ZEEBANCIA je napisao/la:
Ima, ima i to kakve....Albanci su za vrijeme Osmanskog carstva poprimili su Islam od Turaka, Naravno ima izuzezetaka da nisu svi Albanci muslimani, ali to je jedna manjina. Do dolaska Osmanlija ni na jednom dijelu Balkana nije prevladavao Islam. Ali onih 400-tinjak godina je ostavilo itekako traga.
Grčka i Bugarska su u međuvremenu oslobodile veći dio svog teritorija i većinom se uspijevaju riješiti Osmanlija, ali Albanci/potomci Ilira se ne rješavaju Osmanlija već cijelo vrijeme okupacije poprimaju njihove običaje, religiju.....I tako imamo Ibrahime, Hasane i Mehmede u Prizrenu i u Mostaru isto kao i u Istambulu ili Ankari.
Vidi cijeli citat
E, ČEKAJTE, ČEKAJTE!!!!! Prvo bez veze je ovo isticanje kako Islama nije bilo prije dolaska Turaka jer naravno da ga nije niti moglo biti jer kako bi drugačije i mogao doći nego osvajanjem tj. jednim oblikom nasilja. Drugo, što se grčko-turskih odnosa tiče treba reči da je početkom XX.stoljeća Grčka primijenila ono što se danas zove etničko čiščenje, tako da su svi islamske vjeroispovjesti potjerani u Tursku, ili kako se to još i naziva zamijena stanovnika. Pa su i Grci koji su poprimili Islam također otišli u Tursku. Po službenim podacima navodno da je nakon toga u Grčkoj ostalo samo dvije džamije. Etnički Grci muslimanske vjeroispovjesti su preselili u Tursku ali manji dio i u Tunis, tako da se danas u Tunisu mogu naći stanovnici grčkog porijekla, čaki do nedavno prisutan je bio i grčki jezik. Treće, ne smije se zaboraviti da je u Albaniji Envera Hoxe bilo izričito zabranjeno davati vjerska imena, tako da kod Albanaca muslimanska imena prevladavaju kod onih Albanac muslimana s područja bivše jugoslavije. Btw, lako je identificirati kosovske i makedonske jer ovi iz Albanije imaju neutralna imena. Četvrto, ne bi rekao da je krščanstvo kod Albanaca baš rijetkost, preko 20% ih ipak ima što katolika što na jugu prema Grčkoj pravoslavnih, pogotovo što postoje prilično veliki homogeni teritoriji krščanskih zajednica bez primjesa Islama. Peto, što se imena i prezimena tiče, da, u Turskoj je pod obavezno da se mora odabrati tursko ime pri uzimanju državljanstva a slično pravilo je bilo ili još uvijek je da stanovnici moraju uzeti albanska imena i prezimena, tako na području Skadra Srbi imaju po dva imena i prezimena, jedno službeno za državu Albaniju, i drugo privat, tradicijsko. Recimo i to da je većina Srba na sjeveru Albanije katoličke vjeroispovjesti. Da, dobro ste pročitali. Šesto, treba reći da su u Crnoj Gori istočno od Podgorice i oko Skadarskog jezera dosta prisutni Albanci katolici. Šesto, što se tiče življa na području bivše jugoslavije, bez obzira da li albanskog ili slavenskog porijekla, Turska ih je primala kao doseljenike i u prvoj jugoslaviji ali i nakon drugog WW iz Titove jugoslavije. Tako da postoji dio slavenskog i albanskog porijekla. Sedmo, u centralnoj Albaniji ima par zaseoka u kojoj žive ljudi definitivno južnoslavenskog porijekla, po dijelektu ali i po predanju potječi s područja Hercegovine. Navodno naseljeni na prijelazu između XIX na XX stoljeće. Osmo, Xevat Prekazi nekadašnji igrač Partizana i Hajduka jednu sezonu je pri uzimanju turskog državljanstva uspio od Turske isposlovati da ne mora mijenjeti ime i prezime. Barem se tako hvali da je on jedini stranac koji je dobio tursko državljanstvo a da su mu dokumenti izdani bez promijene imena i prezimena.