Ko je sportskija nacija?

123
...
6789
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 8.657
23. prosinca 2007. u 15:32

Kosovo i Metohija

krezubica
krezubica
Željan dokazivanja
Pristupio: 01.11.2005.
Poruka: 564
31. prosinca 2007. u 16:27
Posted: 09.Rujan.2006 at 20:45

PRELAZIMO NA INDIVIDUALNE SPORTOVE! OPA!

TENIS

Hrvati su osvojili Wimbledon, ženski Roland Garros, juniorske titule na najvećim turnirima, njihova Davis Cup reprezentacija je među 4 najbolje na svetu. Srbija, izuzev titula u juniorskoj konkurenciji, nema još takvih dometa.

Izuzeti su uspesi Monike Seleš koja je Mađarica i sticajem okolnosti nastupala za SRJ, ali se brzo preselila u SAD i primila američko državljanstvo. Njene uspehe ipak treba smatrati sportskim nasleđem SFRJ!

Dakle, 1:0 za Hrvatsku!

STRELJAŠTVO


Sve je jasno! Šekarić - Hrvatska 1:0!

VESLANJE

I jedni i drugi tu i tamo osvajaju medalje, s tim što su Hrvati to činili i na Olimpijskim igrama. Ipak, ovde je pola poena prema pola poena!

PLIVANJE

Medalje Hrvata na Olimpijskim igrama evropskim i svetskim prvenstvima dovoljan su argument za poen. Hrvatska - Srbija 1:0!

ATLETIKA

Tavorenje na obe strane, tu i tamo dobri plasmani, pa čak i medalje (Hrvat Siniša Ergotić na EP na otvorenom u skoku u dalj, ili Hrvati Zorko, Vlašič i Srbi Topić i Perić na dvoranskim prvenstvima), ali sve je to nezadovoljavajuće. I ovde svakome po pola boda!

BORILAČKI SPORTOVI (karate, kik boks, boks, rvanje, ultimajt, džudo,...)

U profesionalnom boksu dominacija Hrvata u odnosu na Srbiju (nekoliko evropskih šampiona, Mavrović i kompanija), u karateu dominacija Srbije, ultimajt je hrvatski, kao što je kik-boks (bio) srpski „specijalitet”, rvanje je, kao i hrvanje - neuspešno!

Dakle, sve u svemu, ovde ide pola poena prema pola poena!

Postaviće neko pitanje a gde je stoni tenis i ko je tu bolji! Uporednim istraživanjem rezultata, zaključili smo da rezultati i medalje tamare boroš, marija primorca na hrvatskoj strani, imaju istu težinu kao i uspesi grujića, karakaševića, sestara erdelji na srpskoj strani. Dakle, ovde bi bilo nerešeno!

neko će možda pitati kako muška košarka i ženski rukomet vrede po jedan bod!

Iz naše perspektive, muška košarka vredi više bodova, ali iz objektivnog aspekta nije tako. Navešću jedan primer: vaterpolo je sport koji se na vrhunskom nivou igra u samo desetak država na svetu. Na svetskim prvenstvima u vodenim sportovima ima najlošiji tretman svakog organizatora, jer ga smatraju manje važnim sportom! Sa aspekta Srbina ili Hrvata, dakle, vaterpolo je bitan sport, ali sa aspekta bilo kog Afrikanca, Azijata, Kanađana ili, na primer nekog skandinavca, to je sport koji ga nimalo ne interesuje! 


UKUPNO U OVOJ SEKCIJI: SCG - Hrvatska 2:3!

UKUPNO, UZIMAJUĆI U OBZIR SVE NABROJANE SPORTOVE: SCG - HRVATSKA 10:11!

 

Evo malo kasnim obično pratit samo košarku i vaterpolo a i to malo u zadnje vrijeme jer imam problema s kompjuterom pa sam tek sad vidio ovu sad već staru temu ali nije mi jasno kako je ovo gore navedeno zbrojeno ovako jer ako je nakon ekipnih sportova bilo 8:8, a ovo ovdje nikako ne može bit 3:2 za Hrvatsku, nego ako se sve zbroji 5:2 za Hrvatsku onda je i ukupan rezultat 13:10, a ne 11:10 kako tu piše.S tim da ima jedan podatak koji govori da je i u tom sportu (stolni tenis) nerješeno pa sam ja tu uzeo po pola boda pretpostavljajući da je tako mislio i autor teksta,ali ne mora bit tako svakako je nakon svega 3 razlike za Hrvatsku,a ne jedan.

