Taktika u nogometu

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 08.06.2013.
Poruka: 209
13. travnja 2014. u 00:49
Razmišljamo o sistemskom kreiranju tih rupa i njihovom iskorištavanju. Jasno da će uvijek postojati, savršeno pripremljena utakmica bi završila 0-0.
Pitanje je, je li Barca te dvije-tri šanse koje spominješ stvorila ili su joj date kao plod greške protivnika? Ako jeste, kako, kojim mehanizmima? Na to ciljam.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
13. travnja 2014. u 17:52
Liverpool 3-2 Man City, EPL 34. kolo



1. poluvrijeme - Što se dogodilo Cityu?

Liverpool u 4312 - Coutinho poludesno s dosta slobode kretanja čime je često djelovao kao dodatni playmaker i opcija za dodavanje u pritisku Citya; Henderson polulijevo kako bi pomogao zatvoriti stranu oko Flanagana; Sterling ispred, ali zajedno sa Suarezom i Sturridgeom imao je dosta slobode kretanja i ubacivanja iz drugog plana. Ideja je široko postavljanje ove dvojice prvenstveno u zonu između stopera i beka kako bi izvukli stopera van pozicije da krene u udvajanje što će onda ostaviti mjesta za utrčavanje Sterlinga, kao i onog napadača sa suprotne strane. Ovdje u više navrata Sturridgea. Preko Suarezove strane obično se dalo lakše napraviti višak zbog dobre role Johnsona u prvom poluvremenu. Nasri ga nebi dobro ispratio, a onda je Clichyu dosta teže čuvati prostor u kojem su često dvojica oko njega - dovodi do potrebe izlaska Demichelisa van zone stopera. Kako i ne bi kad u toj njegovoj zoni nema nitko.

City u 4411 - Fernandinho i Toure u veznoj liniji, kasnije je Garcia čak donio i više stabilnosti između linija, obzirom da, bez obzira na napadačke potencijale, niti jedan od njih dvojice nije zadnji vezni u svojoj idealnoj roli. Ovako je ulazak Garcie donio prirodniju podjelu i više slobode ovdje Fernandinhu pogotovo u kretanju bez lopte što je ovaj zamalo naplatio onom prilikom pred kraj poluvremena.

Bitne su dvije odrednice za prvo poluvrijeme i njegov tok:

1) mehanizmi izlaska iz presinga i kontinuiranog posjeda od strane Liverpoola; Gerrard se spušta između stopera, Coutinho prilazi po loptu, pa Sterling prilazi po loptu, bekovi daju širinu, Suarez i Sturridge izmjenjuju pozicije i uloge u kojoj jedan traži prostor između linija i time spušta barem jednog od dva srednja vezna Citya dublje prema obrani, a drugi traži prostor za loptu u for čime spušta obranu bliže Hartu što donosi i spuštanje ostalih linija Citya bliže svom golu. Dosta igrača ima jako puno slobode u kretanju, dobro nalaze prostor i stvaraju trokutove po terenu što povećava broj opcija za dodavanje i nastavlja posjed.

2) napadanje druge lopte. Nije savršeno pogođen izraz. Uglavnom radi se o položaju igrača i njihovom kretanju poslije svakog duela ili bilo koje duge lopte. Primjerice ide duga na Suareza; na njega izlazi Demichelis i ovdje govorimo o položaju Cityevih igrača, kao i Liverpoolovih u odnosu na taj duel. U velikom broju slučajeva sam duel nije najvažnija stvar već tko će uzeti odbijenu loptu ili kako će reagirati na prihvaćanje lopte jednog od njih - primjerice Demichelisa. Liverpool je u prvom poluvremenu ovo odlično obavljao. Igrači su redovito nudili opcije za zatvaranje što je omogućilo nastavak posjeda ili brzu tranziciju. Sama tema kad ovako o njoj pričam pomalo zalazi u apstraktne vode, sasvim sigurno će biti detaljnije obrađena nekim tekstom gdje se slikama bolje vidi o čemu je točno riječ.

2. poluvrijeme - Što se dogodilo Liverpoolu?

