Taktika u nogometu

riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
10. kolovoza 2013. u 14:26

john, i ja sam pogledao dobar dio ove utakmice. Postavka PSG-a, kao i neke loše navike u igri, malo su me podsjetile na onaj Perreirin Brazil sa SP2006. Stoje skoro kao 4-2-2-2, gdje se ekipa lako prepolovi na 6 defanivaca i 4 igrača bez defanzivne težine.

Ovaj PSG treba još dosta usavršavanja, uigravanja, da bi bio konkurentan samom evropskom vrhu. Blanc je isto na samom početku, tako da i njemu treba dati kredita i vremena.

Za Zlatana si potpuno pogodio. Ovo je njegov tim.

Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
xavice
xavice
Mali dioničar
Pristupio: 24.07.2011.
Poruka: 6.057
11. kolovoza 2013. u 00:41
Napokon je počela još jedna od 4 svete svjetske lige, pa da bacim svoj osvrt na ono što sam gledao:

Bayern- Gladbach

Ja nisam toliko oduševljen, za razliku od irilova, Bayernom sinoć. Ali zadovoljan jesam. Napadački se već uočavaju neki obrasci- kada se čini da cijela prednja četvorka igra leđima prema golu i nema rješenja, odigrava se povratni pas i dijagonala na Robbena koji grli liniju.

Ako dođe do izolacije, odmah napada gol, a ako ne, ne siluje se napad nego čeka pomoć suigrača. Mislim da je u ovom trenutku nemoguće ikome osim stoperima odrediti točnu zonu, to naprijed je vrlo fluidno, svi igraju sve,a blista Ribery koji koristi Mullerova i Robbenova utrčavanja iza obrane kako su i zabili vodeći gol.

Interesantno je vidjeti jedino mogu li igrati sa samo jednim holderom (iako Schweinsteiger sam to gotovo i nije) u ligi u kojoj toliko ekipa bazira svoju igru na tranziciji. Jer kad igraš s dva holdera, mnogo je lakše- jedan može otići više i biti korektor linija presinga, a drugi ostati kao osigurač, ovako je Schwein sam na velikom prostoru i to je izuzetno zahtjevno za igrati.

Mislim da sam skužio Lahmovu ulogu i ono njegovo igranje na srednjem veznom u priporemama- on se na momente pretvara u centralnog igrača, kada je lopta na Robbenovoj strani i služi kao povratna opcija ili korektor. Ostavlja njegovu stranu praznu, ali na Robbena ionako ide udvajanje pa se ionako stignu vratiti.

Ovakva Pepova igra je kao i u Barci, nema skrivanja stoperima i bit će grešaka, jako je zahtjevno, samo treba istrpiti sve te greške dok se ne postigne ono što se želi. Kod Bayerna je pitanje hoće li ih igra i rezultat dovoljno služiti do onog trenutka dok neki igrači ne promijene malo navike što je još uvijek vidljivo (u Juppa je pressing bio rigidniji formacijski, kod Pepa se pretvaraju u "krda" koja napadaju loptu jer po njenom gubitku nitko nije u svojoj defanzivnoj poziciji). Moje je mišljenje da hoće, ako ničega drugoga radi, onda stvarno enormne kvalitete i na terenu i na klupi.

S druge strane, povjerenje ulijeva činjenica da su tukli Gladbach koji je tranzicisjki među najboljim ekipama lige.

Meni se izuzetno dopadaju i strašno mi je žao što se nisu od odlaska Reusa oporavili na način da i dalje budu hit jer su ogledni primjer jedne disciplinirane ekipa koja i sa skromnijim rosterom igra jako atraktivan nogomet. Ima tu odličnih igrača( Daems, Arango, Xhaka) Ovu sezonu priželjkujem da se vrate u Europa liga zonu barem.

Augsburg-BVB

Iskreno, nije me se Dortmund danas dojmio. Ono što im je forte inače u veznom redu, agresija na prve i druge lopte danas nikako nisu bili na uobičajenoj razini, a kada izgube takvu bitku, onda su napola puta između pressinga i resetriranja u postavljenu obranu..I ako ih protivnik dovoljno dugo drži takve, onda ni ne uđu u pravi ritam.

A dovoljno govori o ekipi kada nekoga pregazi 4 0 a ja im nešto zamjeram. Bit će ovo jako uzbudljiva trka njih i Bavaraca. Aubameyangov debi iz snova, kad se vrati Mikhataryan i kad Lew prihvati da je ovo njegov klub, strah me i pomisliti kako će biti protivniku braniti se. Toliku sposobnos stvaranja viška na malom prostoru, brzine i efektivnog iskorištavanja svakog pedalja terena nema ni jedna ekipa na svijetu, uključujući Bayern.

Iskreno, ne vidim veću potrebu u toj soluciji za mijenjanjem geometrije veznog reda i igranje s trojicom, ali samo momentalno. Jedino u situacijama kada su osjetnije nadjačani u sredini terena, što očekujem u malom broju utakmica. Gundogan je inteligentan igrač, Sahin je igrao u takvim solucijama u Liverpoolu, Bender i Kehl mogu zatvoriti bilo kakvu opciju, tako da vjerujem da je to nekakav idući mikro korak u Kloppovoj mašineriji.

Bayer - Freiburg

Oduševljen sam kemijom Leverkusena. U kontri uvijek imaju spremne opcije, na postavljenu obranu su tečni, koriste bekove i uvijek ima rješenja. Vjerojatno će ih gušt biti gledati u prvenstvu, ali su često znali na račun iste ofanzive nastradati u Europi.

