filip87 je napisao/la:
Pošto se razumiješ u pravila zanima me kako to da po tebi nisu penali ovaj za Nigeriju ne dosuđeni i sinoćnji dosuđeni za Iran? Oba igrača lopta pogađa u ispruženu ruku. Pričat o ne namjeri igrača da igraju rukom mi je glupo jer na taj način bi se većina prekršaja mogla opravdati.
Ostalo se slažem. Žao mi je Nigerije, ali kad vidim navijanje Argentinaca pri kraju utakmice i emocije čak mi je i malo pomalo drago da su prošli.
Vidi cijeli citat
Igranje rukom je u principu jako jednostavno pravilo, ali jako teško za interpretirati.
Dakle da citiramo pravila za početak:
"Igranje rukom podrazumijeva namjerni potez igrača rukom ili šakom, kojim ostvaruje kontakt s loptom.
U obzir treba uzeti:
- pokret rukom prema lopti (ne lopte prema ruci)
- udaljenost između suparnika i lopte (neočekivana lopta)
- da položaj ruke ne znači nužno da je bilo prekršaja."
I to je to što se tiče pravila (bold je moj dodatak, nije boldano u originalu). Dakle, ako igrač igra rukom namjerno, to je prekršaj, inače nije. Reklo bi se jednostavno. Ali.
Jako rijetko će igrač udariti loptu rukom tako da očito vidiš u njemu namjeru da ju udari rukom, zar ne? Zašto bi itko to radio izuzev Suarez 2010. slučajeva? Zato postoje razne smjernice sucima da im pomognu pri procjeni što to znači namjerno igranje rukom (deliberate u originalu).
Uzmi ova tri kriterija navedena u PNI. Njih treba uzeti u obzir - znači ni oni nisu sveto pismo, već ih sudac uzima u obzir kao pomoć u odluci radi li se o namjeri igranja rukom. Ako igrač miče ruku prema lopti i pogodi ga (Lovren danas) - iskazao je određenu namjeru. Ako je igrač imao dovoljno vremena izmaknuti ruku, ali to nije učinio - iskazao je određenu namjeru. Ako igrač maše rukama po zraku i pogodi ga lopta, a on ne zna za to - ne mora nužno biti igranje rukom, možda je imao neki nogometni razlog da ima ruke tamo (netko ga je povukao, skočio je u nezgodnom duelu itd.).
Uglavnom su ovakva tri kriterija dovoljna za prosudbu - ja to volim uobličiti ovako: "ako si pomicao ruke prema lopti, ili imao dovoljno vremena da ih makneš, ili imao ruke na mjestu koje nema veze s nogometnom igrom, onda si igrao rukom, jer to je namjera."
Igrač skače zatvorenih očiju po gol liniji s rukama u zraku i pogodi ga lopta - igranje rukom, što ti ruke rade u zraku.
Ista situacija gdje igrač ima ruke pored tijela u normalnom nogometnom položaju - igraj dalje.
Tu dolaze one brljavije o "povećanom volumenu" i "prirodnom položaju".
Ovakvi slučajevi kao danas Argentinac, ili penal za Australiju protiv Danske, ili za Iran protiv Portugala, su veoma granični. Zašto? Zato što igrač ne igra rukom namjerno u gramatičkom smislu (on nema pojma gdje je njegova ruka, a gdje je lopta), međutim tada sudac mora procijeniti jesu li njegove ruke bile na normalnom mjestu po nogometnim uvjetima.
Recimo, meni je penal za Australiju protiv Danske čist - Poulsen kasni zatvoriti svog igrača i skače bezglavo s rukama u zraku pod čudnim kutem - lopta ga pogađa i meni je to igranje rukom.
Iran protiv Portugala baš suprotno, Portugalac skače posve normalno u duelu za loptu koji je izgubio, ali skočio je i imao ruke tamo gdje očekuješ. Nema penala (ovaj ga je dosudio neobjašnjivo).
Ovo danas mi je baš između. Argentinac skače i krivo procjenjuje let lopte, odbija mu se od glave u ruku. Meni je to i dalje ok jer je skočio posve normalno, ne može skočiti kao raketa s rukama uz tijelo ili si nabiti ruke tamo gdje sunce ne sja. Ali isto tako mogu shvatiti da netko eventualno sudi kao penal - baš zato što je ovaj pogrešno procijenio let lopte i to sudac može uzeti kao "neprirodan" položaj ruke jer je on nogometno neobjašnjiv. Teško je reći, drago mi je da je pogledao i želim vjerovati da bi istu odluku donio i u drugom šesnaestercu.
Bye bye, Miss Ellen...