RNK Split
Početak [uredi]
Osnovan je 16. travnja 1912. godine u Splitu pod imenom HRŠD "Anarh", u Plinarskoj ulici u Velom Varošu - u kući na broju 7. Službeno se uspijeva registrirati 25. srpnja 1912. godine. Samo ime kluba govori o prisutnosti ideje anarhizma među siromašnim pučanstvom - radnicima i težacima, a pogotovo kod tadašnje napredne omladine.
Za osnivača kluba uzima se Šimun Rosandić koji je jednom prilikom izjavio:
" Mi učenici Muške zanatske škole - maranguni - odlučili smo osnovati nogometni klub. Igrali smo za gušt, ali i iz protesta prema svakom zlu. Dugo smo smišljali kako dati ime klubu, meni je prvome palo napamet ime - Anarhist! Poslin smo ga skratili u Anarh. Učinilo mi se da je to najbolje ime, jer je ono u sebi imalo i - ništo drugo! A šta drugo? E, neka to drugi misle! ".[1]
RNK Split - koji je sljednik Anarha, često zovu "mlađi" nogometni klub u Splitu jer je osnovan godinu dana poslije Hajduka. Anarh je igrao na Musinoj livadi gdje su se učenici Zanatske škole i inače okupljali.
Između dva Svjetska rata [uredi]
Zabrane djelovanja i promjene imena [uredi]
Prva zabrana djelovanja došla je poslije sarajevskog atentata na Franju Ferdinanda, u praskozorje prvog svjetskog rata. "Anarhovci" su odbili izvjesiti zastavu s crnim florom, što je bilo dovoljno vlastima da urade ono što su stalno i prijetili – raspustili su klub. Završetkom rata, 25. siječnja 1919. obnavlja svoje djelovanje pod istim, starim imenom - Anarh. Nove vlasti u Splitu nisu blagonaklono gledale djelovanje njima nepoćudnog kluba, pa mu već u travnju 1919. zabranjuju rad. Nakon zabrane, održava se skupština kluba u (vjerojatno) lipnju 1919., koja odabire novo ime za klub - JNSK Jug. Novi klub je službeno počeo djelovati početkom prosinca 1919. godine, o čemu javlja i lokalni tisak - splitski list Život (5. prosinca 1919).
Promjenom imena - Jug ne prestaje biti trn u oku tadašnjih vlastodržaca. Dana 21. srpnja 1921. orjunaši, koje je štitila policija zapalili su prostorije i baraku Juga, a odmah potom - 1. kolovoza 1921. slijedi nova zabrana kluba. Jugaši dolaze pod okrilje Slavije, a potom se spajaju sa malim studentskim klubom Split.
Ni taj klub nije dugo postojao. 18. svibnja 1922. zabranjen je rad i tog - "prvog" Splita. Splićani sada ulaze u RŠK Borac, klub koji je postojao već tri godine (osnovan 1919.). Uređuje se i nogometni teren na istoku grada, pored samostana Sv. Klare. Igralište je otvoreno za Praznik rada, 1. svibnja 1926. Slijedi nova zabrana - u listopadu 1928. Oduzat im je i nogometni teren, pa se klub našao u situaciji u kojoj je bio kada je tek osnovan Anarh. Glazbeno športsko društvo Dalmacija, tj. njegova nogometna sekcija, novo je utočište članova Borca. I to je postojanje bilo kratkog vijeka. Odredbom od 23. siječnja 1929. klub je ukinut. U proljeće 1929. bivši članovi Borca pristupaju novom klubu - splitskom HAŠK-u. Naziv Hrvatski amaterski športski klub posebno je smetao tadašnjoj policiji.[2] Policija proziva klupsko vodstvo zbog hrvatskog imena, pa se održava skupština kluba u kojoj HAŠK mijenja ime u JSK Split.
