Taktika u nogometu

riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
27. srpnja 2013. u 12:49


Zar na onom linku nije bio i nastavak?

http://outsideoftheboot.com/2013/07/21/top-10-young-managers-part-two/



1. Frank De Boer

[uredio riki_mo - 27. srpnja 2013. u 12:51]
Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
27. srpnja 2013. u 13:00
Nisam ga skužio  evo gledam baš:

5 Vitor Pereira - nisam znao da je otišao u Al-Ahli. Sviđao mi se njegov Porto.
4 Vincenzo Montella - ovdje čekam Vicu.
3 Diego Simeone
2 Michael Laudrup
1 Frank de Boer
[uredio john32 - 27. srpnja 2013. u 13:01]
riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
27. srpnja 2013. u 13:30
john32 je napisao/la:
Nisam ga skužio  evo gledam baš:

5 Vitor Pereira - nisam znao da je otišao u Al-Ahli. Sviđao mi se njegov Porto.
Vidi cijeli citat



Nasljednik je opet klasičan Portov izbor, 40 godina, par epizoda po nižim klubovima i odmah velika prilika. Nisam baš upućen štoje Pereira bivši.

Kod Porta fascinira to uporna ustrajnost na ideji, koja im očito donosi i ovce i novce.


Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
27. srpnja 2013. u 14:44
Gerardo Martino, ponešto literature koju sam pronašao na BarcaBalkan.

http://ilikefootballme.wordpress.com/2012/11/27/like-a-lepra-messiah/

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kBjmN9AjxaE

http://www.beyondtheninetyminutes.com/2013/06/marcelo-bielsas-influence-on-the-champions-of-argentina/#
[uredio john32 - 27. srpnja 2013. u 14:45]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.07.2009.
Poruka: 2.696
27. srpnja 2013. u 15:33

Jose Mourinho, taktički genijalac?


Prije svega, ispričavam se što tekst nije išao ranije jer jednostavno nisam imao vremena.


Tko je Deco?


Mourinho je u Portu složio zanimljivu družinu, a kako je taj Porto igrao?


Pogledao sam većinu utakmice Porto-Celtic, finale Kupa Uefa 2003. godine. Ta utakmica odlično prikazuje mehanizme igre Porta i taktičke ideje Mourinha. Formacijski gledano je to nekih 4-3-1-2, svojevrstan romb, u kojem glavnu ulogu ima Deco, koji je bio 10-ka sa slobodom kretanja ovisno o situacijama.


Veznjaci su bili formirani na način da jedan, najčešće Costinha, igra čistog holdera, dok su Maniche i Alenichev igrali i naprijed i natrag, svojevrsni ˝box to box˝ igrači.


Bitnu ulogu su igrali i bekovi, a Pereira i Valente su često odlazili naprijed davajući ekipi širinu u napadu i opasne centaršuteve.


Portovi igrači su često razmjenjivali pozicije i dogodilo bi se da napadač završi na krilu, pa čak i netko od veznjaka. Dosta fluidna kretanja s naglaskom na dobar i siguran posjed lopte, ali je ipak Decova uloga bila po mom sudu najbitnija, sve kreacije su uglavnom dolazile od njega dok su ostali ˝trčali.˝


Tako i u utakmici koju sam pogledao Deco ima dvije fantastične asistencije i jedan solo prodor koji samim čudom nije bio gol.


U fazi obrane je to izgledao kao nekih 4-3, s tim da dva napadača i Deco nisu imali previše obrambenih zadaća, a tri veznjaka su po potrebi postajali i krila ako treba braniti bok. Porto je imao i dobro uigranu zamku zaleđa i malo ekipa im je moglo stvoriti previše šansi.


U fazi napada je Porto slao oba beka naprijed, uz prikladnu zaštitu veznih igrača jer su rijetko oba vezna iz sredine romba odlazila naprijed, a cilj igre je bio odigrati na Deca koji bi kreirao gol šanse. U trenucima kad bi on imao loptu događalo bi se da veznjaci utrčavaju u prazan prostor i to je bila lijepa kombinacija. Na sličnu ˝bazu˝ je Porto zabio gol Lyonu iduće godine u ligi prvaka kad je Aleinchev utrčao na drugu stativu i neometan pogodio na Decovu asistenciju. Žao mi je što nemam više snimki, ali njegov Porto mi je ostao u sjećanju kao ekipa koja je igrala lijep nogomet.


Who the fuck needs Claude Makelele?


Florentino Perez je za Makelelea izjavio da nije pretjerano bitan igrač te da dodaje prvom do sebe.


Mourinho je dolaskom u Chelsea došao u ekipu koja nema čistu desetku kakvu je imao u Portu, te je sa sobom povukao Carvalha i Pereiru. Budući je do sada igrao u rombu, bilo je pitanje kako će sada Chelsea izgledati. Pisao sam gore, radi se o zbilja inteligentnom tipu koji je odmah po dolasku u Chelsea postavio neke stvari na koje druge ekipe nisu imale rješenja.


Chelsea je igrao u formaciji 4-1-2-3, gdje je imao višak u sredini terena 3 vs 2 budući su onda ekipe igrale uglavnom 4-4-2 flat. Makelele je briljirao na holderu, a druga dvojica veznjaka su bili Lampard i Thiago ili Essien. Zanimljivo je kako je Mourinho koristio Lamparda koji je često dolazio u završnicu i često bio igrač koji je zabijao golove. Mourinho je u Makeleleu dobio vrhunskog zadnjeg veznog koji je fenomenalno surađivao s obranom, i pružao zaštitu prednjim igračima davajući im više slobode.


Međutim, još jedva stvar je onda bila ključna i mislim da je Chelsea tu ostvarivao veliku prednost nad protivnicima, a to su četiri krila, Robben, Wright-Phillips, Duff i Joe Cole. Mourinho je često mijenjao pozicije krilnim igračima, ali ako se dobro sjećam, znao je zamijeniti dvojicu na poluvremenu.


To je često značilo da sad protivnički bekovi igraju protiv svježijeg igrača, ali možda i bitnije, protiv igrača koji ima drugačije navike. Joe Cole i Robben često driblaju u sredinu, dok Duff i Phillips više driblaju na krilo, iako je Duff sve igrao.


Naravno, da ne zaboravim spomenuti Drogbu koji zna zadržati loptu što Chelseaju omogućava direktniju i okomitiju izgradnju napada.


Bez lopte bi Chelsea postao 4-1-4-1 i po osvajanju lopte bi brzim kontra napadima dolazili do šansi.


Jedna od partija kojih se dobro sjećam je pobjeda Chelseaja nad Barcelonom 4-2, u utakmici gdje je Chelsea zabio 3 gola nakon fenomenalnih kontri koje su uslijedile nakon osvojenih lopti u sredini terena.


Chelsea je ovu utakmicu igra u formaciji 4-4-2, koji bi se pretvarao u 4-1-4-1 u fazi obrane. Chelsea je igrao u dvije cjeline. Prva je obrambena sa 4 igrača u zadnjoj liniji i Makeleleom ispred njih, a druga je ona prednja, gdje se prednjoj četvorici igrača pridruživao Lampard. Chelsea bi ˝sačekao˝ Barcelonu i puštao da njeni bekovi odlaze naprijed, a onda munjevitim kontrama i igrom 4 vs 4 u par poteza zabijao golove.


Duff i Joe Cole su utrčavali u rupe iza leđa bekova, a stopere su ˝okupirali˝ Kežman, i Gudjohnsen tako da ovi nisu mogli pokrivati taj prostor na bokovima.


Ovo je bila klasična igra na trećeg čovjeka, prvi pas ide naprijed na jednog od napadača koji se spusti i odigra povratno najčešće na Lamparda koji onda odigrava u prostor Duffu ili Coleu, pa čak i drugom napadaču. Video najbolje pokazuje o čemu se radi.


http://www.youtube.com/watch?v=8Qaovod6JgM


Uzeo sam ovu partiju za primjer jer je najbolje prikazala kako je najčešće igrao Chelsea pod Mourinhom.


Mourinho se savršeno adaptirao novoj ekipi i savršeno iskoristio ono što ima.


U Portu je igru prilagodio Decu, dok je ovdje igru prilagodio brzim krilima zbog kojih je igrao okomito i na kontre jer je time maksimalno koristio njihove mogućnosti.


Eto'o kao desni bek, a Milito kao lijevi?


Iako u Chelseaju nije osvojio trofej lige prvaka, stiže u Inter koji je već par godina prvak, ali u Europi nikako da ostvari bolji rezultat. Mourinho je u prvoj sezoni poražen od Manchestera, ali bitnija je bila činjenica da su oni zapravo bili bezopasni u dva ogleda, a Manchester je stvorio velik broj šansi.


Mou je dogodine nadogradio ekipu s Pandevom, Eto'om, Militom, Sneijderom, Luciom i Mottom, kreirajući zapravo ekipu koja mu idealno odgovara.


Iako je protiv Chelsea u prvoj utakmici  krenuo s rombom, promijenio je u 4-3-3 kako bi zatvorio bekove Chelsea, a onda je uvidio da ekipa odlično igra u tom sustavu, i odlučio je do kraja lige prvaka igrati na taj način.


Krenimo redom od Chelseaja, preko Barcelone do Bayerna. Već sam pisao o nekim od tih utakmica, i ovdje ću se dotaknuti taktike kojom je Mourinho pobjeđivao u tim utakmicama.


U utakmici protiv Chelseaja je krenuo u rombu, s Eto'om i Militom u napadu. Zanimljiva stvar kod njega je da on savršeno reagira u utakmicama kad vidi da nešto ne štima ili da negdje curi. Tako je i promijenio u 4-3-3 kako bi zatvorio bekove Chelseaja koji su imali previše mjesta, dok je zapravo većina komentatora komentirala kako je on preuzeo rizik želeći dati još golova. Nije istina, nije bitno koji su to igrači, već što im je uloga na terenu, a Eto'o i Balotelli su dobili zadaće pratiti svoje bekove do kraja, što bi nekad značilo da Eto'o stoji na svojih 25 metara.


U uzvratu je od početka krenu sa 4-3-3 i Chelsea se nije pretjerano snašao. Obrambeni zid koji čine Maicon, Zanetti, Samuel i Lucio, pojačan sa Mottom i Cambiassom, izgleda zastrašujuće sam od sebe, a posebno kad je ovako dobro organiziran. Dojma sam da bi Mourinho mogao postaviti njih 6 otraga i prilično se uspješno braniti protiv 11 igrača.


Protiv Barcelone u prvoj utakmici je Inter zaigrao u istoj formaciji, s tim da je Eto'o igrao nešto drugačije. Interovi kontranapadi su s druge strane bili savršeno planirani, a najzanimljiviji mi je detalj kod drugog gola gdje Maicon ne radio utrčavanje s vanjske strane, već s unutarnje jer ga je tu teže ispratiti. Cijelu analizu sam napisao na početku teme, pa ne bih sad detaljnije o toj utakmici.


Ajmo na finale. U finalu slična priča, Inter u istom sastavu, s Sneijderom postavljenim zapravo u vrh napada čime ga je Mourinho maknuo od veznih igrača. Sneider je ovdje zapravo igrao drugu spicu i nije imao adekvatnog cuvara.


Iako formacijski isto, u svim ovim utakmicama je Mourinho koristio različite strategije unutar utakmica kako bi pobijedio.


Protiv Chelseaja je blokirao bekove i nakon povoljno rezultata u prvoj utakmicu, u drugoj nije dopustio previše šansi protivniku.


Protiv Barce je slično postavio ekipu formacijski, ali su fantastičnim kontrama i dolascima u završnicu, kao i prebacivanjem igre na Milita koji je lopte spuštao ostalim igračima devastirali Barcelonu. Milito je uz ovo promašio 2 zicera u prvom dijelu. U drugoj utakmici još ˝luđi˝, poduplana strana na kojoj igra Alves s Chivuom što je značilo potpuno zatvaranje svih oružja Barce.


Nakon isključenja vraća Milita na beka i ekipa odreagira bez problema. Bez panike. To je savršeno uvježban mehanizam i nevjerojatno je koliko igrača je moglo igrati različite stvari u obrani bez većih problema.


Budući sam pisao o njegovoj eri u Realu dosta, sada bi se prebacio na nekakvu završnu misao.


Znam da je tekst malo općenit, ali jebiga.


Jose Mourinho je od Porta, preko Chelseaja, Intera pa Reala uvijek igru prilagođavao situaciji u ekipi, odnosno igračima, a najčešće i protivnicima, kako na razini cijelog domaćeg prvenstva (presing u Realu, 3 u vezi u Engleskoj...), tako i na razini Lige prvaka (Barca, Bayern...)


U Portu je igrao s desetkom, pa u Chelseaju bez desetke s krilima i jednim holderom. U Interu opet s desetkom ali u jednom sustavu koji je fokus imao na obrani i direktnijem napadu nego sustav s desetkom u Portu. U Realu je igrao najbrže i najokomitije, s obrambenom linijom visoko na centru što je totalna promjena u odnosu na Inter.


Što nam to govori? Govori nam da se radi o čovjeku koji savršeno razumije nogomet, i zakonitosti istog. Iskreno, ja bi volio da on, a siguran sam da može, proba igrati drugačije, da ˝stvara igru˝, a ne samo ˝kontra igru˝.  Njegova glavna motivacija su pobjede i rezultati, i to je njegovo pogonsko gorivo.


Možemo pričati o subjektivnim dojmovima njegove igre, ali činjenica ostaje da je trofejan trener koji je svugdje osvajao velike trofeje. Dvije lige prvaka, lige u Eng, Portugalu, Italiji i Španjolskoj govore nam da se radi o čovjeku koji razumije različite kulture igre.


On za vrijeme utakmice odmah reagira ako vidi neku lošu stvar, i najčešće reagira ispravno. Stručnjak je za usmjeravanje protivnika tamo gdje isti ne želi ići, kao i za promjene ritma za vrijeme utakmice, od presinga do plitke obrane pa natrag.


Za kraj, ono pitanje koje sam često postavljao, je li vizionar?


Za mene, jebiga, nije. Koga boli kurac je li je? Vjerojatno nikoga. Svaki navijač kluba kojeg on vodi najviše voli trofej, nijedan navijač intera ne bi mijenjao ligu prvaka za tri gola škaricama. Karikiram naravno.


Je li inteligentan trener kojeg je teško nadigrati i koji uvijek nađe protuotrov za protivnika? Vjerojatno je u tome najbolji.


Je li jedan od najvećih trenera u povijesti igre, koji je utjecao na druge trenere? Jest. Nepobitna činjenica.


Ja ga ne obožavam, ali cijenim. Zapravo, od svih taktičkih sranja, najviše mu zamjeram što nije gospodin kao recimo Del Bosque. Opet, koga boli kurac? Hm...


Često svoje ekipe time zaštiti i cijeli fokus prebaci na sebe. To su ipak odlike vođe, iako ja smatram da može i drugačije.

[uredio Johannes Cruijff - 27. srpnja 2013. u 16:23]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
27. srpnja 2013. u 23:18
Dortmund vs Bayern 4:2



