Taktika u nogometu
nebi se složia da je Barca ušla sa pristupom lako ćemo, jednostavno je Arsenal svojim presingom i poletnošću u prvih 10ak min radia Barci dosta problema, slično ka i Manchester u finalu prije 2god.. nakon toga Arsenal fizički malo pada i Barca povezuje linije.. nije prvi put ove sezone da Barcini protivnici tako krenu u utakmicu, što za posljedicu ima malo lošiji početak Barce, ali problem protivnika je taj što nemogu fizički izdržati igrati takav presing dulje od 20ak min po poluvremenu, kolikogod dobro bili pripremljeni..
slažen se s Cruijffom, zaslužena pobjeda Arsenala, mada nebi bilo nepošteno i da je završilo drugačijim ishodom.. najveći dobitnici su definitivno gledatelji..
slažen se s Cruijffom, zaslužena pobjeda Arsenala, mada nebi bilo nepošteno i da je završilo drugačijim ishodom.. najveći dobitnici su definitivno gledatelji..
Vrhunska predstava za bilo koga ko voli balun. Da, Barci triba dok uvate ritam, Arsenal je bolje usa u utakmicu ali se malo kasnije i pogubija, ipak, stabilizirali su se i bili jako kompaktni i dobri ostatak utakmice.
Evo je izasa podatak, Koscielny 17 puta balun oduzeja, 17 ej! Dobar igrac, on i Djourou su bolji nego sta san mislija.
Evo je izasa podatak, Koscielny 17 puta balun oduzeja, 17 ej! Dobar igrac, on i Djourou su bolji nego sta san mislija.
[uredio Johannes Cruijff - 17. veljače 2011. u 17:38]
Bayern-Borussia D. 1-3
Ove godine san vise puta tija pisat analizu za Borussiju pa nikako, evo san napokon uspija.
Prije pisanja o taktikama, tija bi reci da su ovi momci strasni, mladi, puni samopouzdanja, vrhunski organizirani, znalci, fenomenalna ekipa. Ako ostanu na okupu, mogli bi razarat neko vrime.
Idemo na utakmicu
Pocet cu sa Bayernom, sastav:
kraft-lahm-tymoschuk-badstuber-gustavo, schweinsteiger-pranjic, robben-muller-ribery, gomez.
Bayernovih uobicajenih 4 2 3 1. Pranjic i Schweinsteiger kao zadnji vezni, Robben, Muller, Ribery iza Gomeza.
Iznenadilo me zasto je Van Gaal stavio Pranjica na zadnjeg veznog, a Gustava na beka. Gustavo je puno bolji sa loptom od Pranjica, ima i odlican udarac, prodoran je, agresivan, sigurno bi bolje odigra na zadnjem veznom, barem po meni. Moguce da ga je stavija na beka zbog Gotzea koji u Borussiji igra na toj strani.
U fazi napada bila je zanimljiva jedna stvar, Van Gaal je postavio Schweinsteigera između stopera u fazi organizacije igre.
Na gornjoj slici vidimo Schweinsteigera između dva stopera.
Ralog tome je laksi izlazak sa loptom kod presinga protivnika, znajuci da Borussija igra presing na loptu, Schweinsteiger je vracen između stopera. To je zanimljiva taktika, korisna iz vise razloga:
a) zadnji vezni vise ne prima loptu okrenut leđima protivniku, vec je prima okrenut prsima i vidi protivnika kako mu dolazi.
b) stoperi se automatski rasire otezavajuci na taj nacin protivniku presing, kao sta se na slici vidi, njih tri su razvukla ovu dvojicu na sirokom prostoru.
c) Ako su stoperi losiji sa loptom u nogama u fazi iznosenja, korisno je da vodi igru netko bolji sa loptom i netko kreativniji.
Ova taktika sama po sebi je dobra, međutim, Bayern je imao drugi problem. Vise njih zapravo, i tu je i izgubio utakmicu.
Prvi problem je njihovo stajanje na terenu. Jednostavno, njihova prednja linija je bila previse daleko od zadnje, bez prave spojke. Zbog toga, kako i zbog igre Borussije(o tome kasnije) nisu uspjeli doci sa loptom u opasnu zonu, uglavnom bi se dodavali u sirinu i do nekih 40-ak metara od gola Borussije.
Evo prve skice koja to bolje objasnjava:
.............................kraft....................................
.............tymo......schwein......badstuber.............
lahm......................................................gustavo
..................................pranjic.............................
robben.....................muller.........................ribery
...........................gomez.....................................
Dakle, kod uobicajene Bayernove formacije, Schweinsteiger igra uz Pranjica, i onda imamo dva igraca koja mogu loptu dostaviti u napad, ovako, Pranjic je ostao sam na velikom prostoru, uz to, Muller je bio daleko od njega. Znajuci da Pranjic i nije igrac koji moze loptu iznijeti, nije mi jasno zasto netko drugi nije igrao tu poziciju, isto kao sto je Muller(po meni) trebao dolaziti plice po loptu pomazuci na taj nacin Pranjicu u organizaciji igre. Kod recimo Barcelone, kada Busquets dođe između stopera, njemu po loptu dolaze Xavi, Iniesta pa cak i Messi. Schweinsteiger je imao samo Pranjica ili stopere vecinu utakmice.