[uredio krezubica - 31. prosinca 2007. u 16:32]
Živi' će nam ime makar granu sikli
Resti će nam sime ovdi di smo nikli
Tukli su nas vitri, nevere od rata
A slomili nisu granu od Hrvata
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 09.06.2007.
Poruka: 4.405
31. prosinca 2007. u 16:51

Jest da je iz 2006., ali nikako neke stvari ne mogiu biti neriješene...veslanje pod br.1 jer redovito osvajamo medalje na olimpijskim igrama i to mora biti bod za nas jer je to najjače veslačko nadmetanje!Ovogodišnji naslovi svjetskih prvaka Drviša i Blanke također donosi cijeli poen nama u borilačkim i atletici!

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 21.08.2007.
Poruka: 36
08. siječnja 2008. u 03:38

Evo zanimljivih rang lista u koji su uračunati svi uspesi od 1992 do početka 2007.(znači nisu uneti rezultati i 2007.) Gde se vidi ko je najsportskija sila u ekipnim sportivma u tih 15 godina.



SVETSKA I EVROPSKA RANG-LISTA U LOPTAŠKIM SPORTOVIMA, ZA REZULTATE OSTVARENE U PRETHODNIH 15 GODINA

Naše nacionalne selekcije tradicionalno su neuporedivo uspešnije na velikim takmičenjima u igrama nego što je slučaj u pojedinačnim sportovima.Za Srbiju bi se moglo reći da je svetska supersila u sportovima sa loptom. Statistika koja se odnosi na sva takmičenja od 1992. godine ( od raspada SFRJ) to efektno dokazuje rang listama sveta i Evrope.U svetsku rang listu uračunati su bilansi svetskih prvenstava i olimpijskih igara, dok se za evropsku, pored navedenih, računaju i kontinentalna prvenstva. Srpski asovi vode u obe varijante.



Premda smo sportska sila, bilans osvojenih medalja na velikim takmičenjima, poput olimpijskih igara, delimično ne ide nam u prilog.Najbolji pokazatelj su poslednje Olimpijske igre u Atini, gde smo sa dve srebrne medalje zauzeli više nego skromno 62. mesto.Međutim, to i ne mora da bude pravi pokazatelj i merilo sportske snage jedne zemlje na takmičenju kakve su Igre.U individualnim sportovima (atletika, plivanje, gimnastika...) jedan takmičar može da osvoji nekoliko trofeja dok se u kolektivnim sportovima ekipa takmiči dve nedelje za jednu od medalja! Dakle, ne bi se moglo reći da je prosto nabrajanje medalja precizan i dovoljan pokazatelj.

Veoma je zanimljiva statistika u koju ulaze samo kolektivni sportovi sa loptom: fudbal, košarka, rukomet, odbojka i vaterpolo, inače i najpopularniji sportovi. Kako utvrditi najuspešniju i najsportskiju naciju kad su u pitanju kolektivni sportovi? Primenjeni sistem bodovanja pri formiranju rang-lista morao je da reši dva velika problema:

1. Različit je broj zemalja učesnica na pojedinim takmičenjima tako da postoje svetska i evropska prvenstva, kao i olimpijski turniri sa 8, 12, 16, 24 ili 32 zemlje učesnice!
2. Postoji različit broj takmičenja u okviru jednog olimpijskog ciklusa zavisno od toga koji je sport u pitanju. Evropske zemlje tako za četiri godine imaju tri takmičenja u fudbalu, po četiri u košarci i odbojci, a u rukometu i vaterpolu čak pet!?

Bodovanje počiva na četiri osnovna principa: za prvo mesto na bilo kom takmičenju dobija se uvek 100 poena i u zavisnosti od broja učesnika srazmerno manje poena za svaki niži plasman. Na primer, ako se na nekom nadmetanju okupilo deset zemalja učesnica za prvo mesto dobija se 100 poena, za drugo 90 poena i tako sve do poslednjeg 10. mesta koje donosi 10 poena. Sve ostale zemlje koje se nisu kvalifikovale za prvenstvo ne dobijaju poene. Zemlji koja nije imala mogućnost da učestvuje u kvalifikacijama,bilo zato što u tom trenutku nije postojala, bilo zbog sankcija, propušteno takmičenje se ne uzima u obzir. Ukupan broj osvojenih poena deli se sa ukupnim brojem učešća u kvalifikacijama i dobijeni koeficijent je u rasponu od 0 do 100 poena (kolona A).

