Jedna karta za Srbiju ili Poljsku
Autor: Ž. Babović | 05.06.2007 - 09:21

Trijumfom u Finskoj reprezentacija Srbije ostala je u trci za prva dva
mesta u A grupi koja vode na Evropsko prvenstvo 2008. godine u Austriji
i Švajcarskoj, ali bi on mogao da se pretvori u Pirovu pobedu u slučaju
da se ne zadrži nivo igre iz Helsinkija ili direktni protivnici ne
naprave nijedan pogrešan korak do kraja kvalifikacija. Fudbalske
stručnjake pitali smo ko je glavni konkurent Srbije za odlazak na
„Evro“ - Poljska koja ima 19 bodova i utakmicu više ili Portugal koji
ima isti broj bodova kao i „orlovi“ (14).
LJUPKO PETROVIĆ, trener Liteksa iz Loveča, procenjuje da bi plasman
Srbije na Evropsko prvenstvo mogao dosta da zavisi od učinka Poljaka na
gostovanjima u Jermeniji (sreda) i Finskoj (12. septembar).
- Ukoliko Poljaci osvoje šest bodova u ova dva meča, biće na korak od
Evropskog prvenstva jer očekujem da pobede na domaćem terenu Kazahstan
i Belgiju. Sa 31 bodom mogli bi da dozvole sebi poraz od Portugala ili
Srbije u gostima. Očigledno je da su oni posle početnih kikseva
shvatili da se na „Evro“ ide trijumfima nad autsajderima, pametno su
skupljali bodove i napravili razliku. Za razliku od njih, mi smo
izgubili u Kazahstanu i taj poraz će nas pratiti do kraja
kvalifikacija. Situacija jeste komplikovana, ali nije beznadežna.
Bodovi iz Finske daju nam nadu da mnoge stvari ipak zavise i od nas.
Mislim da ćemo se sa timom sa Pirineja boriti za drugo mesto. Oni imaju
strašan tim, imaće u septembru prednost domaćeg terena u duelu sa
Srbijom, ali ako hoćemo na „Evro“, ne smemo ni njih da se plašimo -
tvrdi Petrović.
Pomoć iz jermenije
MILORAD KOSANOVIĆ prednost u A grupi ipak daje Portugalu, a u borbi za drugo mesto vidi Poljsku i Srbiju.
- Tabela možda govori drugačije, ali verujem da nam je ekipa Lea
Benhakera ipak glavni konkurent za drugo mesto. Portugal ima odličan
tim, fenomenalan raspored do kraja takmičenja i teško je očekivati da
negde katastrofalno pogreše. Na našu žalost, Poljaci nisu uradili ništa
posebno već su samo dobijali utakmice koje su morali da dobiju. Mi to
nismo uradili u Kazahstanu i žalimo za ta tri boda. Trijumf u Finskoj
nas je zadržao u igri, mada rasplet ne zavisi isključivo od naših
rezultata. Ukoliko Poljaci dobiju Jermeniju u gostima i ne izgube u
Finskoj, a pri tom očekivano uzmu bodove Kazahstanu i Belgiji kod kuće,
imaće ih ukupno 29. U tom slučaju Srbija bi trebalo da dobije sve
mečeve do kraja uz eventualni poraz od Portugala. Kombinacija je zaista
mnogo, verujem da će biti još kikseva i to je upravo ono što bi mi
trebalo da radimo - da budemo pametni kao u Finskoj, da podižemo nivo
igre, pobeđujemo i čekamo greške rivala. Važno je da smo ostali u igri,
a mnogo toga zavisiće i od našeg gostovanja u Belgiji - procenjuje
Kosanović.
Portugal silan
LJUBINKO DRULOVIĆ smatra da bi borba za prva dva mesta mogla da bude odlučena u avgustu i septembru.
- Hvala bogu da smo dobili Fince jer bismo u suprotnom završili
takmičenje. U Helsinkiju smo bili pametni, ogranizovani i srećni i
zabeležili smo mnogo važnu pobedu. Rasplet u grupi mogao bi da počne
utakmicom Jermenija - Poljska, ali sve će se zakuvati u avgustu i
septembru, kada mi igramo u Belgiji i Portugalu, a Poljaci u Portugalu
i Finskoj. Ukoliko tim Benhakera pobedi Jermene, onda bi im uz pobede
kod kuće bio dovoljan i neki bod sa gostovanja u Portugalu, Finskoj ili
Srbiji. Oni su napravili bodovnu prednost i u svaki naredni meč mogu da
uđu mirniji. Verujem da su Portugalci ipak najbliži prvom mestu jer
imaju dobar tim i još bolji raspored. Bez Ronalda i Karvalja lako su
dobili Belgiju, samouvereni su i znaju da pobede kada se to od njih i
očekuje. Lično se ne plašim našeg gostovanja u Belgiji jer je njihov
fudbal u velikom padu. Verujem da ćemo osvojiti bodove, ali mi smo uvek
padali na glupostima. Zato možemo da žalimo za bodovima iz Kazahstana,
ali ne i da se predajemo - rekao je Drulović