citat
Dugujem ti ispriku zbog svog nastupa...
Prvo nisam dobro shvatio što želiš reći boldanim (pročitah to ko da je SRJ bila na tom EP).
Hrvati i Slovenci su se prvo odvojili od države i nogometnog saveza, i naravno odbili igrati za reprezentaciju, dok su BiH i Makedonija još jedno vrijeme bile dio reprezentacije (igrala se i liga 91-92 sa Vardarom, Sarajevom, Željom, Veležom, Borcem, Slobodom, Pelisterom... vidi
ovdje). Sjećam se da je na proljeće Faruk Hadžibegić izjavljivao da će on nazvat Bobana, Prosinečkog, Šukera... i da će "nagovorit dečke da još to jedamput odigraju zajedno". To je već bilo nakon što je i u Bosni buknuo rat, čini mi se... SRJ je formirana tek nešto više od mjesec dana prije početka prvenstva (27.4. ako se ne varam) i proglasila se nasljednicom SFRJ, iako je to uređeno drugačije tek kasnije... ali uglavnom, istina je da je Jugoslavija izbačena tek nakon uvođenja sankcija, nekoliko tjedana prije prvenstva.
Vidi cijeli citat
Da napomenemo da je u izabranoj vrsti Ivana Čabrinovića, koja se spremala za EP 1992 u Svedskoj bio i Mario Stanić, budući Ćirin vitez. Istovremeno Darko Pančev odbio je Čabrinovićev poziv.
Kakvo je stanije tada u europskom nogometu bilo, izabrana vrsta Srbije i Crne Gore bila bi jedan od favorita za zlato na tom EP. Na tom EP-u Nizozemci su po kvaliteti bili daleko najjači, ali ispali su u polufinalu na 11-erce od Danske. Kasnije je Danska, nakon dvije kardinalne sudačke poogreške pobjedila Njemačku 2-0 (svakom danskom golu prethodila je greška suca na štetu Švaba).
Shalla je postao idol BBB-a, kada je u prvoj utakmici u Dinamovom dresu po povratku iz JNA, 17. rujna 1989, u 81. minuti pogodio za 1-0 (napad prije Barnjak je stresao stativu Ladićevog gola), i kao mahnit s južnog gola otrčao prema sjeveru . 5 minuta kasnije Boban je zatresao Pudarovu mrežu za 2-0, i škombre su u Split otišle pokunjenih glava. je**ti koja je to bila atmosfera, na Maksimiru 55 000 ljudi, Tovara nikad više (na cijelom staduionu izmedju 18 i 20 somova). E gdje su ta vremena.
Inače Kosovo je još uvijek dio Srbije, pa špekulacije oko izbornika i igrača njihove itabrane vrste bi jos ostavio po stani. Iz bivse jugo lige sjecam se dobrih igraca iz Prištine, Vokrija, Nexipija, Fadil Muriqia, Kelemendija, Shengulla... Prema Shalli imam poseban odnos, a osim Shalle nesto prije njega Dinamov dres nosio je i Agim Cana. Koznikua svi manje više dobro znaju. Dzevad Prekazi nosio je dres Partizana, a kasnije i Hajduka, a u Partizanu je krajem 80-ih igrao i Sadriju. Za Zhavelija sam prvi put cuo kad je branio za Rijeku, kasnije je nosio dres josnekoliko klubova. Zanimljivo je spomenui da je 1984. godine kada je Priština usla u prvu ligu, po nesluzbenim informacijama njen trener Fuad Muzurovic bio najbolje plaćeni trener u tadasnjoj ex YU ligi. U drugoj ligi najstandardniji drugoligas bila je Trepča (iz danas podijeljene Titove Mitrovice), 1979, za dlaku joj je izmakla prva liga,a godinu prije u produžetku je izgubila u finalu kupa od Rijeke (prethodno u polufinalu izbacivši Dinamo). Standardni drugoligaš bio je Vlaznimi iz Đakovice, nešto manje standardni Lirija iz Prizrena (sjećam se njenog najboljeg strijelca Glaxolija, jeben igrač). Od klubova koji su nastupali u drugoj ligi istok, sjećam se i povremenih drugoligaša Borca iz Uroševca, GIK Ramiz Sadikua iz Prištine, te kluba znakovitog imena iz Gnjilana Crvena Zvezda (ništa neobično, i Renato Jurčec je svoj nogometni put počeo u Crvenoj ZvIJezdi iz Laduča, a Štef Deverić u Partizanu iz Lukavca). Da li ti klubovi i pod kojim imenaima danas funkcioniraju, može li netko napisati?
[uredio KarloRatkaj - 21. veljače 2008. u 10:47]