Osnovan je "Split" [uredi]
Prva skupština kluba pod novim - i pokazati će se trajnim imenom održana je 21.rujna 1930. u kavani Zora u Krešimirovoj ulici. Momčad Splita nekoliko godina kasnije - 1933. izborila je u kvalifikacijama ulazak u tadašnju Nacionalnu ligu Kraljevine Jugoslavije (Prva liga). Liga je te godine smanjena, pa je Split morao igrati dodatne kvalifikacije. Nije uspio ostvariti ulazak u "Prvu" ligu za sezonu 1933./34. - ono što je igrački i moralno već bio izborio. Nove klupske prostorije otvorene su 1937. godine u kući Rožić u Zoranićevoj ulici. U kvalifikacijama za 1. ligu u sezoni 1937./38. Crveni su poraženi od Slavije iz Varaždina.
Prvi put prvoligaši [uredi]
U sezoni 1938/39. četvrti put za redom Split je bio prvak Dalmacije, što mu donosi plasman u novoosnovanu Hrvatsko-slovensku nogometnu ligu. Nastupajući 1939/40. u toj ligi, Split igra svoju prvu prvoligašku sezonu u svojoj povijesti. U ukupnom plasmanu Crveni su zauzeli 7. mjesto. Slijedeće godine - 1940/41. igraju u Hrvatskoj nogometnoj ligi koja je stvorena nakon uspostave Banovine Hrvatske i zauzimaju 6. mjesto.
Godine 1940. "Split" se spaja sa nogometnim klubom Majstor s mora (bivši Vuk). Time je stekao pravo na vlastito igralište koje se nalazilo na mjestu gdje je danas Park Emanuela Vidovića. Prvu utakmicu na tom igralištu Crveni su odigrali 25. kolovoza 1940.
Ratni vihor [uredi]
Približavanjem 2.svjetskog rata otkazana je i skupština kluba koja se trebala održati u ožujku 1941., a početkom rata u travnju na sastanku u restoranu Maksimir raspušteno je cjelokupno sportsko društvo - RSD Split. U kolovozu 1941. godine mnogi igrači i drugi pripadnici RSD Split odlaze u borbu. Poznati su pod imenom Prvi splitski partizanski odred. Velik broj ih je zarobljen u borbama blizu Sinja, gdje su potom strijeljani na predjelu Ruduša. U sjećanje na pale Splićane, podignut je na tom mjestu spomenik. Preko 120 članova RSD Split je izgubilo živote tijekom rata.
Nakon 2. svjetskog rata [uredi]
Obnova Splita [uredi]
Nakon rata pokrenuta je inicijativa za obnovu nogometnog kluba Split. Sastanak inicijativnog Odbora održan je 17. kolovoza 1945. u Sumića trafici u Marmontovoj ulici. Osnivanjem Fiskulturnog društva Split 23. rujna 1945. u kinu Eden (kino Marjan) obnovljeno je djelovanje i nogometne sekcije. Toga dana odigrana je i prva poslijeratna nogometna utakmica. Na Hajdukovom igralištu igrali su Split i Šibenik (2:0), pred 2500 gledatelja.
Prve poratne godine [uredi]
U siječnju 1946. odigrano je prvo poslijeratno prvenstvo Hrvatske. Split je bio sedmi od ukupno osam klubova. U sezoni 1947. Crveni su bili drugi u Četvrtoj zoni prvenstva Hrvatske. Krajem 1947. dolazi do reorganizacije modela sporta. Unatoč snažnom protivljenju splitskih političkih i sportskih rukovoditelja, proveden je sovjetski model sportskih organizacija. Tako se nogometna sekcija Fiskulturnog društva Split zajedno sa cijelim FD-om od 1. prosinca 1947. spaja s FD Hajduk, a novo, "zajedničko" Fiskulturno društvo nosi ime Hajduk. Krajem 1949. raspušta se FD Hajduk i osniva se 7. studenoga 1949. Sportsko društvo "Vicko Krstulović". U siječnju 1952. opet dolazi do promjene imena kluba. "Vicko" postaje Sportsko društvo Arsenal. Nakon godinu dana, u siječnju 1953. SD Arsenal postaje Radničko sportsko društvo Split. Godine 1955. završava se prva faza izgradnje stadiona. Osim glavnog terena izgrađen je i pomoćni teren, te nov klupski dom.