Sad dolazimo i na Borussijine postavke obrane, koje su dodatno otezale Bayernu zivot.
Borussija također igra u sistemu 4 2 3 1, i presing je ono sta igraju cilu sezonu, međutim, danas su se malo adaptirali i prakticki obranom kontrolirali utakmicu, evo par slika:
Dakle, na gornjoj slici mozemo uociti vise stvari, ajmo redom:
-Barrios(crvena crta ispod, najblizi golu Bayerna) pokriva Badstuberu (igracu sa loptom) liniju dodavanja prema Tymoschuku. To pokazuje i strelica.
- Lewandowski(crvena crta, u krugu centra) pokriva liniju dodavanja prema Schweinsteigeru koji je također u krugu centra. Također pokazuje strelica.
-Druga dvojica igraca Borussije (crvene crte ispod) pokrivaju i sredinu i bok. Kad bi njih dva stala na bekovima, dakle blize Lahmu i Gustavu otvorili bi sredinu za dodavanje ili iznosenje lopte nekog od igraca Bayerna. Kad bi stajali skroz u sredini, otvorili bi bekovima odlazak naprijed. Njih dva stoje negdje između bekova i sredine. Na taj nacin, ako lopta ode beku pokrit ce njega, a ako ode u sredinu mogu duplirati tog veznjaka koji dođe po loptu i prisiliti ga da doda loptu natrag ili da je eventualno izgubi.
- Badstuberu su ostavili da vodi igru, u cemu je on defintivno najlosiji od svih drugih igraca u zadnjoj liniji, on nije igrac koji ce na ovu postavku presinga izaci sa njom duboko u polje i onda odigrati dodavanje. Doduse, isto bi se postavljali i kad bi bila u Tymoschuka.
- Kako san gori napisa, Bayernovi prednji igraci su stajali daleko od zadnje linije i samim time Bayern nije mogao dostaviti loptu u opasnu zonu. To se dobro vidi na slici gdje ne vidimo niti jednog od 4 prednja igraca Bayerna.
Borussija je svojim postavljanjem maksimalno otezala protok lopte Bayernu, ubila mu ritam, i otkinula sirinu sto je najbitnije ako zelite imati posjed lopte. To pametno postavljanje i igra Borussije rezultirala je totalno bezopasnim Bayernom koji je imao 70% posjeda lopte cilu utakmicu.
Ako bi Bayern i probio bok, igraci iz prednjih linija Borussije bi se vracali natrag i formirali 4 4 1 1 obranu. Jako gusto, jako kompaktno. Vrhunska organizacija. Evo slike:
Na slici vidimo kako se igraci Borussije vracaju natrag po probijanju prvih linija.
Vidimo taj gust raspored, puno igraca na malom prostoru, tu je jako tesko nesto napraviti.
Evo jos jedne slike presinga Borussije
Na gornjoj slici su Gustavu ostavili jedino dodavanje prema vrataru kao slobodnu opciju, cak ni nju zbog Barriosa koji tu loptu moze presjeci. Vrhusnki odigrano na linije dodavanja.
Također znajuci da je Bayernova najjaca snaga zapravo igra dva krilna igraca, Robbena i Riberya, Borussija je bok cuvala na slijedeci nacin:
Udvajali su Robbena i Riberya cilu utakmicu, jos bi im kao osigurac dosao jedan od dvojice zadnjih veznih. Na gornjoj slici vidimo beka, krilo i zadnjeg veznog kako u trokutu cuvaju bok. To je jako dobra obrana boka, dosta igraca opet na malom prostoru i tesko je to probiti. Kad bi Robben ili Ribery ostali sami sa bekom, uvijek bi netko prisao u pomoc, nisu dozvoljavali 1 na 1 situacije di su ta dvojica najopasniji. Kod ovakve postavke obrane, nuzna je promjena strana jednom dugom loptom, na taj nacin bi Bayern dobio 1 na 1 situaciju međutim, mozda su 2 puta okrenuli stranu cijelu utakmicu.
Jos jedan detalj kod igre Borussije san primjetija, evo slike:
Barrios (crvena crta ispod) uvijek dolazi po loptu kad je Borussija osvoji na svojoj polovici, on ne ostaje naprijed vec dolazi po loptu.
Na taj nacin, za sobom povuce jednog stopera, ovaj put Tymoschuka(plava crta), praveci zapravo rupu u obrani Bayerna.
Osim sto povuce stopera, dolaskom po loptu on olaksava izlazak u kontru svojim suigracima. Kad bi on ostajao naprijed Bayern bi lakse tu kontru branio, vise bi igraca ostajalo blize svom golu, a i prednji bi se lakse vratili, ovako on povuce jednog za sobom i otvori prostor iza sebe. Jos nesto, Borussija ide u kontru sa 5 6 igraca uvijek, kad su loptu osvojili odmah se ˝ispale˝ naprijed, nema cekanja.
Prvi gol su dali tako sto su oduzeli loptu Bayernu u fazi organizacije igre, drugi tako sta su uzeli loptu kod svog gola i odigrali munjevitu kontru koju je vrhunski zavrsio Sahin. Oni su kontrolirali zbivanja na terenu igranjem obrane, kontrola utakmice bez lopte.
Jos za kraj samo da napisem sastav Borussije
.........................langerak.............................
piszczek.........subotic....hummels.........schmelzer
..................bender...........sahin........................
gotze.............lewandowski..............grosskreutz
.......................barrios....................................
Mullera koji je igrao centralno kao i obicno, najcecse bi preuzeo netko od dvojice zadnjih veznih, onaj koji mu je bio blizi.
Malo je mozda ovaj post razmontiran ali mislim da san najbitnije stvari napisa, ova ekipa Borussije je strava, posebno me odusevija stoperski dvojac. Obojica 22 godine a vrhunski igrac, i sa loptom u nogama znaju igrat.
Pisat cu o Borussiji jos, moram naci neku utakmicu di oni napadaju pa bi moga pisat o napadackim postavkama.
Ove godine san vise puta tija pisat analizu za Borussiju pa nikako, evo san napokon uspija.
Prije pisanja o taktikama, tija bi reci da su ovi momci strasni, mladi, puni samopouzdanja, vrhunski organizirani, znalci, fenomenalna ekipa. Ako ostanu na okupu, mogli bi razarat neko vrime.
Idemo na utakmicu
Pocet cu sa Bayernom, sastav:
kraft-lahm-tymoschuk-badstuber-gustavo, schweinsteiger-pranjic, robben-muller-ribery, gomez.
Bayernovih uobicajenih 4 2 3 1. Pranjic i Schweinsteiger kao zadnji vezni, Robben, Muller, Ribery iza Gomeza.
Iznenadilo me zasto je Van Gaal stavio Pranjica na zadnjeg veznog, a Gustava na beka. Gustavo je puno bolji sa loptom od Pranjica, ima i odlican udarac, prodoran je, agresivan, sigurno bi bolje odigra na zadnjem veznom, barem po meni. Moguce da ga je stavija na beka zbog Gotzea koji u Borussiji igra na toj strani.
U fazi napada bila je zanimljiva jedna stvar, Van Gaal je postavio Schweinsteigera između stopera u fazi organizacije igre.
Na gornjoj slici vidimo Schweinsteigera između dva stopera.
Ralog tome je laksi izlazak sa loptom kod presinga protivnika, znajuci da Borussija igra presing na loptu, Schweinsteiger je vracen između stopera. To je zanimljiva taktika, korisna iz vise razloga:
a) zadnji vezni vise ne prima loptu okrenut leđima protivniku, vec je prima okrenut prsima i vidi protivnika kako mu dolazi.
b) stoperi se automatski rasire otezavajuci na taj nacin protivniku presing, kao sta se na slici vidi, njih tri su razvukla ovu dvojicu na sirokom prostoru.
c) Ako su stoperi losiji sa loptom u nogama u fazi iznosenja, korisno je da vodi igru netko bolji sa loptom i netko kreativniji.
Ova taktika sama po sebi je dobra, međutim, Bayern je imao drugi problem. Vise njih zapravo, i tu je i izgubio utakmicu.
Prvi problem je njihovo stajanje na terenu. Jednostavno, njihova prednja linija je bila previse daleko od zadnje, bez prave spojke. Zbog toga, kako i zbog igre Borussije(o tome kasnije) nisu uspjeli doci sa loptom u opasnu zonu, uglavnom bi se dodavali u sirinu i do nekih 40-ak metara od gola Borussije.
Evo prve skice koja to bolje objasnjava:
.............................kraft....................................
.............tymo......schwein......badstuber.............
lahm......................................................gustavo
..................................pranjic.............................
robben.....................muller.........................ribery
...........................gomez.....................................
Dakle, kod uobicajene Bayernove formacije, Schweinsteiger igra uz Pranjica, i onda imamo dva igraca koja mogu loptu dostaviti u napad, ovako, Pranjic je ostao sam na velikom prostoru, uz to, Muller je bio daleko od njega. Znajuci da Pranjic i nije igrac koji moze loptu iznijeti, nije mi jasno zasto netko drugi nije igrao tu poziciju, isto kao sto je Muller(po meni) trebao dolaziti plice po loptu pomazuci na taj nacin Pranjicu u organizaciji igre. Kod recimo Barcelone, kada Busquets dođe između stopera, njemu po loptu dolaze Xavi, Iniesta pa cak i Messi. Schweinsteiger je imao samo Pranjica ili stopere vecinu utakmice.
Sad dolazimo i na Borussijine postavke obrane, koje su dodatno otezale Bayernu zivot.
Borussija također igra u sistemu 4 2 3 1, i presing je ono sta igraju cilu sezonu, međutim, danas su se malo adaptirali i prakticki obranom kontrolirali utakmicu, evo par slika:
Dakle, na gornjoj slici mozemo uociti vise stvari, ajmo redom:
-Barrios(crvena crta ispod, najblizi golu Bayerna) pokriva Badstuberu (igracu sa loptom) liniju dodavanja prema Tymoschuku. To pokazuje i strelica.
- Lewandowski(crvena crta, u krugu centra) pokriva liniju dodavanja prema Schweinsteigeru koji je također u krugu centra. Također pokazuje strelica.
