iza svega je jedna vrlo jednostavna stvar: u Italiji se dogadja jedan siri proces koji ima za zadacu revitalizirat talijanski ligaski nogomet i osposobiti ga za nosenje s konkurencijom (u prvom redu s engleskom i spanjolskom ligom). Razlozi su sljedeci: stadioni su stari i potrebna im je renovacija, posjete su sve slabije i padaju vec 15-ak godina, talijanski klubovi u Europi vise nisu dominantni kao prije 15 ili 20 godina, a sve vise zvijezda odlazi u Primeru i Premiership. Rjesenje se pokusava naci u stvaranju profita televizacijom lige i otvaranju stadiona prema srednjoj, bogatoj klasi. Redovitim pretplatnicima na stadionske ulaznice i televizijske kanale koji prenose nogomet. Nogomet treba postati zabava za obitelj, gdje se mase sponzorskim baloncicima, gutaju przeni racici u jednom od 20 stadionskih restorana na poluvremenu, te koordinirano pljesce na upute sa semafora.
Kako bi se srednja klasa privolila na odlazak na stadion, smatra se da je potrebno smanjiti broj ili cak i sasvim maknuti ultrase s tribina, jer oni ne pridonose imidzu nogometa kao obiteljske zabave. Ultras skupine su nepozeljne i zbog svoje sklonosti okupljanju oko ideologija, koje su najcesce nasljede starih politickih, regionalnih, nacionalnih, klasnih i svjetonazorskih skukoba. Svi ti sukobi su fuj i bljak za televiziju i za spektakl i kao takvi potpuno nepozeljni. Kako da televizija prenosi Livorno, a svuda na ogradama crvene zastave, srp i cekic, CheGuevara, petokrake, skandiranja Lenjninu i Staljinu, Internacionala tresti? Kako prenositi Lazio, a svuda kukasti krizevi, fascio, uzdignuta desnica, pjeva se Giovanezza? Kako prenositi Juve-Milan, kad se cijeli stadion trese od povika: "svinje, lopovi, gamad, kurvini sinovi, pusite ku**c"? Nema toga, nepozeljno za televiziju.
Organizirani navijaci se naravno bune i sad imamo to sto imamo. Skoro pa otvoren rat policije i talijanskih ultrasa. Pocelo je naravno s poskupljenjem ulaznica, nastavljeno s registriranjem ulaznica (svaka karta ima ime i prezime, na tudje ime ne mozes uci u stadion), dolazi do sve vece represije prema ultras skupinama, pojacane policijske kontrole, postavljanja kamera, prilagodjavanja pravosudja i zakona pojacanoj represiji, razbijanja jezgri organiziranih navijaca uhicenjem njihovih vodja i slicno.
Veliki uzor je naravno engleska liga. Slican proces je vec ostvaren u Spanjolskoj i Francuskoj (ove dvije zemlje ionako nikad nisu imale brojnu i razvijenu ultras/hool scenu, pa nije ni doslo do velikog i glasnog otpora). U Engleskoj je problem djelomicno rijesen tako da su se sukobi izmedju hool ekipa preselili na ulice i polja, daleko od stadiona (sto je televiziji jako vazno zbog ocuvanja ugladjenog imidza engleske lige).
Italija se upravo nalazi usred ovog procesa uklanjanja ultras/hool/firm ekipa sa stadiona. To je cijelo objasnjenje ovih nereda. Naravno da se organizirane navijacke skupine bune i da taj bunt izrazavaju jedinim nacinom kojeg poznaju - nasiljem. Tko je prvi zapoceo u vjecnom sukobu policija - ultrasi/firme je tesko reci, no jedna stvar je sasvim sigurna: zaostrio se jer je drzava odlucila od nogometa napraviti ugladjeni, profitabilni spektakl, s ciljanom, dobrostojecom publikom, a s ciljem priblizavanja talijanske lige vodecim europskim ligama.
Zasto im ultrasi nisu smetali krajem osamdesetih i devedesetih, dok je talijanska liga bila najjaca na svijetu, dok su talijanski klubovi igracki i financijski dominirali Europom i dok je u svakom, pa i provincijskom klubu SerieA, igrala neka velika medjunarodna zvijezda?
Slicna stvar se dogadja sirom kontinenta: u Hrvatskoj, Srbiji, Svedskoj. U Ceskoj uprava Sparte (grupa japija od 30 godina kojoj je na pameti samo profit) vec tri godine ratuje s Ultrasima Sparte. Na njihovom sektoru se nalazi vise kamera po metru kvadratnom nego na setu Velikog Brata.
Ovo je sukob u kojem je pobjednik vec poznat: nakon nekoliko godina surove policijske represije, otpor veceg dijela organiziranih navijaca ce biti skrsen (iz jednostavnog razloga sto na njihovoj strani ne stoji drzava), a talijanski stadioni ce postati mjesta fine, ugladjene zabave za one na stadionu i za pretplatnike kabelskih programa pred malim ekranima.
[uredio istok.stajanje - 12. studenog 2007. u 00:20]