Uspon "Splita" [uredi]
U natjecateljskom razdoblju od 1953. do 1957. Splićani su od lokalne lige za samo pet godina stigli su do elitnog razreda - Prve savezne lige. 1953. bili su prvaci u prvenstvu Splitskog nogometnog podsaveza. Kao prvaci Dalmacije ostvaruju plasman u Hrvatsku ligu, gdje 1953/54. zauzimaju peto mjesto, a 1954/55. ulaze u Prvu zonsku ligu. U toj ligi 1955/56. bili su treći, a slijedeće godine 1956/57. osvajaju prvo mjesto sa 6 bodova prednosti ispred Šibenika.
Prvo mjesto donijelo im je mogućnost da kroz kvalifikacije ostvare plasman u prvoligaško društvo. U kvalifikacijama su bili drugi, plasman im donosi nastup u Prvoj saveznoj ligi.
Dva puta prvoligaši [uredi]
Nastupajući u sezoni 1957/58. Splićani su zauzeli 11. mjesto od 14 klubova. Odlukom o smanjenju lige na 12 klubova, elitni razred morala su napustiti četiri kluba. Splitu je nedostajao jedan jedini gol da ostanu u Prvoj ligi. U drugoj ligi igraju slijedeće dvije godine. U sezoni 1958/59. bili su treći, a slijedeće godine - 1959/60. ponovo osvajaju prvo mjesto sa 5 bodova prednosti ispred zagrebačke Trešnjevke. Nova prvoligaška sezona 1960/61. nije bila uspješnija od prijašnje prvoligaške. Do ostanka u društvu najboljih nedostajao im je 1 bod. RNK Split je ispao i više nisu ostvarili povratak u Prvu ligu. Te godine 1961. u polufinalu kupa Jugoslavije Split je izgubio u Skopju od Vardara 2:5.
momčad Splita u sezoni 1957/58.Drugoligaši i ponovo niži rang [uredi]
U sezoni 1983/84. izborena je Druga savezna liga, a nastupajući u višem rangu klub je dugo vremena u "igri" za prvo mjesto. Splita su prozvali i "Mali Nottingham", uspoređujući ga sa slavnim engleskim klubom, Nottingham Forestom. Pred kraj su posustali i izgubili šansu generacije.
U drugoj ligi Split je igrao još dvije sezone, da bi 1986/87. izgubio drugoligaški status. U novoj sezoni 1987/88. reorganiziran je sustav natjecanja, pa su kao treći rang natjecanja uspostavljene međurepubličke lige. RNK Split se našao u Međurepubličkoj ligi - Zapad. U sezoni 1990/91. Crveni su ispali i iz te lige, ali raspad bivše države 1991. povlači i nestajanje dotadašnjeg ligaškog sustava. Split postaje hrvatski drugoligaš.
HNL [uredi]
Stvaranjem Hrvatskog nogometnog saveza i formiranjem natjecateljskih liga, Splitu je nanesena teška nepravda[nedostaje izvor]. Odlukom HNS, u prvoligaško društvo primljena je NK Istra iz Pule. Cilj te odluke je bio da Istra kao regija dobije prvoligaša. NK Split, koji je bio više rangiran od Puljana zaobiđen je i nastupio je 1991./92. u Drugoj hrvatskoj ligi.
U sezoni 1992./93. ponovo se Split borio za ulazak u Prvu ligu. U borbi između Splita, NK Solina i Primorca, novi prvoligaš postao je Primorac iz Stobreča. U iduće tri sezone, od 1993./94. do 1995./96. Splićani su postigli osrednje plasmane. U godini 1996./97. bili su prvaci 2. lige - jug. Ukidanjem 1 B HNL iste te godine Splićani ostaju u 2. HNL - jug. Novu priliku za ući u Prvu ligu imali su Splitovci 1997./98., ali u kvalifikacijama nisu prošli. Novi sustav natjecanja 1998./99. donosi jedinstvenu drugu ligu u kojoj je "Split" zauzeo peto mjesto.