Sona nisam trebao ni gledati da znam da će biti pogodak, s njim u sastavu Bayer opet ima tri napadača koji znaju sve- dodati, proći, zabiti, igru bez lopte..

Spahić je bio solidan ali ništa mnogo više, po mom sudu. Još uvijek su defanzivno preširoko postavljeni pa nastaju velike rupe između bekova i stopera i tu su imali malo sreće što je Freiburg prilično slabo realizirao nekoliko mogućnosti. Ali ne bojim se ja za njega na duge staze, mislim da se Bayer pojačao. Još je prerano da mladog Donatija uspoređujem s Carvajalom. Možda će im dati malo veći balans defanzivno, neophodan za Europu. Vidjet ćemo.

Žao mi je jedino što Herthu nisam pogledao, ni u snu nisam očekivao ovakvo razvaljivanje...

Vasco - Botafogo

Pogledao derbi, fenomenalna utakmica. Dvije velike legende na suprotnim stranama- Junihno kao kapetan domaćih i Seedorf.

Zbunilo me što su tribine bile poprilično prazne- ne znam jel zbog sigurnosti na ovoj "novoj" Maracani il inečega drugoga? Mrvicu pretiha atmosfera ako je to moguće za brazilsku ligu reći uopće.

Botafogo je igrao izvrsno i ostavio dojam puno bolje ekipe. Seedorf imponira- komandira napadačima kada da pritisnu, hrani ih loptama, nije brz ali mu je jedan na jedan i dlje nitko ne može uzeti, jak je ko vol. 

Imaju još jednog strašnog igrača, Vitinha- krilo/spojka. Dribling gdje do zadnjeg trena ne znaš gdje će, udarac s obje noge, vižljast, agilan, zna podvaliti loptu..U paketu sa Seedorfom i Marquesom, najpotentnija su ofanzivna ekipa momentalno lige, vrlo vjerojatno.

Vasco je imao sreće dosta, ludog golmana, gubili su 2 0 i došli do 2 2 nakon dvije velike greške pred golom Botafoga- i to je jedini segment igre gdje Botafogo osjetno nije na razini- izgradnja napada od svojeg gola. Domaćini su uglavnom čekali Juninha i prekida (majstorska asistencija za prvi gol), a igraju jako irskantan nogomet s oba beka visoko a bez adekvatne zaštite od veznjaka.

Do zadnjih 10 minuta nisam čuo kako se zovu, toliki su utjecaj imali u igri. I što je najbolje, ofanzivno nisu dobili ništa, Botafogo sjajno miksa pressing ispred centra i onda gustu zonu na svojoj polovici.

Juninho i dalje pokazuje zavidne playmakerske sposobnosti, ali za razliku od Seedorfa, ekipa još više gubi defanzivno.ga nije uspjela obrambeno "sakriti" a ne može igrati u oba pravca stalno, pa ekipa još više gubi na defanzivnoj kompaktnosti.

Sve u svemu, Botafogo mnogo bolji i realno je mogla zapucketati petarda. Toplo preporučam da pogledate sažetke.

Rubin- CSKA

Jel gledao netko Rubin - CSKA? Ja pogledao snimku, rekoh bilo bi vrijeme da ulovim priključak s aktualnostima tamo.

Iako je završili 0:0, ja sam jako zadovoljan stupnjem inteligentnog i organiziranog nogometa. CSKA odlično kontrolira loptu, igra visoki presing i 45 minuta dok to svi prate adekvatno zbilja izgledaju impresivno.

Ono gdje šteka je što teško nalaze koridore gdje bi posjed pretvorili u šansu stavljajući igrača u dobru situaciju. Rubin se brani gusto, s 5 igrača u sredini i jedino prostora na boku ima. A CSKA ima dva krila koja igraju dosta centralno, što ostavi bekove bez pomoći s loptom u nogama i dva protivnička igrača ispred sebe. Ali dobili su ono po što su došli, mislim da bi bod odmah potpisali.

Honda je klasa i još uvijek mi nije jasno kako netko nije pljunuo ozbiljnu paru za njega. Po prvom dodiru se vidi klasa, iako je često primoran igrati daleko od gola, al najviše doprinosi izgradnji igre, ne možeš ga čuvati jednim čovjekom, ma ne treba mnogo riječi trošiti. I nije onaj play koji sili da uzme loptu i igra njome, pušta igru da se razvija pa uskoči, ima sjajan osjećaj za to jer tako mu igra cijela reprezentacija. iIli je igrala barem do Zaccheronija

Džagoev je kolateralna žrtva pomalo. Dok je u reprezentaciji navikao startati duboko i onda imati u tranziciji dosta prostora, sada se ponaša kao nekakva desetka između linija..I dalje se vidi ogromna kvaliteta, ali nije to još to i imam osjećaj da je mrvicu žrtva trenerovih ideja. 

Onaj Musa odudara od načina igre totalno u špici, okomit, brz, a kad je obrana postavljena nema prostora da mu netko podvali loptu. Jedan jedini put kad je bio vidljiva opasnost je kad je dobio loptu preko cijele obrane u kontri.

Bilo je interesantno vidjeti kako je trener davao upute u onim pauzama za vodu i uvijek su se po završetku toga, odnosno poluvremena ponašale drugačije, pritiskali jače ili se mrvicu povukli. 