Na kraju, treba pogledati kakav su uticaj imali rezultati svih takmičenja u poslednje dve godine na zbirnu tabelu od 1992. do danas, gde je kolona A zbirni koeficijent vredan od 0 do 100 poena, kolona B je razlika u odnosu na stanje od pre dve godine (za dve godine je u svakom sportu održano bar jedno svetsko i evropsko takmičenje), a kolona C pokazuje pomeranje unutar tabele u odnosu na stanje od pre dve godine (npr. +1 znači da je reprezentacija napredovala za jedno mesto i obrnuto ako je -1, a ako je 0 onda je zemlja sačuvala ranije stečene pozicije).

Kako izgleda situacija, perspektiva po sportovima?

FUDBAL: Naš pad na fudbalskim listama i dalje se nastavlja i to zahvaljujući osvajanju poslednjeg 32. mesta na Mundijalu u Nemačkoj. Koliko samo jedan ekstra rezultat puno znači , najbolji primer je Ukrajna , koja je prolaskom među najboljih osam reprezentacija sveta popravila svoj položaj na svetskoj rang listi za 31 mesto i sada je trenutno 28. reprezentacija sveta.

KOŠARKA: Pre dve godine na istom ovom mestu je zabeleženo da smo u košarci zagarantovano drugi u svetu i prvi u Evropi još najmanje pet do šest godina. Međutim, ako se i u naredne dve godine dogodi da naš koeficijent padne za oko 10 poena (kao što se to sada dogodilo iz dobro nam poznatih razloga) vrlo lako možemo da izgubimo liderske pozicije.

RUKOMET: Što se tiče rukometa tu je skor apsolutni «status kvo» tj. sve reprezentacije drže ranije stečene pozicije. Međutim, što se tiče Srbije promena će sigurno biti i to, nažalost, u negativnom kontekstu jer naši rukometaši nisu uspeli da se plasiraju na Svetsko prvenstvo u Nemačkoj.

ODBOJKA: Ovde je sve jasno jer se nastavlja dalji sunovrat Holandije i dalji prodor Brazila na pozicije koje mu po kvalitu odavno pripadaju.

VATERPOLO: U ovom sportu se očekuje da uskoro stvari dođu na svoje mesto i na svetskoj rang listi. Naime, reprezentacija Španije je za vreme sankcija prema našoj zemlji osvojila bukvalno sve što se može osvojiti i zbir tih poena je i danas dovoljan da i dalje budu prvi na svetskoj rang listi.

UKUPNO: Slobodno možemo reći da što je nekada bilo daleko sada je blizu. Naime, pre četiri do šest godina imali smo fantastičnih 10 poena prednosti na obe ukupne rang liste, ali je ta prednost sada pala na zabrinjavajućih pola poena. Ključ opstanka na prvoj poziciji je da, pored Kine koja će to uspeti kao domaćin, jedini uspemo da se plasiramo na Olimpijske igre u svih pet loptaških sportova, a, realno gledajući, mi to i možemo.

Vladimir Vujkov Svemir

SVETSKA RANG-LISTA EVROPSKA RANG-LISTA

SVETSKA RANG-LISTA

EVROPSKA RANG-LISTA
 
FUDBAL
A B C
FUDBAL
A B C
 
1. ITALIJA 77.08 +3.15 +1 1. ITALIJA 64.14 +2.29 0
2. BRAZIL 74.12 -1.79 -1 2. ŠPANIJA 55.48 -0.08 0
3. ŠPANIJA 68.82 +0.89 0 3. NEMAČKA 53.18 +0.22 0
4. ARGENTINA 61.62 +3.09 0 4. FRANCUSKA 51.28 +5.16 +1
5. NEMAČKA 55.50 +1.03 0 5. HOLANDIJA 46.04 -0.61 -1
6. MEKSIKO 51.17 -0.65 0 6. PORTUGALIJA 45.49 +6.12 0
7. J. KOREJA 44.86 +1.52 +1 7. ENGLESKA 40.92 +2.32 +1
8. ŠVEDSKA 40.40 +1.25 +2 8. ŠVEDSKA 34.85 -1.41 +1
9. FRANCUSKA 40.23 +9.11 +8 9. DANSKA 34.30 -4.38 -2
26. SRBIJA 16.80 -6.84 -5 12. SRBIJA 21.23 -2.44 -1
 