- ideja Bayerna sa dva pokretljiva duboka veznjaka koji će čuvati prostor za kontre i istodobno nuditi pokretljive pas opcije na klimavim je nogama odmah u startu - nijedan od njih nije holder sposoban odigrati kvalitetno prema obrani. Pep je išao s rizikom, imao je probleme koje je mogao i očekivati.
- Shaqiri kao lažna devetka, Mandžukić koristi utrčavanja s lijeva, Muller se ubaciva u prostor iz dubine: ovo je neloše  funkcioniralo. Barem između njih trojice. Shaqiri je pronalazio loptu između linija (ponajbolji u prvom poluvremenu), Mandžukić u nekoliko navrata dosta dobro utrčao u prostor.
- Mandžukić na krilnom napadaču otvarao je puno prostora za utrčavanja Alabe koji je igrao dosta ofanzivno u prvom poluvremenu tjerajući Kubu da većinu vremena provodi u svojoj polovici.
- Desno je Lahm imao rezerviraniju ulogu. Vrlo vjerojatno namjerno jer je Guardiola ciljao na dodatnog igrača koji će biti osiguranje od kontri blizu sporog van Buytena, a osim tog i Reus je puno opasniji prema naprijed. Ovo je uvjetovalo da je Robben bio prisiljen pružati širinu na desnoj strani, ali on to nije dobro radio. Bio je ukopan uz aut liniju i osim što je nudio pas opciju nije pretjerano koristan bio. Lak plijen za čuvanje Schmelzeru.
- Starke strašno nesiguran na lopti, uvjetovalo sa pogreškom kod gola odmah na startu.
- Dortmund u dvije zbijene defanzivne linije. Cijelo poluvrijeme su kontrolirali prostor u obrani i prema naprijed kako su preko Gundogana koji bez ''šestice'' u Bayernovom sastavu puno lakše u kontrama dolazio do lopte i prilika iz kontre.
- Dakle u prvom poluvremenu Bayern prilike stvara većim djelom preko Shaqiria, Mandžukić si ne može kreirati priliku, a sve što je dobio bili su ubačaji, Robben prestatičan, a Muller je većinu vremena imao Hummelsa zalijepljena koji ga je mogao pratiti i nešto dalje pošto su Sahin i Bender stajali jako blizu.

Drugo pol:



- Promjena u podjeli uloga u napadu Bayerna.
- Sredinom ulazi Schweinsteiger i Bayern prelazi na tri u vezi. Ovo su po meni trebali puno ranije uraditi (mislim na 1v2 kombo u vezi, Bastina mi je djelovao nespreman, možda samo dojam jer je sporije hvatao ritam), iako im u svemu nije donijelo previše koristi. Ganjali su rezultat, Lahm i Alaba stajali jako široko i opet su stoperi + Thiago koji je ostajao najdefanzivnije, makar i ovdje ne imali čistu 1v2 kombinaciju kako se Kroos izvlačio između linija
- Dva gola iz ubačaja na drugu stativu. Ironično pomalo da je Robben zabio dva gola, a ostatak što je odigrao po meni bio među slabijima na terenu.
- vrhunski autogol van Buytena. Glavom u padu na prvu stativu.
- Aubameyang, kako je brz lik. Ko da Bolta gledam na terenu.
- dodavanje Thiaga preko obrane za Mullera. Prava šteta što nije ušlo.

Ukupno dojam, Dortmund jako dobar. Kontrolirali su cijelu utakmicu prostor i u obrani i prema naprijed. Pod ovim ''kontrolirali su prostor'' u obrani: ciljam na to da nisu morali nepoželjno izlaziti van postavljenog defanzivnog oblika kako bi blokirali prijetnje Bayerna. Sve su bile već unaprijed predvidljive, jedino je Shaqiri napravio nešto problema, ali manje od očekivanja pred utakmicu. u napadu: plan izgranje napada (veći dio utakmice kontre) su funkcionirale planirano, Gundogan je veliku većinu vremena primao loptu u zonama gdje je želio, Lewandowski isto tako, Reus se ubacivao u sredinu i ovim su stvarali Bayernu probleme koji im nije uspio cijelu utakmicu onemogućiti ovo.

