Taktika u nogometu
Ja neznan ko je xavici da minus, on i irilov su napisali 2 duga posta koja san s gušton pročita.
Šta se tiče Pepa, ne kažen da je glup svaki za kojeg nije najbolji ikad trener (ne kažen ni ja to da se razumimo), ali govorit nešto tipa da je srednji trener i da se triba još dokazat su besmislice.
Kako se može izmjerit nekome kakav je trener, uspješnost vođnja kluba, momčadi, trofeji?
Šta se tiče Pepa, ne kažen da je glup svaki za kojeg nije najbolji ikad trener (ne kažen ni ja to da se razumimo), ali govorit nešto tipa da je srednji trener i da se triba još dokazat su besmislice.
Kako se može izmjerit nekome kakav je trener, uspješnost vođnja kluba, momčadi, trofeji?
I wear a mask. And that mask, it's not to hide who I am, but to create what I am.
ian wright je napisao/la:
Johannes Cruijff je napisao/la:
Ili dalje, pitanje za sve, ko je bolji, Mourinho ili David Moyes ? Ili Martin O'Neill vs Mancini ? Koji su kriteriji? Trofeji?
Vidi cijeli citat
ti to ozbiljno? Moyes u 10 godina nije uspio osvojit ni Liga kup. Po prvi put od 1950-tih Everton u zadnjem desetljecu nije osvojio niti jedan trofej
O'Neill je vodio onaj vrlo jaki Celtic prije desetak godina, no kasnije nista
Guardiola mora dokazat da nije novi Rijkaard... s tom razlikom da je Frank osvojio LjP s Xavijem i Iniestom na klupi... kako je tek on jak!!! Vizionar
Vidi cijeli citat
Guardiola ne mora, može igrati golf do kraja života.
fernando-esp je napisao/la:
Kfrojf, nemoj me ništa krivo shvatit, nije ništa osobno,ali braniš te svoje ideale da ti toliko zaglibio da je bruka, nekad sam te ozbiljno shvačao ali ovako se pitam dali si zapravo znalac ili jedan od kompleksiranih likova kakvih je večina.Kada bolje razmislim mogu te usporediti sa JM!!
Vidi cijeli citat
Tvoje mišljenje, ne moraš ti mene cijeniti niti ja živim od toga. Jednostavno je, ja nogomet promatram drugačije, ne samo kroz trofeje, već kroz igru, kroz ideje. Jebiga, ne gledam utakmice na teletekstu, volim uživati u ovom sportu.
Pratim ga detaljno, meni je nogomet nekakva strast rekao bih.
I zbog toga, ne očekujem da me ti ili ljudi sličnog razmišljanja razumiju, vama je bitan trofej. Ok, to ja shvaćam i prihvaćam. Vi s druge strane smatrate da je moj stav totalna pizdarija. Ok, i to je vaše mišljenje.
Da se nadovežem na Ianov post o Moyesu. Kad bi ja sad napisao da si ti time pokazao koliko ne pratiš, ili pak da pratiš površno, ispao bi prepotentan?
xavice je napisao/la:
kada je Zvonimir Magdić Amigo pitao Just Fontainea, tamo negdje 90-ih godina, hoće li itko srušiti njegov rekord (13 golova na jednom sp-u) , znate što je rekao?
naravno da neće! mi smo igrali s pet napadača. kasnije su došle ekipe samo s 4, 3 pa danas 2. u budućnosti će igrati samo jedan!
zvuči proročanski?
Vidi cijeli citat
Jedan mali ispravak legendarnog Fontainea; u njegovo vrijeme nije bio ključan broj napadača, tj. nije on zabio 13 golova jer se tad igralo sa 5 napadača. On je zabio 13 golova jer se branilo sa manje igrača nego danas! Poznata je već izlizana fraza da danas svi igraju nogomet. Što to znači? Upravo da svi igraju obranu! Prije, a pogotovo u Fontaineovo vrijeme je bila rijetkost da se svi brane. Pedesete su doba WM formacije, gustog rasporeda jednostavno nije bilo. A to su pedesete ili šezdesete.