KOŠARKA
A B C
KOŠARKA
A B C
1. SAD 91.41 +.078 0 1. SRBIJA 71.71 10.93 0
2. SRBIJA 70.83 -6.95 0 2. ŠPANIJA 54.39 +4.15 +1
3. LITVANIJA 57.81 +6.77 +1 3. LITVANIJA 54.23 +4.72 +1
4. ARGENTINA 52.60 +2.60 +2 4. GRČKA 49.03 +5.80 +1
5. AUSTRALIJA 52.08 +1.04 -1 5. RUSIJA 48.28 -6.45 -3
6. ŠPANIJA 51.30 +4.43 +1 6. ITALIJA 43.08 +0.34 0
7. GRČKA 48.96 +5.21 +1 7. FRANCUSKA 37.43 +7.57 +2
8. RUSIJA 43.49 -9.64 -5 8. HRVATSKA 36.94 -2.06 -1
9. PORTORIKO 40.89 -2.86 -1 9. NEMAČKA 36.08 +2.68 -1
10. ITALIJA 36.72 +5.47 +2 10. TURSKA 25.09 +3.48 0
 
RUKOMET
A B C
RUKOMET
A B C
1. RUSIJA 87.50 -1.39 0 1. RUSIJA 80.61 -2.17 0
2. FRANCUSKA 81.70 -0.07 0 2. ŠVEDSKA 70.78 -6.47 0
3. ŠPANIJA 75.89 +1.59 +1 3. FRANCUSKA 69.28 +1.75 0
4. ŠVEDSKA 75.74 -2.03 -1 4. ŠPANIJA 68.19 +2.62 0
5. HRVATSKA 72.57 +1.74 0 5. HRVATSKA 63.87 +3.00 0
6. NEMAČKA 62.95 -0.07 0 6. NEMAČKA 55.07 -0.07 0
7. SRBIJA 52.92 +0.31 0 7. SRBIJA 45.90 +0.69 0
8. EGIPAT 48.07 -1.41 0 8. MAĐARSKA 28.51 -1.82 0
9. ISLAND 39.58 -0.87 0 9. ISLAND 27.85 +0.49 0
10. MAĐARSKA 36.16 -3.42 0 10. DANSKA 24.87 +1.57 0
 
ODBOJKA
A B C
ODBOJKA
A B C
1. ITALIJA 87.50 -1.39 0 1. ITALIJA 87.56 -1.88 0
2. SRBIJA 86.81 -0.69 0 2. SRBIJA 82.70 -1.13 0
3. BRAZIL 85.94 +1.56 0 3. RUSIJA 73.38 -2.31 0
4. RUSIJA 77.08 -0.69 0 4. HOLANDIJA 59.30 -8.20 0
5. HOLANDIJA 64.32 -9.64 0 5. BUGARSKA 35.73 +1.21 0
6. SAD 61.46 -1.39 0 6. POLJSKA 34.42 +7.44 +2
7. KUBA 52.87 -3.73 0 7. FRANCUSKA 32.39 +2.18 -1
8. ARGENTINA 46.09 -0.78 0 8. GRČKA 27.37 -1.87 -1
9. BUGARSKA 40.11 +3.99 +1 9. ČEŠKA 19.28 +0.44 0
10. GRČKA 33.59 -5.30 -1 10. ŠPANIJA 17.98 +0.90 0
 
VATERPOLO
A B C
VATERPOLO
A B C
1. ŠPANIJA 86.72 -2.86 0 1. MAĐARSKA 84.97 +0.88 0
2. MAĐARSKA 83.85 +1.56 0 2. SRBIJA 81.61 +2.50 0
3. SRBIJA 82.99 +1.56 0 3. ŠPANIJA 74.40 -1.32 0
4. RUSIJA 78.91 -2.34 0 4. ITALIJA 70.24 -4.42 0
5. ITALIJA 75.52 -3.65 0 5. RUSIJA 64.15 -3.33 0
6. HRVATSKA 61.37 +2.34 +1 6. HRVATSKA 57.32 +0.19 0
7. SAD 58.07 -3.39 -1 7. GRČKA 50.68 +2.34 0
8. GRČKA 56.51 +3.39 0 8. NEMAČKA 31.13 -0.33 0
9. AUSTRALIJA 45.05 -1.82 0 9. HOLANDIJA 21.12 -1.24 0
10. NEMAČKA 32.81 +3.65 0 10. RUMUNIJA 17.39 +4.86 +1
 