-Druga dvojica igraca Borussije (crvene crte ispod) pokrivaju i sredinu i bok. Kad bi njih dva stala na bekovima, dakle blize Lahmu i Gustavu otvorili bi sredinu za dodavanje ili iznosenje lopte nekog od igraca Bayerna. Kad bi stajali skroz u sredini, otvorili bi bekovima odlazak naprijed. Njih dva stoje negdje između bekova i sredine. Na taj nacin, ako lopta ode beku pokrit ce njega, a ako ode u sredinu mogu duplirati tog veznjaka koji dođe po loptu i prisiliti ga da doda loptu natrag ili da je eventualno izgubi.
- Badstuberu su ostavili da vodi igru, u cemu je on defintivno najlosiji od svih drugih igraca u zadnjoj liniji, on nije igrac koji ce na ovu postavku presinga izaci sa njom duboko u polje i onda odigrati dodavanje. Doduse, isto bi se postavljali i kad bi bila u Tymoschuka.
- Kako san gori napisa, Bayernovi prednji igraci su stajali daleko od zadnje linije i samim time Bayern nije mogao dostaviti loptu u opasnu zonu. To se dobro vidi na slici gdje ne vidimo niti jednog od 4 prednja igraca Bayerna.
Borussija je svojim postavljanjem maksimalno otezala protok lopte Bayernu, ubila mu ritam, i otkinula sirinu sto je najbitnije ako zelite imati posjed lopte. To pametno postavljanje i igra Borussije rezultirala je totalno bezopasnim Bayernom koji je imao 70% posjeda lopte cilu utakmicu.
Ako bi Bayern i probio bok, igraci iz prednjih linija Borussije bi se vracali natrag i formirali 4 4 1 1 obranu. Jako gusto, jako kompaktno. Vrhunska organizacija. Evo slike:
Na slici vidimo kako se igraci Borussije vracaju natrag po probijanju prvih linija.
Vidimo taj gust raspored, puno igraca na malom prostoru, tu je jako tesko nesto napraviti.
Evo jos jedne slike presinga Borussije
Na gornjoj slici su Gustavu ostavili jedino dodavanje prema vrataru kao slobodnu opciju, cak ni nju zbog Barriosa koji tu loptu moze presjeci. Vrhusnki odigrano na linije dodavanja.
Također znajuci da je Bayernova najjaca snaga zapravo igra dva krilna igraca, Robbena i Riberya, Borussija je bok cuvala na slijedeci nacin:
Udvajali su Robbena i Riberya cilu utakmicu, jos bi im kao osigurac dosao jedan od dvojice zadnjih veznih. Na gornjoj slici vidimo beka, krilo i zadnjeg veznog kako u trokutu cuvaju bok. To je jako dobra obrana boka, dosta igraca opet na malom prostoru i tesko je to probiti. Kad bi Robben ili Ribery ostali sami sa bekom, uvijek bi netko prisao u pomoc, nisu dozvoljavali 1 na 1 situacije di su ta dvojica najopasniji. Kod ovakve postavke obrane, nuzna je promjena strana jednom dugom loptom, na taj nacin bi Bayern dobio 1 na 1 situaciju međutim, mozda su 2 puta okrenuli stranu cijelu utakmicu.
Jos jedan detalj kod igre Borussije san primjetija, evo slike:
Barrios (crvena crta ispod) uvijek dolazi po loptu kad je Borussija osvoji na svojoj polovici, on ne ostaje naprijed vec dolazi po loptu.
Na taj nacin, za sobom povuce jednog stopera, ovaj put Tymoschuka(plava crta), praveci zapravo rupu u obrani Bayerna.
Osim sto povuce stopera, dolaskom po loptu on olaksava izlazak u kontru svojim suigracima. Kad bi on ostajao naprijed Bayern bi lakse tu kontru branio, vise bi igraca ostajalo blize svom golu, a i prednji bi se lakse vratili, ovako on povuce jednog za sobom i otvori prostor iza sebe. Jos nesto, Borussija ide u kontru sa 5 6 igraca uvijek, kad su loptu osvojili odmah se ˝ispale˝ naprijed, nema cekanja.
Prvi gol su dali tako sto su oduzeli loptu Bayernu u fazi organizacije igre, drugi tako sta su uzeli loptu kod svog gola i odigrali munjevitu kontru koju je vrhunski zavrsio Sahin. Oni su kontrolirali zbivanja na terenu igranjem obrane, kontrola utakmice bez lopte.
Jos za kraj samo da napisem sastav Borussije
.........................langerak.............................
piszczek.........subotic....hummels.........schmelzer
..................bender...........sahin........................
gotze.............lewandowski..............grosskreutz
.......................barrios....................................
Mullera koji je igrao centralno kao i obicno, najcecse bi preuzeo netko od dvojice zadnjih veznih, onaj koji mu je bio blizi.
Malo je mozda ovaj post razmontiran ali mislim da san najbitnije stvari napisa, ova ekipa Borussije je strava, posebno me odusevija stoperski dvojac. Obojica 22 godine a vrhunski igrac, i sa loptom u nogama znaju igrat.
Pisat cu o Borussiji jos, moram naci neku utakmicu di oni napadaju pa bi moga pisat o napadackim postavkama.