Liverpool je upao u zamku koju su si sami iskopavali više puta ove sezone. Ideja igre na kontre preko Suareza, Sturridgea koji se pozicioniraju u kanale između stopera i njegovog beka (postavlja popriličan rizik beku u odlasku prema naprijed) i Sterlinga koji je obavljao ulogu i u obrani i presingu, kao i tranziciji. Problem kod ovog što ne uspjevaju nametnuti ritam u poluvremenu. City gradi napad, neki Sakho oduzme loptu i sekundu poslije ide duga prema Sturridgeu i Liverpool ide u kontru sa dva-tri-eventaulno četiri igrača. U nekim situacijama ovdje će Sturridge primiti loptu, Liverpool će imati kontru - vrlo vjerojatno i dobru priliku. Problem je onaj drugih lopti, jer kod ovakvih okomitih lopti prema naprijed, ako tu nema jednog visokog i pokretljivog napadača koji će sam sa stoperom dobiti barem 50% duela i na taj način poslužiti kao centralna točka kontri, potrebno je osvajati druge lopte poslije duela koji nastaju dugim loptama na napadače, a Liverpool ovdje nije imao ljudstva niti uigran sistem. Previše puta Suarez je bio ovisan o sebi, previše puta City je prelako kupio ovu loptu i u vrlo kratkom vremenu resetirao napad. To je dovelo do kontinuiranog pritiska prema golu Mignoleta.

Za ovo ovdje nije samo Rodgers kriv. Treba pohvaliti pristup Pellegrinia. Iskoristio je slabije branjenje prostora iza i oko Gerrarda, pogotovo s Coutinhove strane; ovdje je puno ranije morao ući Allen. Udvajao je prostor oko bekova, posebno oko Flanagana preko čega je izašlo dosta ubačaja. Ovo je razumljiv rizik s jedne strane. Puno važnije je zaštititi sredinu, ali City je u nekoliko navrata prelagano radio 2v1 uz Flanaganovu stranu. Henderson je imao previše prostora za pokriti - previše je Liverpool dozvolio Cityu.

Gol za 2:2, igra se resetira. S jedne strane šteta za Pellegrinia, jer je mogao nastaviti s presingom. Nije tu bio toliko klasični presing u drugom, početku drugog barem, poluvremena od strane Citya. Igrači su se postavljali na linije dodavanja - više njih je izlazilo prema naprijed u ovo, a kako se više ni Suarez ni Sturridge nisu toliko nudili Liverpool je puno teže izlazio iz obrane posjedom. Logično, ovo dovodi do još koje duže lopte i bržeg osvajanja od strane plavih. Poslije gola, Pellegrini je izgleda odlučio da mu nema smisla riskirati previše. Remi je dobar. Možda bi ga i imali da Kompany nije poklonio onu loptu na volej Coutinha.

Poslije gola ponovno duboka obrana Liverpoola i napadi Citya. Dojma sam da je ponovno kasnio s izmjenom. Bilo je jasno da napadi Citya idu preko Flanaganove strane i da Coutinho ostavlja previše prostora svom igraču. Isto tako Moses je ulaskom i svježim nogama vrlo brzo ovdje suzio prostor.

Ovo je okvirno s taktičke strane. Imali smo nekoliko sumnjivih odluka suca - tri ili četiri (?) potencijalna penala, glupost Hendersona, ali to me ovdje ne zanima previše.
Bogomdani
Bogomdani
Dokazano ovisan
Pristupio: 30.07.2007.
Poruka: 11.657
14. travnja 2014. u 02:01
Gledao sam D. ovu tvoju poveznicu, fino analizirao, došao otprilike do pola, obradio 3-4 akcije sa te poveznice, i to radio od 22h do 0h. Dva sata. Zaboravio na vrijeme. Uživao.
A onda...
Došao je netko od ukućana da pogleda kolika će mu bit penzija. I morao sam se maknuti sa računala. Mislim, što, to je 5 minuti, pogledaš i amen.
Nakon sat i dvadeset minuta konačno dođem do računala i nema ništa! Što je bilo?! Srušio se browser! Ako nisam maloprije dobio slom živaca... Nisam. A još me zub boli cijeli dan. Ma došlo mi je da nekoga umlatim. I sad evo ti konkretno:

1. akcija na poveznici - prostor je kad Messi daje dijagonalu za Neymara (valjda), ali taj prostor Neymar ne vidi, ali vidi Atleticov bek i izbija loptu. Taj bek je ostavio Fabregasa da bi izbio loptu. A da je Neymar to vidio a ne bek onda bi Fabregas ostao sam na rubu 16.
2. akcija na poveznici - prostor je da je Neymar driblingom prošao ali nije. Messi je inteligentno stao i nije pokrio koridor za Fabregasa, niti je Neymaru skratio prostor. Međutim, nitko od veznjaka nije pratio.
3. akcija na poveznici - prvo ide lopta desno, pa je presing Atletica, pa lopta ide lijevo, ali tamo nema igrača Barcelone nego su Atleticovi u debeloj većini, pa se lopta vraća desno (opet dijagonala) i Alves odlično postavljen dodaje iz prve odlično Fabregasu koji vidi prostor, ali onda skroz krivo dodaje Alexisu (ne vidi prostor) umjesto u prostor - natrag. I to iza leđa. E onda Alexis, vjerojatno frustriran, solira i propada akcija. Umjesto da je odigrao povratnu Alvesu koji ima prostor za centaršut na drugu stativu gdje je prostor.
I u toj akciji, na samom početku, netko umjesto kratke pa povratne za Alvesa odigrava paralelu za Alvesa. Zašto je to lošija solucija? Jer je sporije, teža je lopta (ide iza leđa). Ovako jesu dva dodavanja, lopta bi došla istom igraču ali on odmah ima pregled igre što napraviti s njom. Taj detalj ubrzava napad, protok i daje važnost prostoru.
4. akcija na poveznici - netko puca iz daljine, Atletico radi kontru. Tu je suvišno govoriti o prostoru.

Do tu sam došao. Ovo sam napisao u jednom dahu. Mislim da se može izvesti zaključak. Bez obzira na parkirani autobus pokazalo se da prostora ima samo nije iskorišten na pravi način. Ona Fabregasova kriva povratna umjesto u prostor je možda problem zato jer je lopta unatrag ušla igračima Barcelone "u krv". Ali opet, da je u nastavku akcije Alexis dao povratnu Alvesu to bi možda bio šah-mat jer je to u danom trenutku bilo jedino rješenje. Sve je relativno.

I još sam bio napisao da Borussia (odgledavši cijelu utakmicu) nije igrački pregazila Bayern. Pregazila ga je rezultatski, ali Bayern je imao do drugog gola svoje šanse, da su oni zabili tko zna što bi bilo i unatoč 0:3 nisu se pogubili već su nastavili stvarati šanse, dijelom i zato jer se Borussia zadovoljna rezultatom povukla. Međutim, uzevši u obzir da Borussiji fali pola ekipe, da je tih prvih 11 kvalitetom ispod razine Bayernovih prvih 11 riječ je ipak o velikoj pobjedi Borussije i teškom porazu Bayerna!

Laku noć!

P.S. john32
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 27.03.2010.
Poruka: 3.628
14. travnja 2014. u 02:51
Mislim da bi generale, a i sve ostale, mogla veoma zanimati jučerašnja utakmica Valencia - Elche, konačni rezultat 2-1. 

Isplati se. Itekako se isplati, pogotovo tko voli taktička, šahovska nadmudrivanja i kako izmjene i reakcije na iste mijenjaju plan igre. Prvo poluvrijeme - drugo poluvrijeme.
Bogomdani
Bogomdani
Dokazano ovisan
Pristupio: 30.07.2007.
Poruka: 11.657
16. travnja 2014. u 02:52
Nastavak analize videa iz utakmice Barcelona-Atletico:
Ona 4-ta akcija, gdje igrač Barcelone puca sa 30-35m u blok - tu je isto bio prostor gdje i u prvoj akciji: ispred desnog beka i stopera (doduše ovaj put dodavač ima prepreka pa mora ići visoka lopta ili dribling pa dodavanje). Ako krilo Barcelone odigra iz prve u prostor iza zadnje linije Atletica može biti jako opasno. Naravno, ovo je igra na "trećega" tako da centarfor Barcelone mora pročitati namjeru svoga krila i biti spreman.

5. akcija - na 2:55 imamo sličnu situaciju kao na 1:33 (3. akcija), ovaj put Fabregas dodaje iz prve, a ne Alves, ali Messi ide na udarac. Messi nije dobro procijenio jer je ušao u prostor koji su pokrivali trojica sa svih strana i nije bilo vremena da puca pa je izgubio loptu. Bilo bi bolje da je išao prema lopti jer je onda imao 1 na 1 situaciju sa protivničkim stoperom u 16m, već u trku, i napao prostor iza tog Atleticovog igrača.

6. akcija - mogla je početi žustrije "zabijanjem" u prostor, a ne bezveznim pasom prvom do sebe (3:07) koji obrana jedva čeka da može predahnuti. Međutim, trebalo je pričekati da se "muškarčina" Busquets digne tamo na rubu 16m jer se možda ozlijedio. Da, baš. U nastavku, lopta dolazi do Messija koji na 3:26 pokušava odigrati dupli pas sa svojim centarforom, međutim centarfor je pokriven i ne dolazi do lopte. Da je ranije krenuo na loptu odmah iz prve vratio za Messija možda bi nešto i bilo jer je Messi imao opciju dodavanja desnom nogom u prostor igraču koji je prvi lijevo od njega koji ulazi sam u taj prazan prostor (3:28). To je 3 na 2 situacija.