UKUPNO
A B C
UKUPNO
A B C
 
1. SRBIJA 62.07 -2.52 0 1. SRBIJA 60.63 -2.26 0
2. ŠPANIJA 61.44 -0.20 +1 2. RUSIJA 55.49 -3.16 0
3. RUSIJA 59.38 -3.47 -1 3. ŠPANIJA 54.09 +1.26 +1
4. ITALIJA 55.78 +0.65 0 4. ITALIJA 53.31 -0.79 -1
5. SAD 51.26 -1.38 0 5. FRANCUSKA 38.53 +3.32 +2
6. BRAZIL 43.58 -0.91 0 6. NEMAČKA 38.26 +0.54 0
7. HRVATSKA 39.37 -1.15 0 7. HRVATSKA 37.71 -0.56 -2
8. NEMAČKA 38.85 +3.06 0 8. GRČKA 29.46 +1.86 0
9. FRANCUSKA 34.70 +5.11 +1 9. HOLANDIJA 25.29 -2.01 0
10. ARGENTINA 33.97 +1.15 -1 10. MAĐARSKA 23.42 -0.27 0
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2006.
Poruka: 35.530
08. siječnja 2008. u 05:27
ovo je bolje od monty pythona...
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 18.04.2006.
Poruka: 32.357
08. siječnja 2008. u 06:32
pazi ti, analizu je napravio svemir...pa sto nije vasiona?!

inace, covjek je negdje zaboravio da stavlja hrvatsku, pa je lista nerealna....
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 18.04.2006.
Poruka: 32.357
08. siječnja 2008. u 06:37
Dinosauros je napisao/la:

Jest da je iz 2006., ali nikako neke stvari ne mogiu biti neriješene...veslanje pod br.1 jer redovito osvajamo medalje na olimpijskim igrama i to mora biti bod za nas jer je to najjače veslačko nadmetanje!Ovogodišnji naslovi svjetskih prvaka Drviša i Blanke također donosi cijeli poen nama u borilačkim i atletici!

Vidi cijeli citat
pnnuuuur on je izjednacio karakasevica i grujica s primorcem...jedan od 3 covjeka koji su zadnjih 15 godina izisli na "medgan" kinezima i pobjedjivali vrijedi isto kao grujic i karakasevic....hmmmmmm, nategnuto....
za sestre erdely nema smiley da kazem sta mislim o njihovoj usporedbi s boros....
osim sto su sve 3 madjarice, a ne ni cro ni serb...

za blanku sto je lik napiso, to moras ipak uzet vrijeme nastanka posta, jer je blanka tad bila bolesna i nije nastupala....
isto tako je komotno mogo njima dat bod u plivanju jer njhov cavic milorad je bas delfin!
[uredio džon vejn - 08. siječnja 2008. u 06:38]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 21.08.2007.
Poruka: 36
08. siječnja 2008. u 12:34
džon vejn je napisao/la:
pazi ti, analizu je napravio svemir...pa sto nije vasiona?!

inace, covjek je negdje zaboravio da stavlja hrvatsku, pa je lista nerealna....
Vidi cijeli citat


Nije nigde zaboravljena Hrvatska nego su navedeni na listama samo prvih 10 reprezentacija ,jedino je navedena Srbija ako nije među prvih deset, jer je ovo iz srpskih novina (Dnevnik), a ovu listu sastavljaju svake godine krajem januara) , ali računate su i ostale (ne samo prvih  deset) reprezentacije. Ja mislim da je i na ovakvoj listi ogroman uspeh 7. mesto za Hrvatsku. I ovo ne može biti realnija lista (pogotovo još kad se uzme da je Srbija bila pod sankcijama od 1992-1994)
[uredio rAMA87 - 08. siječnja 2008. u 12:35]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 29.01.2006.
Poruka: 4.457
08. siječnja 2008. u 19:19
ma koje su ovo pi**arijeLOL
mark_37
mark_37
Mali dioničar
Pristupio: 19.09.2006.
Poruka: 5.116
14. siječnja 2008. u 19:39
Ovih tablica se ni sam Šešelj ne bi postidio.


123
...
6789
  • Najnovije
  • Najčitanije