Godinu poslije, u sezoni 1999./2000. dolazi do velikog nagomilavanja dugova koji dovode do situacije u kojoj se provodi stečaj NK Split. Klub je na kraju sezone bio na 15. mjestu i ispao iz Druge lige, potom i iz 3. lige. U sezoni 2006./07. Crveni nisu bili bez šanse za plasman u viši rang natjecanja. Završili su na drugom mjestu iza Neretvanca iz Opuzena. U sezoni 2007./08. Split je osvojio naslov prvaka 4. HNL - jug, Podskupina A, i time ostvario plasman u 3. HNL - jug.
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
Dres [uredi]
Tradicionalno, dres RNK Split je crvene boje. Na gostujućim utakmicama koristi se i bijeli dres.Tijekom svoje povijesti Split je relativno često mijenjao izgled dresa, iako je većinom prevladavala crvena boja. Česte zabrane, promjene imena, besparica uvjetovale su i te promjene.
U desetljeću nakon hrvatskog osamostaljenja 1991. godine, dolaze novi ljudi u čelništvo "Splita". Među raznim promjenama kojim su htjeli stvoriti nov izgled kluba, bila je i promjena boje dresa. U svibnju 1996. (14.5. u Solinu) uveden je okomito - prugasti plavo bijeli dres po uzoru na prvi dres kluba daleke 1912. godine kada je osnovan Anarh.
Ipak, nakon nekoliko godina, u sezoni 2003/04. nova uprava vraća se crvenoj boji kluba. U svom tradicionalnom crvenom dresu NK Split nastupa i danas.
Navijači [uredi]
Tradicionalnu navijačku podršku nekada je imao u splitskom
radništvu. Još tijekom 20-ih godina prošlog stoljeća, čestim
dobrovoljnom radnim akcijama poklonici Splita sudjeluju u nastojanju da
"svom" klubu pomognu. Izgradnja nekadašnjeg igrališta na splitskom
predjelu Bačvice je jedan od takvih primjera.
Nakon 2. svjetskog rata klub ima veliko "uporište" u splitskom brodogradilištu
i u brojnim radnicima "škvera". Također su i mnogi drugi Splićani sa
većom ili manjom zagriženošću pratili mlađeg splitskog nogometnog
"brata" - RNK Split.
Tako se u Splitovoj prvoj prvoligaškoj sezoni 1957/58. prvi put spominje postojanje grupe navijača Crveni đavoli. Ime su navijači uzeli inspirirani nadimkom koji je igračima Splita dao tadašnji funkcioner kluba Davor Štambuk. Izrađen je bio tada i transparent (komad bijele plahte) sa imenom skupine.
Rastom popularnosti navijačke sub-kulture krajem 80-ih i početkom 90-ih godina organizira se skupina navijača Splita pod "tradicionalnim" imenom Crveni đavoli. Za datum osnivanja uzima se 4. travnja 1994. pred utakmicu protiv Jadrana iz Ploča.
Dugogodišnjim propadanjem kluba, ispadanjem u 4. ligu, stečajnim postupkom - zamire i djelovanje navijača.
Ponovnim usponom kluba i prijelazom iz 4. HNL u 3. HNL, budi se kod
zagriženijih poklonika kluba želja i potreba za navijačim koloritom na
utakmicama.
U želji da pomognu "Splitu" i profiliraju ga i kroz navijački pokret, okupila se 18. lipnja 2008.
godine skupina entuzijasta i formalno osnovala Splitovu navijačku
grupu. Ime Crveni đavoli koje su navijači (ponovo) uzeli podsjeća na
nadimak koji su imali igrači Splita dok su igrali u Prvoj ligi krajem
50-ih i početkom 60-ih godina.
