ian wright je napisao/la:
pretvorio sam se u uho
znam da se radi o programcicu koji analizira stotine zapravo nebitnih podataka, ali stvarno nisam znao da se na temelju toga moze pripremat taktikathey had an 80% chance of avoiding defeat if they outran their opposition at speeds above 5.5m per second Vidi cijeli citat
Pa tu si zapravo dotakao bit - filtracija podataka koje ti pomažu u metodologiji treninga, pripremi utakmice i slično. Neki random stats koliko ti bodova treba za ostanak... zašto je to potrebno, jer si ih mislio osvojiti više od toga, ali se ne preporuča?
Hoću ti reći, kod skupljanja bilo kakve statističke podloge za sport, bitno je i krucijalno odreditiu pravac, odnosno što je uzrok a što posljedica! Dakle, ti se trebaš baviti uzrokom - priprema uvjeta u igri da zabiješ prvi, ne primiš gol itd, iz čega slijedi posljedica - statistička vjerojatnost da će ti to u toliko i toliko slučajeva donijeti ono što tražiš. Ali ne gradiš od toga, nego prema tome.
Najbolji primjer iz nogometne povijesti je kad su nekad tamo davno Englezi vodili "statistiku" pa uvidjeli da skoro svaki drugi gol pada nakon tri dodira. I shodno tome su samo ohrabrili svoju kulturu nabijanja lopte, totalno zanemarujući proces - nije isto odigraš li ta tri dodira na svojoj ili suparničkoj polovici, nije isto je li nakon visoko osvojene lopte pa suparnik nije dovoljno dobro postavljen itd...Dakle, tebi će mehanizam u igri pomoći da se nađeš u situaciju da uđeš u završnicu, a onda će ti, statistički, gol najčešće padati nakon trećeg pasa.
Druga stvar je kontekst - "
they had an 80% chance of avoiding defeat if they outran their opposition at speeds above 5.5m per second"
Opet, samo rezultat. Koji može biti posljedica toga da se jedna ekipa zatvori - ti koji napadaš bunker nećeš imati veliki broj šprinteva, a oni će ih u kontri imati, izvuku nulu i sad je to kao neki zaključak...a radi se o tome da ti pozicijama na terenu stvaraš uvjete koliko ćeš i kako trčati većinu utakmica (danas su ove kategorije detaljno specijalizirane i onda imaju smisla jer se vežu uz konkretan fenomen u nečijoj igri, npr visoki presing). Poveznost, uzročno-posljedične veze između pojedinih faza igre, danas je to i dalje puno bolje nego prije 5,10,15 godina, ali ni blizu savršeno. U sportovima "niskih rezultata", teško je mjeriti vrijednost - u košarci zabiješ svaki drugi napad pa svaki posjed daje neku konkretnu vrijednost. U nogometu možeš odigrati vrhunsku utakmicu, pobijediti 2:1, a statistički može ispasti da ti je 0,7 % napada vrijedilo (jer nijedan od preostalih 99,3 % nije rezultirao ciljem - golom). Zato će trebati uvesti neke parametre koje zasad ocjenjujemo tek okom - stavljanje suigrača u jednaku/bolju/lošiju poziciju nego si ti bio, dovođenje lopte u zonu gdje ima više/manje/jednako tvojih igrača (opcija za probijanje linije) nego u prošloj itd.
To o čemu se govori u članku je staro 15-ak godina ja mislim, danas se ta grana bavi nevjerojatno apgrejdanim pojmovima i stvarima - polje vidokruga, kompaktnost, odluke u predaji, baš ono sve što ti se čini dosta apstraktnim, ono što se donedavno trenira (odnosno ne trenira) samo intuitivno itd.. Baš ono, bolesne stvari, mislim da ćemo u idućih 5 godina o odgoju igrača naučit više nego dosad u povijesti nogometa sve skupa, i da će se ranije uspješno otklanjat mane u igri koje su na prvo oko sitne, ali rade ogromnu razliku (danas se u utakmici kod Reala i Barcelone to vidjelo, a nema većeg nivoa od toga).
par linkova:
https://vimeo.com/95409261
https://vimeo.com/124521118
Dakle, ne mogu konkretno komentirati Big Sama, posebno jer je i članak koncipirna više kao lauda nego konkretni pogled iznutra, da ti kažem koliko je pogodio sa pričom. Ali sama tendencija k tom e ga čini progresivnijim od 90 % mu kolega s Otoka, a i imao je rezultate kojima je potvrdio to.
McLaren nije ni izbliza grozan trener kakvim ga ovdašnji ljudi percipiraju. To što su mu na Balkanu jedine dvije utakmice koje je ikad odigrao one protiv nas, je neka druga priča...