posebni savjetnik u hnsu mestrovic dotakao se danas i nacionalnog stadiona
Komercijalizacija imena velike tvrtke
Viceprvaci svijeta zaslužuju i svoj moderni nacionalni stadion. To je tema koja je ponovno aktualizirana, a upravo je čelnik Bijelo-plavih bio je jedan od inicijatora tog velikog projekta...
Ne bih rekao da sam inicijator, inicijatora ima puno u Republici Hrvatskoj, a osobno imam dva viđenja rješenja pitanja nacionalnog stadiona. Jedno je izgradnja kroz komercijalizaciju imena, nešto što je primjerice Allianz radio u Torinu, Munchenu, Nici... Kod nas u tom kontekstu možemo uzeti neku od većih hrvatskih firmi, primjerice da se stadion zove INA Arena. Tako bi se kroz komercijalizaciju imena, odnosno određenu naknadu, moglo ostvariti do 50 posto troškova za izgradnju stadiona, a ostalo bi naravno pokrio HNS koji bi bio i vlasnik istoga. Drugi put je nešto romantičniji, riječ je o ideji kojom se bavim već nekoliko mjeseci, a to je izgradnja stadiona kroz Crowdfunding i to hrvatske dijaspore kojoj i sam pripadam. Stoga kao u onim partizanskim filmovima mogu reći „drugovi, za mnom“.
Dijaspora je najveći investitor
Pritom je Meštrović pojasnio na koji je način zamislio realizaciju jedna takve priče:
Vi ste svjesni da više od 4 milijuna Hrvata živi izvan Domovine, a oni su i najveći ulagači u Republiku Hrvatsku. Podatak za 2017. je da su uložili više od 2 milijarde eura. Sve su to tužne priče u kontekstu raseljavanja, a mi bismo na ovaj način napravili spomenik hrvatskoj dijaspori i to onim prvim pokoljenjima koja su napustila Hrvatsku dvadesetih, tridesetih, pedesetih godina prošloga stoljeća. Obitelji bi donirale novac kroz jednu web-platformu, skroz transparentnu, a na svakoj bi sjedalici novoga stadiona bilo ugravirano ime njihovog pretka koji je napustio Domovinu i godina kada je to bilo. Je li to Stančić s Brača koji je otišao u Punta Arenas u Čileu, 1936. godine, koji je devet ili deset tisuća kilometara daleko ili bilo tko drugi... Imali bismo stadion kapaciteta od 35 do 50.000 ljudi kojega bi kasnije i Hrvati iz dijaspore obilazili, razgledavali, gdje bi cijeli svijet vidio jedan novi pristup Crowdfundingu.
Tražit ću i pomoć predsjednice
Predsjednik Osijeka vjeruje kako je takav model moguć, a o njemu je već razgovarao i s najvišim državnim dužnosnicima:
Dakle, riječ je o spomeniku našoj dijaspori, hrvatskoj tugi, jednom od tri najraseljenija naroda na svijetu. Vidim ga ne samo kao stadion, nego kao najveći spomenik hrvatskoj nesreći, a opet u kontekstu i hrvatske sreće kroz sportska dostignuća. To je jedan oksimoron u kojem se morala promijeniti klima i moralo je doći na naplatu sve ono što je hrvatski narod patio, da bi sada kroz sport, eto, ostvario to da ga prepoznaju diljem svijeta. Tražit ću pomoć predsjednice Republike da me u tome podupre i da vidimo postoji li rješenje izgradnje stadiona na takav način. Ponovit ću, hrvatska je dijaspora najveći investitor u Republiku Hrvatsku od svoga osamostaljenja do danas.