7. akcija - oduzeta je lopta visokim presingom i kreće novi napad. Lopta na 4:04 dolazi do Alvesa koji je loše prima, nekako dodaje u sredinu gdje je ovaj još gore prima. Da je dobro primio loptu, taj igrač (mislim da je Busquets) je mogao (morao) dodati ili dijagonalno ili pokušati provući loptu za igrača koji je sam samcat unutar 16m. Međutim, on daje panično nekakvu visoku loptu u 16m koju visoki stoperi Atletica lako čiste.

Mehanizmi kojima se ovakva obrana probija: prvo, Barcelona je u prvoj utakmici probila ovu obranu jednom (zabila je gol), a sigurno je imala i šansi koje nisu u ovom videu prikazane u kojima je probijenu obranu spasio vratar ili nepreciznost igrača Barcelone. Tako da smatram kako je neprobojnost ove odlično organizirane obrane zapravo mit. Koji su bili mehanizmi Barcelone u ovoj utakmici? Na ovom videu to je bila uglavnom dijagonala na bok krilu ili beku koji je najčešće iz prve tražio igrače koji su ulazili u tom trenutku dostupan prazni prostor (iza ili ispred zadnje linije Atletica). Najčešće je problem bio taktičke naravi (akcija broj 1, pa i 2. jer veznjaci ne dolaze na povratnu, u akciji broj 3. Alexis ne vraća povratnu Alvesu-jedino ispravno rješenje, 5. Messi kriva procjena, 6. centarfor ne prati), ali i tehničke (akcija broj 2. - neuspio dribling, 3. krivo dodavanje Fabregasa, 7. tehnički problemi) što su sve finese, detalji. Da bi oni bili na što višoj razini potrebna je bolja "kemija" ekipe. Ali ta je kemija, izgleda, bila lošija u drugoj utakmici. Treba na duhovnu obnovu, tu je problem a ne u mehanizmima. :-)
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 14.08.2010.
Poruka: 496
22. travnja 2014. u 23:34

Atletico  Chelsea

 

Vrhunski potezi dva ponajbolja trenera svijeta(meni je za razliku od većine  bio užitak pratit njihove postavke i reakcije),Mourinho postavio dva zida,a Simeone se po prvi puta našao u ovakvoj situaciji.Kako je reagirao?Po meni vrhunski,kolko god da je Chelsea spriječio izrazite šanse za Atletico,tolko je  i Simeone spriječio ikakvu mogućnost protunapada,šta hoću reći,Simeone nije uzimao rizik sa velikim brojem igrača u završnici svojih napada koliko bi siguran sam,npr Real ili Bayern imali,tako da kolko god to čudno zvučalo al ii uz tih 65 % posjeda Atletico je igrao dosta zatvoreno, probao je uzeti malo veći rizik(čuvao ga je namjerno za kraj Cholo) uvođenjem Ville zadnjih desetak minuta,i bio je Atletico najopasniji tada,ali ona situacija kad je Torres izborio slobodnjak na dvadessetak metara bila je  najopasnija situacija plavaca,nešto što je Mou čekao cijeli meč,tako da,obojica igrali izuzetno oprezno i nadali se nekom bljesku svojih igrača(Diego protiv Barce),nažalost po ijednog to se nije desilo.

Iskreno nemogu dočekat uzvrat,očekujem puno drugačiju utakmicu,plavci će igrat puno otvorenije i da Chelsea igra protiv bilo koga drugog tipovao bih na njih,ovako i dalje ostaje otvoreno,ako neko uz Mourinha zna igrat na rezultat onda je to Simeone.

 

I htio bih pohvalit Toresa zvjerski je odigro dugo ga nisam ovako dobrog vidio.

[uredio CB1 - 22. travnja 2014. u 23:36]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 08.06.2013.
Poruka: 209
22. travnja 2014. u 23:59
Upravo okončana tragedija ne zaslužuje da se spominje u ovoj temi.
Bogomdani
Bogomdani
Dokazano ovisan
Pristupio: 30.07.2007.
Poruka: 11.657
23. travnja 2014. u 00:10
D. je napisao/la:
Upravo okončana tragedija ne zaslužuje da se spominje u ovoj temi.
Vidi cijeli citat

Ipak...