Navijačka grupa djeluje pri Društvu prijatelja NK Split.
Škola nogometa [uredi]
Tijekom cijele svoje povijesti klub je njegovao omladinsku školu nogometa, iz koje je poniklo mnogo kvalitetnih nogometaša, od kojih su neki napravili zapažene karijere u Domovini (Gulin, Ivić), a neki i u inozemstvu (Kraljević, Vastić, Burić).
Više od 300 djece polazi sve uzraste nogometaša - početničke kategorije, mlađi i stariji pioniri, kadeti i juniori.
Juniori "Splita" bili su dva puta pobjednici Juniorskog kupa Hrvatske, te dva puta - 2002/03. amaterski prvaci Juniorskog prvenstva Hrvatske u nogometu (u amaterskim prvenstvima juniora ne sudjeluju klubovi 1. HNL).
U proljeće 1994. juniori Splita su osvojili Juniorski kup koji se igrao naknadno - za sezonu 1992/93. U finalnoj utakmici na zagrebačkom Maksimiru pobijedili su juniore Dinama rezultatom 2:4.
Veliki uspjeh postigli su kadeti Splita 1996. osvojivši drugo mjesto
u državi izgubivši u finalu od Hajduka 1:0, dok su pioniri bili treći.
U sezoni 1997/98. juniori su bili drugoligaški prvaci, a sezonu potom u
ponovo reorganiziranoj i preimenovanoj ligi - trećoj HNL - kadeti i
juniori su bili pobjednici.
Od sezone 2008/09. kadetski i juniorski sastavi RNK Split nastupaju u 1. Hrvatskoj nogometnoj ligi u kategorijama za kadetski i juniorski uzrast.
Gradski rivali [uredi]
- U prvim danima Anarha najžešći klupski protivnik Anarhovaca bio je autonomaški
nogometni klub "Edera". Nogometne utakmice često su prerastale u
fizičke obračune, u kojima su znali sudjelovati i roditelji igrača.
- Prvo organizirano nogometno natjecanje iza 1. svjetskog rata bilo
je Prvenstvo splitskog nogometnog podsaveza, održano 1920. godine.
Osvojio ga je nogometni klub Jug - sljednik Anarha, (i jedan od
prethodnika današnjeg Splita). Pobijedio je, među ostalima i svog
najvećeg splitskog rivala - Hajduka, rezultatom 1:0.
- U dvije svoje poslijeratne prvoligaške sezone RNK Split se četiri puta sastajao sa Hajdukom. Na dvjema utakmicama na Hajdukovom Starom placu, navijači Splita bili sa na sjeveru, a Hajdukovi na "svom" Istoku.
- U prijateljskoj utakmici NK Hajduk - RNK Split održanoj 22.
siječnja 1984. održanoj na pomoćnom igralištu Hajduka pred 5000
gledatelja, tadašnji trećeligaš Split pobijedio je jakoga Hajduka sa
1:0. Hajduk je te godine bio jesenski prvak 1. savezne lige i polufinalist kupa UEFA, a Split se te godine (1983/84) kvalificirao u 2. saveznu ligu.
- Prijateljska utakmica održana u Parku mladeži 2. veljače 1995. između Splita i Hajduka (tada četvrt-finalist Lige prvaka) završila je rezultatom 4:1 u korist Crvenih.
Neuspjela ekspedicija za Španjolsku [uredi]
- Za vrijeme španjolskog građanskog rata klub je organizirao neuspjelu ekspediciju dobrovoljaca za borbu na strani antifašističke koalicije protiv Franka. U to vrijeme je u Splitu, u organizaciji KPJ za Dalmaciju na čelu bio Vicko Jelaska, kojeg staljinizirano rukovodstvo KPJ nije podnosilo jer je on u biti bio anarhosindikalist. Nisu ga tek tako mogli izbaciti iz partije jer je bio iznimno popularan među radnicima Splita i Kaštela. Dok je on još bio čelnik partije, KPJ je u Dalmaciji organizirala jednu akciju u kojoj je unajmljen jedan francuski parobrod koji je ispred Kotora na moru, trebao pokupiti oko 150 dragovoljaca za Španjolsku a koji bi kaićima i barkama došli do tog broda. No akcija je bila provaljena od strane policije i nije uspjela. Moguće je da se radi o istoj akciji jer su za Jelaske anarhisti i komunisti u Splitu usko surađivali.