Pogledajmo osamdesete i Maradonin gol Englezima, ono kada ih je prošao 5-6. Jeli onaj što ga je prošao na centru trči za njim nazad? Ne trči. Trči tek onaj predzadnji i zadnji, od 5-6 (govorim napamet). Danas nema šanse da bi ga half, odnosno zadnji vezni onako pustio. Danas, ako treba, i centarfor će se vratiti i uklizati.
Razlika između vrhunskog nogometa i vrhunske košarke je u tome da se nogomet i danas prije svega fizički, ali i taktički i tehnički usavršava sve više, dok košarka (pritom mislim na NBA) stagnira. Jordan bi i danas da ima 25 godina mogao komotno biti najbolji košarkaš u NBA, ali Pele i Maradona sa 25 godina sigurno bi morali promjeniti štošta, odnosno prilagoditi se zahjevima modernog nogometa. Što Amerikanci igraju na OI i SP? Visoki presing. Igraju ga od 1992. barem. Oni na lakim koševima dobijaju praktički svaku utakmicu.
Sa aspekta konstantnog razvijanja nogometa, nema oživljavača kako kaže irilov, već su sve to inovacije. Modifikacija je isto inovacija. Oživljavanje tradicije napadačkog nogometa, rizičnog nogometa, je posljedica inovacije.
Znam ja točno na što irilov misli pa ću dati jedan primjer iz povijesti ratovanja da mu pojasnim ovaj moj stav. Dakle, Maurice od Nassaua i još neki moćnik iz obitelji Oranjski su ti bili dva velika nizozemska vojna inovatora u 17. stoljeću. Oni nisu bili oživljavači, već inovatori koji su proučavajući rimske ili makedonske zapovjednike došli do zanimljivih ideja primjenjivih u ondašnjem ratovanju i tehnologiji. Prvi bojni red bi ispalio plotun i povlačio se unatrag puneći muškete oslobađajući tako drugom bojnom redu vidno polje i slobodu da ispali svoj plotun. Pa se tako drugi povlačio da ispali treći, treći da ispali četvrti, četvrti da ispali peti (ustvari je peti bio onaj prvi). To je inovacija sa očitim antičkim uzorom. Oživljavanje bi bilo da su uzeli koplja i kao falanga išli na neprijatelja.
Sad, ako su Rinusu Michelsu i Tomislavu Iviću svi igrali presing onda je jedan trener nomina sunt odiosa doista oživljavač. To neka kaže Johannes, on je sigurno pogledao dosta utakmica iz tog vremena.
Samo vjera, nada i ljubav, a najveća od njih je ljubav. Merčep, Praljak, Prlić, Petković, Ćorić, Pušić, Stojić - velikani hrvatskog naroda
lukacrni je napisao/la:
Da čujem vaša mišljenja o Zdeneku Zemanu. Baš guštam gledat Romu ove sezone...Vidi cijeli citat
calcio fantastico. totalni boem, jako ga volim.
nekad stvarno vuče neshvatljive poteze, ali nikad ne odustaje od onog što zamisli. onako prototip jednog trenera s mudima, vizijom i principom. to znači da će rađe prosuti 15 bodova na račun učenja ekipe na greškama, nego odustati od jednog identiteta kojeg joj pokušava naći, ili dati, kako oćete..
u svakom slučaju, jedan od timova koje svakako treba pratiti..možemo i više o njemu, ali leži mi na duši nešto, pa moram napisati..
@bogomdani- to je rekao izrugujući se degradaciji totalne ofanzive u nogometu, nije to bila točna detekcija uzroka, nego onako, da bolje zvuči..
apropo oživljavanja ili inovacije, postoje neke ekipe koje revitaliziraju neke osnovne postulate igre, i tek kad to netko savršeno počne raditi, onda vidimo pravu vrijednost istih. inače lako mogu biti zanemarene.
ne želim ulaziti u odabir jednog ili drugog epiteta, jer ono što si rekao stoji dobrim dijelom. barem onoliko da ništa nije stoposto ortodoksno, pa dva čovjeka naizgled identičnoj stvari daju svaki neki svoj štih, što proizlazi iz neke osnovne ljudske prirode individualiteta i kreacije. ali i ivić je rekao da trendovi dolaze i odlaze u nogometu, ciklički se ponavljajući.