[uredio Johannes Cruijff - 05. ožujka 2011. u 12:55]
u ovoj tekmi, bayern i bvb, bio mi je zanimljiv način obrane protiv robbena
udvajanje nije niš novo, al stvar je u tome kako su stajali - daleko jedan od drugog, nudeći robbenu sredinu, prolaz između.
i mislim da to robben nijednom nije išao iskoristiti.
a kod svojeg standardnog ulaska u sredinu morao bi se radi bočnog veznog zapravo VRAĆATI, a ne ulaziti, jer je ovaj stajao tako široko od beka, koji je pazio na proboj uz aut liniju.
dakle, jako defenzivna opcija koja traži od poritvnika riskantnu igru - stalno pridruživanje bekova, koji kao da su se toga bojali nakon dva rana gola iz kontre.
lahm i pranjić bi meni igrali ko da su desni i lijevi vanjski u vaterpolu :P
alves style
o jačem i skočnijem lewandowskom na polušpici, a manjem i vižljastijem barriosu u špici sam već pisao na temi bayern. mislim da to nije nitko očekivao.
normalna bi bila postava s lewandowskim u špici, ili goetzeom na polušpici, pogotovo u igri na kontre.
taj potez je stvarao najveće probleme bayernu u defenzivi, jer ako bi lewandowski uštopao, nadolazili su mu dvojica suigrača, sahin i bender, i samo jedan protivnik, mueller. i to bi potpuno otvorilo kontru.
po meni, kako je lewandowski bio između dvojice bayernovih igrača, i kako ga oni ionako nisu mogli spriječiti, terbalo je umjesto jednog defenzivnog veznog uvest još jednog ofenzivnog, da radi pritisak na tu dvojicu DM-ova bvb-a, i spriječi već njih.
k tome bi bilo i ivše mogućnosti u ofenzivi. ionako je igru bayerna započinjao jedan igrač koji se vraćao k stoperima.
kasnije je ušao kroos i odmah je to bolje izgledalo, makar nije došao na poziciju ofenzivnog veznog, i to zato jer je on po prirodi ofenzivan. znači već to je bilo dovoljno za neku promjenu na bolje.
a dalo bi to i smisao bayernovoj igri preko bokova - mogli bi vraćati lopte na udarac, jer i gomez i mueller su ovaki bili zblokirani. kad protivnik ima stopere ko subotića i hummelsa, gomez baš i nije najbolji izbor za jedinu špicu. mueller i on su bili okruženi četvoricom bvb-ovaca, 2 stopera, ali 2 DM-a jer es bayernovi DM-ovi uopće nisu pridruživali napadu.
bayern znači unatoč svemu ovom trebao stvorit više prilika, a nisu radi straha, nisu htjeli riskirat kontre pa se DM-ovi i bekovi nisu ni približno dovoljno pridruživali napadu, uvijek su bili 10 m predaleko
Evo danas kratko, naslov teme: LAZNA KRETANJA :)
Ovo je opet post za vas sta igrate mali nogomet, bili rekreativno ili profi. Vridi naravno i za veliki nogomet.
O cemu zapravo pisem? Pisem o jednoj jednostavnoj stvari koja uvelike moze vama olaksati primanje lopte i oslobađanje od cuvara, dok vasem protivniku cini zivot maksimalno teskim.
Stvar je vrlo jednostavna, prije samog primanja lopte napravite lazno kretanje u suprotnu stranu od one u koju cete krenuti. Vrlo je jednostavno a maksimalno ucinkovito. Svakome obrambenom igracu je lako cuvati igraca koji se krece u jednom smjeru, bez promjene pravca i laznih kretanja, no kada frajer radi lazna kretanja prije svakog primanja lopte, stvari postaju kompliciranije.
Dakle, samo napravite 2-3 koraka u jednu stranu, ili prema lopti, ili od lopte, te nakon toga promijenite smjer kretanja u stranu gdje hocete primiti loptu. Na ovaj nacin, vas cuvar ce krenuti za vama i kada promijenite smjer kretanja dobit cete prednost od metra ili dva. Ovisno koliko ste brzi, koliko ste dobro napravili lazno kretanje i naravno sta je on napravio na sve to. U svakom slucaju trebali bi sebi stvoriti dovoljno vremena i prostora da se mozete sa loptom okrenuti prema njemu ili bilo sto drugo slobodno odigrati.
Prije par treninga (mali nogomet) sam ima priliku cuvati Drazena Govica, inace bivseg prvotimca Sibenika Strava kako covik radi lazna kretanja, prije svakog primanja lazno u jednu stranu pa promjena smjera, vrhunski.
Ovo je jako jednostavno za nauciti, a jako efikasno. Mali je problem steci naviku, jer vecina nas nije navikla tako se kretati, no jednom kad uđete u đir, postaje navika i to jako korisna.
Evo par primjera:
http://tactictube.eu/tactics/view/444
Ovdje imate lazno kretanje, kako igraca koji prima loptu, tako i ovoga sta dodaje nakon sta doda, da bi se oslobodio ovoga sto ga prati.
Ova stranica je jako zanimljiva, mogu se neke akcije slagati, tu sam ja nesto probavao.
Imate i na youtubeu zanimljivih videa o taktikama
Evo link-
http://www.youtube.com/watch?v=N3QmDAP5i7Y&feature=related
Ovo je opet post za vas sta igrate mali nogomet, bili rekreativno ili profi. Vridi naravno i za veliki nogomet.
O cemu zapravo pisem? Pisem o jednoj jednostavnoj stvari koja uvelike moze vama olaksati primanje lopte i oslobađanje od cuvara, dok vasem protivniku cini zivot maksimalno teskim.