Američka podružnica [uredi]
- U američkom gradu Chicagu osnovan je 1920. godine nogometni klub Jug. Osnovali su ga iseljeni Splićani po uzoru na splitski klub. Više puta je bio prvak Chicaga, a 1934. je umalo postao prvak SAD. Sa Jugom i nasljednim klubovima (Borac, Split...) održavao je prisne veze. Prestao je postojati 1938.godine.
"Crvena noć" [uredi]
- Prvi svečani ples, organiziran od strane kluba JNSK Jug 14. veljače 1920. godine, održen je u kavani Troccoli (restoran Central na Pjaci).
Na plakatu koji na tu Jugovu svečanost poziva radnike, težake,
ljubitelje sporta - stoji i da je za muškarce ulaznica 15 kruna, a za
žene 5 kruna.
[uredio Split1912 - 11. prosinca 2008. u 02:20]
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
Poznate postave Splita [uredi]
- Sezona 1957./58.
Mrduljaš, Granić, Pletikosić, Duplančić, B.Krstulović, Alfirević, Alujević, Mladinić, Ninčević, Ivić, Dumanić.
Još su igrali: Franulović, Vidović, Viđak, Grubić, Berković, Benčić, Sisgoreo, Baranović, Borović, Meštrović, Čelan, Poklepović, Gulin, Banić.
Trener: Luka Kaliterna
- Sezona 1960./61.
Vukasović, Sisgoreo, Boban, Duplančić, Pletikosić, Ivić, Dadić, S.Krstulović, Gulin, Kraljević, Županov.
Još su igrali: Franulović, Poklepović, B. Krstulović, Čelan, Bubić, Ferić, Pleško.
Trener: Frane Matošić
- Sezona 1984./85.
Gabrić, N. Vukašin, Pekas, Jelavić, Plazibat, Borozan, Runjić, Čakić, Janković, Obilinović, Bogdanović.
Još su igrali: Pauk, Čakar, Klarić, Paštar, Burić, Vulas, M. Vukašin, Poklepović, Zorica, Franić, Srdarev, Znaor.
Trener: Mile Viđak
- Sezona 1992./93.
Bilić, Mladinić, Bančić, Čutuk, Jurić, Kukoč, Perković, Pralija, Filipović, Matić, Krstulović.
Još su igrali: Bulat, Ivčević, Mitić, Bašić, Škarica, Škopljanac, Šećer, Šabašov, Javorčić, Tonković, Pirija, Šegović, Zlopaša.
Trener: Milo Nižetić
- Sezona 1997./98.
Varvodić, Milinović, Nazor, Poljak, Bašić, Žilić, Huljev, Matulović, Zrilić, N.Jović, D.Jović.
Još su igrali: Kovačević, Medvid, Pešić, Babić, Karabatić, Certa, Vučković, Jakirović, Paleka, Budanović, Roglić, Pivčević.
Trener: Drago Čelić
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
Mile je napisao/la:
jel Split jos uvijek crveni ili su promjenili boje kao sto se vidi na ovoj slici? Vidi cijeli citat
još je crven, imaš ovdje i pod dresove koje su boje kluba, vraćeno je RNK ove godine u ime kluba, uglavnom prati topic pa ću sve pojasnit , ambicije itd.. uskoro idu i raritetne slike iz prvoligaških godina
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
evo i stranica na wiki-u koja se redovito sređuje, tu se nalaze sve informacije o povijesti kluba i sadašnjem Splitu...
