NAKON što je španjolski sudac Medina Cantalejo u susretu osmine finala između Italije i Australije nekoliko sekundi prije isteka sudačke nadoknade dosudio nepostojeći kazneni udarac za Italiju, te tako doslovce poklonio Talijanima prolaz u četvrtfinale, u svjetskim se medijima iznova povela rasprava o katastrofalnim pogreškama sudaca koje polako ali sigurno upropaštavaju Svjetsko prvenstvo.
Najveći sudački autoritet u Hrvatskoj i bivši međunarodni sudac s 15-godišnjim iskustvom, Goran Marić, u čiju objektivnost nitko ne sumnja, ovako je prokomentirao Cantalejov poklon Talijanima: "Sve skupa nazvao bih velikom sramotom i atentatom na nogomet. Mogu samo zamisliti kolika se odbojnost prema sportu javlja kod navijača i gledatelja uopće kada vide ovakve sudačke pogreške."
"Kad već dosad nije, FIFA bi nakon ovoga trebala raspustiti svoju sudačku komisiju." - kazao je Marić u razgovoru za Index.
Kad bi Cantalejov poklon Talijanima bio jedini sudački gaf na SP-u, nitko osim ponekog Australca ne bi se žalio na suđenje. No, valja se samo prisjetiti bizarne situacije iz susreta Hrvatska - Australija, kad je iskusni međunarodni sudac Graham Poll pokazao našem stoperu Josipu Šimuniću tri žuta kartona, što je bio prvi takav slučaj u povijesti održavanja Svjetskih prvenstava. Da je Australija kojim slučajem izgubila taj susret, utakmica bi nesumnjivo bila ponovljena jer je na terenu ostao igrač kojem su pokazana dva žuta kartona.
Još jedan eklatantan primjer utjecanja sudačke odluke na ishod susreta mogli smo vidjeti u utakmici Francuska - Južna Koreja, kad sudac Benito Archundia nije priznao pogodak Francuza nakon što je južnokorejski vratar izbacio loptu iz gola, pri čemu je ona već cijelim obujmom bila prešla gol liniju.
O dosadašnjem suđenju na SP-u puno govore i podaci da je u 54 zasad odigrane utakmice od njih ukupno 64 na SP-u dosad podijeljeno 24 crvenih i 298 žutih kartona. Obje brojke postavljaju nove rekorde sankcioniranja igrača na Svjetskim prvenstvima, a do kraja turnira u Njemačkoj ostala su još dva tjedna. Usporedbe radi, prije četiri godine u Japanu i Koreji podijeljeno je 272 žutih i 17 crvenih kartona, a u 1998. Francuskoj 258 žutih i 22 crvenih kartona.
Nema sumnje da sudačke odluke koje utječu na ishod utakmica, pa tako i na plasman nekih reprezentacija u daljnje faze natjecanja, nanose najveću štetu natjecanju koje bi trebalo ostati upamćeno kao najveći sportski događaj godine. SP bi trebalo biti upamćeno po spektakularnim utakmicama i odličnim predstavama najboljih nogometaša svijeta, a ne bizarnim sudačkim odlukama.
Goran Marić tvrdi kako natjecanje ranga Svjetskog prvenstva zaslužuje samo najbolje, kako u igri tako i u suđenju, te ističe kako se glavni problem u lošoj selekciji sudaca.
Hoće li FIFA nakon SP-a u Njemačkoj popustiti i dozvoliti korištenje snimki pri donošenju sudačkih odluka, odnosno hoće li pribjeći kvalitetnijoj selekciji sudačkog kadra, vidjet ćemo za četiri godine.
Dotad nam samo preostaje nada da suci neće do kraja upropastiti ionako kompromitirano Svjetsko prvenstvo. |