Bayern mi djeluje još u fazi eksperimentiranja, svaki put kad sam ih pogledao u zadnje vrijeme igrali bi u nešto drugačijem sustavu. Još ćemo vidjeti koji je osnovni plan kad se cijeli tim posloži.
irilov
irilov
Potencijal za velika djela
Pristupio: 17.12.2009.
Poruka: 4.672
28. srpnja 2013. u 00:01
ja bih samo par razmišljanja: nisam vidio par pivota u prvom dijelu- kroos je igrao dosta visočije od thiaga, i thiago je bio podosta usamljen otraga niže. u 2.poluvr. pep spušta kroosa nešto niže, al mu ne pomaže.
mislim da je apsolutno prerano za ikakve definitvne zaključke o bayernovoj igri- posve se slaže s time. mene najviše kopka u kolikoj mjeri su igrači, posebice u 1.poluvremenu, nastojali sprovodit pepove zamisli u djelo, a koliko su lutali- to mi je jako teško ovcijenit. ja ću ovdi po 264379. put ponovit da mi nikako, ali baš NIKAKO nije jasno zašto pep thiaga vidi tako duboko u terenu, ja se NIKAKO ne mogu otet dojmu da je on igrač za više slobode i manje metara od gola- tu je sjajan(onaj pas mulleru za gredu je meni potez utakmice). k tome, thiago ne može igrat pivota, a posebno ne sam. na koncu on na toj poziciji previše i griješi- danas je svojom krivom predajom i izravni krivac za gol. nikako. pretpostavljam da je pep rezonirao tako da s thiagom tako duboko dobija na kreaciji u početnoj fazi organizacije napada, te dobija nekoga ko detaljno zna njegove zamisli, a defenzivno ga nije ni namjeravao previše koristiti- jer je računao na velik posjed i šta manje šansi bvb-u za kontre u kojima će thiago uopće djelovat defenzivno. zato me i buni igra bayerna iz 1. dijela- apsolutno prviše, ne grešaka- grešaka je bilo i znao sam da će ih biti dosta, ali posve netipičnh grešaka za pepov način razmišljanja. previše brzopleto, naivno, da ne rečem glupavo. a bekovi jako visoko, a na pivotu sam thiago. bvb se imala oblizati kod takvih situacija za kontre, tako su i zabili 4. gol.
sve ostalo šta se dogodilo na utakmici je proizašlo iz ovih detalja.

bvb je i u prvom dijelu već trebala imat veću prednost, ali su nastavku nadoknadili. oni samo nastavljaju gdje su stali lani. iskreno se nadam da će se sahin, pierre i sokrat pokazat pojačanjima- draga mi je ta ekipa.
AdrianaLima fan
AdrianaLima fan
Potencijal za velika djela
Pristupio: 25.07.2008.
Poruka: 4.262
28. srpnja 2013. u 00:30
Ako se nevaram ovo je prva tekma koju je BVB dobio protiv Bayerna, a da je Gundogan igrao 10-ku.   Pogreska sa 4 1 2 3 sistemom od strane Guardiole. Na Eurosportu su nahvalili Thiaga sto se tice distribucije ali je bio katastrofalan u defanzivi. Osjetila se tazlika cisto vizualno gdje je naspram proslih tekmi Gundogan imao masu prostora na toj poziciji. Proslih godina kad ju je igrao BVB je gubio na brzini,a i Gundogan je bio u sitvacijama gdje su ga puno vise igraca zatvarali.  Mozda je to i do poboljsane forme Sahina za razliku od proslih tekmi gdje je u slucaju Gundoganovog igranja na 10-ci centralni par veznjaka bio Kehl i Bender.    Borusia savrseno odigrala i zonalnu obranu i individualno preuzimanje.Pogotovo par centralnih veznjaka.
irilov
irilov
Potencijal za velika djela
Pristupio: 17.12.2009.
Poruka: 4.672
28. srpnja 2013. u 00:52
po meni nije bio dovoljno dobar ni u distribuciji. ako ti igraš ofenzivno, i 2-3 lopte krivo dodaš- nikome ništa, ali ako si duboko, ispred zadnje linije i 2-3 lopte krivo dodaš- možeš izgubit utakmicu ko ništa.
xavice
xavice
Mali dioničar
Pristupio: 24.07.2011.
Poruka: 6.057
28. srpnja 2013. u 02:26
Jao, D. pa tek sam sada skužio da se nisi reklamirao..O Evertonu i Moyesu, uživajte:

http://generalposlijebitke.blogspot.com/2013/07/david-moyes-chosen-one.html

Ja nisam pogledao utakmicu, upravo ju skidam, ali samo bi napomenuo da treba birati intenzitet epiteta na bilokojoj strani budući da je riječ o prvoj službenoj utakmici 

I u Barci je izvukao bod iz prva dva kola kontra Numancije i Racinga. A ovo je viceprvak Europe.
http://generalposlijebitke.blogspot.com/ Ω
  • Najnovije
  • Najčitanije