http://hr.wikipedia.org/wiki/RNK_Split#Po.C4.8Detak
http://hr.wikipedia.org/wiki/RNK_Split#Po.C4.8Detak
[uredio Split1912 - 11. prosinca 2008. u 02:26]
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
Hrvatska socca reprezentacija spremna za Svjetsko prvenstvo, Francusku predvodi Djibril Cisse
Crvena zvezda pregazila Stuttgart, do prve pobjede stigao i Sturm
Yamalu titula Golden Boya, dva igrača SuperSport HNL-a u TOP 100
Mladi Lokosi pobjedom u Rumunjskoj napravili veliki korak prema šesnaestini finala Lige prvaka
Mile je napisao/la:
svaka cast na topiku! i svaka cast sto su RNK i jos uvijek crveni - tradicija je tradicija. Vidi cijeli citat
svaki klub ima svoju povijest koju treba pamtit , a živjeti i napredovati u sadašnjosti ;) , trudimo se svi, navijači i uprava...
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
Konfuzije je napisao/la:
Želim im da uđu u 2. HNL, bili bi pravo osvježenje u ligi, glavni bi derbi bio RNK Split vs. Dragovoljac, crveni protiv crnih
Vidi cijeli citat
ove godine Split 99% ulazi u ligu, prerasli smo ovaj rang natjecanja, rezultati, organizacija kluba , navijači, stadion je u planu , reflektori , autobus kakav rijetko ko ima u Hrvatskoj (poslat cu sliku), mladi igraju 1 ligu juniori su odlični u prvi h10 ekipa kadeti malo lošiji ali sve više dice ide u Splita trenirat. sve je tu...proljetni dio je naš, plan je uć u 2 ligu odigrat 2-3 sezone i napast 1 ligu ;)
[uredio Split1912 - 11. prosinca 2008. u 02:40]
spreman sam 65% - 70% Romano Obilinović-ŽoržNIŠTA KONTRA SPLITACRVENI ĐAVOLI '94
- Najnovije
- Najčitanije
Crvena zvezda pregazila Stuttgart, do prve pobjede stigao i Sturm
1 sat•Liga prvaka
Rudeš odgovorio Toplaku: 'Imate talent za analize i komentiranje, a u praksi su stvari drukčije'
2 sata•Prva NL
Hrvatski okršaj u Ligi prvaka završio bez pobjednika
3 sata•Futsal
Dražen Besek: 'Varteks raste i nema limita, radit ćemo da na proljeće budemo još bolji'
4 sata•HNL - Ostale lige
Yamalu titula Golden Boya, dva igrača SuperSport HNL-a u TOP 100
4 sata•Nogometni svijet
Pogledajte kako je Lokomotiva u sudačkoj nadoknadi iz kaznenog udarca eliminirala Dugopolje
4 sata•SuperSport Hrvatski kup
Hrvatska socca reprezentacija spremna za Svjetsko prvenstvo, Francusku predvodi Djibril Cisse
5 sati•Reprezentacija
Oslabljeni Real na teškom ispitu kod odličnog Liverpoola
7 sati•Liga prvaka
Crvena zvezda pregazila Stuttgart, do prve pobjede stigao i Sturm
1 sat•Liga prvaka
Rudeš odgovorio Toplaku: 'Imate talent za analize i komentiranje, a u praksi su stvari drukčije'
2 sata•Prva NL
[UŽIVO] Borussia povećala prednost u ranoj fazi drugog poluvremena
1 sat•Liga prvaka
Aston Villa preko Juventusa traži prvu pobjedu nakon više od mjesec dana
8 sati•Liga prvaka
Manchester City ponovno kiksao, imao 3:0 pa ostao bez pobjede!
1 dan•Liga prvaka
Oslabljeni Dinamo pobjedom protiv velikana dolazi na prag nokaut faze Lige prvaka
13 sati•Liga prvaka
Dražen Besek: 'Varteks raste i nema limita, radit ćemo da na proljeće budemo još bolji'
4 sata•HNL - Ostale lige