Ova utakmica je bila kao ovakva partija šaha: 1. Sc3 Sf6 2. Sb1 Sg8 3. Sc3 Sf6 4. Sb1 Sg8 5. Sc3 Sf6 6. Sb1 Sg8 7. Sc3 Sf6 8. Sb1 Sg8 9. Sc3 Sf6 10. Sb1 Sg8 11. Sc3 Sf6 12. Sb1 Sg8 13. Sc3 Sf6 14. Sb1 Sg8 15. Sc3 Sf6 16. Sb1 Sg8 17. Sc3 Sf6 18. Sb1 Sg8 19. Sc3 Sf6 20. Sb1 Sg8 21. Sc3 Sf6 22. Sb1 Sg8 23. Sc3 Sf6 24. Sb1 Sg8 25. Sc3 Sf6 26. Sb1 Sg8 27. Sc3 Sf6 28. Sb1 Sg8 29. Sc3 Sf6 30. Sb1 Sg8

31. e4 e6 32. Lc4 Lc5 33. Lf1 Lf8 34. Lc4 Lc5 35. Lf1 Lf8...

Taktičko nadmudrivanje? Ne. Taktičko preseravanje. Simeoneova ekipa napada sa 5-6 igrača desetoricu i to najčešće nabačajem sa boka tamo gdje ima najviše igrača Chelsea, omjer u sredini 1:3 najčešće. Šteta što ove kamere kojima se snima utakmica nemaju malo širi objektiv pa da vidimo kako 4-5 igrača Atletica čuva - nikoga! Ovo sliči na utakmicu Moyesovog Manchestera protiv - Moyesovog Manchestera.
Ovaj isti Chelsea izgubi od Sunderlanda, izgubi od Crystal Palacea a onda dođe vodeća momčad španjolske lige i odigra - ništa.
Sve rečeno vrijedi ne samo za Atletico, već i za Chelsea. Da ne piše polufinale LP mislio bi da je HNL, Split protiv Istre. Valdano je jednom rekao za polufinale Liverpool-Chelsea, Benitez protiv Mourinha: "Football is made up of subjective feeling, of suggestion - and, in that, Anfield is unbeatable. Put a shit hanging from a stick in the middle of this passionate, crazy stadium and there are people who will tell you it's a work of art. It's not: it's a shit hanging from a stick."
http://www.theguardian.com/football/2007/may/08/newsstory.sport8

I sad neka me netko pita gdje je to Chelsea (ili Atletico) ostavio prostor... Taktičko nadmudrivanje pretpostavlja složene taktičke kombinacije, a ovo je taktički prvi razred osnovne škole. Ma ni to, vrtić.
[uredio Bogomdani - 23. travnja 2014. u 00:11]
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
23. travnja 2014. u 11:28
Zajebano je kad ambicioznost trenera ide do: ''nek samo završi 0-0''.

Bogomdani
Bogomdani
Dokazano ovisan
Pristupio: 30.07.2007.
Poruka: 11.657
23. travnja 2014. u 23:58
Bolje nego jučer. Ali... Gledao sam na OBN-u gdje je gost bio Ćiro. Kaže Ćiro da je njemu jedan veliki nogometni trener rekao da je lopta u širinu nužda, a u dubinu ono pravo, pa pita curu u studiju da je li ona zna tko je taj veliki trener. Kaže ona da ne zna, da joj kaže, a on će: "Dalić, iz Livna!" :-))))))))

Uz svu Bayernovu opreznost Real Madrid im stvori par "mrtvih šansi" i zabije gol, a oni njemu ne zabiju (iako su imali šansi). Čemu onda tolika opreznost? Čemu toliko dodavanja u širinu i natrag? Dojma sam da se treba malo i "potući", malo krvi i žestine treba ovome Bayernu. Zar nije ubijanje nogometa ako tražite od svojih veznih igrača da ne prilaze na povratnu, da ne idu u prazan prostor ispred njih? Meni Neuer izgleda najraspoloženiji za igru, šteta samo što je vratar. Možda su jučer Atletico i Chelsea napadali sa premalo igrača, možda je Bayern napadao sa jednim-dva više, ali traljavo, traljavo... Meni se više sviđao onaj Bayern iz europskog superkupa na početku sezone protiv Chelsea nego ovaj. Ovaj je kao onaj iz Manchestera. A da je Real Madrid imao malo mirnoće moglo je biti i 3:0... Sa druge strane, Real Madrid do gola nije ni postojao, a nakon gola je Bayern nestao na 15 minuta. Kaže Ćiro da Robben nije Messi, a da Ribery nije Iniesta... I slažem se da to nije to. Kroos? Što je on odigrao večeras osim što je upropastio jedinu kontru Bayerna? Mah, ova polufinala modernog nogometa, mislim da uzvrate neću ni gledati, radije ću ići igrati. Živio amaterizam! :-)
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda