Idemo dalje... Rezime EP za odbojkašice
Play off (1/8 finala)
12. Mađarska
Igrale su u grupi sa jednim od dva domaćina Belgijom, Turskom i Azerbejdžanom. Posle dva startna poraza od Belgije i Turske, savladale su Azerbejdžan i prošle u 1/8 finala gde su poražene od Nemačke. Ekipa sa nekoliko dobrih pojedinaca kod koje se izdvaja servis kao najjače oružje. Upravo servisom su napravile veliki problem Azerbejdžankama u meču koji je odlučivao koja ekipa će u sledeću fazu takmičenja.
Ove godine su osvojile zlato u Evropskoj ligi pobedom protiv ''B tima'' Turske. Vredi pomenuti primače Doru Horvath (Modena) i Renatu Sandor (Stuttgart), primača/korektora Ritu Liliom (Pesaro) i mladu tehničarku Zsuzsannu Talas. Horvath je prešla u Modenu iz Rabite Baku, dok je Liliom prošle sezone igrala u Italiji, a ove sezone će igrati u drugoj ligi za Pesaro. Talas ('93) očigledno ima prednost u odnosu na doskorašnju tehničarku Zvezde Milovits ('90), koja će ove sezone igrati u Poljskoj, a poslednji put je bila u sastavu reprezentacije 2013. godine za mečeve Evropske lige.
11. Češka
U grupi (D) su prilično lako savladale Rumuniju i prilično lako su poražene od Nemačke. Najbolji utisak su ostavile protiv Srbije, iako su poražene sa 0-3. U tom meču su pokazale i najveću želju i borbenost. Kao da su dale sve u tom meču, u pokušaju da iznenade i izbore (verovatno) direktan plasman u 1/4 finale. Posle toga protiv Nemačke i Belgije (1/8) nisu pokazale ništa. Izgubile su od Belgije 1-3 uz 12 poena u prvom i 9 poena u poslednjem setu.
Najbolje i najpoznatije igračice ovog tima su korektor Havlickova i primač Havelkova, a vredi pomenuti i mladu Mlejnkovu (primač) i Kovarovu (libero). Havlickova je imala solidan nastup iako je ''izašla'' iz povrede, dok je Havelkova bila najbolji igrač tima. Posebno se istakla protiv Rumunije sa 27 poena i 83% uspešnosti (24/29) što je zaista neverovatno. Da su na poziciji blokera imale mladu Svobodnikovu i iskusnu Monzoni koja je završila karijeru, verovatno bi napravile bolji rezultat. Ovako im je sa Trnkovom i Sajdovom to bila najslabija pozicija u timu.
10. Hrvatska
Jako čudan turnir, jako čudne odluke selektora Vercesija, loša forma Fabris i Ušić pre svega uz solidnu Poljak, ali na kraju ipak mogu da se pohvale kako su jedina ekipa koja je savladala Ruskinje i kako su izborile plasman na kval. turnir za OI 2016.
Jerkov se povredila u poslednjem trenutku što je bio veliki hendikep, nije bilo Malević, Ikić, Popović, Alajbeg... Priliku je dobila mlada Božičević (L) koja je najbolji utisak ostavila protiv Italije, ako se može pričati/pisati o dobrom utisku. Loša forma Senne i Fabris, Poljak se ''probudila'' u meču sa Italijom. Senna loša i na prijemu i u napadu, od Poljak koja je osvojila Ligu šampiona i svetsko klupsko prvenstvo se svakako više očekivalo. Ipak je to jedna od najboljih (ako ne i najbolja) blokerki na svetu i osvajač LŠ 4 puta (uspešnija samo Pićinini sa 5) sa 3 različita kluba, a takođe i prava blok mašina. Bila je na nivou samo protiv Italije sa 12 poena, od čega 7 blokom.
Ali ima tu ''nešto'' i do tehničara, odnosno upornog Vercesija koji je forsirao Grbac ispred Brčić. S druge strane, dobar ili odličan turnir za Topić, Barun i Miloš. Topić je tokom turnira bila na 50% idealnog prijema, da bi protiv Italije imala 38%. Barun je nastavila sa dobrim partijama koje je pružala u Italiji, kao i Miloš koja je prošle sezone osvojila CEV Challenge Cup sa turskom Bursom.
Veoma loš meč protiv Belorusije, pobeda protiv Bugarske posle 1-2 i 12-16 (čime je izborena mogućnost borbe za Rio), velika pobeda protiv Rusije 3-0 i na kraju 0-3 protiv Italije. Nisu imale rešenja za Diouf (20 poena), a velike probleme je napravio i sjajni tandem blokerki Italije Guiggi-Chirichella koji je ''zakovao'' za klupu Valentinu Arrighetti. 12 poena Guiggi (6 blokom), 8 poena Chirichelle (5 blokom).
Na kraju, pobedama protiv Bugarske i pre svega Rusije, popravljen je utisak posle Belorusije, izboren plasman na kval. turnir za OI i ne može se reći da je ovaj turnir lošiji od EP 2013 ili SP 2014, gde je Hrvatska prikazala odličnu odbojku.
9. Belorusija
Definitivno najveće iznenađenje turnira. U grupi su savladale Hrvatsku 3-0 i Bugarsku 3-2, a poražene su od Rusije 0-3. Veoma pametan potez selektora (Petr Khilko) koji je protiv Rusije odmarao najbolje igračice Kavalchuk (korektor) i Markevich (primač), a ujedno razigrao druge igračice pred mečeve sa Bugarskom i Poljskom.
Protiv Bugarske su zamalo prokockale 2-0, ali su na kraju slavile 3-2 i rešile sve dileme pred meč Rusija - Hrvatska, jer je bilo jasno da Bugarska ide kući, Hrvatska prolazi dalje, a Rusija ide direktno u 1/4 finale.
Protiv Poljske obrnuta situacija, gubile su 0-2, uspele da izjednače i imale prednost 10-7 u poslednjem setu, ali su izgubile 12-15. Nisu imale rešenja za sjajnu Skowronsku - 31 poen.
Korektorka Kavalchuk je prošle sezone igrala za Azzerail Baku, a ove sezone će igrati drugu ligu Turske. Drugi korektor Mikhailenko igra za nemački Dresdner koji je učestvovao u LŠ 14/15. Primač servisa Markevich igra za češki Agel Prostejov koji se takođe takmiči u LŠ, a još jedan primač Anastasia Harelik je prošle sezone igrala LŠ sa rumunskim Stinta Bacau, dok će ove sezone igrati za Casertu u drugoj ligi Italije. Blokerka Vera Klimovich prošle sezone je osvojila titulu u Italiji sa ekipom Pomi Casalmaggiore, ali je bila tek treća opcija pored srpkinje Jovane Stevanović i amerikanke Lauren Gibbemeyer.