irilov je pisao o riijkardu i igri krila, što je već jedna finesa, ja ću ostati na nečemu što je u isto vrijeme i mnogo jednostavnije i mnogo kompleksnije. probat ću objasniti.
spomenuo bih samo dvije stvari, onako na prvu:
1.kada imaš golmana koji igra kao igrač u polju, s loptom, imaš 11 protiv 10 (ili 11), zašto bi se odrekao takve usluge.
zamisli koja je razlika kada vratiš loptu golmanu koji ju odma "rokne", točno ono što protivnik želi, u bunar. pa se onda opet muče da ju osvoje.
ovako vratiš golmanu loptu, stoperi i bekovi idu u širinu, iz dubine vezni dolazi po loptu- i odjednom je ekipa koja napada loptu u opasnosti čak i na protivničkoj polovici! veza i napad moraju pokrivati širi teren, dovoljno je da jedan "izvisi", svaki sljedeći je u pravilu u eksponencijalno većoj opasnosti ako je pas točan. jer je lopta brža od igrača uvijek. osim možda mikića u najboljim danima
e sad, možemo danima o prednostima (i opasnostima) ali sama ideja je vrlo, vrlo jednostavna- imaš igrača više u polju. zapravo ti ga uvijek imaš, ali si odabrao koristiti ga. svi imaju golmana, ali svaki golman ne igra
2. najveća "tajna" barcine igre u napadu, po mom skromnom mišljenju- loptu je najlakše dobiti par sekundi nakon što si ju predao nekom drugom, tad si u najboljoj poziciji za to. na to se nadograđuje sinkronizacija više igrača i mali milijun stvari, pa dobiješ onakav festival. ali ovo je za mene esencija njihova napada. zajednički nazivnik, sukus, esencija
naravno, sve je u nekim granicama igračkog kapaciteta. ima ekipa koje to igraju i kuže ali nemaju iniestu ili busquetsa pa ne izgleda tako dobro, niti donosi takve rezultate. i bez obzira na to, ne znači da je primjena toga manje vrijedna jer je ostvarena s vrhunskim igračima. ili da to ne treba prepoznati. za koju ekipu i kakav rezultat je to dovoljno ovisi o neizmjerno mnogo faktora. pa nitko valjda ne misli da bi dinamo bio prvak europe da dođu preko ljeta treneri iz la masije.
da se razumijemo, ovo što sam nabrojao su prilično jednostavne stvari koje kuže svi vrhunski treneri kroz povijest igre. čak bi se usudio reći da su to aksiomi.
ali baš često se ovakve "sitnice" zaboravljaju. nije to samo u nogometu. pa imate igrače koji zarađuju milijune godišnje a misle da je akcija za njega gotova onog trenutka kad lopta više nije kod njega.
.
opet, rezultati su ti koji mjere uspjeh neke "formule". pa se ne bi iznenadio da ne bi toliko trenera slijedilo ovakav trend da je recimo valdes primio gol u finalu od manchestera jer je dodavao kad je mogao izbiti loptu. i barca izgubila. jel bi zbog toga bilo koja od ovih tvrdnji koju sam naveo bila manje istinita? ili ne bi vrijedila za 5, 10 i 15 godina bez obzira kakav nogomet bio u opticaju?
ali se dogodi takva generacija koja poosvaja sve živo, igrajući pritom kako igra, pa se traži geneza takvog poduhvata. a ona je u svojem začetku nešto toliko brutalno jednostavno da ti se čini smiješno
i u tome po meni leži pravi, istinski genij. on ne može prevariti, njega se prepoznaje jer logički proizlazi iz samog duha igre. jednom kada ga prepoznaš i njeguješ, napredak je neminovan. back to basics i bez toga ništa.
kad ne ideš kontra nje, igra te itekako dobro nagradi. i svakoga tko ju voli gledati.
Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of contolling the ball and making yourself available to recieve a pass. It is terribly simple. Bil Shankley
u tome je genij, i igre i onoga tko ju stavi iznad svega. neopisivo je jednostavna, a opet neizmjerno logična i romantična.
http://generalposlijebitke.blogspot.com/ Ω
Jeličić: 'Vidjeli smo koliko je Istra kreativnija i fluidnija bez šest destruktivaca'
Skomina o baklji u terenu: 'Čulina je malo zakasnio, dobro da nije svirao kada je lopta išla u 16 metara'
Nakon deset utakmica u nizu bez pobjede i zadnjeg mjesta u Serie A, Nesta dobio otkaz u Monzi
Banović: 'Promjena trenera može stvari odvesti u krivom smjeru, ali dečki su sve odradili ozbiljno'
Zidanes&Pavones je napisao/la:
Bogomdani, Košarka i Nogomet ne mogu u istu rečenicu, nikad, ali baš nikad, pa ni u snovimaVidi cijeli citat
Ajde da se i ja složin s tobom. Po meni, možda i 2 najrazličita sporta na svitu.
I wear a mask. And that mask, it's not to hide who I am, but to create what I am.
Konkretno o pepu.
Smatram da pep jest inovator, i modifikator, ajde, neće se bogomdani najidit, i- revitalizator.
Inovator je po pitanju samog koncepta igre njegove ekipe, one misli vodilje- lopta, čuvanje lopte, posjed. I do ove barce je bilo ekipa koje su „tražile loptu“, zapravo, sve one velike, najveće ekipe kroz povijest su bile proaktivne ekipe, a u nogometu ne moš bit proaktivan bez lopte. Međutim, pep je od imanja lopte, posjeda, stvorio filozofiju igre per se. Poanta igre kojom barca nastoji doć do cilja- pobijediti, jest čuvati loptu po svaku cijenu. I ne dopustiti da situacija na terenu diktira ono što radiš u datom momentu(govorim o fazi napada kad si u posjedu), već obrnuto, da ti kontroliraš situaciju, da ti postavljaš uvjete igri, da igra počne odgovarat tvojim „pravilima“, a ne povodit se APP(ako prođe- prođe) principom.
Na koncu, ovakva filozofija igre, čuvanja lopte, je u svojoj srži zapravo- defenzivna filozofija! Nema bolje obrane od toga da ne daš loptu protivniku. Sićam se jednog razgovora s ivanom katalinićem- kako ste najviše volili da vam pucaju, šjor ivane? Nikako- tako mi sigurno ne mogu zabit. To je to. Tako da su ekipe koje su prije tek nekih 7-8 godina smatrane ekipama koje kontroliraju loptu sa svojih 55-60% posjeda pojaviom guardiole postale gotovo pa smiješne, jer njegova ekipa je to digla na 70-ak, nerijwetko i više posto. Dosad nezabilježen pristup igri.
Pep je inovator i po nekim konkretnijim taktičkim elementima igre, navest ću dva.
Jedan je lažna devetka, drugi je taktički odgovor na visoki presing protivnika na tvoju zadnju liniju duboko u tvom polju.
O lažnoj devetci smo pisali nadugo i naširoko, nema smisla ponavljat se. Podvukao bih samo dvije stvari. Jedna je da sama lažna devetka nije nikakva novina ni revolucija u igri, ali lažna devetka sama bez ko-napadača(jednog ili više)- da. Ako mene pitate- ovo je briljanrtan potez koji dokazuje koliko su pozicije u današnjem nogometu postale relativna stvar, a koliko je važno ono šta igrač na terenu radi i s kojim ciljem. Pisao sam o važnosti „držanja linije“ u ratovanju. Jedna od najmoćnijih ratnih formacija drevnih vremena bila je grčka falanga. Prsa o prsa praktički nepobjediva. Pa kako je onda „riješit“, kako je nadjačat? Vrlo jednostavno- ne ulazi u borbu s njom prsa o prsa. Igrom bez napadača 2(stoperi), a nerijetko i više igrača protivničke ekipe ostaju „izvan igre“, dok ti ne odlučiš drugačije. To znači da s jedne strane ti postavljaš pravila i diktiraš uvjete, elem, protivnik je prisiljen od samog starta prilagođavat se tebi, dakle, uv9jek je korak iza, a s druge strane- to znači da ti na onom dijelu terena koji odabereš- imaš višak, jer su barem ona dva izvan igre dok ti imaš loptu. A bit čitave igre je stvorit višak.
Tako jednostavno realizirano, a tako genijalno.
U svojoj zadnjoj sezoni, guardiola je naveliko eksperimentirao(eto još jedan razlog velilčanju pepa- znate li još kojeg trenera koji tijekom sezone, dakle, u natjeccateljskim utakmicama eksperimentira a osvoji 90 bodova, iz l.p. ispadne u 1/2 f kako je već ispao, i uz to osvoji 4 trofeja?) s postavkom ofenzivne faze igre koju, tvrdim, niko nije koristio nikad- brojkama najbliže za opisat- nekakvih 3-3-4(nisam ni spominjao cruyffovsko-van gaalovskih 3-4-3 s rombom u sredini šta je kao formacija izuzetna rijetkost zbog svoje velike taktičke zahtjevnosti, a pepova ju je barca igrala rutinski), poanta kojeg sistema igre su dva središnja igrača u onoj „liniji“(jer nije linija de facto) 4. Jedan je već opisani lažni devet, a drugi je lažni 10. Čitava igra kreira se na zadacima i ponašanju, ulozi ta dva igrača u igri, njihovim lažnim kretanjima, izbacivanju obrane iz težišta, posebice paranju stoperskog dvojca, ali i def veznog igrača. Velika je šteta što je pep otišao, ako mene pitate, s aspekta same igre- ponajviše zbog toga što je rad na ovoj postavci ove sezone prekinut. Velika šteta. U glazbi postoji nešto što se zove etida- stilska vježba namjenjena rješavanju nekog tehničkog problema. Lanjski ligaški el clasico na bernabeuu je bila barcina gotovo savršena stilska vježba totalnog nogometa koja je uključivala i ova dva „lažljivca“ u određenim periodima susreta. Odgledao sam tisuće utakmica u životu, ovakvih i onakvih, ali nikad, NIKAD nisam vidio tako kvalitetno odigranu igru s više složenih taktičkih zahtjeva. Ta utakmica, iako ni po ukupnom rezultatu ni po omjeru prilika ne spada u sam vrh pepove ere, je po meni, trajni spomenik njegovoj nogometnoj klasi, onoj čistoj nogometnoj, taktičkoj. Iako, naravno- ne bi to bilo moguće odigrati tako da i ostali elementi rada u njegovu poslu niosu bili na samom vrhu- i psihologija i fizikalije, naravno i tehnika, elem, sva 4 elementa nogometne igre.
Ovaj odgovor na visoki presing protivnika je sasvim konkretna stvar- u situaciji kad vas protivnik pritisne visoko uvijek je logično bilo stisnut se otraga da se dobro zatvore koridori ka golu i lopta izbije što dalje. Pep radi totalno suprotno- stoperi odlaze sasvim široko, šire od vertikalnih linija 16-erca, nekad čak do aut linija(!), bekovi 20-alk metara po aut liniji visočije od stopera, te se svjesno kreira ogromna praznina u srcu obrane- pozivnica protivniku da „uđe“. I u tu „rupu“ se spušta po potrtebi broj veznih igrača koji započinju s organizacijom napada.
Dobitak je višestruk- kao prvo s loptom naprijed kreću vezni igrači koji su po prirodi stvari za to osposbljeni bolje nego obrambeni igrači, kao drugo, uspostavlja se disbalans u tom „dvoboju“ onih koji žele oduzet loptu i onih koji je žele iznijet. Kako? Bolji odrađivači def zadataka su obrambeni igrači, a bolji u kontroli lopte su vezni igrači. U tradicionalnoj postavci(ono s početka pasusa- stisni se otraga...)- protivnički napadači rjeđe, a češće protivnički vezni igrači kreću u oduzimanje lopte tvojim braničima. Obično bolje vezni igrači oduzimaju loptu nego je braniči kontroliraju. Sad se vaga pomiče na drugu stranu- sad loptu kontroliraju i iznose oni kojima je to specijalnost- vezni igrači, dok s druge strane u oduzimanje se stvaranjem one praznine i postavljanjem igrača zadnje linije sasvim bočno(u finalu kupa kontra bilbaa 2009. Stoperi su stajali doslovno uz korner zastavicu- toliko su visoko željeli navuć baskijske igrače!) „izvlači“ više igrača nego je protivnik planirao(em je aktivni prostor veći, em su suprotstavljeni tehnički boljim igračima), šta automatski znači da i protivnik želi li uopće igrat takav presing mora podići svoju zadnju liniju jaaako visoko(inače će nastat ogroman prostor između linija- i presing puca) i postaje i sam jako ranjiv na kontraudare.
Briljantno.
Ono šta posebno fascinira kod guardiole je njegovo konstantno apdejtiranje, traganje za novim rješenjima, i prije nego se pojave problemi. On je ovu taktičku fintu kao odgovor Na presing imao spremnu i prije nego s protivnici počeli uopće igrat taj presing kontra barce. Onih 3-3-4 je nastalo kao dodatno taktičko rješenje za slučaj da barcina igra postane isuviše čitljiva, predvidiva, naprosto da se dobije na „manevarskom prostoru“. Čovjek je uvijek razmišljao korak unaprijed.
Rekao sam da je i revitalizator- presing. Presing nije nešto novo- genij ruske škole igre- Viktor Maslov(mnogo poznatiji je njegov učenik i igrač svojedobno- Valerij Lobanovskij) je „patentirao“ presing još 50-ih godina 20. Stoljeća. Vjerojatno zadnja velika ekipa u evropi koja ga je koristila bio je Ivićev Hajduk(da, hajduk je tada bio velik) početkom 80-ih. A tada presing nestaje sa scene uz neke blijede izuzetke, uz objašnjenje da je neisplativ- da ga je nemoguće igrat toliko kvalitetno da daje rezulktate a da se ekipa istodobno previše ne potroši i ne postane ranjiva. Pep je oživio ideju presinga i unaprijedio je- modifikator(inovator?). Zapravo, pep je igrom svoje ekipe dokazao da su najveći svjetski nogoemtni umovi proteklih 30-40 godina bili u krivu- presing ne samo da je moguće i isplativo igrat, već upravo suprotno od općeuvriježenog stajališta- on je zapravo energetski najštedljiviji modus obrane za napadačke ekipe!
Ovdje se vraćamo na priču o rasporedu i kretanju iz prošlog gigantskog posta- svaka napadačka ekipa u trenutku kad izgubi loptu NEMA RASPORED. I potrebno joj je određeno vrijeme da ga „uhvati“. Problem kod razmišljanja o presingu je bio taj šta su one ekipe koje su ga igrale to nastojale radit teknakon što bi poslije gubitka lopte zauzele svoj raspored. Dakle- utrošak energije za šprintanje(jer je svaka sekunda više bez rasporeda ujedno i sekunda više opasnosti od kontre) natrag na svoje defenzivne pozicije, pa onda utrošak energije na sam presing. Pep je onu prvu fazu „hvatanja“ rasporeda-eliminirao. U presing se kreće odmah po gubitku lopte, i on traje 6-7 sekundi, obično ne više. Em zato šta dovodi do velikog trošenja, em zato šta svaka sekunda više znači i veću šansu da te protivnik uhvati izvan rasporeda. Statistički, barca veliku većinu lopti osvaja u prve dvije ili tri sekunde od gubitka lopte! A lopta se većinom osvaja duboko u protivničkom polju, blizu gola.
Vratar igrač. To je posebna priča, vice je već pisao o tome. Dojma sam da ljudi većinom ne shvaćaju koliko je važna uloga vratara kao igrača za ekipu koja živi od posjeda od lopte. Dobro je vice napisao, kako i sam brendan rodgers kaže- to je 11 na 10, ali da bih pojačao dojam ove prednosti u igri- ja ću pribjeć opet priči o prostoru. Apsolutni zakoni nogometne igre su prostor i vrijeme, odnosno ritam. Znate šta ekipi znači imat kvalitetnog nogometaša u vrataru? Znači im sigurno 30-40 metara prostora po vertikali, pomnožite s dimenzijom širine, pa vidite koliko kvadrata dobijete za igru. Koliko dodatnog prostora kojeg je svaki centimetar prevažan kad protivnik dobro stišče i pokriva u sredini, prostora koji je „ventil“ da se taj pritisak otpusti bez da se posjed izgubi i akcija prekine,a time izgubi i ritam. Ne mogu tvrdit- nisam toliko proučavao ulogu vratara u igri da mogu reć da je ovo pepov patent ni „modifikacija“, ali se ne sjećam da je neki vratar toliko sudjelovao u igri ko valdes kod pepa. Ispravite me slobodno ako znate bolje.
Virujem da većina vas, pogotovo tu na ovoj temi zna ko je jonathan wilson i njegovo djelo- inverting the pyramid i da razumije kontekst tog naslova. E pep je piramidu kroz onih svojih 3-3-4, pa i 2-3-5 ponovo preokrenuo natrag, igrom svoje ekipe izražavajuć totalnu tendenciju napadačkoj igri, kombinatorici, kreaciji i potezu (uz istodobno uvjerljivo najbolji obrambeni skor uopće!!!). pokazao je da se ovako ne samo zadovoljava puriste i nogometne lirike već i pobjeđuje. Dokazao je da je ovaj model bolji od drugih, iz sfere ukusa i preferenci prešao je konkretnim rezultatima na koje se svi toliko volite pozivat na tlo golih fakata. Njegova igra, njegov model, naravno, ne isključivo njegov, već na temeljima Cruyffa, Michelsa, Reaynoldsa, Meiszla, Maslova, Sebesa, Ivića, Bielse, Ruiza ali s nizom njegovih timbara koje sam nastojao opisat, a koji ga s poptunim pravom svrstavaju barem u red ovih velikana po pitanju razvoja same igre, taj njegov model- je najbolji. To je njegova ekipa dokazivala 4 godine. vijest nije bila kad bi nešto osvojili, već kad bi izgubili.
A najbolje od svega- sve to kroz seksi nogomet isključivo orijentiran na protivnički gol.
[uredio irilov - 11. prosinca 2012. u 12:41]
- Najnovije
- Najčitanije
Skomina o baklji u terenu: 'Čulina je malo zakasnio, dobro da nije svirao kada je lopta išla u 16 metara'
5 sati•SuperSport HNL
Jeličić o Benrahouu i Dajakuu: 'Sada se postavlja pitanje što s njima, možeš ih pokloniti nekome'
6 sati•SuperSport HNL
Perišić otvorio vrata, Đikić priznaje: 'Radim na dolasku još jednog hrvatskog igrača u PSV'
7 sati•Nizozemski nogomet
Jeličić: 'Vidjeli smo koliko je Istra kreativnija i fluidnija bez šest destruktivaca'
8 sati•SuperSport HNL
Super7 by SuperSport: Blagdansko raspoloženje nosi jackpot od 19.350 eura!
1 dan•Nogomet
Jeličić: 'Banić misli da je ozbiljan vratar, ali ovo je bilo obranjivo'
9 sati•SuperSport HNL
Pobjednički niz by SuperSport: Kontikki u završnici prestigao konkurenciju i osvojio 1000 eura!
1 dan•Nogomet
SuperSport HNL nominacije: Biraju se najbolji u prosincu!
1 dan•SuperSport HNL
Pašalić kao kapetan predvodio Atalantu pa poručio: 'Osigurali smo ostanak, sada idemo dalje'
16 sati•Talijanski nogomet
Perišić otvorio vrata, Đikić priznaje: 'Radim na dolasku još jednog hrvatskog igrača u PSV'
7 sati•Nizozemski nogomet
Pobjednički niz by SuperSport: Kontikki u završnici prestigao konkurenciju i osvojio 1000 eura!
1 dan•Nogomet
Sudačka komisija: Šibenik je zaslužio tri isključenja, dva su morala biti izravna!
1 dan•SuperSport HNL
Amorim je razmazio upravu Sportinga, Pereiri otkaz nakon samo osam utakmica
22 sata•Europske lige
Jurić: 'U mladosti sam volio death metal glazbu, a takav je moj stil igre'
20 sati•Engleski nogomet
Super7 by SuperSport: Blagdansko raspoloženje nosi jackpot od 19.350 eura!
1 dan•Nogomet