Rubin je zapravo sve odlično radio do zadnjeg dodavanja/šuta, Akinfeev je sjajno branio. Imaju dinamički vrlo fin napad, i mišljenja sam da mogu još više dominirati kada bi bili proaktivniji s loptom i brže ju pokušali osvojiti. Bekove koriste mnogo direktnije od CSKA-a i tu su dobar dio šansi stvorili. Jer kad se CSKA povuče u zonu, krila prate bekove pa se često dogodi da im pobjegnu i eto viška.

Karadeniz je strašan, motor pokretač- jako neugodan 1 na 1 kad se izvuče na krilo, jak, može zadržati loptu, ima osjećaj kada ju prodati, prava moderna spojka.

Onaj Rondon naprijed je živina i što će Rubin bliže protivnikovom golu igrati to će ovom bolje pasati. Agilan, brz, možr u dva koraka okrenuti stopera i pucati s obje noge. Kada se CSKA povukao, skoro su to iskoristili baš preko njega- jako opasan lik za čuvati 1 na 1. Vjerojatno je i sam dijelom razlog zašto je CSKA pritiskao visoko Rubin i nije dozvoljavao da uđu u ritam jako dugo.

CSKA-ov pristup je osvježenje u ligi u kojoj su uglavnom sve ekipe svoju dominaciju stekli reaktivnom, tranzicijskom igrom i baš me zanima gdje će i kako završiti ovim pristupom- imaju moguće najplemenitijeg igrača lige u Hondi, Džagoeva,  braću koju ne volim pretjerano ali zasad igraju odlično, Akinfeeva koji je u top formi..Imaju svega,na papiru barem.

Za vikend Rubin ide prvoplasiranom Spartaku na derbi kola, a CSKA dočekuje Krasnodar- jedna od onih utakmica koje ne bi smio kiksati u ligi s ovako ravnomjerno raspoređenim favoritima.

Skontao sam da imamo mandoline koje ne posjećuju ostale topice a ionako tamo davim ovim ljude koje to ne zanima pa ću odsad tu kopirati.




http://generalposlijebitke.blogspot.com/ Ω
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
11. kolovoza 2013. u 10:00
Hvala ti što brineš za nas. :D

Oko Honde se već dugo vrti priča Milana, ovom valjda izlazi ugovor sad na zimu, pa postoji opcija da Milanisti sačekaju i dovedu ga besplatno ili će sada isplatiti nekakvu odštetu. Ili netko drugi tko se u međuvremenu uključi.

Što igraju Seedorf i Juninho? Desetke, neki dublji play? Nešto treće?

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 23.09.2012.
Poruka: 99
11. kolovoza 2013. u 16:29
Celtic 1-0 Liverpool



- Celtic nisam crtao, nema potrebe. 2 linije po četiri, duboka obrana. Klasično otočki. Ionako znam samo par njihovih.
- Ono zanimljivo je da pristup nije bio toliko ''prijateljski'' kao što se očekivalo od utakmice. Ne mislim u smislu prekršaja i tog, već cjelokupnog zalaganja na terenu, a istim Liverpool je napravio samo dvije izmjene. Sturridge (povratnik od ozljede) je dobio poluvrijeme. Pomiješan sastav, ali svakako utakmica koja može poslužiti kao dobar pokazatelj trenutne spreme igrača. Nešto rezerviranija prva linija presinga kod Liverpoola je po meni jedina razlika u odnosu na prvenstvo. Igrali su u nešto dubljoj obrani i više radili presing po prelasku Celtica u njihovu polovicu od očekivanog. Ovo i nije toliko značajno za samu utakmicu budući da je Celtic većinu posjeda imao u kontri i jako je malo bilo unutra postavljenih napada. I kad bi Škoti imali priliku većinom bi išla duga lopta na targeta u napadu.
- Balde, visoki napadač Celtica zadao je dosta problema niskoj obrani. Zabio gol poslije izgubljene lopte nekog od veznjaka.
- Liverpool zanimljiv zbog lakoće ulaska u protivničku trećinu. Nula u golovima ne prikazuje stvarni tijek utakmice. Očajna realizacija svakako, ali jako sam zadovoljan očito uigranim rješenjima Rodgersa u kojima je ekipa kombiniranim kretanjima igrača izvlačila Celticovu 2x4 obranu van oblika. Prilikom gledanja sigurno nisam pohvatao sve, gore su strelice nekog kretanja iz kojeg se može ponešto izvući. Ako budem opet pogledao stavim i koju sliku, ali jako zanimljiva utakmica baš zbog taktičke strane. Preporučujem skinuti prvo poluvrijeme.
- U drugom poluvremenu prijelaz u 4231 sa Coutinhom u sredini. Ova uloga mu puno više odgovara, ima više slobode u kretanju i više opcija po primanju lopte.
- Glen u DaniAlves roli, Gerrard kao dublji play, Allen imao nekoliko dobrih kombinacija po lijevoj strani, Downing ulsacima u sredinu otvarao prostor. Sveukupno napad mi je izgledao jako dobar. Unutra imamo dosta fluidnosti u kretanju i uigranih akcija.
- S taktičke strane nemam više što dodati. Liverpool obećava da će biti zanimljiva ekipa za pratiti ove godine. Suarez jučer nije nastupio. Imaju dovoljno širine u sastavu. Očekuje se još neko pojačanje na stoperu (čini se da je vezano uz Skrtelov odlazak, spominje se par opcija) i potencijalno Aly Cissokho na pozajmici na beku. Ovo se vrti već mjesec dana.

riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
11. kolovoza 2013. u 20:45

Johne, imam par prijatelja fanova Liverpoola i stalnu raspravu. Lucas Leiva, heroj ili zločinac?

Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
xavice
xavice
Mali dioničar
Pristupio: 24.07.2011.
Poruka: 6.057
11. kolovoza 2013. u 23:15
Samo da bacim jedna osvrt na Volgu - Rubin 1:3

Iako rezultat sugerira drugačije, ja sam prilično razočaran Spallettijevom družinom. Strašnu ekipu imaju, ali ovo što sam dosad vidio je ispod razine na kojoj mogu igrati, pa vjerojatno i osvojiti naslov. Odnosno, ovako ne mogu, ne u ovakvom ruskom prvenstvu. Prilično sam siguran da bi već i ovdje prosuli bodove da je bila ekipa s barem malo više muda, ako ne kvalitete.

Istina je da je teren bio mokar i težak za igru i da to itekako pomogne ekipi koja se brani, ali Zenit me razočarao kemijom u napadu. Imaju Keržakova koji je navikao iz reprezentacije igrati tranzicijsku igru, stalno trči i otvara prostor, a eventualno ga tu i tamo Danny iskoristi. Ne znam zašto Aršavin nije igrao ali on je bogomdan za takvu poziciju, a i dalje je bez premca svjetska klasa, neovisno o neuspješnoj Arsenal avanturi (kako je Wernger tu popušio, strašno).

Utakmica se dijeli na dva dijela, prvih pola sata i ostatak. Negdje oko 30.-e minute  cirkus, Hulk totalno nezasluženo dobiva drugi žuti i crveni. Shirokov je izveo slobodnjak bez sudačke dozvole a ovaj je mislio da je Hulk i potjerao ga van. Prekid je trajao 6,7 minuta, bilo je povuci potegni, na rubu incidenta.

Ako sam rekao da me se nimalo nije dojmila početna Zenitova postavka- nekorištenje bekova u ofanzivnoj fazi igre, odsiječen link up-igrač, disharmonija u kretanju bez lopte, onda ću pohvaliti batrem kako su se postavili nakon crvenog.

Spalletti na poluvremenu prebacuje na tri otraga i stavlja dva mobilna beka kako bi pomogli sredini terena. I pokazalo se kao pogodak, jer je Volga toliko sporo i konzervativnouplašeno igrala loptom da nisu ni s igračem više stvorili 2 situacije gdje se manifestirao igrač viška, baš totalni podbačaj. Zenit je bio sretan iskontrolirati događanja na terenu i čekati da naprijed nešto "upadne" i dočekali su to, 2 gola pri kraju utakmice koja je imala skroz čudan tok.

Jednu bih stvar napomenuo- ako je netko na razini kod Zenita, to je Witsel-lik je stalno na dispoziciji suigračima, odlično se kreće bez lopte, ima osjećaj za ritam, dobar raspon rješenja i dodavanja, baš je izvrsno odigrao, na razini onoga koliko je plaćen- ovo govorim u sklopu utakmice kontra Belgije- jako jako zajeban igrač, itekako utječa na igru i kad igra daleko od gola.

john32 je napisao/la:


Što igraju Seedorf i Juninho? Desetke, neki dublji play? Nešto treće?

Vidi cijeli citat


Ajmo reći da se može najbliže opisati kao desetke. Seedorf je iskoristio što su ovi poprilično defanzivno neorganizirani pa se u napadu i nije morao naraditi da dođe na loptu, iako ima finu ulogu gdje u tranziciji gura lopte na bok pa onda ispraća akciju do kraja. Defanzivno je komandant, stalno pokazuje rukama, viče, postavlja suigrače, a on sam se ne miče skoro 

Juninho se trudi stalno biti na lopti, svaki napad sudjelovati barem jednom, i da ima suigrače u napadu koji znaju stvoriti veći manevarski prostor, mislim da bi i njegovim predstavama skočio kvaliteta/učinak. Igra i iz dubine i na desetki, nešto između. I dalje je svaki centaršut iz slodbodnjaka noćna mora, a u ovom periodu karijere još je bitnije za njegovu igru..


http://generalposlijebitke.blogspot.com/ Ω
xavice
xavice
Mali dioničar
Pristupio: 24.07.2011.
Poruka: 6.057
11. kolovoza 2013. u 23:15
Samo da bacim jedna osvrt na Volgu - Rubin 1:3

Iako rezultat sugerira drugačije, ja sam prilično razočaran Spallettijevom družinom. Strašnu ekipu imaju, ali ovo što sam dosad vidio je ispod razine na kojoj mogu igrati, pa vjerojatno i osvojiti naslov. Odnosno, ovako ne mogu, ne u ovakvom ruskom prvenstvu. Prilično sam siguran da bi već i ovdje prosuli bodove da je bila ekipa s barem malo više muda, ako ne kvalitete.

Istina je da je teren bio mokar i težak za igru i da to itekako pomogne ekipi koja se brani, ali Zenit me razočarao kemijom u napadu. Imaju Keržakova koji je navikao iz reprezentacije igrati tranzicijsku igru, stalno trči i otvara prostor, a eventualno ga tu i tamo Danny iskoristi. Ne znam zašto Aršavin nije igrao ali on je bogomdan za takvu poziciju, a i dalje je bez premca svjetska klasa, neovisno o neuspješnoj Arsenal avanturi (kako je Wernger tu popušio, strašno).

Utakmica se dijeli na dva dijela, prvih pola sata i ostatak. Negdje oko 30.-e minute  cirkus, Hulk totalno nezasluženo dobiva drugi žuti i crveni. Shirokov je izveo slobodnjak bez sudačke dozvole a ovaj je mislio da je Hulk i potjerao ga van. Prekid je trajao 6,7 minuta, bilo je povuci potegni, na rubu incidenta.

Ako sam rekao da me se nimalo nije dojmila početna Zenitova postavka- nekorištenje bekova u ofanzivnoj fazi igre, odsiječen link up-igrač, disharmonija u kretanju bez lopte, onda ću pohvaliti batrem kako su se postavili nakon crvenog.

Spalletti na poluvremenu prebacuje na tri otraga i stavlja dva mobilna beka kako bi pomogli sredini terena. I pokazalo se kao pogodak, jer je Volga toliko sporo i konzervativnouplašeno igrala loptom da nisu ni s igračem više stvorili 2 situacije gdje se manifestirao igrač viška, baš totalni podbačaj. Zenit je bio sretan iskontrolirati događanja na terenu i čekati da naprijed nešto "upadne" i dočekali su to, 2 gola pri kraju utakmice koja je imala skroz čudan tok.

Jednu bih stvar napomenuo- ako je netko na razini kod Zenita, to je Witsel-lik je stalno na dispoziciji suigračima, odlično se kreće bez lopte, ima osjećaj za ritam, dobar raspon rješenja i dodavanja, baš je izvrsno odigrao, na razini onoga koliko je plaćen- ovo govorim u sklopu utakmice kontra Belgije- jako jako zajeban igrač, itekako utječa na igru i kad igra daleko od gola.

john32 je napisao/la:


Što igraju Seedorf i Juninho? Desetke, neki dublji play? Nešto treće?

Vidi cijeli citat


Ajmo reći da se može najbliže opisati kao desetke. Seedorf je iskoristio što su ovi poprilično defanzivno neorganizirani pa se u napadu i nije morao naraditi da dođe na loptu, iako ima finu ulogu gdje u tranziciji gura lopte na bok pa onda ispraća akciju do kraja. Defanzivno je komandant, stalno pokazuje rukama, viče, postavlja suigrače, a on sam se ne miče skoro 

Juninho se trudi stalno biti na lopti, svaki napad sudjelovati barem jednom, i da ima suigrače u napadu koji znaju stvoriti veći manevarski prostor, mislim da bi i njegovim predstavama skočio kvaliteta/učinak. Igra i iz dubine i na desetki, nešto između. I dalje je svaki centaršut iz slodbodnjaka noćna mora, a u ovom periodu karijere još je bitnije za njegovu igru..


http://generalposlijebitke.blogspot.com/ Ω
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 10.10.2012.
Poruka: 211
12. kolovoza 2013. u 05:27
riki_mo je napisao/la:

Johne, imam par prijatelja fanova Liverpoola i stalnu raspravu. Lucas Leiva, heroj ili zločinac?

Vidi cijeli citat


nebi trebalo bit rasprave, heroj. Kada je presao u LFC, bile su price da je igrao kao "osmica" ali ga je Benitez stavio kao razbijaca i isto sa pocetka vidjelo se da mu je pas-igra bila slaba usporeduci sa Xabi-om ili Mascheranom. Uzelo mu je vremena, ali danas jedan od glavni kotaca za LFC.
riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
12. kolovoza 2013. u 10:48

Guardiola’s Laboratory

Pep Guardiola’s undertaking, on arriving at Bayern Munich, was probably determined by a mixture of the Board’s remit, his own ambitions and some circumstantial factors. It is reasonably safe to believe that it encompassed taking the team to a new level – comfortably ahead of the chasing pack – winning a minimum number of major trophies, rotating a large talented squad, incorporating two new major signings and casting an eye over the junior talent, while adapting to late arriving players who were either injured or on extended leave after the Confederations Cup. And if that were not challenging enough, it significant aspects of it needed to be fairly ready for the start of the season, some five or six weeks after he took charge as coach.

Pep Guardiola

Pep Guardiola (© M.I.S.)

What can a coach do when taking on a club which has just won a treble? Many clubs find it difficult to maintain top levels of success, and their continuing in the same style of play can be a very dangerous practice, because it becomes identifiable, predictable and beatable. Sometimes a club’s decline after a very successful season or two is described as stagnation; no improvements were made and the team were unable to repeat the successes. That can happen, but it is not a very accurate description for Bayern’s position entering the 2013-2014 season.

 

Bayern’s problem, rather, will be that they are the most studied team in Europe this season. Some teams will study Bayern merely because they want to copy and improve their own game, but other top teams will be looking for an approach which successfully opposes Bayern’s tactics. Although Bayern has a stronger squad, winning the Champions League with the same tactics would be much more difficult this season than last season. Last season’s tactics are no longer a guaranteed winning formula, and some measure of improvement and change is virtually necessary, in order to continue to be successful.

There are two things that can be done to a successful team to achieve further successes. Firstly, like the case of a competitive car which is to be improved without dismantling or reengineering it significantly, the coach can add a “turbocharger”. Secondly, the coach can take a very safe route to improvement by making the previously successful system a clear Plan B, and then developing an improved system which morphs into and out of the old system very easily when required. There are numerous indicators that Guardiola has embraced these two things in his quest for improvement.

A close observation of Bayern’s preseason is fascinating. It is one of the closest things to a football laboratory that has been seen at a major club in recent years. (Of course, the whole laboratory concept discussed in this article was not as formally conducted by Guardiola as the article implies, but the analogy is a valid one.) Almost certainly, the work did not commence on the day Guardiola took charge; Guardiola had done a lot of background research long before that. Since the day he signed the agreement with Bayern, his time was spent not only in studying German intensively, but also in studying Jupp Heynckes’ tactics and the Bayern players, through watching match after match. When he arrived in Munich at the end of June, he had a comprehensive understanding of those tactics and of what each player was doing in the team. There was very little to be achieved in going to forthcoming friendlies to do reruns of those things. It was time to introduce the extras that he had designed to build on top of Heynckes’ Bayern tactics – the “turbocharger” – and time to experiment and discover what more the players could do.

Some of the main elements of success which Heynckes had cemented together were (1) a high level of possession, (2) immense variation in attack, (3) a fluid, intelligent midfield and (4) a disciplined defence. Guardiola planned improvements for all four of these elements, and his preseason experiments were aimed at introducing and testing these improvements. Each is worth a fuller analysis…

Possession
The most difficult of these improvements was always likely to be possession, because Bayern already had one of the highest levels of possession in European club football. The difficulty is somewhat like the 80:20 rule, where 80% of the benefit is reckoned to come from 20% of the effort, but raising the benefit another 5-10% requires a massive, disproportionate effort. To raise Bayern’s possession level, which was commonly in the 60%-70% range, by another 5-10% was going to require several factors and intense commitment.

Guardiola’s main factors for increasing that possession were a formation with more midfielders, an emphasis on ball control, an emphasis on passing-success rates and an increase in the pace of the possession with one-touch or two-touch passing, coupled with more movement of the players off the ball. This was not slow, patient-build-up tiki-taka, but turbocharged possession. The players struggled most in the early friendlies with achieving pace and maintaining passing accuracy; all too often the passing accuracy suffered. By the time the last of the preseason friendlies arrived, things were much better, and the possession speed and passing accuracy against Manchester City in the first 30 mins of the Audi Cup final were phenomenal – until the effects of the previous day’s game and the training began to show in the form of tired legs. And therein lies a danger: turbocharged possession is fine if it exhausts and confuses the opponents, but not good if the pace exhausts the Bayern players. Hence, Guardiola, while not totally discouraging runners, is likely to encourage players to make the ball do the work – in other words, fast movement of the ball rather than increased sprinting.

Variation in Attack
The variety in Bayern’s attack last season was demonstrated by the large numbers of players who scored goals and who provided assists for goals. It would seem unlikely that that could be improved. Guardiola, however, had ideas.

A lone striker, no matter how successful, is a semi-predictable element in a team. Referred to as the target man, he is the target for many crosses, through balls, and so forth, but that also means that the opponents’ defence can partly predict and seriously limit that major channel of attack. Really, as strikers go, a team might be better off with none or two of them, rather than with a lone striker. In the case of no strikers, the opponents’ defence doesn’t know what to defend or who to watch, so they must watch everything, making the task of defending very difficult. Even the defenders’ legs don’t tire, their concentration probably will. In the case of two strikers, especially if they are good in the air and getting good service, the aerial threat becomes a divisive challenge for the opponents’ defence. The modern game, however, has shown that playing with two strikers against a team with only one (or none) surrenders the control of midfield and is unlikely to win games at the highest level. That’s the theory. These alternatives are rarely better than the lone striker in practice, but Guardiola seems intent on trying and perfecting them.

Mario Mandzukic, in several of the games he played in, looked unlike an orthodox lone striker (although it must be said that that was partly true for different reasons last season as well). In the preseason friendlies, he has spent a lot of time on the wings, and in tucking back into the midfield. Not a lot more of the false nine has been seen yet, but Mario Goetze is expected to feature in that role, where the front man tucks into the midfield and may or may not pop up as the striker, just to keep the opponents’ defence guessing.

Guardiola is extremely unlikely to ever start a game with two strikers in a 4-4-2 formation, but when chasing a game, with little to lose in the last 10 minutes, he may introduce another striker to maximise the threat. The most memorable instance of this was the introduction of Dante in the Supercup final. That surprised many people, but really it should be far from surprising. Someone was needed as a further aerial threat against a solid Borussia Dortmund central defence, and Dante met those requirements. The main surprise is possibly that Daniel van Buyten, who started his career as a striker and may represent an even greater threat in the opponents’ box, wasn’t used instead.

Intelligent Midfield
Heynckes had a lot of strategy packed into his central midfield that may, to some, have looked quite bland, but actually was oozing so much intelligence that few people understood the extent of what was going on. Bastian Scheweinsteiger and Javi Martinez interleaved with the central defenders to play like four central defenders at times. Each rotated with Kroos during matches to provide fresh attacking variants. They were players who could command a game, setting the tempo and distributing the ball for a many-sided Bayern attack. Guardiola is now trying to add more.

The two main things he’s introducing are the morphing of formations, when switching from attack to defence, and the added fluidity of players’ constantly running into space to receive passes and to drag opponents out of position. While Guardiola is usually playing a 4-1-4-1 which morphs easily into 4-2-3-1, the man who has described formations as being like telephone numbers seems to be wanting to make the formation unrecognisable, in order to take away a further degree of identification and predictability, leaving opponents uncertain about what countermeasures to employ. Sometimes the fluidity appears extreme, leaving observers wondering whether this is organisation or disorganisation. For the midfielders who control and dictate the game, and who provide that central hub for most of the action, keeping control of a team practising this level of fluidity is certainly a more demanding task than it was in Heynckes’ team. It isn’t too difficult in attack, because there are extra midfielders in the area and, hence, almost always someone nearby to pass to if under pressure, but in defence, when Bayern have lost possession, it is a challenge to quickly determine who is out of position, what cover is needed and who should challenge for the ball. Overall, though, the improvements are expected to justify the effort, and Guardiola seems satisfied that his midfielders can rise to the occasion.

Disciplined Defence
Last season Bayern had a record-breaking defence. Again, it would seem unlikely that that could be improved, but Guardiola had more ideas. The ideas were probably born out of necessity; Guardiola’s commitment to attack and choice of a 4-1-4-1 formation increase the risk of exposure to counterattacks, and he almost certainly would not like the negativity of having vastly inferior goals-conceded statistics to those of Heynckes, even if Bayern do keep winning.

The most interesting introductions are the very high defensive line and Martinez in central defence. These two things need to be considered as interrelated, largely in the sense that Martinez might not have been preferred over the other central defenders if the defence had kept the line they were accustomed to keep last season. On the pitch, Martinez will be playing in roughly the same area as a central defender in a high defensive line this season, as he did as a defensive midfielder last season. The roles are now quite blurred. Martinez will patrol the same area and do the same defensive midfielder-type things, and will be nearly as close to Schweinsteiger as last season, but with regard to the other players around him in defence, he is nominally a central defender. This leads to all sorts of other interesting side effects – both advantages and disadvantages – but in many ways Bayern hasn’t entirely lost Martinez as a defensive midfielder by playing him as a central defender. The change is less than it initially seems. The larger effect is on the three other defenders. Not enough has been seen to make any clear statements as yet, but they will need to coordinate their game to accommodate Martinez and the rescaled defence.

The increased utilisation of Rafhina is interesting too. While it may be merely part of Guardiola’s rotation plan to give the player some starts, it may also indicate the possibility that the coach sees more potential in him. Rafinha was always reasonably good going forward and has good ball control, but his occasional defensive errors let him down. A likely explanation is that Guardiola regards him as the third fullback after Philipp Lahm and David Alaba, and finds Diego Contento too lightweight for his system. If Alaba is ever injured, Lahm may fill in on that side and Rafhina would fill in as right back.

The experiments in defence don’t end there. Guardiola has introduced zonal-marking for set pieces as well. Zonal-marking is better than man-marking in theory, but rarely in practice. The key advantage is that, while man-marking is reactive, zonal-marking is proactive; when the ball comes across, the defender in that zone attacks it, without waiting to see which opponent is going for it. That minimal timing advantage is often just enough to clear the ball or, at least, to prevent a scoring opportunity. In reality, this is probably more than an experiment. It is almost certainly here to stay, and it will be interesting to see how Guardiola gets the players to perfect it.

A lot could be added about pressing, but space and time do not permit that on this occasion.

Results of Experiments and Future of Laboratory
Guardiola didn’t always have the best of luck in his experiments. External and unexpected factors hampered things. It must have been a surprise that Franck Ribery was so un-Lionel Messi-like in a central role, or that, in spite of outstanding possession in some early games, Bayern’s attack struggled to put the ball in the back of the net, or that Bayern’s defence would gift Dortmund two goals in the only game which half mattered. That Dortmund game may have seemed like a temptation to just drop back to last season’s 4-2-3-1 in an effort to win the game, but such a move would have undermined players’ confidence in his tactics at a key time, and would have forfeited the best test of all for the sake of a minor trophy. In the end, though, Guardiola’s mentoring and the players’ will to learn are appearing to pay off. Things are far from perfect, but the players look more natural in playing his tactics, the pace of possession has improved, the attackers are scoring and the results are good. A little more tightening of the defence is the main thing still needing improvement.

Guardiola has been constantly monitoring his various experiments and assessing the results. The results will fall loosely into various categories, perhaps along the lines:
- Those that, surprisingly or not, did not work (possibly Ribery in a central role is the most surprising failed experiment)
- Those that have shown enough potential but need more work (possibly Guardiola views Martinez in central defence as such)
- Those that have been a major success (possibly Arjen Robben’s adaptation to turbocharged possession is an example in this case)
- Those that couldn’t be properly tested as yet (Goetze, owing to his injury, is a fairly clear example of an untested experiment)

Some refer to Guardiola making mistakes and learning from his mistakes. That’s a rather inaccurate comment on his work. Any series of experiments is expected to have successes and failures, and Guardiola knew that as well as anyone. Describing it as Guardiola learning from his results is much more accurate.

New Season
The competitive season is not the time for experimentation, as Guardiola himself stated shortly after his arrival at Bayern. The end of the preseason does not spell the absolute end of Guardiola’s experiments, but they will be comparatively few and far between from now onwards. Further experimentation is essential, in order to incorporate Goetze into the team, so it is likely that there will be some gradual second-half introductions of him, and the odd unusual new idea may be introduced late on in matches which are already won, but not much more than that. The laboratory is more or less closed.

Another subtle point to consider is that, even some experiment was successful, the idea may not be used very often by Guardiola in competitive games. Lahm in midfield, for example, was successful but is not likely to be repeated very often in bigger games. At this stage, it is not easy to tell which experiments Guardiola regards as successes, potential successes, and so forth, but it is almost impossible to know how often he’ll use many of them.

It has been a wonderful footballing education in recent weeks, watching Guardiola in his laboratory, where he has been trying to take modern tactics to the next stage with Bayern. It will be a very interesting season for the more observant football fans to see his implementation of these things and how he fine-tunes them. Bayern will not appear very different. Lahm, the captain, and Robben, who would be expected to be one of the first to complain, have spoken out favourably and dismissed the notion that these are big changes. Most of the players will be in much the same position, doing a lot of what they did last season. Heynckes’ 4-2-3-1 baseline will be underpinning most of the new tactics. The game may be a lot faster, with more variation, and it may be a lot more fluid, but that’s about it. Although it has required a big effort in the preseason, it is a relatively small change on the field.

If by the end of 2013 Bayern have mastered the collection of new tactics which Guardiola calls “my system”, and are well placed in both the Bundesliga and Champions League, the system will have had time to bed in and deliver effectively, and the chances will be good that Bayern will dominate European football and win a few trophies this season.

(Badger is a fan of Bayern München and a member of BayernZone forum)


http://www.bayernzone.com/blog/guardiolas-laboratory

[uredio riki_mo - 12. kolovoza 2013. u 10:48]
Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
riki_mo
riki_mo
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 06.08.2006.
Poruka: 36.861
12. kolovoza 2013. u 16:30


Schalke - HSV 3:3

Vođen izvještajima o "ljepotici kola" odvojio sam sat i pol da pogledam po imenima najjaču utakmicu prvog kola. Sam naziv ljepotice je možda malo pretjeran kad se u obzir uzme broj defanzivnih grešaka obje ekipe, ali sama dinamika utakmice, golovi i sve ono što BL nosi, ovu utakmicu rangiraju dosta visoko.

Svojevrsni derbi kola sudar je dva trenera sa pregršt upitnika koji im vise oko glave. Fink je jednostavno uhvaćen u bezdanu između vlastitih najava i očekivanje, te stvarne igre svog tima, dok je Keller jednostavno preslabo ime za veličinu kluba i ambicija S04. U takvoj psihozi oba trenera izvela su sastave sa po nekim iznenađenjem (kod domaćina Clemens na krilu, kod gostiju Calhanoglu u napadu), ali u naizgled istim taktičkim postavkama (4-2-3-1).

Utakmicu su obilježile defanzivne manjkavosti kod oba sastava, koja mogu iznenaditi kad se vidi s kojim reprezentativnim snagama raspolažu. Klasična BL ofanzivna odrednica timova možda donekle usmjeriti utakmicu, ali ovdje su ipak presudile timske i pojedinačne greške. I jedan i drugi trener nastojao se braniti na momente presingom na zadnju liniju protivnika, a kasnije, kad bi to bilo savladano, ekipe su se branile sa dva reda od četiri igrača, te "napadačkim" dvojcem koji nije bio bez obranbenih zaduženja, već bi svojim lateralnim kretanjima smetao zadnjoj liniji.

Plan u napadu bio je dosta drugačiji. S04 je u prvih dvadesetak minuta prikazao nekolike akcije jasne okomite kombinatorike, na momente sam vidio BVB, tako je pao prvi gol (Huntelaar). To je sve bilo kratka vijeka, jer je povredom Draxlera (izostanak se predviđa oko 15 dana), sve to moralo biti reducirano, a igra usmjerena više na bok.

Hamburg je izjednačio sa 11 metara, nakon što je Matip početnički igrao rukom. Pretvaranje kvalitetnih defanzivnih veznih u loše stopere ne mora uvijek da bude uspješno. Kod Matipa taj proces neuspješno ide već tri sezone.

HSV kroz sredinu nije mogao ništa. Badelj i Arslan su bili potpuno zagušeni, tako da je igru vodila zadnja linija, što i nije bilo toliko loše. Iznendila je ofanzivna igra (duboka ubacivanja bez lopte) desnog beka Dikmeiera, koji bi na tridesetak metara od gola prihvaćao duge diagonale Westermanna. Neuigranost lijeve strane - novaka Clemensa i defanzivno upitnog beka Fuchsa, napravili su dosta problema Howedesu koji je na momente izgledao miljama daleko od nivoa koji bi trebao imati reprezentativni stoper. Tako je pao gol za 1-2 vodstvo HSV-a, ali tako je curilo dobar dio utakmice. Keller je u prošloj sezoni na beku forsirao Kolašinca, tako da njegovo uvrštavanje u tim u narednoj utakmici ne bi iznenadilo. 

U smiraju prvog dijela domaćin je izjednačio na 2-2 na nevjerovatan način. Nakon kornera sam na pet metara skočio je Huntelaar i lagano zabio glavom. U Njemačkoj s dvostrukim minusom tretiraju primljene golove iz tzv. standardnih situacija, ovo je greška na kub. Slično je u drugom dijelu poveo gost. Najbolji skakač dominantan na drugoj stativi i gol je odmah tu.

Keller je morao mjenjati, pa je pola sata prije kraja umjesto holdera (Neustadter), ubacio napadača Szalaia. Isti je zabio za izjednačenje nakon još jedne početničke greške reprezentativnog golmana Adlera. Do kraja više nije bilo šokova. Kao da su svi više željeli vrapca u ruci, nego da bi riskirali za golubom na grani.

Ova utakmica donijet će i jednima i drugima mnoštvo pitanja. Teže će biti Schalkeu jer pred njim stoje dva eliminacijska dvoboja za Ligu prvaka, nego Hamburgu koji će kroz nizu BL okršaja lakše dovesti obranu do željenog nivoa.



Sastave, kao i sve osnovne podatke možete vidjeti na: http://www.bundesliga.de/de/liga/matches/2013/index.php

Cijelu utakmicu možete pogledati na: http://www.matchhighlight.com/full-match-game/bundes-liga-full-match-game/schalke-04-v-hamburger-sv/


[uredio riki_mo - 12. kolovoza 2013. u 17:42]
Čitajte http://generalposlijebitke.blogspot.com/BŽV!
  • Najnovije
  • Najčitanije