Stvar je vrlo jednostavna, prije samog primanja lopte napravite lazno kretanje u suprotnu stranu od one u koju cete krenuti. Vrlo je jednostavno a maksimalno ucinkovito. Svakome obrambenom igracu je lako cuvati igraca koji se krece u jednom smjeru, bez promjene pravca i laznih kretanja, no kada frajer radi lazna kretanja prije svakog primanja lopte, stvari postaju kompliciranije.
Dakle, samo napravite 2-3 koraka u jednu stranu, ili prema lopti, ili od lopte, te nakon toga promijenite smjer kretanja u stranu gdje hocete primiti loptu. Na ovaj nacin, vas cuvar ce krenuti za vama i kada promijenite smjer kretanja dobit cete prednost od metra ili dva. Ovisno koliko ste brzi, koliko ste dobro napravili lazno kretanje i naravno sta je on napravio na sve to. U svakom slucaju trebali bi sebi stvoriti dovoljno vremena i prostora da se mozete sa loptom okrenuti prema njemu ili bilo sto drugo slobodno odigrati.
Prije par treninga (mali nogomet) sam ima priliku cuvati Drazena Govica, inace bivseg prvotimca Sibenika Strava kako covik radi lazna kretanja, prije svakog primanja lazno u jednu stranu pa promjena smjera, vrhunski.
Ovo je jako jednostavno za nauciti, a jako efikasno. Mali je problem steci naviku, jer vecina nas nije navikla tako se kretati, no jednom kad uđete u đir, postaje navika i to jako korisna.
Evo par primjera:
http://tactictube.eu/tactics/view/444
Ovdje imate lazno kretanje, kako igraca koji prima loptu, tako i ovoga sta dodaje nakon sta doda, da bi se oslobodio ovoga sto ga prati.
Ova stranica je jako zanimljiva, mogu se neke akcije slagati, tu sam ja nesto probavao.
Imate i na youtubeu zanimljivih videa o taktikama
Evo link-
http://www.youtube.com/watch?v=N3QmDAP5i7Y&feature=related
Dinamo puno bolji u prvih 75 minuta, na kraju kažnjen za silne promašaje
Prosinečki: 'Barcelona će sigurno pobijediti Zvezdu, a ovo što Olmo radi smo već vidjeli u Dinamu'
Xabi Alonso protiv svog bivšeg kluba želi dokazati da njegov Bayer pripada europskoj eliti
Milan sa samo tri osvojena boda u prva tri kola dolazi na Santiago Bernabeu
Autor Tomislav Ivić |
PRESING
igra bila je, a posebno je danas aktualna i biti će sve vise u opticaju.
Teoriju svaki trener mora znati kako bi je primijenio tijekom treninga i
da u potpunosti vlada materijom. Zato se na terenu rade vježbe koje
objašnjavaju:
PRESING se u suvremenom nogometu pojavio poslije zonske igre koja je davno bila prisutna i igre “čovjek na čovjeka”. Njemačka je bila najbolji predstavnik. Kasnije je došlo do velikog razvoja nogometa sa kvalitetnim pojedincima koje niko nije mogao striktno čuvati. Vratila se igra zoni (na preuzimanje) i ona nije bila dovoljna, igrači su “oslobođeni” i nije se obraćala pažnja na rasporede, igrače, kvalitetu … i došlo je do PRESINGA NA LOPTU. Svaki trener koji želi primijeniti presing stil igre mora vladati njegovim zakonitostima. Ukoliko ne vlada rad ce biti prazan i igrači neće znati sta se od njih zahtjeva. Kada teorijski ovlada, lako je na terenu od nogometaša zahtijevati točno ono sto treba. Nije dovoljno reci: MOMCI, DANAS ĆEMO IGRATI PRESING! Mora se vladati zakonitostima unutar njega, ga bi ga igrači lakše naučili i mogli primijeniti na terenu. Zato postoje: ZAKONITOSTI i PRINCIPI PRESINGA kojima morate vladati da bi se upustili u taj rad i igru : 1. MORA SE IGRATI U PLITKOJ FORMACIJI – To istovremeno podrazumijeva i usku formaciju. Kada snimak “odozgo” pokaze teren cesto su dva tima u 30 metara i to je slika prvog preduvjeta. Radi se na treningu i podrazumijeva automatski takvu postavku na utakmici. 2. FAZA TRANSFORMACIJE KOD IZGUBLJENE LOPTE – Ako
izgubite loptu prilikom napada,stanete na trenutak i poslije dijela
sekunde se trznete i krenete nazad, to je već kasno. Igrači koji oduzmu
loptu sada su spretni, brzi i odmah idu u napad. Zato je transformacija
iz stanja napada u obranu (i obrnuto) vrlo važna i ako nemate brzinu u
takvim situacijama teško je igrati i "ući" u presing. 3. ZAJEDNIČKO ISTOVREMENO KRETANJE – Ako jedan krene, a ostali ga ne prate – gotovo je! Ako svi kreću, a stoji onaj koji je izgubio loptu – kraj! Posebno danas kada ima igrača sposobnih za precizna dodavanja od 50-70 metara. Kretanje mora biti zajedničko, istovremeno, po svim linijama i to je tim koji brzo reagira i loptu lako vraća u svoj posjed. 4. ČITANJE NAMJERE PROTIVNIČKIH DODAVANJA
– Možete zahtijevati sve prethodno i da funkcionira, ali ako nema
čitanja namjere protivnika (koji mijenja pravac kretanja lopte u odnosu
na igrače) onda - odlazite u prazno! 9. AGRESIVNOST NA LOPTU (SVIH 10 IGRAČA)
- Ukoliko jedan od zakona ne funkcionira sve pada u vodu. Kada se napravi taktika protiv rivala to je igra u kojoj se sve normalno odvija sve do momenta kada neko primi gol. Od tog trena normalna igra vise “nije normalna”, jer dolazi do poremećaja. Tim koji je poveo čuva to blago – tim koji gubi mora “izaći” da bi osvojio loptu, krenuo u napad i eventualno izjednačio. Ovo je posebno došlo do izražaja kod bodovanja za tri poena. Po dolasku u Anderlecht, tim koji je igrao zonsku obranu i
kontranapade, morao sam postepeno mijenjati stil. Naime, oni su se čim
izgube loptu povlačili na svoju polovinu, čekali grešku i iz kontri
postizali golove. To je "prolazilo" u Europi, ali u Belgiji sedam godina
nisu bili šampioni, jer su ih “pročitali”. Niko nije htio da ih napada i
daje im prostor za protu udare. Za takav stil pogubno je ako primite
gol. Tada ne pomaže ni ubacivanje još jednog napadača, ni pomjeranje ka
golu protivnika (tada ostavljate dosta prostora)…U tom slučaju se
odustaje od pokrivanja igrača i:
ZAŠTO BI SE TO RADILO PRI REZULTATU 0:1?! BRZINA IGRAČA U ZADNJOJ LINIJI! Mora se napomenuti da presing, kao i svi stilovi, ima mane i
nedostatke (o tome nešto kasnije) i ne može se primijeniti bas u svakoj
ekipi. Prvo se treba prilagoditi sposobnosti tima (onome sto igrači mogu
i znaju) i onda pokušati provesti ono što želite. Statistika pokazuje da su: EFIKASNIJI KRAĆI NAPADI! Ako se duboko povlačite i pred svojim golom oduzimate loptu puno vam
treba da dođete do završnice i prođete sve prepreke.To je automatski dug
napad sa puno rizika i poznat je kao:
PRESING NA DEFANZIVNE IGRAČE U velikom klubu ste prinuđeni da nađete igru za pobjeđivanje, a
upravo to je presing! Danas je on filozofija koja je prihvaćena u
cijelom svetu. Kvaliteta se izbalansirala i defanzivni igrači su isto
tako dobri u vladanju loptom kao i igrači sredine. Znaju je
kontrolirati i zato niko ne smije se povlačiti, posto i oni mogu
biti opasni i kreativni u napadu. Tada ste blizu poraza. Danas i
najlošiji igrač ne smije biti slobodan, jer je u stanju da loptu daleko
izbije i tako napravi kontranapad. Ili ce "vući" loptu 30, šutirati je
50 i na taj način osvojiti 80 metara!!! NEGATIVNE STRANE PRESINGA (PROBLEMI) : 1. PRAZAN PROSTOR (plitko i usko) iza leđa i po bokovima. Uski ste i plitki (kao i protivnik koji također pravi
transformaciju), a ne smijete izgubiti loptu ili bez rezona šutirati
naprijed (publika ne voli takav stil). Nekada se odmah moglo u
kontra-napad, ali su sada obrane kvalitetnije ili polukontru. Oduzmete
loptu, dodate "igraču" koji se "otkrio" i on brzo pronađe rješenje u
napadu. Sada je sve blokirano, zgusnuto i svodi se na produženi napad,
koji se sastoji od vise dodavanja pre pronalaženja najboljeg rješenja.
Osnovno je:
FIZIČKA PRIPREMA Za pravljenje presing igre fizička pripremljenost mora biti
fantastična.U suvremenom nogometu sve teze je primijeniti presing.
Posto svi trče na loptu postavlja se pitanje: Igrač ne trci nazad 60 metara, a ostane vam manje od 60 metara za
novi napad. Trčati će se, znaci, 30 metara, ali sa znanjem i
zakonitostima od ranije navedenim. Primjera radi, suvremeni Chelsea
njeguje „duboki presing“ koji je zaista težak, posebno zbog ritma
odigravanja utakmica. Igra se sa 14 nogometaša. Zamjene igrača se ne
vrše zbog lošeg dana ili forme već planski da bi se održao visok ritam
koji nameće Murinjova ekipa. Izmjene se vrše od 60-tog na svakih 10
minuta. Tako ekipa ostaje u punom ritmu, jer i najbolje pripremljeni
igrači oko 70-tog minuta počinju "padati" na planu fizičke
pripremljenosti.
POZITIVNOST PRESINGA U prvom planu je psihološka. Kada ste uvježbali presing igru i trku
za loptom (usko, plitko, zajedničko) bas vas briga za protivnike! Samo
mislite da li ce vas tim biti kompaktan i hoće li se ponašati po
principima presinga. Kada se nauci vise ne opterećujete glavu ostalim
detaljima.
KAKO DO PRESINGA KROZ PRAKSU? (TRENINZI) Stari trener Hajduka Luka Kaliterna prakticirao je 10 - 11 vježbi i
uspio je da "izvede" nekoliko generacija. Sve se zasnivalo na principima
ponavljanja!
VJEŽBA 3-3-3 U MALOM PROSTORU ("TRI BOJE") Prvi dan: Igračima je dozvoljeno da driblaju prilikom vođenja lopte. Na pripremama se trče dionice od 200 metara, ne duže! Kod zrelih
igrača već su formirane funkcionalne sposobnosti. Ne može se uticati na
mišićnu masu. Primaran je rad sa loptom i učenje moja ekipe, a kroz taj
period davao sam im i trčanje. Dva puta tjedno u prirodi se trče
dionice.Na početku 200 x 15 u tri serije. Kasnije 200 x 20. - PONEDJELJAK : TRENING -
TRENING maksimalno Po ovom rasporedu na prijepodnevnim treninzima dobije se
kombinacija: tehnika, trka, snaga, tehnika, trka, snaga. popodne se
uvijek radi taktika. Utorak i petak su dani za trčanje u prirodi (šumi). OD LINIJE CENTRA DO IVICE KAZNENOG PROSTORA Šuterski treninzi sa 25 metara ("6 na 6" i "5 na 5"): presing, čuvanje, "čovjek - čovjeka", pomogni suigraču pusti - svog čovjeka... i sve sa šutom na gol. On dolazi iz brzih akcija i uvijek mora biti iz prve. Prije završnog udarca može se igrati "iz prve, druge, treće..." ali šut je iz prve, jer je golman u kretanju i lakše ga je matirati. SITUACIONI TRENING U MALOM PROSTORU (OD CENTRA DO KORNER LINIJE U
VISINI "PRVE" VRATNICE). Što sa osvojenom loptom? Kako riješiti problem presinga (zbijeno,
protivnik se transformirao...). Na koji način doći do tehnike,
sigurnosti, orijentacije...? Rješenje je u "krugu" velikih dimenzija na
trećini terena (oko 35 metara) tako da igrač uvijek ima viziju: Kroz igru 3-3-3 imate samo povratnu loptu i tehničke elemente
(prijem, okret, dodavanje...) dok u pravoj igri uvijek morate imati
PREDNJU (napad) i ZADNJU (odbrana) stranu. Na osnovu toga igrači ce
naučiti da se "otkrivaju". - LAKŠI ZONSKI OTPOR Vježba je za: Radi se 10 na 8 (vaša ekipa ima 10 igrača).
Ovo je predavanje koje je vodio najtrofejniji Hrvatski trener Tomislav Ivić trenerima Srbije i Crne Gore u Herceg Novom u siječnju 2005. Evo njegovih uvodnih riječi polaznicima seminara: "Poštovani polaznici Trenerske škole za A i B licence UEFA i FS SCG,
ovom prilikom obraćam vam se kao trener, a ne profesor i predavač.
Govorit ću vam o iskustvima koje sam stekao u praksi, učeći,
gledajući, misleći, čitajući i prateći sta drugi rade. Tako sam
ukomponirao svoje znanje. |
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda
- Najnovije
- Najčitanije
Napadač iz Eredivisie i bivši veznjak Dinama umjesto da čekaju Dalićev poziv nastupat će za BIH
32 min•Nogometni svijet
Dinamo puno bolji u prvih 75 minuta, na kraju kažnjen za silne promašaje
1 sat•Liga prvaka
Prosinečki: 'Barcelona će sigurno pobijediti Zvezdu, a ovo što Olmo radi smo već vidjeli u Dinamu'
1 sat•Nogometni svijet
Ivan Jurić i dalje ostaje na klupi Rome, a već u četvrtak mu o glavi radi bivši napadač Rijeke
2 sata•Talijanski nogomet
Amorim prije odlaska u Manchester United sa Sporting testira budućeg gradskog rivala
2 sata•Liga prvaka
Kronologija: Dinamo prokockao dva gola prednosti u završnici susreta
3 sata•Liga prvaka
Xabi Alonso protiv svog bivšeg kluba želi dokazati da njegov Bayer pripada europskoj eliti
3 sata•Liga prvaka
Jakiroviću ne nedostaje ponuda: 'Tražila su me četiri kluba, ali nisam htio uskakati usred sezone'
18 sati•Liga prvaka
Napadač iz Eredivisie i bivši veznjak Dinama umjesto da čekaju Dalićev poziv nastupat će za BIH
32 min•Nogometni svijet
Super7 by SuperSport: Novo kolo i novi uvećani jackpot u visini od 14.800 eura
18 sati•Nogomet
Sky Sport: Baturina je odbio ponudu Real Madrida, zanima ga Bundesliga
9 sati•SuperSport HNL
Sylvestr o Dinamu: 'Tek sada u potpunosti shvaćam u kakvom sam velikom klubu imao čast biti'
6 sati•Liga prvaka
Kronologija: Dinamo prokockao dva gola prednosti u završnici susreta
3 sata•Liga prvaka
Dinamo puno bolji u prvih 75 minuta, na kraju kažnjen za silne promašaje
1 sat•Liga prvaka
Bjelica: 'Imamo još pet meč lopti, želimo uzeti tri boda, ali to ćemo htjeti i u zadnje četiri utakmice'
21 sat•Liga prvaka